Forum Machete,Modelism,Hobby: B-17G Flying Fortress 1:48 Revell - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

B-17G Flying Fortress 1:48 Revell Lucrare in curs

#1 Useril este offline   Antihazul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 21-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2010 - 06:15 PM

1 Este prima macheta pe care o fac :rofl: ,am reusit pana acum sa debavurez toate piesele din kit care lasa de dorit la calitate si este pe pozitiv nu pe negativ cum sunt mai toate cele de acum.
2 Cam astea sunt o parte din uneltele pe care le folosesc(kit-ul de airbrush este cel mai ieftin de pe piata 180 ron si inca 3 vopsele sunt pe drum)
3 Si o poza cu cateva piese finisate

Am citit mai tot ce era de citit in legatura cu vopsitul machetei insa nicaieri nu e detaliat pas cu pas,adica de la spalatul machetei la vopsit, lacuit si ceruit daca este cazul cate maini se dau si cum se procedeaza corect

As dori un pic de ajutor in pasii pe care trebuie sa ii urmez la vopsit (am invatat in teorie cum sa folosesc airbrush-ul/aerograful,tehnici,exercitii,curatare)

Si binenteles daca poate cineva sa imi spuna cand si unde se tine intalnirea machetistilor pentru luna asta(feb)

Multumesc anticipat

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled.png
  • Imagine atasata: DSCF4165.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4164.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4163.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4171.JPG

Aceasta postare a fost editata de Antihazul: 07 February 2010 - 06:30 PM


#2 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 07 February 2010 - 06:55 PM

Singurul lucru bun din toate astea este adezivul, in rest... chiar si kitul, aerograf gaseai cu 130 lei la hobbyx.
Ca sfat cumpara niste putty (recomand Tamiya) eventual 2 tuburi ca B-17 e mare si foarte prost facut de Revell

Bafta

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 07 February 2010 - 07:11 PM


#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 February 2010 - 06:58 PM

Salut si bine ai venit!

Chiar daca linile panourilor sunt pe pozitiv si nu pe negativ asta nu inseamna ca nu poti face o macheta frumoasa! Trebuie numai sa fii atent unde pilesti ca sa nu le pierzi! Si daca totusi ti se intimpla asta le poti reface destul de usor cu fir tras la cald si lipite cu un adeziv cit mai lichid ( Tamiya Extra Thinn Cement sau Revell Contacta Profesional).
Oricum pentru tine este important sa te familiarizezi cu ansamblarea machetelor, experienta vei prinde dupa ce ai realizat citeva!
Spor la modelit!

#4 Useril este offline   LNM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22-November 08
  • Location:Suceava

Postat 07 February 2010 - 08:39 PM

Salutari!
Acelasi ”airoplan” am achizitionat si eu numai ca e varianta Memphis Belle, tot de la aceeasi firma , cu aceleasi gravari in pozitiv, cu detalii minime si putine, cu interior NUL. L-am gravat in negativ in proportie de 90%, l-am mai gādilit putin si l-am parcat fain-frumos undeva pe un dulap ca sa nu-l mai vad prea repede.
Asa ca te las pe tine sa capeti ceva experienta, sa vad cu ce belele necunoscute mie ai mai intālnit si ce mai recomanzi, deci SUCCESURI NEBĂNUITE şi spor la treabă! :rofl:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2010 - 11:18 AM

Astea trebuie sa dispara!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: debav.JPG


#6 Useril este offline   Antihazul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 21-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 12:36 PM

Multumesc Z-mare pentru corectie(am reparat imperfectiunile) si Tibi22 ti-am luat sfatul si mi-am cumparat 2 tipuri diferite de putty de la Tamiya(vreau sa le testez si sa vad cu care ma impac mai bine am luat quick si basic) momentan am vopsit interiorul fuselajului si puntile din interiorul acestuia ,spre mare mea surprindere kit-ul de airbrush este ok pentru un incepator impreuna cu vopselurile de la Revell am folosit un grad de diluare de 50/50
Interiorul machetei (fuselajul interior)are cateva defecte acele cerculete pe care mi le-a aratat Z-mare pe care nu le-am reparat pentru ca sunt in zone care nu se vor vedea (asta dupa ce am studiat bine situatia)
O sa revin in weekend cu poze ale interiorului vopsit total si asambalt

#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 24 February 2010 - 12:50 PM

Vezi postareaAntihazul, la 24 Feb 2010, 12:36, a spus:

...
acele cerculete pe care mi le-a aratat Z-mare pe care nu le-am reparat pentru ca sunt in zone care nu se vor vedea (asta dupa ce am studiat bine situatia)
...


Cred ca nu ai studiat situatia chiar cu asa mare atentie. Din ceea ce vad in imaginea postata de Z, piesa aceea este "tavanul" baii trenului, deschiderea ovala fiind locasul rotii (escamotata), asa ca, privind in interiorul baii trenului, se vor vedea.
Curata pinii respectivi, "manopera" o sa-ti ia un max. 10 minute de munca.

#8 Useril este offline   Antihazul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 21-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 01:32 PM

Cred ca nu s-a inteles prea bine, tavanul baii trenului cum am scris si mai sus l-am reparat "Multumesc Z-mare pentru corectie(am reparat imperfectiunile)" dar aceleasi cerculete sunt si pe interiorul fuselajului (pe acestea nu l-am reparat pentru ca nu se vor vede prin gemulete)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: interior.JPG


#9 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 24 February 2010 - 01:37 PM

Aha, inseamna am interpretat eu gresit postarea ta. Ok.
Spor si sa ne arati ce iese.

#10 Useril este offline   Antihazul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 21-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2010 - 08:20 PM

Am reusit sa vopsesc interiorul aproape tot(mai putin piesele foarte mici) mai ramane ca maine sa finalizez piesele si sa asamblez totul :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4173.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4176.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4179.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4180.JPG


#11 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 27 February 2010 - 08:45 PM

Salut

Am vazut,ca folosesti aerograful de la Revell.Imi poti spune ce impresie ti-a lasat????(Te intreb in speranta ca aceste parti le-ai vopsit cu aerograful )

Numai bine :rolleyes:

#12 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 27 February 2010 - 08:55 PM

foarte fain pana aici! bafta mai departe!

#13 Useril este offline   Antihazul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 21-December 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2010 - 08:59 PM

Da cu aerograful am vopsit piesele , cea mai mare probleme a lui este ca da un jet de vopsea foate mare un diametru de aproximativ 4 cm indiferent de setare ,dar se poate face treaba cu el,cand am vopsit interiorul fuselajului am ramas foarte placut surprins de calitatea pe care a dat-o,iar pentru mine a fost prima data cand l-am folosit pe macheta(dupa cateva scurte teste pe tacamuri de palstic),pentru un incepator este foarte bun nu imi pare rau ca am dat banii pe el ci dimpotriva

Impresia generala este una surprinzator de buna

#14 Useril este offline   freemind 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 10-April 10
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2010 - 09:27 AM

cum decurge operatiunea? ai mai avansat?
urmaresc cu interes topicul.

RESPECT!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi