Forum Machete,Modelism,Hobby: Fiat Grande Punto (Tuning) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fiat Grande Punto (Tuning) 1/43 MondoMotors

#1 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 10 February 2010 - 10:38 PM

Acest Fiat face parte din "ceva"-ul care l-am lucrat in paralel cu jeep-ul  :-P

Din pacate nu o sa-l pastrez pentru ca este al unui prieten care mi l-a dat sa-i fac "ceva" la el, doar sa nu mai arate stock  :rofl:

Initial a fost un rosu caramiziu/portocaliu, dar va avea o culoare metalizata la final.

Materialele folosite sunt poxipol, chit auto, smilgher si niste plasticuri pentru praguri, eleron si difuzorul de aer. A fost decupata toata grila, si in spate pana sub numar. Grila decupata s-a facut utila ca priza de aer pe capota.

Astept parerile voastre :)

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postataImagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#2 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 11 February 2010 - 05:16 PM

Inca un pas mai aproape de final.
Imagine postata Imagine postata

#3 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 11 February 2010 - 06:35 PM

nu stiu care este destinatia tuningului dar este hard..... foarte hard... fa ceva in privinta prizei de aer si a finalului de toba esapament... evazarile aripilor sunt mari. care e scopul decuparii grilei fata puteai sa faci un tuning de bun gust stil clean bad boy incearca sa pilezi putin evazarile alea si daca tot vrei priza de aer fa ceva in stilul celor de la mini s sau subaru

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 11 February 2010 - 07:11 PM

Scopul decuparii grilei a fost in momentul in care mi-a venit sa-i pun un intercooler vizibil.
Din evazari voi mai lua putin, ideea e ca evazarea fata, pragul si cea spate, sa fie in acelasi plan (acelasi plan si cu jantele), momentan partea de sus a evazarilor este usor iesita.
Tobele stai linistit ca nu raman alea :)) daca ar fii sa ma iau dupa scara lor, ar avea in jur de 2 cm grosima tablei. Varianta finala a tips-urilor va fii mai subtire "in carne" si as vrea ovala, din pacate inca nu am gasit nimic sa "satisfaca" cerintele. Iar priza de aer asa va ramane ca abia am gasit ceva sa vina dintr-o bucata, si am si finisat-o.

#5 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 12 February 2010 - 12:47 AM

Aha.. da e o idee...

Din ce il faci? Uite cu ce fac eu un intercooler pt un golf 4: Lamele de la bic, eu la 72 folosesc 1 bic cu 3 lame, tu la 43 poti folosi 2 bic-uri...

Eu inca nu am testat sa vad daca iese ceva la 72, dar la 43 zic ca se vede frumos. Pun o poza cu o schita facuta de mine in paint ca sa iti faci tu o idee.. Vezi ca evazarile pe fata sunt mai mici si pe spate mai mari.. daca nu stiai la modelele stock distanta dintre rotile fata e mai mica decat cele spate cu un anumit scop: spatele sa aibe control indiferent daca tractiunea este pe fata...la fel si pneurile fata sunt mici iar spate mai late..cu acelasi scop.

Un alt tips;) Foloseste vopsele la sticlute arginti pt toba si intercooler unde vor da impresia de cromat.

Incearca sa redai si putin sasiul... de ex: toba cap coada, bare stabilizatoare ... La documentatie aici nu prea gasesti poze... putini se implica si pe dedesuptul masini...

Bafta cu proiectu poate ma inspiri cu rezultatul si fac si eu un pitic mai mic;)

Numai bine!

Poza cu schita care nu iam acordat timp detaliilor: 

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: intercooler.jpg

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 12 February 2010 - 12:48 AM


#6 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 12 February 2010 - 01:43 AM

Uite ca la bic-uri nu m-am gandit, am vazut undeva pe un forum, un tutorial foarte fain despre intercoolere, dar se preta bine la 1/24, ideea e buna, o sa o incerc si pun poze daca iese bine.
Ca vopsea mi se pare ca mai am niste spray cromat prin garaj, iar dedesuptu ei, chiar nu ma bag la scara asta...plus ca nu e nici foarte detaliata. (vezi la Jeep, ca am refacut toate alea pe sub el)

Iar la evazari o sa mai iau un pic din ele, si pe sub ele, pe arcada, ca mi-a ramas material, zilele astea o sa fie gata de vopsit si o sa o vezi atunci.

Mersi de sfat ;)

#7 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 February 2010 - 02:11 AM

Intre timp, lucrarea e gata. Intercooler-ul si-a gasit material....partea neagra striata de la o carcasa de CD, vine de minune. M-am chinuit oleaca cu niste Bic-uri dar am renuntat, cred ca se preteaza mai bine la scara mica.

Jantele sunt luate de la un Corvette (Street Tuners) , trase in matrita si apoi vopsite negru/alb. Duplicatele lor, cele de rasina, vor fii finisate zilele astea si puse pe Corvette, si mai distantate oleaca ca prea stau pe interior. Imi parea rau de masinuta s-o las fara roate, si vreau sa spun ca au iesit identice.

Pozele sunt facute cu un Fuji FinePix...si nu prea imi place, se vad niste "defecte" pe care eu abia le-am observat :)) Mentionez ca la intercooler, ce se vede firisoare...sunt de la vopseaua metalica (silver)...se usuca relativ repede si se cam lipeste, n-am mai reusit sa le scot de acolo si asa au ramas. In rest mici defecte ramase de la chit, care in ciuda finisarilor, au iesit la iveala la vopsire.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de GGG: 21 February 2010 - 02:16 AM


#8 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 21 February 2010 - 01:03 PM

Ma surprins rezultatul tau cred ca am sa iti fur ideea si am sai fac un fratior mai mic..:D daca nu e cu suparare. Iar la carcasa de cd-uri chiar nu mam gandit a iesit bine... Imi pare bine ca mai ascultat in ceea ce priveste evazarile... A iesit bine si difuzorul spate cu evacuariile. Inteligenta alegere la jante si modul de vopsire al lor. Eleronul e home-made sau de pe alt model? Tinand cont de scara macheti ai putea sa lucrezi nitel si la interior... Ai putea sa faci putin stopurile fumurii... la fel si farurile cu un marker dand pe interiorul de la locas. efectul se simte dar daca vrei mai inchis dai si pe far/stop sa amlifici putin...
Numai bine!

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 21 February 2010 - 01:05 PM


#9 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 February 2010 - 03:12 PM

Salut.
Nu e nici o suparare stai linistit :)
Farurile si stopuri, pe dedesupt e vopsit negru, in realitate se vede bine, in poze are blitzul contributia lui. La interior am vopsit un pic bordul si schimbatorul cu un gri deschis.
Eleronul e home-made din niste bucatele de plastic (care provine de la niste placi de lambriu, d-alea de plastic, care pe interior au un profil cu niste patratele)

#10 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 21 February 2010 - 10:07 PM

Defectele ies la iveala intotdeauna dupa un prim strat de vopsea (grund) dupa care trebuie finisat din nou din pacate `defectele` nu sint chiar putine iar vopseaua mi se pare un pic cam groasa. De aceea este bine ca la o astfel de lucare sa dai o vopsea de control dupa care sa finisezi din nou si tot asa pina cind imperfectiunile dispar.

#11 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 February 2010 - 11:35 PM

Vopseaua nu e groasa, dar e din 2 straturi, primul a fost "de control" am modificat ce imi parea suspect, ultimele finisaje, smilgher fin pe unde s-a cerut, apoi al doilea strat, format practic din doua treceri. Nu cred ca e cu mult mai groasa decat cea originala dar pentru prima macheta la 1/43, eu ma declar foarte multumit...si mai declar ca e ultima la scara asta :)) Imi place mai mult 1/24 si 1/18 :)

#12 Useril este offline   KTA 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-October 09
  • Location:greece

Postat 27 February 2010 - 01:19 AM

Frumos chiar imi place dar cum spunea si Ciprian ar merge niste stopuri negre si parerea mea ca ar da bine si geamurile tot negre bafta :rolleyes:

#13 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 01 March 2010 - 11:54 PM

Pt geamuri fumuri ca sa nu strici pretiosul plastic colorand cu un marker folosesti filmele de la aparat foto si le decuezi dupa forma parbrizului.. nu am poze cu incercarile mele la 1-72 dar cand ma reapuc de postat in topicul meu ai sa vezi...

#14 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2010 - 02:36 PM

O alternativa pentru geamuri fumurii ar fi copertile fumurii transparente folosite la centrele de copiere. Sau daca nu e o problema sa vopsesti geamurile originale poti incerca Tamiya smoke.

#15 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 04 March 2010 - 10:28 PM

Va multumesc pentru sfaturi si aprecieri, geamuri fumurii vor exista probabil la celelalte modele ce vor urma, asta va ramane asa, pentru ca "clientului" (:bang:) zice ca-i place. Va mai venii curand cateva poze cu "standul". Va salut.

#16 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

Postat 04 March 2010 - 10:34 PM

Vezi postareabmwh548, la 2 Mar 2010, 14:36, a spus:

O alternativa pentru geamuri fumurii ar fi copertile fumurii transparente folosite la centrele de copiere. Sau daca nu e o problema sa vopsesti geamurile originale poti incerca Tamiya smoke.


Si eu tot la alea ma gandisem.

#17 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

  Postat 05 March 2010 - 11:28 AM

Cu ce culoare vopsesti macheta?

#18 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 05 March 2010 - 06:12 PM

Cum adica ce culoare ? Pai e vopsita in alb (era portocalie)

Astea-s pozele cu rezultatul final, in curand isi asteapta proprietarul.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi