Forum Machete,Modelism,Hobby: Pz IV F1 african - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pz IV F1 african Dragon 1:72

#1 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 10 December 2009 - 01:54 PM

Salut prieteni,

Va prezint ultimul meu proiect, Panzer IV F1 de la Dragon, scara 1:72. Kitul este acelasi cu cel prezentat de Cata in acest GB, asa ca nu mai insist. Totusi, trebuie sa spun si eu ca este extraordinar si il recomand tuturor iubitorilor braille scale (si nu numai).

Pentru ca imi doream demult o inmatriculare africana, am ales Sidi Rezegh, Libia.

M-am gandit sa-l pun intr-o diorama simpla, incropita din materiale domestice. Fiind la prima tentativa, sper sa-mi iasa.

Imagine atasata: _MG_9328.jpg

Imagine atasata: _MG_9333.jpg

#2 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 15 December 2009 - 01:41 PM

Afara ninge vartos, noi visam la Africa..

Poza proaspata si-un pic de progres:

Imagine atasata: _MG_9384.jpg

Aceasta postare a fost editata de florinjenica: 15 December 2009 - 01:42 PM


#3 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 16 December 2009 - 11:42 AM

Imi place!!! Felicitari :hi: !!! :crazy:

As vrea sa te intreb cu ce l-ai vopsit???????? :wub:

Numai bine

#4 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 16 December 2009 - 12:31 PM

Salut,

E vopsit cu acrilica Vallejo (Model Color), la pensula; Tan Yellow Afrika Korps. Din experienta, pot spune ca vopselurile Vallejo sint foarte bune si acopera uniform, chiar si date cu pensula. Personal, prefer aceasta metoda.

Inainte de asta am dat un strat de baza German Grey, Tamiya TS - spray.

Diorama e vopsita tot cu acrilice Vallejo si cateva spalari cu tempera, in diverse nuante cat mai nisipii.

Multumesc si sa stii ca urmaresc cu interes proiectul tau T-34 :)

#5 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 December 2009 - 01:51 PM

Frumos! Nu-i rau deloc vopsirea ta la pensula! Cum diluezi vopseaua?

#6 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 16 December 2009 - 02:10 PM

Diluantul e banala apa de robinet. Unii recomanda apa distilata, pentru puritate, dar la Sibiu avem apa foarte buna :)

Vopsirea o fac in doua, uneori chiar trei straturi.
Primul strat are cam 40% vopsea, al doilea 50-60%, iar ultimul (dupa caz) iarasi ceva mai putina vopsea, pentru uniformizare.

Dupa primul strat te apuca depresia cand vezi ce inegal e repartizata vopseaua, insa dupa ultima mana si doua-trei zile se usuca extraordinar.

In cazul de fata (dupa poza asta), am aplicat si o solutie mult mai diluata (cam 1:20) de Dark Sand, pentru a diminua contrastul cu diorama, care are la baza aceasta vopsea.

Sper sa revin cu poze cat de curand.

Aceasta postare a fost editata de florinjenica: 16 December 2009 - 02:16 PM


#7 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 22 December 2009 - 03:54 PM

Desi cam dificil, am facut pozele la lumina directa a soarelui pentru o impresie cat mai naturala.

Cam astea sint:

Imagine atasata: 9507.jpg Imagine atasata: 9510.jpg

Imagine atasata: 9501.jpg Imagine atasata: 9503.jpg

Imagine atasata: 9504.jpg Imagine atasata: 9505.jpg

Sarbatori fericite tuturor!

#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 December 2009 - 04:18 PM

Bravo Florine, esti talentat ! Frumos tancul, la fel si "ambientul". Felicitari inca o data !

#9 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 22 December 2009 - 05:10 PM

Sigur nu e 1/35? Că prea bine arată pentru un 1/72. Felicitări şi spor la machete în continuare. Deja eşti luat în colimator. :pint:

#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 22 December 2009 - 08:21 PM

Foarte reusit,felicitari...dar am o singura si mare carcoteala.Senilele...ar avea nevoie de niste praf si de ceva mai multa uzura metalica,fiindca a umblat pe nisip...

#11 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 22 December 2009 - 09:26 PM

Dani, cred ca ai dreptate. Ar fi mers un pic mai tare 'slefuite', dar asta o pun pe seama retinerii mele in ce priveste orice fel de uzura... e greu de gasit echilibrul perfect, mai ales la scara asta mititica.

Multumesc pentru aprecieri si inca o data Sarbatori fericite tuturor!

Aceasta postare a fost editata de florinjenica: 22 December 2009 - 09:27 PM


#12 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 December 2009 - 09:57 PM

Salut florinjenica

Frumoasa diorama, chiar daca scara aleasa nu permite multe artificii vis-a-vis de vopsire. Apreciez efortul depus, ce-mi incanta ochiul.
Totusi, citind motivarea ta privind "retinerea in ce priveste orice fel de uzura", ma vad nevoit sa intreb :
-De unde totusi a rezultat uzura relativ exagerata a exteriorului rotii intinzatoare, in detrimentul reprezentarii vopselei sarite pe circumferinta rolei interioare ?
Imagine atasata: P_IV_72.jpg

-Repet, frumos kit, frumoasa realizare, pacat ca nu ai tratat subiectul cu acelasi placere si atentie ca si pe americanul montat anterior si tot in aceasta interesanta "braille scale".

Un echilibru perfect raportat la vopsire-nu exista, mai ales in aceasta scara. Insa depinde de noi sa reusim sa inselam ochiul celui care priveste imaginea.
Sa ai spor in continuare. :pint:

#13 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 December 2009 - 11:29 PM

Ce e exagerat si ce nu? Pina la urma "sa nu crezi ceea ce vezi". Iata aceeasi fotografie doar cu un "altfel" de contrast:

Imagine atasata: 9504.jpg Imagine atasata: 9504b.jpg

In general, pe viu arata mai bine decit in poze. Iar mie imi place cum arata in poze.

#14 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 December 2009 - 11:40 PM

Corect Ovidiu, insa eu nu am facut decat un crop al imaginii postate in original. Atat.
Nelamurirea mea era legata de afirmatia citata mai sus, iar ceea ce ai accentuat tu, intareste intrebarea mea legat de "retinerile" (ghilimelele ca si citat) lui Florin, privind realizarea uzurilor la roata aia intinzatoare. Mai pe romaneste : Pe exterior da, pe interior ba.
Oricum ar fi, mie imi place per ansamblu, chiar si asa cum ai modificat imaginea.
-La mai multe Florine. Indiferent de scara aleasa.
:pint:

#15 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 December 2009 - 06:40 AM

Florin, TOCMAI datorita scarii alese, io-mi salt din nou palaria-mi virtuala, in fata lui matale !
De la un proiect braillist la altul, ai dovedit ca stii cum sa pastrezi o balanta rationala si decenta, intre util si futil.
Si ai mai dovedit, respect pentru subiectul ales, chiar si prin alegerea kitului ideal... si un evident amor, pentru aceasta minunata scara.

Pentru toate cele spuse si... pentru cele nespuse... io TE FELICIT !

#16 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 23 December 2009 - 10:37 AM

AdiP, ce pot sa mai zic... m-ai prins! Da-mi voie totusi sa te asigur ca placerea si atentia la acest proiect au fost maxime, chiar daca rezultatele nu satisfac intregul auditoriu.

Dragos, multumesc!

#17 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 23 December 2009 - 01:22 PM

Ok, florinjenica, am inteles.
Am apreciat in mod eronat ca, fiind un forum public, toata lumea poate sa-si exprime o opinie, indiferent de topic. Se vede insa ca este destul de dificil de innotat impotriva curentului si nici chef/dorinta nu am pentru asa ceva.
-"Auditoriul" ti-l castigi, iar placerea/satisfactia/atentia tratarii subiectului ales este obtinuta cum crede fiecare de cuviinta. Ma refer aici strict la partea machetistica. Raportandu-ma insa la scara aleasa pentru reprezentare, apreciez ca aceasta ajuta cel putin din punctul de vedere al spatiului de expunere.

Mai mult ca probabil, cred ca este necesar si util in a ma abtine pe viitor a mai pune intrebari/exprima opinii/cere raspunsuri. Ar fi extrem de futil din partea mea sa nu fac asta, sau prea putin benefic unor viitoare discutii constructive.
Cu scuzele de rigoare pentru interventiile inoportune (inclusiv aceasta),
Sarbatori Fericite, la toata lumea :pint: si cat mai multe machete montate, florinjenica.

#18 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 23 December 2009 - 01:56 PM

AdiP, nu ma deranjeaza criticile, ba dimpotriva; dupa cum nu-s ahtiat dupa laude. Mai ales ca sint relativ nou in bransa si n-are rost sa-mi dau ifose pe-aici. Ca incepator ce inca ma consider, esti unul din preferatii mei de pe forum in materie de modelism. Insa, dincolo de imperfectiunile inerente, am muncit mult si cu pasiune la macheta asta si n-as fi vrut sa fiu acuzat de contrariu. Atat.

Propun sa oprim aceasta controversa, artificial creata.

Numai bine!

#19 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 December 2009 - 04:02 PM

Florine,fratioare,mie nu mi s-a parut a fi vorba de nici o controversa.Atat eu cat si AdiP am incercat sa ne facem utili,dar se pare c-am fost gresit intelesi...oricum,vizavi de uzura[care mie nu mi se pare deloc minimala-cel putin din ce-am vazut in poze] mi s-a parut de bon ton si utile cele spuse de mine si Adi.Iar ,daca pasiunea si respectul fata de un chit se masoara in timp[durata de constructie],eu, personal, m-as lasa de machetit...am peste 100 de kituri in cutii.

In sfarsit,cu scuzele de rigoare,iti urez spor in continuare,iar pe viitor am sa ma abtin de la orice fel comentarii!

Sarbatori fericite tuturor!

#20 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 23 December 2009 - 04:41 PM

Nu stiu ce-i cu voi oameni buni :pint:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi