Forum Machete,Modelism,Hobby: solutie de matuire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

solutie de matuire

#1 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2005 - 08:10 AM

Exista vre-o substanta cu care pot matuii o macheta, ca sa nu se mai vada luciul de la decalurile? Ideea e daca exista vre-o substanta, solutie, care poate fi data cu pensula.

#2 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 10 October 2005 - 11:57 AM

Eu folosesc lac mat Revell (2)

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 October 2005 - 06:20 PM

In general, pe suprafete mari, lacurile nu se dau cu pensula, ci se foloseste aerograful. De cele mai multe opri pensula lasa dire, mai mult chiar, in cazul lacurilor mate, agentul de matuire se stringe in santurile gravarii dind urme extrem de urite!
Poti sa-ti faci un suflai din doua ace de seringa, un "aerograf" deloc pretentios, dar foarte bum pentru lacuit. Mai poti folosi lacuri auto Sinto, mate, date direct din doza, dar atentie, distanta dintre macheta si doza cu lac trebuie sa fie foarte mare, peste 40 - 50 cm! Ca atare si consumul este destul de mare.

#4 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 10 October 2005 - 06:25 PM

Cum a spus si grek("Eu folosesc lac mat Revell (2) ") aplicat cu aerograful.

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 10 October 2005 - 06:54 PM

Mai gasesti lac mat la magazinele tip "fondul plastic", galerii de arta, etc. in general unde se vind scule pentru pictori, vopsele, lacuri, pensule, etc.

#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 October 2005 - 09:41 AM

Salut bogy,

Daca inteleg eu bine, problema se refera la unul sau mai multe decalsuri care stralucesc.

Din cite stiu eu pentru o astfel de problema un lac mat nu ajuta cu nimic. Luciul care apare este datorat proastei aderente dintre decal si suprafata pe care este aplicat.

Nu stiu sa existe o solutie care sa repare problema dupa aplicarea decals-ului.

Ca sa dispara aceasta problema este suficient sa aplici decalsul pe un strat de lac lucios. Eu fofosesc "Klir"/ "Future".
Solutii de genul "Solva-set" sau "Solva-sol" ajuta si ele mult la o aderenta perfecta a decal-ului pe suprafata machetei.
Am mai auzit si de metoda prin care declasul se aplica pe o picatura de "Klir" - am incercat sa ceva si merge excelent dar nu am folosit nicodata metoda pe o macheta intreaga.

Dupa aplicarea decalsurilor mai trebui sa dai inca un strat de lac lucios.

Daca nu aplici cele doua stratui lucioase ai toate sansele ca decalsurile sa iti straluceasca. mai mult daca stratul de baza nu este lucios ci doar semi mat atunci in mod sigurat ele vor straluci. :bang:

Pentru sigilarea macheti si eu folosesc 3 -4 straturi de lac mat Revell sau Humbrol.



Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 11 October 2005 - 09:43 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi