Forum Machete,Modelism,Hobby: T-55 Romanesc Italeri 1/35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-55 Romanesc Italeri 1/35

#1 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 01 February 2010 - 05:27 PM

Inspirat de la implinirea a doua zeci de ani din 22 Decembrie 1989 am decis sa incep un proiect relevant. Am folosit kitul de la Italeri. Am construit-o destul de usor si am adaugat anumite detalii ca sa apare mai realistic.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Apoi am vopsit-o folosind vopsea acrilica de la Humbrol. Detalii au fost vopsite cu enamels tot de la Humbrol. Cu uleiuri Abteilung s-a facut wash si in final cu Mig pigments s-a prafuit partea de jos. Concarde provin de la Parc Models.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Acum pregatesc figurine si anumite detalii.
Imagine postata

#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2010 - 05:38 PM

Frumos. Imi starneste amintiri. Daca ai, pune-i la spate butoaiele, asa era echipat in mod normal.

#3 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 01 February 2010 - 08:32 PM

Se zice sa nu accepti daruri de la Grec, nu se refera la sfaturi, invataminte si informatii.
Asa ca astept detalii privind imbunatatirile aduse kitului, provenienta figurinelor etc.
:hi:

#4 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 01 February 2010 - 10:03 PM

Imagine atasata: dscn2288x.jpg
Multumesc mult pentru comentarii! Am notat la poza ce am adaugat la kit.
1.Facut din sirma subtire si Tamiya masking tape
2.Provine de la cutia cu surplusuri
3.La fel
4.Am imbunatatit un pic midraliera
5.Am folosit alt projector

Imagine atasata: 011kp.jpg
Pentru figurine am folosit:

Pentru cel din dreapta
1.Capul de la "Soviet Motor Rifle Troops" (Dragon)
2.Trupul de la Tamiya "Russian Army tank crew at rest" putin modificat cu cit.

Pentru cel din stanga
1.Capul de la Hornet/Wolf http://www.greenwichgateway.com/hornetandw...PAGES/Hwh03.htm
2.Trupul de la Alanger "Motorized Rifle units of GDR".

Aceasta postare a fost editata de Grecul: 01 February 2010 - 10:04 PM


#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2010 - 12:31 AM

Iaso!
La tanc nu ma bag, ca nu ma pricep. Tot ce pot sa spui e ca-mi place.

Vezi postareaGrecul, la 1 Feb 2010, 22:03, a spus:

Pentru cel din stanga ... Trupul de la Alanger "Motorized Rifle units of GDR".

Intr-adevar, DDR-istul e o buna baza de plecare, cu cateva virgule:
- "bretele" la armia romana nu prea am vazut (se poate sa ma insel); se rad foarte usor
- buzunarele laterale, asemenea
- modul in care se termina pantalonii (din ce-mi aduc aminte, la vremea aia, racanul roman se purta cu ei in bocanci - lucru foarte greu de modificat); din aceste considerente, eu i-as lasa asa, pentru ca "multi vad, putini pricep"
- PM-u' cere un maner.
Spor!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 02 February 2010 - 12:32 AM


#6 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2010 - 07:15 PM

poate spune ca era imbracat in salopeta, si atunci are si buzunare si poate sta si peste bocanci, dar in cazul respectiv trebuie sa ii vopseasca in negru.cea ce e logic , fiind tanchisti , cu conditia ca MCG-ul sa fie tot verde

#7 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 04 February 2010 - 04:33 PM

Citeaza

- "bretele" la armia romana nu prea am vazut (se poate sa ma insel); se rad foarte usor
- buzunarele laterale, asemenea
- modul in care se termina pantalonii (din ce-mi aduc aminte, la vremea aia, racanul roman se purta cu ei in bocanci - lucru foarte greu de modificat); din aceste considerente, eu i-as lasa asa, pentru ca "multi vad, putini pricep"

Multumesc pentru observatii. V-am aratat poza inainte sa le modific ca sa mai comentam la ce trebuie adaugat sau modificat.

#8 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2010 - 01:31 PM

"4M107" a fost un T-55/100 din Plutonul 1, Compania 1, Batalionul 1, Regimentul 44 Tancuri Timisoara. Plutonul avea tancurile cu numerele 107, 109 si 111. "4M107" a fost tancul comandantului de pluton. Iar eu, pe atunci locotenent major, eram comandantul acelui pluton.
Pariez ca ai gasit fotografiile care ti-au servit de model pe un site cu foto din perioada Revolutiei din 1989, la Timisoara. Am gasit si eu cateva. Pe atunci eu nu eram in Timisoara, ci la Bucuresti, pe unul dintre santierele lui nea Nicu. La hardughia aia mare de langa Palatul Parlamentului.
Nu stiam ca Italeri face T-55. Eu am montat un T-55 de la ESCI, dar este execrabil. Da totusi impresia generala, pentru cine nu este chitibusar, asa ca va ajunge cadou pentru un fost coleg (tot tanchist), care nu e prea interesat de detalii. De fapt, nici de modele la scara.

Observatii la o prima vedere: cablurile alea de remorcare sunt un rateu, nu te supara - daca ar fi foat asa in realitate, nu le-am fi putut manevra! Foarte multe detalii lipsa, dar nu prea cred ca dispui de o documentatie suficienta. Aparatoarea de deasupra esapamentului nu isi schimba culoarea, era tot kaki ca si restul tancului - fiind la o oarecare distanta de esapament, nu se incalzea. Si oricum gazele de esapament nu erau prea fierbinti, iarna ne incalzeam mainile la ele, nu ardeau.
Butoaiele alea puteau fi date jos si in general asa faceam cand se iesea cu tancurile din parc la o actiune mai serioasa - conducere, trageri, aplicatii. Cu atat mai mult a fost cazul la Revolutie! Deci, nici o greseala ca nu le-ai pus.

Eu am acum in lucru un T-55A de la Tamiya. Desi calitatea este excelenta, si acesta are multe detalii lipsa. Mai mult ca sigur, documentatie insuficienta. M-am oprit cu constructia in anumite faze (desi in general am cam pus toate piesele mari ale kit-ului), urmeaza sa ma documentez serios pe zone ale tancului si sa confectionez singur detaliile lipsa. Estimez ca imi va lua cel putin o jumatate de an sa il termin.

Am mai facut chestia asta cu un Pz.Kpfw. IV Ausf. H, tot Tamiya, pe care l-am modificat intr-un Ausf. G de final de productie. Rezultatul - cam vreo 350 de piese de diferite dimensiuni confectionate manual si adaugate! Dar nu este complet gata nici macar acum, mai trebuie sa definitivez inmatricularea - romaneasca, 10 Mai 1947. Dificila daca nu ai ce trebuie!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 24 February 2010 - 01:33 PM


#9 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 25 February 2010 - 10:57 PM

Macheta imbuteliata de Italeri e defapt fostul ESCI.
Despre inmatricularea 4M109 as avea doar un comentariu....... Din cate am vazut prin poze, modelul respectiv nu avea decat o singura cocarda tricolora. pozitionata foarte in fata pe turela, pe partea dreapta (cum te uiti din fata tancului)

#10 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2010 - 11:29 AM

Sunt acum 15 ani de cand nu l-am mai vazut pe 4M109 si poate memoria imi joaca feste, dar ma indoiesc sa nu fi avut o cocarda. Pe stanga ar fi trebuit sa fie tot in fata turelei, langa fanta pentru luneta tunului. Cel putin, la alte tancuri din regiment, la care am fotografii, este acolo. Poate nu ai fotografii din unghiul potrivit.

#11 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 26 February 2010 - 04:16 PM

Despre Sheniloiou:
Multumesc pentru comentarii aduse si observatii. Am fi interesant sa vad constructiile tale.
Poti sa imi arati cu poze cum sa fac cablurile mai bune, pentru ca nu prea stiu?

Citeaza

Estimez ca imi va lua cel putin o jumatate de an sa il termin.

Asta e diferenta noastra, eu prefer sa construiesc un model pe luna. Din pacate am un stoc de peste 100 de modele care ma astepta cu nerabdare.

Cu stima
Konstantinos Bouris, Grecia

Imagine atasata: T_55.jpg

Aceasta postare a fost editata de Grecul: 26 February 2010 - 04:19 PM


#12 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 February 2010 - 08:15 PM

Pana la fotografii, mai este ceva - trebuie sa invat sa lucrez cu aparatul foto pe care l-am cumparat (un Fuji care uneori imi da de inteles ca e mai destept decat mine). Plus ca, asa cum am mai spus, nu stiu sa postez fotografii - dar voi trece peste mandrie si voi apela la fiica mea de 16 ani, pustii astia sunt mai priceputi decat mine, eu fac parte din generatia "mecanica", nu din cea "info".
Pana in prezent nu am dotat nici un model cu cabluri, nu am avut ocazia. Dar a facut-o un prieten de-al meu. A utilizat un pachet de sarme foarte subtiri, pe care le-a rasucit - tehnologie asemanatoare cu cea de constructie a cablurilor metalice. Nu a avut insa rabdarea sa caute fire adecvate, asa ca a obtinut niste cabluri ceva mai grosiere, dar totusi incomparabil mai realiste decat ale tale.
La kit-ul T-55 Tamiya la care lucrez, japonezii au dat, pentru cabluri, niste snur foarte fin din matase. Deocamdata, asa alb cum e, arata foarte realist. Cauta si tu asa ceva.
Eu sunt chitibusar, caut sa ma documentez foarte bine cand lucrez la un model. Un A6M5c Zero 52, Hasegawa, 1/32, mi-a luat 2 ani deoarece am cautat documentatie despre motor si carlinga. Apoi am avut neplacuta surpriza sa descopar, cand am terminat asamblarea, ca nu se mai vedea cam nimic din bijuteria pe care am realizat-o! Mai am un Bf.109K-4 la 1/72 la care am reconstruit aproape tot interiorul carlingii, cu aproape toate componentele originale. Am lucrat uneori sub lupa. Dar, foarte mandru de realizarea mea, am lasat cupola deschisa - iar acum interiorul carlingii este jalnic de prafuit!
Dupa cum vezi, sunt ceva mai pasionat de aviatie. Dar prietenul meu despre care am vorbit are o colectie impresionanta de blindate la 1/35 si tipul e meserias rau. Am sa incerc sa il conving sa posteze cate ceva, poate cu ceva comentarii.
Si, scuze, nu am bagat de seama detaliul cu "pe partea dreapta cand te uiti din fata tancului". Ceea ce inseamna partea stanga a turelei. Iar tu nu ai detalii pentru partea dreapta.
Totusi, aceeasi chestie este valabila si pentru dreapta turelei. Ceea ce ai facut tu e O.K. Dar ceea ce ma supara cu adevarat este ca nu il recunosc pe ofiterul care citeste ziarul langa tanc! Calitatea fotografiei e putin cam slaba. Ofiter superior, in orice caz - dovada frunzele de pe cozorocul caschetei. Tanchist, dupa salopeta. Ma lasa memoria!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 26 February 2010 - 08:21 PM


#13 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 27 February 2010 - 08:16 PM

Vezi postareaGrecul, la 26 Feb 2010, 16:16, a spus:

Despre Sheniloiou:
Multumesc pentru comentarii aduse si observatii. Am fi interesant sa vad constructiile tale.
Poti sa imi arati cu poze cum sa fac cablurile mai bune, pentru ca nu prea stiu?

Asta e diferenta noastra, eu prefer sa construiesc un model pe luna. Din pacate am un stoc de peste 100 de modele care ma astepta cu nerabdare.

Cu stima
Konstantinos Bouris, Grecia

Atasament T_55.jpg


Cabluri poti gasi( inclusiv de T-55) aici: http://www.jadarhobby.pl/advanced_search_r...&button.y=0

#14 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 19 April 2010 - 11:08 PM

Modelul a participat si a fost premiat la Expozitia Modelismului in orasul Grecesc Kavala (poze din acesta expozitie puteti gasi aici http://www.emioannin...wtopic=540&st=0

Imagine atasata: 100_c2123.jpg Imagine atasata: 100_23s13.jpg Imagine atasata: 100_2x312.jpg

#15 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 20 April 2010 - 09:07 AM

Felicitari! Arata bine!
Cablul de tractare era bine daca il inlocuiai totusi.

#16 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 20 April 2010 - 06:12 PM

Felicitari pentru reusita! :clapping:

#17 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 20 April 2010 - 06:24 PM

Multumesc frumos Tgr. Ai dreptate, dar fiind lenes :clapping: un pic, dupa finalul constructiei m-am lasat.
Mersi frumos HIND!


Sticla a fost construita cu plastic transparent incalzit si format cu brigheta. Apoi a fost vopsita cu verde acrylic transparent si am lipit o eticheta (din anii '80) gasita prin internet.

Imagine atasata: 026.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-96-1271781023.jpg

Aceasta postare a fost editata de Grecul: 20 April 2010 - 06:31 PM


#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 April 2010 - 07:16 PM

Salutare Konstantinos.Bravo pentru realizare si felicitari pentru premiul obtinut.

P.S. Spune-mi te rog,daca gasesc vreun magazin cu profil modelistic in Kerkyra.Ma duc in iulie acolo si poate o amintire,ceva :clapping: .

#19 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 20 April 2010 - 08:03 PM

Multumesc frumos Longinus! Iti am trimis un PM pentru intrebarea ta.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi