Forum Machete,Modelism,Hobby: airfix, "1/72" sau "1/76" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

airfix, "1/72" sau "1/76"

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 November 2005 - 05:03 PM

Daca imi permiteti, intevin si eu ca un habarnist in ale blindatelor. Bun, treaba cu aripile si alte alea e lamurita, dar in privinta accesoriilor (cabluri, cazmale, cric, canistre, prelata, etc) cred ca se pot pune linistit pe macheta, ele existind sau nu, functie de ....echipaj sau situatie.

#22 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 12 November 2005 - 11:20 AM

.... Am uitat...
ATENTIE, seria 234 NU A FOST NICIODATA IN AFRICA DE NORD, pentru ca a aparut in unitati la un an deupa ce DAK a capitulat in nordul Tunisiei !
Box Art-ul kitului Airfix e pura fantezie, ca si aripile !
MG 34 AA este optionala si se monta ori in dreapta scutului PaK-ului, ori pe peretele din spate al suprastructurii.
Antena se monta pe aripa stanga spre spate, ori pe peretele din spate al suprastructurii, ori in ambele locuri.
Optiunea ta spre autoconstructie, este curajoasa ! Bravo !
Iti urez succes !

#23 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 17 November 2005 - 11:19 AM

Na ca mai am o intrebare. :-?
M-am gandit sa pun aripile de 231 si sa le incarc cu material pe care sa-l modelez sa le aduc la forma unora de 234.
Ce materiale credeti ca as putea sa folosesc?
Eu m-am gandit la ipsos de modelaj dar ma intreb cum o sa prinda vopseaua email pe ele. O solutie ar fi pe ipsos sa dau intai un strat de lac apoi de vopsea ca sa prinda bine. Nu am lac. De unde si de care sa iau? Ma gandesc la un cumplit dezavantaj: poate in timp scurt sau lung sa crape ipsosul.
Alta solutie ar fi rasina? , se poate modela la cald? , dar nu foarte cald ca modelez kitul cu totul. Si de unde o procur?

Daca aveti sfaturi sau alte sugestii va rog impartasiti.

#24 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 November 2005 - 11:32 AM

Leon, in nici un caz ipsos...Eventual Moment Repair Kit, gasesti la Metro /Practiker/etc Atentie cand slefuiesti insa pentru ca este toxic (sa porti masca).
Nu inteleg insa de ce nu ai rabdare pana iese Rodenul...O sa iti dai peste degete in 2-3 luni pt. ca ia muncit atata cand puteai avea rabdare inca putin....Intre timp consuma-ti energia pe un alt kit, suntem si noi curiosi ce iti poate pielea:)

#25 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 17 November 2005 - 01:13 PM

Daca vrei sa te "joci" cea mai buna solutie este sa le construiesti CU TOTUL din foi de polistiren, sau "plasticard" cum zic anglo-saxonii.
Daca nu ai de unde sa cumperi, poti sa recuperzi din anumite ambalaje, sau poti folosii cartele de telefon consumate. Plasticul din acestea este excelent, dar este cam gros pentru proiectul tau, tu ai nevoie de maxim 0.3-0.4mm grosime.
Dar, cum a zis si Ahmed, asteapta Rodenul, cel tarziu pana in craciun ai sa-l gasesti la Pavel...
Iar Puma la 76 Revell/Matchbox este cam 5 euro...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi