Forum Machete,Modelism,Hobby: Lipire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lipire

#1 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 October 2009 - 09:31 PM

In timp ce pierdeam vremea pe youtube, am dat de nenea asta. Si nenea zice ca in momentul cand lipeste macheta (foloseste Tamiy extra thin cement) strange cele 2 parti astfel incat plasticul topit sa iasa la suprafata si astfel actioneaza ca un fel de chit. Dupa ce se intareste, se poate slefui si ramane o suprafata neteda si fara acele spatii ce raman intre piese. Eram curios ce parere aveti, iar daca s-a mai discutat, imi cer scuze.

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2009 - 10:10 PM

Se foloseste pe scara larga, si tot ce ai nevoie se gaseste usor.

Este vorba de lipire prin capilaritate, apropii piesele pana ramane un spatiu cat firul de par, in care, cu ajutorul unei pensule/ac/tub subtire/etc... aplici solventul.
Secretul este sa ai un spatiu FOARTE mic intre piese, si sa nu iti dea pe-afara/sa aplici prea mult solvent. Imediat dupa stragi/tii presat, dupa uscare/intarire finisezi.

Solventi:
- nitrodiluant (toluen/xilen)
- cloroform
- dicloretan
- tricloretan
- acetat de etil

Exista o sumedenie de produse vandute pentru modelism, care sunt defapt substantele de mai sus.

Spor la treaba

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 October 2009 - 04:22 PM

Merge, am folosit si eu de multe ori metoda asta. Dar, poate nu am intels bine ce a spus Cartula, tre sa lasi treaba la uscat cam o zi, pe zona lipiturii se intimpla (functie de lipici) sa mai lucreze plasticul. Daca slefuiesti imediat dupa lipire, in timp, poate apare o urma in zona.

#4 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 03 October 2009 - 10:34 PM

Vezi postareaZ-mare, la 3 Oct 2009, 17:22, a spus:

Merge, am folosit si eu de multe ori metoda asta. Dar, poate nu am intels bine ce a spus Cartula, tre sa lasi treaba la uscat cam o zi, pe zona lipiturii se intimpla (functie de lipici) sa mai lucreze plasticul. Daca slefuiesti imediat dupa lipire, in timp, poate apare o urma in zona.


subscriu. am lipit; cam dupa 3 ore am verificat daca s-a intarit; am inceput sa slefuiesc, am facut oglinda fara urma de lipitura, a doua zi santul era vizibil, suprafata usor deprimata. parerea mea ste ca inainte de a slefui jumatatile de fuselaj, trebuie sa stea la uscat minim 24 ore.

#5 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 October 2009 - 11:35 PM

Am incercat sa vad ce iese. Dupa o noapte de lasat la uscat am slefuit si arata destul de bine. Nu se vede nici o urma de sant :friends: .

#6 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 04 October 2009 - 01:08 AM

Pai si o poza cu inainte si dupa lipire,pentru edificare,nu pui ?
Spor la macheta pe care o lucrezi :friends:

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2009 - 08:10 AM

Vezi postareaZ-mare, la 3 Oct 2009, 17:22, a spus:

Merge, am folosit si eu de multe ori metoda asta. Dar, poate nu am intels bine ce a spus Cartula, tre sa lasi treaba la uscat cam o zi, pe zona lipiturii se intimpla (functie de lipici) sa mai lucreze plasticul. Daca slefuiesti imediat dupa lipire, in timp, poate apare o urma in zona.


Eu zisei dupa uscare/intarire. In cazul dicloretanului, daca nu se pune mult si se topeste doar superficial, e treaba de 2-3 ore.

Inca o chestie. In functie de cat timp trece de la aplicarea solventului si pana la strangerea pieselor, va fi vorba de mai putin sau mai mult plastic care e afectat.
Daca se strang imediat, solventul nu are timp sa atace prea in adancime, si atunci nu va apare prea mult plastic in plus, de slefuit. In felul asta se usuca si mult mai repede lipitura. Daca se lasa mai mult, e atacat mai mult plastic, mult mai mult solvent ramane prins in masa plasticului, si se va intari mult mai greu. Cu avantajul insa ca fiind mai mult plastic topit, poate sa ajute in unele cazuri.

#8 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 October 2009 - 12:17 PM

axor: cand o sa pun mana pe un aparat o sa si exemplific :friends: . Cu aparatul de la telefon nu prea are rost pt ca nu o sa se vada mare lucru

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 October 2009 - 02:57 PM

Cartula, buna complectare!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi