Forum Machete,Modelism,Hobby: Cateva intrebari adresate persoanelor mai experimentate !!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cateva intrebari adresate persoanelor mai experimentate !!! Obsedat si in dilema...stanga sau dreapta ?!

#1 Useril este offline   Infinity_at_end 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 15-January 10

  Postat 15 January 2010 - 02:47 PM

Buna la toti, eu sunt Vali am 24 ani si sunt din IASI.

Rog alti modelisti din Orasul IASI sa-mi dea un PM poate iesim la o bere/suc(ptr cei non-alchool :clapping:).

Acum ~2 luni am vazut o expozitie foarte frumoasa in Moldova Mall in IASI si am fost pe deplin impresionat de ea si acuma cand am luat salar mai bunicel si am ceva banuti in plus as vrea sa-mi incep si eu colectia mea :D

Sunt foarte atras de :
Avioanele propulsate cu ajutorul motoarelor pe alicee.(in general modelele vechi)
Vapoare cu panze, tunuri multe, etc..
Elicoptere.
Tancuri, in general cele mai "aplatizate" .... Un exemplu ar fi acesta !!!


Dupa cum stiti sunt incepator si as dori cateva idei, indrumari, de la alti care se pricep mai bine si au vechime.

Ce kitt imi recomandati ?
Ce ustensile mi-ar trebui pentru kitt-ul respectiv ?

PS : Deocamdata bugetul meu este de 100 RON (1 mil vechi) si as vrea sa-mi procur(comand) un kitt si eventual ce mai trebuie pentru completarea lui (vopsele,unelte,accesorii,etc...).


Va Multumesc, Anticipat !!!!

#2 Useril este offline   Aditzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Location:Cernavoda
  • Interests:Am multe

Postat 15 January 2010 - 04:49 PM

Salut! Din ce am vazut eu in poza ta, tu vrei un tanc din colectia Warhammer 40K, adica tancuri mai fanteziste. Nu te pot ajuta cu kit-uri, vopsele,etc pt nu sunt nici eu As in asa ceva, la randu-mi cer sfaturi si altele... Ii las pe cei experimentati sa te ajute. Succes in noul tau hobby si modelit placut :clapping: !

#3 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 15 January 2010 - 05:11 PM

Infinity_at_end

lunar noi iesenii facem o intrunire, asta de obicei e in ultima duminica din luna.
Cand e intrunirea se anunta pe forum la sectiunea evenimente-expozitii si luna asta nu s-a tinut, deci ne putem vedea la sfarsit de luna.

ca un sfat, strange bani ...ba din potriva mai pune ceva pe langa ei.... :clapping:

bafta

#4 Useril este offline   Infinity_at_end 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 15-January 10

Postat 15 January 2010 - 05:24 PM

Vezi postareaAditzu, la 15 Jan 2010, 16:49, a spus:

Salut! Din ce am vazut eu in poza ta, tu vrei un tanc din colectia Warhammer 40K, adica tancuri mai fanteziste. Nu te pot ajuta cu kit-uri, vopsele,etc pt nu sunt nici eu As in asa ceva, la randu-mi cer sfaturi si altele... Ii las pe cei experimentati sa te ajute. Succes in noul tau hobby si modelit placut :clapping: !




Nu vreau un tank din colectia Warhammer 40k !

Vreau un tank care seamana cu un cub :) , imi plac alea mai "turtite", teava de tun mai mare(lunga), daca ma intelegi...



@corsar

dude vreau si eu sa intru in "cercul vostru" :diablo:

Aceasta postare a fost editata de Infinity_at_end: 15 January 2010 - 05:25 PM


#5 Useril este offline   Aditzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Location:Cernavoda
  • Interests:Am multe

Postat 15 January 2010 - 05:36 PM

Un cub? :clapping: Tu vrei ceva SF... Pai uita-te la Sci-Fi aici pe forum, acolo poate gasesti ceea ce vrei. Sau spune cam ce ai vrea: WW2,Modern,SF ? Alegerea e toata a ta, incearca sa faci cum a zis corsar si sa mai intrebi colegii ieseni de pe acest forum prin PM, poate te ajuta ei mai bine ca mine :diablo:

#6 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 15 January 2010 - 05:42 PM

Salut, si eu sunt un incepator, chiar incepator tare, primul model, macheta, a fost un avion din ww2 pe care l-am facut pe la 9-10 ani adica acum 20 de ani in urma, a doua macheta a fost construita acum ... doua saptamani, mi-am cumparat 2 kituri de la carefour, nu recomand, doar daca sunt sigilate, altfel patesti ca mine, un kit complet, altul cu 3 piese lipsa, partea buna este ca... kiturile sunt de la revell, care mie imi par chiar foarte ok si mai sunt si ieftine fata de cele de pe site-ul revell, acum detin vreo 6-7 kituri toate de la revell scara 1/72 si unul singur scara 1/48, am plecat cu gandul sa fac o diorama dar .... dureaza. Pentru inceput ti-as recomanda ( eu nu am avut pe cine sa intreb mai ales ca de acest site cartula stiu de o sapt maxim) daca nu un set de bisturie macar unul, eu am facut asa, a fost in spate la Hala centrala, sunt 2 magazine de tehnica medicala, unul langa foto si celalalt in spatele lui , aproape. La magazinul dintre blocuri am gasit manere de bisturiu la 4 ron buc si lame de schimb la 0,2 ron, mi-am luat 3 manere si 30 buc de lame din 3 tipuri, si cred ca am sa ma descurc cativa ani de acum incolo + o penseta si " o chestie " ca o mistrie tot ptr stomatologie, toata treaba a ajuns cam 25 ron, apoi in al doilea rand trebuie sa te hotarasti ce fel de vopsele doresti, cele pe baza de email sau acrilice pe baza de apa, eu le am pe amandoua si pot spune ca sunt mai bune cele pe baza de email, dar... fiecare are dezavantaje si avantaje, e cam naspa sa umbli cu 2 feluri dar asta este deocamdata trebuie sa ma multumesc, apoi in spate la moldova pe langa vestitul gang exista un magazin de pictura de acolo am cumparat una bucata penson marimea 02 cu 301, la pretul de 3,5 ron sunt foarte foarte bune, trebuie sa mai dau o fuga sa mai iau 2-3 buc., vopsele poti gasi la la nenea Doru in P.Ros la div, sau machete.ro......... sper sa nu se ia nimeni de mine ptr reclama... Deocamdata nu prea stiu ce sa iti mai spun. Revin dupa ce ma critica cei cu experienta. Chiar ii rog.

#7 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 15 January 2010 - 06:36 PM

Infinity_at_end

Citeaza

dude vreau si eu sa intru in "cercul vostru"


esti bine venit ....expozitia incepe sa-si arate roadole....asta a fost si unul din scopuri, sa nu adunam cati mai multi machetisti, modelisti, si sa marim cercul

zeus

Citeaza

Revin dupa ce ma critica cei cu experienta


aici nu se critica....se dau sfaturi, indrumari, ne ajutam intr-un fel sau altul...... si ne laudam... :clapping:

te asteptam si pe tine la intrunirea noastra, (cand va avea loc) urmareste topicul de la evenimente-expozitii

#8 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 15 January 2010 - 06:43 PM

Warhammer:

forgeworld
si gamesworkshop

forum HarWammer romanesc


Daca nu vrei ceva SF dar vrei totusi un vehicul cu tun mare si mai ciudat la aspect, incearca o artilerie moderna sau Merkava II/III/IV ori M1 Abrams.
AS-90
m 109

Artileriile astea le gasesti usor la magazinele online romanesti.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 15 January 2010 - 06:51 PM


#9 Useril este offline   Infinity_at_end 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 15-January 10

Postat 16 January 2010 - 03:11 PM

Vezi postareatgr, la 15 Jan 2010, 18:43, a spus:

Daca nu vrei ceva SF dar vrei totusi un vehicul cu tun mare si mai ciudat la aspect, incearca o artilerie moderna sau Merkava II/III/IV ori M1 Abrams.
AS-90
m 109

Artileriile astea le gasesti usor la magazinele online romanesti.


deci tu chiar ai ceva cu mine :) mi-ai dat exeple de tancuri care chiar nu-mi plac cum arata !!!!

eu vreau ceva tancuri sa aiba partea superioara(tunul si suportul) mai mica, mai plata.... Ceva asemanator !!!

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 January 2010 - 03:56 PM

LOL

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2010 - 03:58 PM

Sigur nu are nimic cu tine, dar esti greu de inteles. Din pacate nu doresti un model anume de tanc ci o "forma". tgr a intuit in mare parte ca te referi la blindate moderne. Ai exemplificat cu tankul german Leopard 2. Uite-l si aici impreuna cu alti doi din aceeasi categorie.
http://www.tamiya.com/english/products/352...clerc/index.htm

http://www.fprado.co...orsite/leo2.htm



http://www.fprado.co...site/abrams.htm






#12 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2010 - 04:16 PM

Vezi postareaInfinity_at_end, la 15 Jan 2010, 17:24, a spus:

Nu vreau un tank din colectia Warhammer 40k !

Vreau un tank care seamana cu un cub :) , imi plac alea mai "turtite", teava de tun mai mare(lunga), daca ma intelegi...



@corsar

dude vreau si eu sa intru in "cercul vostru" :clapping:


Eu m-am blocat. Cub? Turtit? Nu se contrazic cele doua?

#13 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 16 January 2010 - 05:34 PM

Citeaza

deci tu chiar ai ceva cu mine :)

Asta implica o interactiune intre noi, anterioara postului cu numarul 8. Si sigur te inseli.

Leopardul are turela aproape cat sasiul deci nu-i deloc mai mica.

Cauta aici ce doresti:
www.hobbyx.ro
www.machete.ro
www.modelism.ro
www.parcmodels.ro

Aceasta postare a fost editata de tgr: 16 January 2010 - 06:25 PM


#14 Useril este offline   Infinity_at_end 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 15-January 10

Postat 17 January 2010 - 11:02 AM

nu vreau sa supar pe nimeni, dar mie personal nu-mi place deloc tancurile cu turela mare(ma refer la inaltimea ei).

Astea sunt cateva exemple de tancuri care nu-mi plac :
Exemplu 01
Exemplu 02
Exemplu 03
Exemplu 04
Exemplu 05

in schimb, urmatoarele imi plac foarte mult :
Exemplu 06
Exemplu 07
Exemplu 08
...deci puteti spune ca imi plac in general tancurile moderne.



PS :
Mi-am ales prima mea macheta, am si dat comanda, maine(Luni) merg s-o strang in brate pentru prima data ;)). Am sa creez un topic nou in sectiunea corespunzatoare unde voi oferi informatii despre kitt-ul respectiv cat si stagii din constructia machetei.


+rep si multumiri lui corsar

Aceasta postare a fost editata de Infinity_at_end: 17 January 2010 - 11:26 AM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 January 2010 - 12:50 PM

Astea nu-ti plac?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: D50StugB05.jpg
  • Imagine atasata: stug4072gp_1.jpg


#16 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 01:18 PM

Sau astea (aproape ca nici nu au turela) :clapping: :

Imagine atasata: KR7201.jpgImagine atasata: tank_mark_iv.jpg

#17 Useril este offline   Infinity_at_end 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 15-January 10

Postat 17 January 2010 - 08:40 PM

@Z-mare primul tank parca nici nu are teava, lol, nu-mi place !!! al 2-lea da e frumos imi place.




@alaur daca tu numesti alea tancuri ... nu mai zic nimic :) genul acela de tancuri nu-mi place DELOC !!!

#18 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 11:11 PM

Banuiam ca n-or sa-ti placa, oricum a fost mai in gluma.

Cu toate astea eu chiar le numesc tancuri (si nu numai eu); apropo', tu cum le-ai numi ?

Dar p'astea:
Imagine atasata: trusselle_automobile.jpgImagine atasata: 1910Ford_T.jpg

Imagine atasata: wri.jpgImagine atasata: Traian_vuia_flying_machine.jpg __ ?

Zici ca esti incepator, nu ?... :clapping:

Ce zici, pastram acelasi spirit al discutiei cand ne vei arata primul kit montat si vopsit de tine sa vedem daca o putem numi MACHETA ?

(atrag atentia oricarei persoane interesate in a face comentarii in acest sens, ca nu am luat parte la vreo activitate de proiectare, executie, promovare sau vanzare al niciunuia din vehiculele prezentate mai sus sau in postarea anterioara :diablo: :-) :diablo: )

#19 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 January 2010 - 11:23 PM

:clapping: si cand te gandesti ca era de ajuns un simpu ''MULTUMESC pentru raspunsuri''...
Spor la machetit :diablo:

#20 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 11:25 PM

uu bestie mica ce esti.....ma refeream fireste la masinuta aia din postarea ta...aia de si-a luat omul intreaga famelie ca sa atace neamtu cu ea :clapping:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi