Forum Machete,Modelism,Hobby: Fernic T-9 & T-10 Cruisaire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fernic T-9 & T-10 Cruisaire Foto si filme

#1 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 10 January 2010 - 04:23 PM

Daca stirea despre activitatea actoriceasca a lui Alex Papana nu v-a placut, poate veti fi interesati de aceste doua avioane construite de romanul George Fernic in Arlington, USA in 1929 si 1930.
Nu intru in detalii biografice si tehnice (le gasiti in revista Top Gun si in cartea Romanian Aeronautical Constructions sub semnatura d-lor Dan Antoniu si George Cicos). Voi posta numai cateva foto pt a va face o idee despre cum aratau (ideea a fost de a face niste avioane foarte sigure plasand o mica aripa in fata aripii principale care impiedica angajarea in limita de viteza).

Incep cu Fernic T-9 construit in 1929, un bimotor de pasageri cu care George Fernic dorea sa realizeze in luna septembrie 1930 un zbor New York - Bucuresti, dupa cum ii relata chiar el tatalui sau intr-o scrisoare trimisa in luna august 1930. Din pacate, moartea sa neasteptata a facut ca acest zbor sa nu se mai realizeze. Nefericitul eveniment s-a produs pe 29 august 1930 in timpul unui zbor demonstrativ la Chicago Air Race in timp ce venea la aterizare, la cativa metri de sol si s-a datorat exploziei unui cilindru al motorului Rover 75HP ce echipa modelul monomotor T-10 Cruisaire pe care-l construise pt promovarea conceptului sau. O bucata din motor l-a lovit in cap avionul prabusindu-se imediat pe un alt aparat parcat pe pista.

Fernic T-9 (1929) - primele 7 foto.

Fernic T-10 Cruisaire (1930). Monomotorul construit in 1930 pt zboruri demonstrative si acrobatice. (ultimele 6 foto)

Si, in final, cireasa de pe tort. Fac si eu ca Diaconescu de la OTV:

-Stimati telespectatori, pregatiti-va aparatele de inregistrat, chemati rudele, prietenii, vecinii, SENZATIONAL, EXTRAORDINAR, in premiera pe tara (nu cred sa mai fi vazut cineva in Romania aceste doua filme) doua clipuri cu Fernic T-9, SENZATIONALE!!!

http://www.youtube.c...h?v=jistDit5a_s

http://www.britishpa...rd.php?id=21212

In al 2-lea film, se vede pregatirea de decolare, punct fix, decolarea si aterizarea urmata de cedarea jambei de bot si nasul in iarba. Iar la sfarsit, apare George Fernic in pullover.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: The_original_T_9_preliminary_design_would_have_made_a_good_challenge.jpg
  • Imagine atasata: FT_9.jpg
  • Imagine atasata: FT_9.jpg
  • Imagine atasata: fernic_t9.jpg
  • Imagine atasata: fernic_t_9.jpg
  • Imagine atasata: FT_9_1929.jpg
  • Imagine atasata: Fernic_T_9_take_off.jpg
  • Imagine atasata: Fernic1.jpg
  • Imagine atasata: dont.jpg
  • Imagine atasata: fernic_1b.jpg
  • Imagine atasata: Fernic_T_10_3_views.jpg
  • Imagine atasata: FT_10_1930.jpg
  • Imagine atasata: RAC_1905_1974_tandem_wings.jpg

Aceasta postare a fost editata de MRX: 10 January 2010 - 04:34 PM


#2 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 10 January 2010 - 05:26 PM

Superb MRX !! Unde ar fi ajuns ,daca nu aveau ghinion, Fernic, Vlaicu, altii...
Multumim,asta da cercetare istorica,mi-ai adus aminte ca vroiam odata sa fac macheta bimotorului dupa spledidul profil din Top Gun... Poate candva...
Vali

Aceasta postare a fost editata de Vali: 10 January 2010 - 05:28 PM


#3 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 10 January 2010 - 11:09 PM

Asa este, Vali. La asta ma gandeam si eu. Ce ar fi fost daca Vlaicu, Fernic, Eminescu, Porumbescu, Labis ....? Din pacate, la omul sarac nici boii nu trag. Dumnezeu ni i-a aratat, dupa care i-a luat repede la el. Ideea este ca noi sa pastram vie memoria lor, pt ca acest soi de personalitati ne definesc ca natiune.

Cu stima, Marius

#4 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 14 January 2010 - 08:17 AM

Consulatul Romaniei din Boston ne arata foto noi si un articol despre viata si creatia lui George Fernic.
Remarcati, va rog, design-ul incredibil de avansat pentru anul 1929 (a fost desenat mult mai devreme) al modelului bimotor Fernic T-9. Cu tren de aterizare escamotabil ar fi fost modern si astazi.

http://www.roconsulboston.com/Pages/InfoPa...ght/Fernic.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FT_9_Fernic_Plane.jpg
  • Imagine atasata: Article.jpg
  • Imagine atasata: Fernic_Portrait.jpg

Aceasta postare a fost editata de MRX: 14 January 2010 - 08:26 AM


#5 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 15 January 2010 - 08:25 PM

Pe pagina British Pathe gasiti si posibilitatea dea a descarca foto din film. Apasati "Stills" si alegeti optiunea un cadru pe secunda. Le-as posta eu aici, dar nu cred ca este voie, asa ca ma abtin. Sunt super. Se vad f bine detalii greu de observat in pozele pe care le aveam pana acum. Cei care le au cu desenul pot scoate niste planuri cat de cat corecte. Nu va lasati influentati de fotografiile cu macheta de studiu aerodinamic. Sunt diferente fata de avionul real.

#6 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 17 January 2010 - 12:32 PM

:clapping: :diablo: :diablo: :-) :hi: :hi: :hi:
Marius eu unu iti multumesc foarte mult pentru cele postate mai sus...sa sti ca si eu am cautat mai demult material referitor la G. Fernic si pe atunci nu am gasit nimic, exceptand cateva poze ce le-ai atasat si tu mai sus.

Oricum al doilea film e ceva extraordinar...stau si ma intreb cate altele nu or mai fi...chiar poze cu Vlaicu la concursul din Austria.

Si sa nu crezi ca materialul tau referitor la Papana a ramas fara ecou...vezi traficul pe toate site-urile unde ai deschis acel topic si vei vedea ca au fost o gramada de vizitatori.

Bafta si mai asteptam...

#7 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 17 January 2010 - 01:27 PM

Claudiu, ai dreptate. Si eu sunt convins de existenta pozelor de la Aspern. Le-am cautat in fel si chip. Degeaba. In mod cert, evenimentul a fost si filmat. De fapt, cred ca exista filmari cu Vlaicu si din tara. Ganditi-va la calitatea filmului cu vizita tarului Nicolae al II-lea la Constanta din primavara anului 1914, parada de pe Calea Victoriei de la 10 mai 1896, filmul "Eminescu, Veronica, Creanga" din 1914 etc.
Mai devreme sau mai tarziu, aceste comori vor aparea.
Despre avioanele lui Fernic ar mai fi ceva in "Popular Science" din decembrie 1929 (o foto cu T-9) si un material intreg in revista "Wings" din iunie 1978. Poate da cineva de ele.
Oricum, pozele ce se pot descarca de pe British Pathe sunt la o rezolutie mai mare decat filmul care se poate viziona acolo.

Numai bine, Marius

#8 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 08 December 2010 - 01:30 PM

Inca un film extraordinar cu George Fernic si Fernic T-9 din 11 septembrie 1929, Roosevelt Field, New York.

http://www.criticalpast.com/video/65675052...ht-to-Bucharest

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 December 2010 - 05:37 PM

si alte filmulete interesante acolo pe site
http://www.criticalpast.com/products/searc...=&q=romania

#10 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 28 December 2010 - 04:08 PM

Inca o poza cu T-9 din revista Popular Science din decembrie 1929 si doua foto cu T-10 Cruisaire din colectia San Diego Air & Space Museum.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Popular_Science___December_1929__p43_.jpg
  • Imagine atasata: Catalog_00066442_San_Diego_Air___Space_Museum_Archives.jpg
  • Imagine atasata: Catalog_00066443_San_Diego_Air___Space_Museum_Archives.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi