Forum Machete,Modelism,Hobby: Unde puteti gasi ateva modele scumpe si noi de la Italeri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Unde puteti gasi ateva modele scumpe si noi de la Italeri

#1 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 12:13 PM

In sfarsit vad ca Italeri si-au schimbat mizeria aia de site care era si nepractic si pe alocuri nefunctional.
Vroiam sa informez pe cine intereseaza ca au adus un mare stoc de machete Italeri la Auchan titan (unde puteti ajunge cu metroul si de la metrou cu microbuzele lor mirositoare si imbacsite pe care scrie mare Auchan transport gratuit).

Atentie!!! Preturile mi se par MARI rau de tot

O sa incerc sa imi aduc aminte cam ce am vazut.

[left]Imagine postata[/left][left]7054[/left][left]BISHOP MK.1
[/left]
1:72
44 lei la auchan,
42 lei la http://www.modelhobbies.co.uk,
42 lei la http://www.wonderlandmodels.com/

[left]Imagine postata[/left][left]6210[/left][left]PANZERJAGER MARDER III[/left]1:35
desi nu sunt sigur la Auchan cred ca era 130 lei
80 lei la http://www.modelhobbies.co.uk si http://www.wonderlandmodels.com/

la altele nu am avut timp sa ma uit dupa pret.
mai erau niste avione de vanatoare, cateva o gramada de tancuri la 1:72, panzer iv, sherman,
[left]Imagine postata[/left][left]1245[/left][left]TU-22 BLINDER[/left]Sunt dezamagit ca nu putem gasi un magazin unde sa fie tot ce doreste cineva de la Italeri asa cum au cei de la Revell in Oradea. Iar preturile mi se par incredibile. Cei care cred ca in modelism preturile nu se discuta e treaba lor, traim demult in tara in care chiar si machetele sunt mai ieftine pana si in anglia, si sper sa traiasca ziua cand sa se zgarie pe ochii ca nu le ajung banii sa isi ia ce doresc.

#2 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 26 October 2009 - 12:47 PM

2009. internet. magazine online. stat frumos acasa la caldura in fotoliu....

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 October 2009 - 03:39 PM

Arsenescusorin, tu cred ca gresesti nitel la socoteli!
Da, tractorul acela face 8,99 lire, la curs fiind 42 de leuti, da.... transportul nu-l pui? TVA-ul nu-l pui??? Taxele vamale???? Asa ca, una peste alta, s-ar putea sa fie nitel mai mult!
A, ca la paritate e mai putin, asta nu ma incalzeste cu nimic!
Daca Nicoro, imporatator exclusiv Italeri pentru Romania, asa cum se lauda :drinks: :rolleyes: ar vinde kitul cu 30 de lei, da, la Auchan ar fi scump!!!!

#4 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 26 October 2009 - 04:48 PM

In general preturile afisate la magazinele online din UK contin TVA. Taxe vamale nu se mai platesc, mancam sub aceeasi umbrela UE ;) Transportul de multe ori e onorabil la mai multe produse.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 06:00 PM

Chiar nu vad rostul discutiilor despre preturi. In fond si la urma urmelor, nu te obliga nimeni sa cumperi la preturile alea. Fiecare isi face politica de preturi dupa cum are chef, si atata timp cat nu-i vorba de vreun monopol, nu e nici o problema.

Dar, voba cuiva, "va plictisiti rau"... O macheta n-ati posta. :rolleyes:

#6 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 06:59 PM

nu am vrut sa zic neaparat de preturi. scopul meu initial era sa anunt pe cine vrea ca au venit o gramada de chestii in locul respectiv.
dar nu pot sa nu ma oftic macar putin cand vad ca in tarisoara mea romania unde omul de rand are salariu 7 milioane, orisicine trebuie sa cumpere mai scump decat in multe alte locuri de pe glob. eu am cumparat multe machete de la magazine nespecializate, poate nu toata lumea se multumeste cu o macheta scumpa odata la 1 an, unii sunt mai maniaci si vor mai mult si mai ieftin. si chiar nu ma gandeam ca nicoro ar incalca vreo lege, cred ca nici nu a fost vorba de asta. si pana la urma cu ce plecam la inceputul zilei si cu ce ajungem acasa seara.... cu banii din buzunarul nostru. de ce trebuie sa regret ca nu ma aflu in anglia, germania, sua sau mai stiu eu unde.
modelismul e un act de cultura nu un lux care sa fie taxat.

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 08:00 PM

Asa, si eu as putea sa ma oftic ca in tara asta majoritatea se plange despre cat de putin castiga, in loc sa faca ceva constructiv si sa puna osul la munca calumea... D-asta regreti ca nu esti in afara... D-asta ai magazine de machete cate degetele ai la o mana... Regula economiei e ca daca n-ai piata mare de desfacere, n-ai nici preturi bune... Desi daca te uiti la magazinele de profil de la noi, preturile sunt chiar excelente (ParcModels, Machete.ro, hobbyx.ro, Xaba, etc...)

Hai sa-ti vand un pont, poate-ti mai trece... Ai idee cat costau in US la magazin machetele Tamiya, care pe HLJ sau Lucky sunt 16-18USD? Nu mai putin de 40-50USD... Asa ca ia o gura de aer, si incearca sa intelegi ca lucrurile nu sunt nici pe departe chiar asa de negre precum crezi, iar regulile economiei functioneaza bine-mersi.
E scump acolo, ia-ti de unde e mai ieftin, ca nu te obliga nimeni sa iei dintr-un loc anume... Si situatia de la noi e valabila PESTE TOT in lume... Nicaieri n-am vazut machete la supermarket la pret decent :rolleyes: Nu de acolo iti iei machetele...

#8 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 11:56 PM

ai si tu dreptate

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 12:24 AM

Sa nu crezi ca eu ma plictisesc, dar in US machetele alea de 40-50 USD s-ar putea ca dupa o luna sau un an sa ajunga 4 USD.
Ceea ce la noi n-ai vazut NEVER. Din contra, daca se prinde vreunul ca-i la moda "spit-ul" de la revell, toate FW-urile o sa fie 20 numai ala 35.
Comerciantii romani nu sunt dispusi sa riste nimic. Cat baga, tot atat ori doi vor sa si scoata.
Pe de alta parte in Selgros si Metro n-am mai vazut de mult machete. Cam de cand gaseam cutii vandalizate din care lipseau piese luate tot de cei care se ocupau cu machete, ca doar nu-i trebuiau la vreo mamaie cupole de Mustang.

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 12:41 AM

Ba da, cred ca te plictisesti... :) Comertul pe piete de nisa se face fix la fel peste tot in lume, nu noi am inventat apa calda... Ce zici tu cu reduceri 'masive' pe marfa de anul trecut sau acum doi ani tine la marfa de larg consum... Si nici acolo tot timpul. Nu-i cum vezi prin filme :rolleyes: Iar intr-o metropola de peste 6 milioane de oameni (adica 1/3 din populatia Romaniei) ai 2-3, hai maxim 5 magazine de machete. Si toate cu preturi mari in general... Mult mai mari decat la echivalentii online.

D-asta zic, teoria chibritului despre preturi si ce nasoale-s lucrurile la noi tine doar daca nu ai vazut cum e si prin alte parti... Fiti bucurosi ca aveti optiunile care le aveti, ca de bine de rau avem cateva magazine ok, si in UE sunt multe locuri cu marfa ieftina si buna... Ca sa nu mai vorbim ca poti sa-ti iei de la amicii cu ochi oblici la preturi care cu tot cu taxe sunt chiar foarte bune...

#11 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 04:20 AM

a, am uitat sa spun ca acum 2 luni am luat tot de acolo panzer 4 la 25 lei, acum e 44. de obicei cei din hipermarcheturi au preturi mai mici decat in alte parti, asta ma mira. pai inseamna ca la machete.ro cat o sa fie 60 lei un bishop la 1:72? :drinks: pai am luat din cora acum un an skoda 38t la 1:35 cu 40 lei.

si am uitat de asemenea sa spun ca de craciun au avut lichidare de stoc si le-au dat la niste preturi incredibile. la fel faceau si la carrefour dupa pasti, bagau tot ce ramanea la 10 lei, chiar si machete de 100 lei. am prins momentul de cateva ori si am dat lovitura, am luat tot ce aveau :rolleyes:

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 11:55 AM

@Cartula - Inseamna ca ma minte pe mine frumos un prieten din Canada care imi tot aduce avioane japoneze zicand ca a dat pe ele intre 2 si 12 dolari.
Eu nu zic ca la noi preturile sunt nasoale mai ales ca e vorba asa cum zici de comert de nisha, dar stie toata lumea ca la noi se vand banane negre (pentru compot :rolleyes: ) cu 50 de bani mai ieftine decat alea bune si la Famous Brands in preajma craciunului se scrie un pret mai mare deasupra si se taie cu markerul .

Aceasta postare a fost editata de wurger: 27 October 2009 - 11:56 AM


#13 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 08:37 PM

sigur nu ma plictisesc, am parcat contul pe 2 comunitati sa pot sta aici mai mult. e vorba de banutul din buzunar care daca nu ai nimic impotriva as vrea sa stea mai mult la mine ca tin la el, nu te poti pune in calea unei astfel de relatii frumoase, nu? e bine ca ii intelegi pe toti, eu vad ca nu sunt prea multi care sa ma inteleaga (nu ma refer la forum ci la comercianti) :rolleyes:

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2009 - 12:24 AM

Ok, lamenteaza-te in continuare...

Eu doar incercam sa-ti spun ca timpul petrecut sa faci calcule inutile (ca preturile tot alea o sa ramana) l-ai fi folosit mult mai util lucrand la o macheta :rolleyes:

#15 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2009 - 12:32 AM

hihi, si aici ai dreptate.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 October 2009 - 09:20 AM

Oti, cun ziceai ca faci sa ai timp de machete????? :rolleyes:

#17 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 25 November 2009 - 11:33 AM

In ideea in care a fost deschis acest topic anunt si eu ca am vazut machete italeri in Cora lujerului...

Italeri blindate 1:72 - 50 lei (f. multe modele)
Italeri blindate 1:35 - 50 lei (doar kubelwagen si schwimmwagen)

La inaripate nu m-am uitat pentru ca nu ma pasioneza insa aveau si asa ceva...

+

Lipici si vosele model master.

Toate cam scumpe!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi