Forum Machete,Modelism,Hobby: magazine romanesti? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

magazine romanesti?

#1 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2009 - 01:44 PM

salutare. stie cineva magazine de modelism in ungaria? serbia? bulgaria?

#2 Useril este offline   cmusat2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 02 December 2009 - 02:10 PM

Salutare

Pt. Ungaria iti pot scrie despre ce gasesti la Szeged si Budapesta.

Szeged

1. VasutModell - magazin pe b-dul Brusselis nr.17 la parterul unei cladiri cu 3 nivele, jumatate trenulete, jumatate machete c-am de la toate firmele de profil. Totusi de curand partea de modelism static s-a c-am subtiat vizibil.

2. La Cora (la iesirea spre Budapesta) gasesti un mic raft cu ceva Revell si Italeri in jur de 40-60 machete.

Budapesta

1. Jatek es Makett Centrum - str.Gyali 31/B - la intrare in Budapesta pe partea stanga a autostrazii de la Szeged, in spatele unui showroom auto, nu mai retin dar cred ca este Toyota.
Este un mic depozit de jucarii si machete (cu miile) de la Revell, Italeri, ICM, Zvezda, Trumpeter, Dragon, Tamiya si accesorii de profil. Merita o vizita din plin.

Mai departe intra pe www.makettinfo.hu, sectiune Boltok, (lista magazine) cu specificatia ca anumite magazine nu mai exista, fiind desfintate sau mutate intre timp.

In Serbia, Bulgaria nu am fost demult nu cunosc situatia.

Oricum spor la cumparaturi. :drinks:

Cosmin Musat

#3 Useril este offline   Cyborg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:WW2 armor, Sci-Fi scratchbuilding

Postat 04 December 2009 - 08:14 PM

In Serbia, la Nis, in 2008, raionul de jucarii din centrul comercial al orasului (genul Unirea sau Cocoru) avea machete Italeri, un perete intreg... Nu stiu daca mai exista, amicul meu sarb din Nis a emigrat in Canada :(

#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2009 - 09:24 AM

In Bulgaria nu se comercializeaza machete, intrucat, la testele efectuat de cercetatorii englezi, niciun cetatean balgar nu a reusit sa patrunda o schema de asamblare Italeri, Airfix, sau Matchbox. Despre celelalte firme de profil, nu au fost efectuate teste, fiind respinse de Academia Bulgara ca periculoase pentru psihicul national, pe fondul suprasolicitarii cerebrale.
Acuma serios, nu am vazut decat niste masini Burago, genul de se monteaza fara adezivi.
In schimb, in toate statiunile si orasele lor se gasesc magazine de antichitati, in care se comercializeaza obiecte militare. Problema e ca nu sunt ieftine, iar autenticitatea e greu de stabilit pe loc - vecinii sunt cunoscuti ca cei mai buni falsificatori din Europa in acest domeniu.
In acest gen de magazine am mai vazut figurine din metal, la scari diferite, calitati diferite, unele pictate gata, etc.
Deci, parerea mea, nu merita sa-ti bati capul cu Bulgaria.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 05 December 2009 - 09:25 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi