Forum Machete,Modelism,Hobby: airfix, "1/72" sau "1/76" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

airfix, "1/72" sau "1/76"

#1 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 26 September 2005 - 12:55 PM

Bon... Nu am lucrat pana acum cu kituri airfix, asa ca am o mica nelamurire.
Este adevarat ca, desi etichetate ca 1/72, sunt de fapt 1/76?
Si daca da, e valabil pentru toate kiturile?

Si ca o alta problema, care este compatibilitatea intre 1/72 si 1/76 puse pe aceeasi diorama. Am calculat si un kit de 1/76 e cam 95% dintr-un kit 1/72 la dimensiuni. A incercat cineva sa le combine?

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 26 September 2005 - 01:38 PM

Vechile kituri Airfix aveau scara H0/00 :-o
Asa scria pe cutie !!! Se pare ca este ceva foarte aproape de 1/76.
Eu am asemenea kituri si va pot scana artworkul sa va convingeti.
Reeditate unele pana in ziua de astazi, sunt prezentate de Airfix cu tupeu ca fiind la scara 1/72. Chiar am vazut zilele astea un asemenea kit, pe care eu il am in varianta veche de H0/00. ( tunul de 88 cu tractorul sau)
Pe de alta parte sunt kituri Airfix de productie/conceptie mai recenta care sunt cu adevarat la scara 1/72. Deci variaza de la kit la kit, la ce scara e fiecare. Dar pe cutie ACUM la toate sta scris 1/72 :angry:
Cum bine ai sesizat obnosis, diferentele sunt foarte mici, abia vizibile cu ochiul liber. Dar daca esti un absolutist si un perfectionist, s-ar putea sa te deraneze .. :bang:

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2005 - 03:37 PM

La modelul de 88 cu Tractorul sau, diferenta e mare, se vede clar cu ochiul liber!

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 September 2005 - 03:54 PM

100:72=1,38 (ba chiar aproape 1,39)
100:76=1,31 (cu indulgenta spre 1,32)
Practic diferenta este de doar 0,07mm ..... la 100mm.
La un obiect care are 1000mm diferenta va fi de 0,7mm
La un obiect care real are 10m, redus la cele doua scari, diferenta intr ele este de 7mm. Adica luat asa oblu, ceva mai putin de un centimetru.
In poze nu s-o vedea, dar pe masa se vede al dracu de bine.
(Dupa cum bine zice si 1-0-9)
Bafta!

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 September 2005 - 05:46 PM

Eu am doua machete de Ju87 una de la Heller alta de la Italeri. Pe ambele cuti scrie scara 1/72. Masurate au:
- anvergura Heller: 185.7 mm
- anvergura Italeri: 207.5 mm
- Lungime Heller:145.5 mm
- Lungime Italeri: 159.2 mm
iacata-le.
Concluziile le trageti singuri :angry:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: comarare_1.jpg


#6 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 26 September 2005 - 10:24 PM

diferentele se observa doar prin compararea cu alte kituri,
eu m-am lovit de asta la vw kubelwagen care e vizibil mai mic.
daca le folosesti intr-o diorama de sine statatoare ,diferenta este nesemnificativa.
deasemenea daca construiesti un kit fara a putea sa compari,prin faptul ca sunt singurii care editeaza o gramada de material englezesc in tot felul de combinatii de seturi(raf emergency,refueling set etc.)
exista insa si kituri extrem de bine detaliate,se pare ca scoase cu heller recent,amanuntite de buna calitate si in scara 1/72 corecta ex jeep mb with trailer,gmc 3.5 to)
singura varianta intereseaza-te de kit inainte si evalueaza :angry:

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2005 - 10:43 PM

Pai tragem concluzia ca unu-i B si altu-i D. Adica ala cu mitralierele (tunuri) iesite ca ochii melcului e D.
In plus macheta aia Heller e cea care a fost folosita pe cutia de la niste Preiseri (am voie cu reclama ?) si e cea mai proasta din cate am vazut. Nu stiu cum ai avut nervii sa ajungi pana la vopsire (adica stiu da' zic si eu asa ca sa sune interesant)
Sca(l)ra HO este de fapt 1/87 si se potriveste cu trenuletul pe 16. Din aceasta scara la care odinioara Atlantic erau maestrii ai figurinelor cu miscari de balerine ridicole, este Opelul Blitz cu Pak 40 de la Airfix. In afara de faptul ca e pigmeu si ca in fata are roti de caruta e dragut si eu il pastrez si acum chiar daca a aparut Roden (care e mai tare ca Academy).
Cat priveste cum sa folosim cu succes in diorame machete la 1/76-78....... Trrrrrr!
(astea au fost tobele) le puteti pune undeva in fundal sub forma de epave. Cu cat mai deshalate cu atat se va citi mai greu diferenta de scara (si nici nu o sa ne para rau ca l-am ars peste bot pe Airfixu' cel pitic). Si Matchboxurile tot la asta folosesc fiind tot la un soi de 1/76 variabil. Stricati-le baieti, ardeti-le, rupeti-le si sa vedeti ce bine va simtiti dupa aia.....Las ca o merita, ca ele va tulbura somnul si va fac irascibili.
Sal-tare!

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 26 September 2005 - 11:22 PM

wurger, la Sep 26 2005, 11:43 PM, a spus:

Sca(l)ra HO este de fapt 1/87 si se potriveste cu trenuletul pe 16. Din aceasta scara la care odinioara Atlantic erau maestrii ai figurinelor cu miscari de balerine ridicole, este Opelul Blitz cu Pak 40 de la Airfix. In afara de faptul ca e pigmeu si ca in fata are roti de caruta e dragut si eu il pastrez si acum chiar daca a aparut Roden (care e mai tare ca Academy).

Lucrurile sunt putin mai complicate decat par ...

H0 este scara europeana continentala si americana pt. feroviare la 1/87. Cand britanicii au incercat sa faca primele feroviare in scara H0 european continentala, a iesit socoteala cam 3,5mm la un "foot", adica ~ 1/87. Dar feroviarele reale britanice sunt putin mai inguste decat cele europene si atunci s-a adoptat 4mm la un "foot", ceea ce a dus la ~ 1/76. Sinele H0 erau insa disponibile, asa ca au fost folosite. Si asa s-a ajuns la scara feroviara britanica OO, care nu este altceva decat feroviare la 1/76, ruland pe ecartament de 1/87 (H0). Clar nu :angry: ?!
Airfix in avantul lor comercial nu au facut decat sa "inventeze" scara H0/OO, sugerand ca modelele lor se pot potrivi la ambele scari. (adaptare dupa David Clark, Braille Scale Discussion Group )

De fapt toate kiturile vechi Airfix de AFV-uri sunt in cea mai pura scara 1/76, Opel Blitz cu PAK 40 inclus !
Cat despre Blitz-ul de Roden, asa e ! Cel mai bun aparut vreodata la 1/72 sau 1/76.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 26 September 2005 - 11:33 PM


#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 September 2005 - 07:18 AM

Blue-Max a lamurit problema...
Exista o intreaga discutie, nerezolvata, in lumea "braille" despre amestecul celor doua scari, in aceeasi diorama.
Se pare ca cel mai bine este ca piesa la 76, sa fie ori a unui vehicol foarte mare, ori a unuia foarte mic. Astfel se mascheaza cel mai bine diferenta fata de "referinta" la 72.
In plastc sunt trei firme care au produs aproape exclusiv la 76: Airfix, Matchbox si Fujimi.
Exista trei piese Airfix-Heller, scoase acum un an si ceva, care sunt "pur" 72: Jeep, GMC 2,5t si LCVP. Jeepul si camionul sunt cele mai bune in scara mica !
Totusi in gamele Matchbox si Airfix, exista modele, unele dintre ele foarte frumoase in ciuda faptului ca au cam 20-30 de ani vechime, care nu prea au sanse sa fie "reinventate" la 72 si la nivelul tehnologiei de azi.
Asa ca, amatorii de subiecte mai exotice, trebuie sa fie atenti cand selecteaza noile si vechile achizitii !
Eu, recunosc, incerc sa ma pastrez cat mai mult posibil in 72, dar nu sunt total exclusivist....
Deci, vanatooare buna !

#10 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 27 September 2005 - 12:54 PM

Datorita faptului ca stau in provincie si comand doar pe net din romania, am vazut la airfix niste kituri pe care nu le-am mai vazut la altii. ma refer la Matilda, la Chi Ha si altele.
Datorita faptului ca oferta acestor kituri e destul de limitata (eu nu am mai gasit in alta parte sic!) nu prea ma tine inima sa le distrug.
Dar totusi e nesimtire sa le comercializezi ca fiind 1/72. Si as fi comandat, dar am prostul obicei sa ma interesez un pic de acuratete and stuff inainte sa cumpar un kit. Asa am auzit de carcoteala cu 1/76, care se pare ca e adevarata.
Multumesc pentru informatii. Si DA, cand o sa gasesc kiturile respective la alte firme, la scara 1/72, o sa stiu de unde sa iau "carnea de tun".

#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 September 2005 - 01:41 PM

Obnosis, iata care este situatia cu modelele pe care le doresti :
-Matilda. La 72 L-A FACUT doar ESCI. Acum nu se mai gaseste de mult, poate doar in e-bay. Sunt rumori ca l-ar reedita Italeri, dar pana acum, nimic confirmat. Si eu il doresc mult, sa tinem pumnii pentru la anul ! Kitul Airfix, la 76, desi FOARTE vechi, nu este rau, daca nu te mai poti abtine...
-Chi-Ha. In plastic, NU EXISTA la 72. Doar din rasina. Asa ca, Airfix 76 e singura obtiune, desi cred ca-l face si Fujimi, tot la 76, ca si Matilda, am impresia... Kitul Airfix, tot VECHI, nu este chiar rau si am auzit zvonuri ca ar fi mai mare decat trebuie, deci s-ar apropia oarecum de 72 !
Asa ca, daca inimioara iti da ghes si nu mai poti, IA-LE ! Te avertizez ca senilele Airfix din vinilin, nu-s de loc o poezie, ba chiar sunt cam de cosmar...

#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 27 September 2005 - 02:03 PM

Confirm ca Matilda la 1/76 il face si Fujimi.

#13 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 27 September 2005 - 02:34 PM

M-am mai interesat de Chi- Ha si ete ce am gasit:

Chi-Ha avea lungime de 5516 mm
Kitul airfix are, dupa detaliile date pe pagina 70 mm
facand un calcul vine 1/79 aproape, deci chiar mai mic de 1/76. Deci MULT subdimensionat.

Cat despre Matilda, desi nu specifica, airfix are un kit matilda 2, cu lungime de 5613 mm real. Kitul are 73 mm, deci 1/77, din nou subdimensionat.

Dumnezeule, mai face cineva kituri exacte in zilele astea?
Ma rog... Airfix e vechi, dar totusi!

#14 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 11 November 2005 - 11:02 AM

Am un kit de la Airfix Sdkfz 234 si arata cam asa (vezi poza).
Nelamuriri sunt multe, dupa cum urmeaza:
1. pe el scrie ca e la scara 1/72; oare asa e sau e 1/76?
2. fiind de level 2 nu are prea multe detalii, asa ca m-am hotarat cand l-am cumparat sa i le fac eu: cric, lopeti, etc. din diverse materiale
ca atare am avut nevoie de documentatie s am gasit-o si =>
3. fiind primul model de 234 aparut in nordul africii inaite sa se retraga nu gasesc nici un fel de poze cu acesta. gasesc in schimb cu 233 cu tun de 75 scurt, sau cu 234 varianta pt europa, mai bine zis varianta finala a lui 234 cu tun de 75 ( nu ma refer la 234 Puma care e cu turela si tun de 50)
Acestea fiind zise lamuriti-ma si pe mine.
Va multumesc anticipat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: AFX_76_01311_AMD_CAR.JPG


#15 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 11 November 2005 - 11:35 AM

Pare a fi un 234/4 cu tun de 75.
Nu e din primele variante, ci din ultimile, Hitler personal ordonand ca 234 sa fie dotat cu Pak 40.
Imagine postata

#16 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 11 November 2005 - 12:09 PM

aripile de roti sunt dupa modelul 233, iar restul e 234/4 cu Pak 40.
Eu daca ii fac antena unde o pun, daca fac MG34 unde il pun daca il avea.
Am facut deja 1 buc. cazma, 1 buc. tarnacop, 1 buc cric, etc, cateva chestii care se puneau pe sasiu, aripile de la roti.
Unde le pun?

UIte o poza cu 233:

1. nu stiu ce sunt pe nume dar toti le stim , le fac , le pun sau nu?
2. topor, tarnacop, idem?
3. cricul?
4. bara de prins agatat... ce Dumnezeu o fi... ?
5. cazma?

etc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 233Wik_23.JPG


#17 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 11 November 2005 - 12:16 PM

Poza cu 234:

1. "bull bar" ?
2. faruri?
3. cazma?
4. cric?
5. tobe de esapament, de la evacuare?

etc.

Sunt doar cateva exemple. Aceste amanunte nu sunt in kit, nici piese, nici schitate pe desenul de asamblare.

Diferenta clara care ma incurca este la aripile rotilor si ca atare ..., problema mea unde pun o cazma, un Mg 34 daca e cazul, etc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sdkfz234_sadsa.jpg


#18 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 11 November 2005 - 12:55 PM

Leon, din pacate, mult prea vechiul model Airfix, care este CLAR la 76, este gresit. Eroarea fundamentala consta in aripi, care, asa cum ai remarcat, sunt de la vechea serie pe opt roti, 231/232/233/263.
Seria 234 , are aripile altfel, asa cum ai observat si tu.
Solutia este sa iei aripile de la o PUMA la 76, Matchbox, proaspat reeditata de Revell. Dar acela este un kit superior acestui Airfix, asa ca, daca doresti un 234/4, mai bine grefezi tunul si suprastructura Airfix, la Puma Matchbox/Revell ! Sau poti sa autoconstruiesti tu singur aripile, dar aceasta este o chestie ceva mai dificila.
Chestiile alea doua cu bilute in cap sunt indicatoare de gabarit.
Sfatul meu este sa optezi pentru 72. In aceasta scara RODEN a scos o serie frumoasa de 234/1/2/3. Nu a iesit inca 234/4, cu tun PaK 40, cea in discutie, dar "e pe vine".
Sper ca ti-am fost de folos. Spor la treaba !

#19 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 11 November 2005 - 12:56 PM

vezi aici
Imagine postata

#20 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 11 November 2005 - 01:16 PM

Va multumesc mult!
Cred ca o sa-i refac aripile cu totul. La sfarsit sunt curios si eu cum o sa arate si o sa postez cateva fotografii, ca sa ne minunam cu toti ce prostii am mai facut.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi