Forum Machete,Modelism,Hobby: Curtiss P-40B "White 160" - Eroul de la Pearl Harbor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Curtiss P-40B "White 160" - Eroul de la Pearl Harbor kit Hobby Boss 1:72

#1 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 February 2010 - 10:58 AM

Am ales acest avion pentru usurinta schemei de vopsire(putin cam monotona) si pentru ca aveam nevoie de ceva simplu pentru a-mi "face mana" dupa o luuunga perioada de inactivitate. Una peste alta, e un avion care mie mi-a placut si mi l-am dorit mai ales dupa ce, copil fiind, am vazut filmul "Tora!Tora!Tora!".

"White 160" a fost unul dintre cele 2 P-40 detasate pe aerodromul Haleiwa cu putin timp inainte de declansarea razboiului in Pacific. Cu acest avion, 2-nd Lt. George S. Welch a inregistrat 4 victorii aeriene in timpul atacului aviatiei japoneze asupra bazelor militare SUA de la Pearl Harbor. Welch a incheiat razboiul cu 16 victorii aeriene confirmate si a continuat cariera ca pilot de teste la Edwards AFB. Sunt informatii cum ca Welch ar fi "spart" zidul sonic cu o saptamana inaintea lui Chuck Yaeger, pilotand prototipul XP-86 Sabre. Welch a murit in 12 oct. 1954 prabusindu-se cu prototipul YF-100A Super Sabre.

Kitul Hobby Boss este unul fara mari pretentii, dar cu un raport calitate/pret destul de bun. Am inchis ochii(greu) la faptul ca-i lipsesc bordul si carenajele de la trenul de aterizare principal, gandindu-ma ca e doar o "schita" modelistica pe care pot sa ma antrenez fara sa ma doara la buzunar. Fiind un kit din gama "easy assembly", a fost o joaca(si apoi un chin, unul mic de tot) sa-l montez, astfel ca am trecut repede la vopsire. Am folosit culori acrilice Agama aplicate cu pensula fiindca nu-mi permit inca un aerograf. Culorile s-au comportat f. bine cu un mic impediment: la diluarea cu apa distilata, cand le scuturam sa se omogenizeze, apareau bule de aer care erau cam agasante fiindca dispareau foarte greu. Si cam atat, pentru ca m-am blocat la decaluri. Am cautat decaluri USAAF din perioada 1940-1942 si n-am gasit ceva sa-mi convina, asa ca, daca e cineva binevoitor si n-are ce face cu decalurile care s-ar potrivi, as fi foarte recunoscator. Ofer la schimb coala de decaluri cu inmatriculare AVG "Flying Tigers" si RAF. Va prezint poze cu silueta ce vreau s-o fac si cu macheta. Pun si coala de decaluri, dac e cineva interesat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: white160.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9849.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9856.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9858.jpg
  • Imagine atasata: Capture.jpg


#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 17 February 2010 - 11:36 AM

Da, acest avion este cu adevarat grozav. A fost si primul avion WWII pe care l-am construit. Este unul din favoritii mei si doresc sa construiesc in urmatorii ani citeva variante si de la mai multi producatori (Hasegawa, Trumpeter) ...Scara 1/72 este in schimb mica, incearca mai tirziu 1/48, ai sa vezi ca sunt chiar mai exacte ca forma si se lucreaza ceva mai usor.

#3 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 17 February 2010 - 11:47 AM

Un P-40 Tomahawk la 1:72 am facut si eu cu mult timp in urma.Era o macheta ruseasca pe care am cumparat-o dintr-un targ.Facuta pe matrite FROG daca nu ma insel.Imi amintesc ca m-am chinuit putin cu trenul de aterizare principal,asta ca avea jambele al naibii de subtiri. :drinks: Spor.

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 17 February 2010 - 11:53 AM


#4 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 17 February 2010 - 05:40 PM

Un avion care ma pasioneaza mult, am unul pe masa se lucru dar la 1/48, asculta sfatul lui Tibi ca daca era la aceata scara te puteam ajuta cu decalurile. Incearca Hobby Boss la 1/48 eu am ramas pe spate in ceea ce priveste calitatea la un Wildcat si e chiar ieftin. In ceea ce priveste aerograful eu am unu de 130 lei si e foarte bun si vopsesc la prieteni care au service-uri auto. Bafta

#5 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 February 2010 - 09:23 PM

Vezi postareatibi22, la 17 Feb 2010, 11:36, a spus:

Scara 1/72 este in schimb mica, incearca mai tirziu 1/48, ai sa vezi ca sunt chiar mai exacte ca forma si se lucreaza ceva mai usor.

Usor de spus, greu de facut. Sunt un fan vechi al modelelor la scara 1:72. Cu timpul poate voi incerca sa trec la o scara mai mare, dar cu timpul si dupa ce mai "consum" din stocul de machete 1:72 pe care-l am deja.

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 17 February 2010 - 09:33 PM

ai vazut tutorialul acesta? este chiar despre acest avion! Numai la scara chiar mai mare decit cele pe care le fac eu... :drinks:
http://www.youtube.com/profile?user=sleepy.../81/1Jwzv7IOjxM
Vezi ca are 6 parti, eu ti-am pus numai prima parte!

#7 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 February 2010 - 10:14 PM

Vezi postareatibi22, la 17 Feb 2010, 21:33, a spus:

ai vazut tutorialul acesta? este chiar despre acest avion! Numai la scara chiar mai mare decit cele pe care le fac eu... ^_^
http://www.youtube.com/profile?user=sleepy.../81/1Jwzv7IOjxM
Vezi ca are 6 parti, eu ti-am pus numai prima parte!

Arigato gozaimasu, sensei! :drinks:

#8 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 21 February 2010 - 07:34 PM

Dupa mai multe cautari si incercari de a face sabloane pentru numerele de pe fuselaj, m-am hotarat sa-mi incerc norocul (si mana) si sa fac numerele la liber, din pensula, si iata ce-a iesit:
Imagine atasata: DSC_0354.jpg

Pentru restul(cocarde, insemne US ARMY) voi apela la alte kituri care au ca optiuni elementele respective, astfel ca, langa P-40B a mai aparut si un P-40E pe post de donor de decaluri, si cum ma cam plictisisem sa dau cu capul de diverse probleme, am zis sa-l fac si pe asta. Cum insemnele americane vor avea alta destinatie, am optat pentru varianta "ruski":
Imagine atasata: DSC_0346.jpg
Acesta a fost unul din avioanele lui Petr Afanasevici Pokrishev, unul dintre asii rusi din WW2, cu 38 de victorii sigure si 8 probabile, cu care a zburat in primavara lui 1942 pe frontul de la Leningrad, cand era comandantul lui 154 IAP, prima unitate de v-toare sovietica dotata integral cu P-40. Se pare ca acest avion i-a purtat noroc, aducandu-i cele mai multe victorii.

Asa ca acum o "pun" de-o escadrila.
Imagine atasata: DSC_0352.jpg

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 February 2010 - 07:53 PM

Frumos!! Vad ca ti-a prins bine film-ul :drinks:

#10 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 15 November 2010 - 12:28 PM

Dupa dictonul: "Mai bine prea tarziu decat niciodata", am hotarat ca e cazul sa inchei acest topic si sa fac de rusine kitul si mana ce l-a lucrat.
Imagine atasata: DSC_8483.jpgImagine atasata: DSC_8485.jpgImagine atasata: DSC_8488.jpgSC_8488.jpg]
Am facut inmatricularea din mai multe foi de decaluri, folosind doua kituri "donoare".
Imagine atasata: DSC_8481.jpg
Mai mult de-atat nu ma mai bizui sa-i fac. Ar mai trebui niscaiva cabluri de antena si un numar de serie pe deriva, dar asta cand voi avea un spatiu propice de expunere.

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 November 2010 - 12:34 PM

Arata foarte bine "White 160"-ul tau! Imi place tare mult.
Trebuie sa-l fac si eu la scara 1:48. Sa vad daca gasesc kit-ul potrivit.

#12 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 15 November 2010 - 02:40 PM

Bravos! Si mie-mi place. Am si eu un Hobby Boss lucrat, un Kittyhawk, care pleaca cadou, dar cabina are niste probleme si n-am mai apucat sa le remediez.
Sa inteleg ca faci o colectie mai mare de Curtiss-uri P-40?

#13 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 15 November 2010 - 02:48 PM

Mai sunt ceva P-40 cu istorie: Flying Tigers, Holdin' My Own, Aleutian Tigers, dar asta mi-apasa pe cerebel sa-l fac.

#14 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 November 2010 - 06:03 PM

Wellcome back Liviu-le. Frumoase pasarile, insa trebuie sa ma cam chiorasc pentru a vedea munca ta.
Incearca o rezolutie putin mai mare, sa ne putem clati ochii cum se cuvine.
Apropo :
-"Samurariul de pe apa mare" ori pe cele cu cruci incarligate, cand o sa avem onoarea sa le vedem ? :-o
Spor sa ai.

#15 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 15 November 2010 - 08:18 PM

Iaca ceva mai mari
Imagine atasata: DSC_8483.jpg
Imagine atasata: DSC_8485.jpg
Imagine atasata: DSC_8488.jpg
Cat despre celelalte "vechituri", ai putintica rabdare ca inca nici nu le-am pozat.

#16 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 15 November 2010 - 09:20 PM

M-am conformat si le-am pozat. Dar de aratat nu prea am ce.
Imagine atasata: DSC_8555.jpg
Zero-ul din imagine este un kit scos de Noriel acu' vreo 14-15 ani si e o struto-camila facuta din toate variantele posibile. Am incercat sa-i fac niscaiva modificari, dar m-am lasat pagubas si l-am facut doar din joaca, sa vad ce iese. Cu vopseaua nu stiu dac-am nimerit-o, am incercat s-o fac dupa codurile gasite pe alte site-uri de modelism. Inmatricularea am facut-o "de mana" si se vede: l-am facut dupa un A6M2 care a zburat in atacul de la Pearl Harbour, deci macar are o legatura cu topic-ul meu.
Imagine atasata: DSC_8541.jpgImagine atasata: DSC_8544.jpg
Cat despre "fritzi", astea sunt alte 2 kituri achizitionate si incepute in o mie noua sute toamna si salvate astavara de la aterizare fortata in tomberon. E vorba de FW TA-152H-1 scos de Revell si cumparat de mine in 1995 si FW-190A-8 Airfix, din acelasi an, editie speciala Joseph "Pips" Priller. Le-am facut fiindca vroiam sa vad daca ma descurc cu vopsirea avioanelor germane din ww2 (alea gen "pastrav"). Ce-a iesit, vedeti si voi.
Imagine atasata: DSC_8573.jpgImagine atasata: DSC_8567.jpg
Cam atat cu zburatoarele, fiindca ma pregatesc sa ma fac de ras si la categoria "Blindate" pe la sfarsitul saptamanii.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi