Forum Machete,Modelism,Hobby: Ce firma sa aleg pentru........... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce firma sa aleg pentru...........

#1 Useril este offline   TanchistulT34 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 29-December 11

Postat 29 December 2011 - 05:02 PM

Salutare si sarbatori fericite , am citit un topic deschis mai demult, sunand astfel:"ce firma e cea mai buna pentru machete" si raspunsuriel au fost de genu: "fiecare firma are si machete bune si machete rele, nu exista firma perfecta".Sunt total de acord cu aceasta afirmatie.
As dori sa ma apuc ori de un tanc pe scara 1/72 sau chiar 1/35 cu pretul pana intr-un milion de lei vechi precum urmatoarele:T-55(respectiv T-54), ori un Jagdpanther(cu placi de blindaj in plus, pe laterala), ori un T-34/76, ori o varianta de T-90 respectiv T-80.De ce am enumerat asa multe?Deoarece inca nu m-am hotarat ce-as vrea dintre cele enumerate, nu-mi permit sa le am pe toate si mai ales ca multe dintre ele inca sunt indisponibile pe diferite magazine online romanesti de machete.Asa ca va rog doar sa-mi spuneti ce firma are o reprezentare mai corecta sau "frumoasa" pentru tancurile pe care le-am enumerat, ca sa stiu sa dau bani pe ceva ce se merita, cand macheta va fi, desigur, construita,Va multumesc anticipat.




#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 December 2011 - 09:29 PM

Tanchistule, cum stai cu sculele de modelit ? vopsesti cu aerograf sau la pensula ? cu acrilice sau email ? esti familiarizat cu tehnicile de baza ( taiat,debavurat,lipit,chituit,slefuit,vopsit ) ?Daca nu , apucate si fa-ti un necesar minim de scule , adezivi , chit-uri ,pensule-sau aerograf .Pe Cartula gasesti tutoriale cu toate tehnicile necesare.Cauta....
Cat despre cea mai buna macheta de tanculet ,google-ul te ajuta enorm...sunt o multitudine de kit-review-uri...doar sa stii engleza cat de cat si ai aproape toata informatia necesara.
Deci,prima data - documentare....
Bafta si spor sa ai...

#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 29 December 2011 - 10:43 PM

Vezi postareaTanchistulT34, la 29 December 2011 - 05:02 PM, a spus:

...As dori sa ma apuc ori de un tanc pe scara 1/72 sau chiar 1/35 ...



Alegerea unei scari constante si unice, este cea mai importanta decizie pe care trebuie sa o iei, atunci cand doresti sa-ti alcatuiesti o colectie semnificativa.
Nu stiu ce sa-ti spun despre 1:35, sunt altii mult mai in masura... dar un Jagdpanther ( spre exemplu ) la scara 1:72, poti alege de la urmatoarele firme :

REVELL
DRAGON
TRUMPETER

La scara 1:48, foarte compatibila cu avioanele, ca si 1:72, poti gasi un kit excelent, fabricat de : TAMIYA
Toate subiectele care ai spus ca te intereseaza, se gasesc la scara 1:72. Daca vrei sa afli absolut totul despre toti producatorii si toate subiectele in aceasta scara, citeste cu atentie aceste doua situri :

http://www.onthewaym....com/index.html

http://henk.fox3000.com/index2.htm#section 7

Aceasta postare a fost editata de GRIZZLEA: 29 December 2011 - 10:50 PM


#4 Useril este offline   TanchistulT34 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 29-December 11

Postat 30 December 2011 - 12:19 AM

Iti multumesc pentru sfaturi, ai dreptate in legatura cu scara, pana la urma find un incepator, nu as lua-o pe cele pe scara 1:35, asa ca deocamdata aleg un T-34 pe scara 1/72, o sa ma uit si pe linkurile postate, dar din experienta personala, care vi sa parut cel mai reusit T-34?(76 sau 85).

#5 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 30 December 2011 - 07:53 AM

Kituri la scara 1:72, ce reprezinta acest mitic tanc, au fost produse de-alungul vremii de foarte multe firme. Ai aici o serie de articole, care merita citite : http://www.onthewaym...es/articles.htm
In acest moment, o buna selectie de kituri moderne, pentru o mare varietate de variante si sub-variante T34, gasesti la DRAGON si TRUMPETER .
Totusi, pentru inceput, eu ti-as recomanda kitul de T34/85 (Zavod-112) de la REVELL .
Este foarte bine facut, extrem de corect, se asambleaza perfect, are niste senile excelente. Uite aici, o foarte veche interpretare constructiva, a acestui kit :
T-34/85, Revell (03130), 1/72
Deasemenea, la scara 1:48, gasesti niste absolut fabuloase kituri (cu interior complet), produse de HOBBY BOSS , sau cel de la TAMIYA .

Aceasta postare a fost editata de GRIZZLEA: 30 December 2011 - 07:57 AM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 December 2011 - 09:15 AM

Salve Tanchistule.
Despre cele doua scari mici (1/72 si 1/48) ti-a scris Grizzlea un raspuns scurt si la obiect.
Despre 1/35 imi permit un raspuns, incepind de la o axioma : bune si detaliate ,nu sunt ieftine. Nu cunosc T 34 in scara 1/35 dar pentru JagdPanther ,daca ar fi sa ne incadram in constrangerea bugetara - adica cel mult 100 lei - nu-ti pot recomanda decat Italeri:
http://hobbyx.ro/pro...257&perpage=100
adica asta

Imagine atasata: 1503.jpg

Scara s-ar putea sa fie un avantaj : piese mai mari ,mai vizibile deci mai usor de prelucrat>asamblat>vopsit.

#7 Useril este offline   TanchistulT34 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 29-December 11

Postat 30 December 2011 - 11:53 AM

Grizlea si Longinus, exact asta cautam, imi place foarte mult ce mi-ati aratat , acuma singura chestie, sa vad daca mai gasesc ceva pe stoc, daca nu mai astept dupa sarbatori, poate reinnoiesc stocurile la cateva magazine romanesti de machete, ca deocamdata mai toate sunt indisponibile, oricum multumesc.

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 December 2011 - 03:43 PM

Welcome Tanchistule!
Daca te-ai hotarat la scara 1/72,eu iti sugerez sa incerci T-34/76[model 1943] de la Zvezda,un kit frumos ,corect si n-ai nevoie de lipici[snap kit].

#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 30 December 2011 - 05:57 PM

Vezi postareadani, la 30 December 2011 - 03:43 PM, a spus:

Daca te-ai hotarat la scara 1/72,eu iti sugerez sa incerci T-34/76[model 1943] de la Zvezda,un kit frumos ,corect si n-ai nevoie de lipici[snap kit].


Absolut adevarat !
Fratele Dani are perfecta dreptate. De fapt, el este cel mai in masura sa vorbeasca acum despre braillescale, in acest forum.
Este cel mai nou kit de T-34 aparut, de care... eu am uitat. Se pare ca, desi este gandit ca un kit "fast assembly", dedicat pentru wargame, ar putea fi cel mai corect in aceasta scara.
Poti sa-ti faci singur o idee, din aceste doua link-uri :

http://www.onthewaym...001_preview.htm

http://henk.fox3000.com/zvezda.htm

#10 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 30 December 2011 - 07:49 PM

Salutare . intervin si eu cu o parere am lucrat si eu in scara orbilor si am avut satisfactii de la machetele respective chiar daca mai erau si din cele slabe calitativ. acum sunt pe 1/35 si daca vrei sa te hotarasti dupa marime gandeste-te ca ai acel T-80 bv care e 1/72 si socoteste ca 4 astfel de machete intrun dreptunghi ocupa suprafata unuia la 1/35 . sau ar fi de preferat sa faci tot posibilul sa ai asa ceva in mana sa faci alegerea dupa marime . sau cum spune o vorba " fiecare cioara isi lauda puiul " asa si eu cu 1/35 si aici sunt machete care in functie de pret iti pot oferi piese multe sau putine si corctitudine la nivelul calificativelor nesatisfacator, satisfacator, bine si foarte bine.
sSa trecem la machete de care intrebasi si incepem cu t -55 asta ar foarte bine de la tamiya dar e scump 185 lei la hoby.x sau satsfacator de la skif 50 lei parc models dar asta cica nu respecta realitatea . T 80 la nivel satsfacator ar fi de la zvezda cu 2 vaiante bv si ud sau bine de la skif varianta ud dar si aici aceste variante au diferite modele de blindaj reactiv sau ceva foarte bine dar scump conversii de la sp designs pt mai multa edificare vezi aici http://mmfs0.tripod....t80/index.htm/.
despre T-90 ala e pe vine anu viitor de la zvezda se pare ca e foarte bine sau poti face din conversii si T-72 de la tamiya dar scump si greu de gasit ala de la tamiya . dar aici pot spune ca este si la 1/72 dar nesatisfacator il scot cei de la ace si e un dezastru ca material si matritare .
Deci depinde de cati bani poti baba in boala asta si cat de corect vrei sa fii sau ieftin si merge si asa de exemplu am un T-62 mod 1972 dar cica cei de la sp designs au scos turela corecta n-am stat sa caut ce nu se respecta caci pt mine merge si asa , dar e optiunea mea in aceasta viata searbada .
Ma opresc aici cu sporovaiala mea care sper sa te ajute in ce vrei sa faci in continuare . Sanatate si cer senin . B-) -

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi