Forum Machete,Modelism,Hobby: Inmatriculare T-34/85 romanesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inmatriculare T-34/85 romanesc regimentul de tancuri Roman

#1 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 07 February 2010 - 09:41 PM

As vrea sa fac cadou unui prieten o macheta T-34/85 inmatriculat cu insemnele Regimentului de tancuri de la Roman, anii 1988-1990, unde si-a facut stagiul militar, dar n-am gasit nicio fotografie sau descriere. Ma poate ajuta cineva?

#2 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 23 February 2010 - 09:51 PM

La Roman era o scoala de mecanici conductori / comandanti de tancuri. Am facut si eu un stagiu acolo, dar asta era in 1982, nu tin minte ce aveau aia de acolo pe turela. Te-ar interesa insa ceva de la R. 44 Tc. Timisoara?

#3 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 24 February 2010 - 09:35 AM

Vezi postareaSheniloiu, la 23 Feb 2010, 21:51, a spus:

La Roman era o scoala de mecanici conductori / comandanti de tancuri. Am facut si eu un stagiu acolo, dar asta era in 1982, nu tin minte ce aveau aia de acolo pe turela. Te-ar interesa insa ceva de la R. 44 Tc. Timisoara?


N-ar fi rau nici asta. Inca mai caut. Din ce-mi mai amintesc, am realizat o schita cu T-34 care era intr-un parc rece in poligonul Garleni, de langa Bacau,prin anii 1991-1995(asta daca mi-amintesc bine).
Imagine atasata: t_34_85_Garleni_1993.jpg
Nu stiu carei unitati apartinea, probabil era de la regimentul de tancuri de la Bacau.

Am sa-ncerc sa iau legatura cu tanchisti din Bacau, poate-si aduc aminte din aplicatii facute in colaborare. Oricum, multumiri anticipate. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 24 February 2010 - 09:38 AM


#4 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2010 - 11:06 AM

In anii 1991 - 1995, tancurile T-34/85 care mai erau la regimentele de tancuri erau la rezerva, pentru mobilizare in caz de razboi. Regimentele de tancuri aveau T-55 sau TR-uri. Cel putin asa era la R.44 Tc. Timisoara - regimentul era echipat cu T-55, dar avea si T-34/85 in rezerva, conservate la Buzias. Le-am predat la casat in primavara 1995, cred. Si am o gramada de fotografii facute cu ele atunci, dar sunt inca pe negative, nu am scos inca pe carton nici una dintre ele.

In perioada aceea, mai erau T-34/85 la unele regimente mecanizate (practic un regiment mecanizat era un regiment de infanterie care avea si un batalion de tancuri), dar erau deja in curs de a fi inlocuite cu T-55. R. 18 Mc. Timisoara a schimbat T-34/85 cu T-55 prin 1991 sau 1992, nu stiu exact.

#5 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 24 February 2010 - 11:12 AM

Daca mai gasesti ceva elemente despre inmatricularile folosite pe T 34, posteaza aici. Si eu sunt interesat de subiectul asta.
Acum cativa ani am incercat sa obtin o intrare in unitatea de la Roman unde sunt stocate tancurile ce urmeaza sa fie casate, dar n-am gasit intelegere la conducerea unitatii. Mi-au spus ca trebuie sa obtin nu stiu ce aprobare de la comandamentul din Iasi.

#6 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 27 February 2010 - 04:50 PM

Vezi postareagrek, la 24 Feb 2010, 11:12, a spus:

Daca mai gasesti ceva elemente despre inmatricularile folosite pe T 34, posteaza aici. Si eu sunt interesat de subiectul asta.
Acum cativa ani am incercat sa obtin o intrare in unitatea de la Roman unde sunt stocate tancurile ce urmeaza sa fie casate, dar n-am gasit intelegere la conducerea unitatii. Mi-au spus ca trebuie sa obtin nu stiu ce aprobare de la comandamentul din Iasi.


Pana ma dumiresc cum sta treaba cu T-34, postez aici niste poze facute azi la Batalionul 631 Tancuri din Bacau, cu ocazia implinirii a 15 ani de la infiintare. Poze cu TR-800.

Rugaminte: cind raspunzi, foloseste functia AddReply. Nu e nevoie sa citezi de fiecare data cind raspunzi.
Z-mare

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 April 2010 - 09:42 AM


#7 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2010 - 10:57 AM

*sursa www.jedsite.info.....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t34a.jpg
  • Imagine atasata: t34b.jpg
  • Imagine atasata: t34c.jpg


#8 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 21 April 2010 - 08:58 AM

* T-34 conversie ....
( sursa pozei, ziarul adevarul )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: t_34_buldozer_.jpg

Aceasta postare a fost editata de ionicaf: 21 April 2010 - 08:59 AM


#9 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 April 2010 - 04:09 AM

In 1974 tancurile de la unitatea din Roman erau tancuri pentru scoala unitatea fiind scoala regimentala si dupa cum spune si Liviumaff acolo se pregateau mecanicii conductori si comandantii de tanc. Majoritar erau T 34-85 dar era si o companie de T 55-100 La vremea respectiva aveau inscriptionat pe turela in laterale doar un numar format din trei cifre. Tancurile se puteau vedea de aproape la iesirea din Roman spre Piatra Neamt, la Horia unde era un motodrom foarte aproape de sosea si in comuna apropiata Gadinti, pe soseaua spre Vaslui unde era tancodromul si poligonul si unde se putea merge pana in apropiere pe un drum de care ce servea si agricultorilor din zona. Stiu ca periodic erau si cateva tancuri in curtea unitatii aduse pentru reparatii si vizibile de pe strada care trece prin fata unitatii si pe care accesul era liber. Nu stiu in ce masura mai sunt prin unitati T 34 dar acum doi ani, la Mizil erau o multime chiar pana aproape de calea ferata. Se poate pipai in voie un T 34-85 la Muzeul Militar in Bucuresti. Daca te intereseaza planuri pentru constructia modelului te pot ajuta.
Spor!

Aceasta postare a fost editata de traian: 29 April 2010 - 04:13 AM


#10 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 30 April 2010 - 11:19 AM

Ceea ce ma intereseaza pe mine este inmatricularea, pozitia acesteia pe turela si pozitia cocardei. Schema pusa de mine mai sus este doar din amintiri(si alea vagi); facusem mai demult o schema in creion cu inmatricularile de la Garleni, dar am ratacit-o. Oricum, pe mine ma interesau inmatricularile pentru T-34/85 de la regimentala de la Roman in perioada 1988-90. Nu cred ca tancurile mai exista in vreun parc rece fiindca, din cate imi amintesc, acestea au fost topite dupa 1996. Stiu ca variantele de inmatriculare erau cifra-litera-trei cifre. Nu stiu semnificatia fiecarei cifre sau litere, pot doar sa-mi dau cu presupusu' ce insemnau. Incercarea mea de a afla direct de la sursa a dat gres, nici omul in cauza si nici alti tanchisti abordati de mine nu-si mai amintesc asemenea detalii, asa ca orice informatie in acest sens e binevenita.

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 30 April 2010 - 11:20 AM


#11 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 30 April 2010 - 03:53 PM

E posibil sa mai fi ramas ceva exemplare ratacite pe la Roman.......informatia asta o am de acum 3 ani de cand ma tot chinui sa intru acolo.

#12 Useril este offline   NNnicusor 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 26-March 09
  • Location:Campia Turzii

Postat 02 May 2010 - 06:36 PM

Alte exemplare de T-34 modificate pentru utilizare pe santierele lucrarilor de irigatii
( sursa foto - publicatiile MApN Viata Armatei si Apararea Patriei )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sasiu_t34_buldozer_cu_scarificator.jpg
  • Imagine atasata: sasiu_t34_compactor.jpg
  • Imagine atasata: sasiu_t34_compactor_3.jpg
  • Imagine atasata: sasiu_t34_incarcator_frontal.jpg

Aceasta postare a fost editata de NNnicusor: 02 May 2010 - 06:42 PM


#13 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 May 2010 - 03:54 PM

gasiti aici o poza cu un T34 romanesc
va spune ceva inmatricularea?
http://www.worldwar2.ro/forum/index.php?sh...ic=4974&hl=

#14 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 14 September 2010 - 08:41 AM

Asteptand o minune, am reusit sa fac niste poze in fuga trenului la ceea ce pare a fi un parc rece la Roman. In prima faza, am crezut ca sunt doar TR-85, apoi, uitandu-ma mai bine, am recunoscut(cred) tancuri T-55.
Imagine atasata: DSC_2539.jpg

In prim-plan, in poza de mai jos, pare a fi un T-55AM.
Imagine atasata: DSC_2534.jpg

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 14 September 2010 - 08:43 AM


#15 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 21 June 2011 - 10:32 AM

Poate cineva sa-mi spuna pana in ce an au fost tancurile romanesti inmatriculate cu stele?

#16 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 21 June 2011 - 09:20 PM

In 1985 s-a trecut la inlocuirea stelelor cu vechile cocarde tricolore, cel putin pe avioanele militare. Probabil ca tot atunci au fost adoptate noile insemne si pe celelalte tipuri de tehnica militara.

#17 Useril este offline   Zgabeartza 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2011 - 03:37 PM

Vezi postareaLiviumaff, la 07 February 2010 - 09:41 PM, a spus:

As vrea sa fac cadou unui prieten o macheta T-34/85 inmatriculat cu insemnele Regimentului de tancuri de la Roman, anii 1988-1990, unde si-a facut stagiul militar, dar n-am gasit nicio fotografie sau descriere. Ma poate ajuta cineva?


Salutare,

Am facut si eu armata acolo, din septembrie 1988 pana in ianuarie 1989. Adevarat existau, dar numai in poligonul din Gadinti, T34/85 care erau folosite pentru trageri de pe loc (poate si din miscare, dar eu nu...) la tinte fixe si mobile (tancuri, camioane, etc...) Li se instalau o teava de 14.5mm (parca) prin teava de 85 si asa trageam... Ceea ce imi aduc aminte foarte bine este ca aceste T34 nu aveau cocarde, aveau doar numere... Am cautat in arhiva personala de poze din armata si nu am gasit nici una cu T34...

#18 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 October 2011 - 05:03 PM

Mersi de informatii. Intre timp s-a ales cu un T-34/85 din WW2. E posibil sa va fi intersectat, omul a fost "poligonar" in perioada mentionata. Totusi, ar fi interesant sa descrii mai amanuntit varianta de inmatriculare, pentru viitor.

#19 Useril este offline   Zgabeartza 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2011 - 08:22 PM

... ca o paranteza, cifra-litera-trei cifre erau inmatriculari de "operative" cum era cea de la Mihai Bravu, unde am ajuns in ianuarie 1989 si stiu sigur ca acestea erau inmatricularile... m-ai pus pe jar... iti pomit ca mai caut...
... am inteles ca la Mihai Bravu nu mai este nimic, si unitatea de tk-uri si FMGS-ul au fost dezafectate...

#20 Useril este offline   Soim 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 23-September 05

Postat 26 October 2011 - 06:35 AM

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/254/88414426.jpg/]Imagine postata


Sursa : Adevarul

Aceasta postare a fost editata de Soim: 26 October 2011 - 06:37 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi