Forum Machete,Modelism,Hobby: Cand e prea mult(e)? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cand e prea mult(e)?

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2009 - 03:06 AM

M-am gandit mult ce titlu sa dau topicului, dar inspiratia m-a parasit. :hi:

Cati dintre noi strang kituri visand la ziua cand o sa fie gata, expuse in vitrina, si doar ajung sa acumuleze mai mult decat pot construi intr-o viata? :whistle: Marturisiti :hug:

Ce se vede in poze e doar o mica parte, cele pe care pot sa le dau fara sa imi para in vreun fel rau dupa ele... O sa apara la sectiunea de vanzari in curand.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8418.jpg


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 December 2009 - 09:36 AM

Niciodata nu e prea mult(e) Gabi.Marturisesc,le strang in draci.Am momente in care,decat sa trec la lupe si pensete,prefer sa "rasfoiesc" cutii:ma uit,le insir pe toate,le "vad" dupa care le pun la loc si le stivuiesc mai departe.Cred ca-i un soi de boala.Uni-i zic lene,dar nu cred ca-i atat de simplu.Ma degraba cred ca are legatura cu un soi de avaritie.Ceva ce tine de pasiune(clar),dar se suprapune cu obsesia.
Am d'abia 51 de cutii "in stand by" -dar bomba inca mai sare :whistle: .
Nu cred ca voi vinde vreodata din ele,poate urmasii mei :hug: .

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 December 2009 - 09:38 AM


#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 30 December 2009 - 11:00 AM

Belgianul Francois Verlinden spunea intr-una din revistele sale ca modelistii sunt de 4 feluri: colectionari de kituri - cei la care le place sa vada cum stiva creste pe dulap, umple camera si ajunge sa dea pe din afara necesitind constructia de dependinte, altii maniaci ai acuratetii istorice care isi tocesc coatele studiind ca fiecare surub sa fie pus la locul sau, altii care vor sa-si transforme machetele in opere de arta prin tot felul de vopsiri si procedee maiastre si altii care le vor pe toate desigur reusindu-le mai mult sau mai putin.
Personal nu (mai) sunt fanul colectionarii de kituri din cel putin doua motive:
1. banii evident - in conditiile in care machetele (cel putin blindatele 1/35 ca restul nu stiu) au ajuns la nesimtitul pret de 150 -200 ron per bucata si numai Dragonul scoate 5-10 noutati pe luna (!), sa incepi sa cladesti acum stive, ajungi sa te cam stringa izmenele
2. devalorizarea plasticului (n-am gasit alta exprimare) - adica cei care au facut stive de zvezda, academy, dragoane vechi, considerate mari meserii o data, acum pot linistiti sa si le bata de aparat fiindca nici cine stie ce bani nu mai iau pe ele si nici nu miros calitativ in comparatie cu noile kituri scoase pe piata.
Insa cunoscuta fiind expresia ca " nu te poti c...a in placerea omului" atita timp cit ii face placere, niciodata nu va fi prea mult(e).

#4 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 30 December 2009 - 11:13 AM

imi pierd total interesul pentru o macheta dupa ce o termin.nu mai reprezinta nimic... doar o reduta pe care 'am cucerit-o'.asta nu ma impiedica sa-mi doresc sa o fac si pe aia si pe ailalta, desi stiu ca lista pe care deja o am conturata in minte imi va ocupa tot restul vietii!

#5 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 30 December 2009 - 11:20 AM

Eu sunt dintre cei cumpatati si fac eforturi de vindecare de minimalizare.
Am ajuns la modesta suma de 94 kituri (insignifiant fata de greii forumului) dar la vedere sunt doar 28 de cutii.
Exemplificare:
La inceputul lunii decembrie Mos Craciun a facut repetitie:
Imagine atasata: 14.XII.2009_002.jpg

Cu maiestrie am reusit sa reduc proportiile dezastrului:
Imagine atasata: 14.XII.2009_004.jpg
Si oricum le-am bagat pe furis in casa :hug:

P.S. Noi suntem victime inocente, dealeri :whistle: trebuie inculpati!

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 December 2009 - 11:44 AM

Wurger are o vorba: cind te intrebi daca nu e prea mult, atunci sigur e prea mult! Numa' ca ea nu se aplica la achizitonarea de kit-uri!! Cartula, cum zicea si Longinus, mereu "varianta aia nu o am" merge de minune alatrui de "imi trebuie"!!!!!. Asa ca sa nu mai rideti de neveste/prietene/amante care, desi au un dulap plin cu ţoale, mai vor inca un rind, ca pe alea nu le au!
Ar mai fi o treaba, cum a remarcat si Marhaba, ritmul in care apar noutatile e mai mare decit ritmul in care faci machetele, si de aici...varianta aia nu o am, imi trebuie!
Ce sa zic, ca si Alexie, incerc sa ma tratez, uneori reusesc, alteori nu!
Treaba e ca fiecare din noi e un, mai mare sau mai mic, kitcollector!!!!
Uitati-va la etichetele de pe cutii si ginditi-va ca in spatele cutiilor care se vad... mai sunt altele, la fel de pline.... :80: :8P: :whistle: :bang: :hi: :wacko: :hug:
A, si mai puneti pe linga asta si echipamentul de airsoft, plus colectia de pusti si pistoale de airsoft!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cutii.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 December 2009 - 11:46 AM


#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 30 December 2009 - 11:55 AM

Salut,
As spune ca deja e prea mult si pentru mine. Insa aproape fiecare kit e ales cu grija si planul e facut pentru o anume inmatriculare. Asa ca mi-ar fi foarte greu sa reduc din cele 128 de cutii(e drept vreo 30 sunt masini, figurine, blindate 1/48 ce pot fi puse intr-o diorama cu avion). Si asta in conditiile in care am facut juramint de castitate pe WW2, Luftwaffe/ARR/IJN-IJA, biplane WW1. Nu mai vorbesc de multele coli de decaluri, seturi PE, rasini si mai ales materiale si scule.
Insa eu sint tipul "hirciog" string materiale pentru ca...nu se stie cind imi trebuie... De multe ori am avut nevoie si am gasit la mine ce-mi trebuia, si nu a mai fost nevoie sa caut/comand/astept/etc.
Ce am acum mi-ar ajunge o viata, insa gindurile indecente imi dau tircoale permanent.... noroc ca aspectul financiar ma domoleste drastic.
Insa mai vedem..... :hug:
Fiecare parte, studierea/achizitia/rasfoirea periodica/cercetarea/montarea/expunerea, are rolul ei la boala mea. Lucrurile difera la fiecare dintre noi.
Si asta-i frumos in pasiunea noastra !
Spor la modelit !!!!
Bill :whistle:
Imagine atasata: PICT1914.jpg

Aceasta postare a fost editata de Bill: 30 December 2009 - 11:56 AM


#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 December 2009 - 12:30 PM

Deci,care ar fi concluziile ce se desprind,din postarile de pana acum ?

- boala lunga,moarte sigura - adica vreau sa spun ca,eu unu',sunt mort dupa ele(kituri,adica);
- se cheltuiesc sume serioase(Marhaba are dreptate)- banii n-aduc fericirea(dar o intretin);
- producatorii stiu si speculeaza asta(adica obsesia noastra) - mie,de altfel,mi se pare normal;
- pe langa kiturile propiu zise,mai costa o sapca de bani si materialele:adezivi,vopseluri,lacuri,primere,etc;
- unde mai pui pensule,spray-uri,aerograf s.a.m.d ?!
Si totusi,ce mai conteaza ? Alte kituri,mai multe;cat mai multe;cat de multe. :hug:

Fericire si La Multi Ani voua,tuturor. :whistle:

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 December 2009 - 01:15 PM

Vezi postareacartula, la 30 Dec 2009, 03:06, a spus:

Cati dintre noi strang kituri visand la ziua cand o sa fie gata, expuse in vitrina, si doar ajung sa acumuleze mai mult decat pot construi intr-o viata? :hi: Marturisiti :hug:


Cand te gandesti sa le scoti la vanzare da-mi si mie de stire caci m-ar interesa ceva de p-acolo.
Am vazut in stiva aia ceve ce-mi trebuie. :whistle:

Bafta!

#10 Useril este offline   BogdanM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 19-December 09

Postat 30 December 2009 - 02:02 PM

Vezi postareacrios, la 30 Dec 2009, 13:15, a spus:

Cand te gandesti sa le scoti la vanzare da-mi si mie de stire caci m-ar interesa ceva de p-acolo.
Am vazut in stiva aia ceve ce-mi trebuie. :hug:

Bafta!






Si eu is curios sa vad care e lista oficiala.

#11 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 30 December 2009 - 02:56 PM

Eu, din fericire pt buzunarul meu nu am avut cred un stoc de mai mult de 4-5 machete nefacute. In schimb am prostul obicei sa ma apuc de mai multe deodata, fiecare cutie noua insemnand o alta macheta inceputa. Astfel am acum vreo 4 machete in diferite stadii de realizare. In acest fel abia daca termin o macheta sau doua pe an (de care sa fiu multumit), restul ramanand incepute. Sunt curios ce faceam daca aveam un stoc de vreo 100 de machete, precum colegii de forum, oare ma apucam de toate? :hug:
Sarbatori fericite tuturor!

Aceasta postare a fost editata de paul: 30 December 2009 - 02:56 PM


#12 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2009 - 03:08 PM

Grea boala intr-adevar. Daca si aici, unde "discutam cu psihologul" unii vad si vor... Adica le trebe' ;)

Eu am ajuns pe la 110 cutii de machete la 1/48 si vreo 400 de vopsele... E grav.

#13 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 30 December 2009 - 03:12 PM

Iaca-ma si pe mine la spovedanie.
Desi sunt ala micu` , nu inseamna ca nu am adunat si eu una-alta. Mai ales ca deja cu greu imi ajunge un "rand" ( a se citi raft cat un televizor) din dulap, eu fiind , ca Bill, tipul "las` ca poate-mi trebuie" .
Am ajuns, prin donatii mai ales ( pt care tin din nou sa le multumesc tuturor. Sunteti niste frati adevarati! :whistle: :bang: ) ca in decursul a unui an jumate de activitate in bransa la un numar de 24 de kituri, din care doar 3 facute si 6 in lucru. Stiu ca sunt niste cifre mici pt voi, dar inseamna mult pentru mine. Si daca mai adaugi aerograf, compresor, vopsele, pensule, etc ajung sa-mi dau seama ca am bagat niste bani seriosi in treaba asta. Si de parca n-ar fi de-ajuns, wishlist-ul meu e destul de mare... Boala se agraveaza pe masura ce vezi kitul ala, kitul celalalt... stiti voi cum e :hug: Nu stiu exact cand am sa le vad finalizate pe toate, insa de vazut pe rame le vad destul de des. Cand prind dor de minunatul Zero de la Academy sau de gresitul Panther de la Revell, iau cutia si stau in jur de 30 min in care analizez si re-analizez fiecare piesa. Si ma chinui sa-mi dau seama cand naiba o sa te fac.... Bine, din fericire fara de voi, eu n-am (inca) probleme referitoare la cresterea familiei de "embrioni", insa nu cred ca mai am mult pana acolo... :hi:
In orice caz, noi sa fim sanatosi si cu pofta de munca, ca-n rest... poate se inventeaza ceva sa se faca singure :wacko: La Multi Ani!

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 30 December 2009 - 03:12 PM


#14 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2009 - 06:22 PM

Trebuie sa recunoastem, suntem loviti de viciu.
La ritmul in care am lucrat in ultima vreme, timpul necesar pt. ce am strans depaseste speranta medie de viata.

#15 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 30 December 2009 - 10:08 PM

178 bucăţi, neîncepute.....
Comentariile sunt de prisos. E adevărat, majoritatea nu sunt extrem de scumpe.
Un An Nou fericit, tuturor!

#16 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 30 December 2009 - 10:49 PM

Cei drept inca nu am apucat sa le numar, dar avand in vedere ca in ultima luna am achizitionat+cadouri undeva in jur de 25 de machete, stiva formata este chiar micuta in comparatie cu ce aveam astfel estimez undeva in jur de 130-140 de machete neincepute.
Ce pot spune este un viciu pe care cateodata ar trebui sa il potolesc dar nu prea pot, bine ca in curand nu o sa mai am loc unde sa le pun si o sa fiu obligat sa ma opresc sa mai achizitionez. E adevarat ca boala asta este costisitoare pana in prezent am cheltuit mii de lei bune, cam multe cei drept. Eu sa fiu sanatos ca o sa aiba si nepotii mei sa faca din ele.
Oricum fiecare cu pasaricile lui, pasiunea-i pasiune nu ai ce ii face.
La multi ani! sa fim sanatosi si cu chef de munca (modelistica).
Un an nou fericit.

Aceasta postare a fost editata de joccker: 30 December 2009 - 10:50 PM


#17 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 December 2009 - 10:54 PM

Eu am adunat in jur de vreo 110 kituri,toate blindate si camioane WWII.La ritmul in care lucrez,probabil ca in vreo 3 ani le-as termina....cu conditia sa nu mai cumpar altele,ceea ce e putin probabil. :whistle: :hi: :wacko: .De figurine ce sa mai zic...in jur de 1500,toate la 1/72 .Oricum anul acesta a fost unul fructuos...noroc[????] cu accidentul pe care l-am avut la sfarsitul lui august. :hug:

#18 Useril este offline   Cypri 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-December 07
  • Location:Rm Valcea, Sibiu

Postat 31 December 2009 - 01:06 AM

Intru si eu in joc cu 30 de kit-uri :whistle: la care se mai adauga 7 in ianuarie. Nu sunt foarte multe, dar dupa cum spunea si Z-mare...daca mai adaugi echipamentul de airsoft si replicile :hug: nu vrei sa afli rezultatul in RON.

#19 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 31 December 2009 - 08:31 AM

Vezi postareaflo, la 30 Dec 2009, 18:22, a spus:

Trebuie sa recunoastem, suntem loviti de viciu.


Asa este, fara nicio indoiala...
Dar, socot io, chestiunea nu are o relevanta prea mare...
Personal, nici macar nu pohtesc sa-mi recunosc public, aici, in cercul kitofilofagilor "anonimi", dimensiunea bolnavicioasa si nerusinata la care a ajuns propriu-mi munte de "nefacute". Acun 'fo doi ani, am gasit solutia viclenesc de patetica, de a le ambala pe toate in niste cutii de carton negre si mari, de la IKEA... cutii care-mi tapeteaza un intreg perete al micului meu birou. Asa cel putin, nu mai vad TOT TIMPUL dojenitoarele si multicolorele cutii, in care mi-am investit surogatul personal al unei vieti paralele, mult mai senina si mai roz decat cea care curge nedumeritor de repejor pe langa mine...
As zice ca-l admir pe Fratele Cartula, ca si-a gasit puterea de a-si exorciza macar o parte din apasatorul morman. Io... n-am fost niciodata in stare, sa fac asta !
Par'egzamplu, de mai bine de un an ma chinui sa exorcizez MACAR MENTAL, dojenitor de marea-mi colectie afevista in braillescale... devenita dureros de inutila in urma "nestramutatului" juramant de castitate pentru pasoptism, "singura scara adevarata" atat pentru zburatoare cat si pentru taratoare. Ei bine, nu am reusit inca, macar sa ma joc cu ideea de a face o lista cu nepretuitele-mi braillisme... in scopul unei ipotetice viitoare scoateri la vanzare...
DAR, lucrurile nu-s asa rele cum rezulta din aceasta tanguire colectiva ! Nu stiu ( desi banuiesc ), cum sta trebusoara la altii, dar pentru mine "rusinosul viciu" are merite care-i depasesc de departe belzebubienele pacate. Caci, in unele momente delicate ale vietisoare-mi, numitul VICIU, mi-a pastrat ( relativ ) intregi... bieti-mi creerasi...

Prin urmare, cumparati linistiti fratilor si, asa cum bine zicea Longinus, in momentele de frustrare constructivista, RASFOITI dragele voastre cutii !
La multi ani !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 31 December 2009 - 08:37 AM


#20 Useril este offline   george_gusteritan 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 07-January 10
  • Location:Timisoara
  • Interests:Trabantul

Postat 08 January 2010 - 12:37 AM

Imi permit si eu sa scriu ... sunt nou in forum dar ... de cateva luni "ma cam mananca" in portofel. Am doar 9 kit-uri (2 le-am montat - Un BF 109 si un Heinkel 111). Urmeaza 2 MIG (21A si 29A). On topic ... ce sa zic ... nu ma gandesc la oprit (abia am inceput). Ma relaxeaza EXTRAORDINAR modelismul.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi