Forum Machete,Modelism,Hobby: HUMMEL - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HUMMEL Dragon 1/72

#1 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 February 2010 - 06:15 PM

Sd.Kfz. 165 Hummel (sau Bumble Bee) face parte din artileria autopropulsata si a fost dotat cu un obuzier de 150mm. Constructia s-a facut pe sasiul de Panzer IV de unde si denumirea de Panzerfeldhaubitze 18M auf Geschützwagen IV . A fost utilizat de Wermacht de la sfirsitul anului 1942 pina la sfirsitul razboiului.

Caracteristici:
- sasiu de Panzer IV
- turela deschisa
- tun de 15 cm ( 15 cm sFH 18 L/30)
- greutate 24 t
- lungime - 7,17 m
- latime - 2,97m
- inaltime - 2,81m
- echipaj - 6
- motor - Maybach HL 120 TRM 12 cilindri in V, benzina, 296 cp
- raza de actiune 215 km
- viteza maxima 42 km/h

Pina la sfirsitul razboiului s-au construit 714 unitati, majoritatea evoluind pe frontul de est. Intrarea in lupta si-au facut-o la Kursk.

Armor In Action - 005 - Nashorn, Hummel, Brumbar
Wydawnictwo Militaria 16 Hummel Nashorn Brummbar

Kitul:
Hummel Late Version, Dragon 7301, scara 1/72, anul aparitiei 2006

Imagine postata

Review:
http://www.dragonmod...ews-cookies.htm
http://www.network54.com/Forum/477322/mess...BLate%2BVersion

Contine 148 de piese din stiren gri, 2 piese fotodecupate, senile DS, doua piese metalice pt. sustinerea galetilor de rezerva.
Kitul este frumos detailat pentru un kit la scara aceasta, interiorul mai mult simbolic (include containerul pt. proiectile cu doua pozitii goale), dar tunul in schimb este compus din 23 de piese separate , cu mobilitate in doua planuri; capacele trapelor si usile din spate pot fi montate in pozitia inchis / deschis. Teava este turnata dintr-o singura bucata (tub). Mecanismul de blocare a tevii se poate monta culcat sau in pozitia de mars.
Inmatricularea este prezentata in 6 variante , toate de pe frontul de est, 5 din unitati necunoscute, una din Das Reich '44.
Instructiunile contin 6 pagini in 8 pasi de lucru, usor de inteles.

Imagine postata

Constructia a decurs usor, alternind montajul cu vopsirea acolo unde am considerat de cuviinta. Unele piese mici, inclusiv galetii i-am vopsit direct pe rame. Am ales o inmatriculare intr-o culoare (dunkelgelb) , am folosit vopsele acrilice Tamiya, uleiuri Windsor&Newton si pigmenti Mig pt. weathering.
Kitul a fost facut "Out Of Box" singurele modificari pe care le-am adus au fost montajul "ondulat" al senilelor (am infipt ace de seringa in cutia blindata pt. a da forma senilelor), am montat sfori laterale (guta / fir de pescuit) si vegetatie pentru camuflaj si am adaugat in interior niste pusti si casti.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


A fost o placere sa lucrez la acest kit, drept care am decis sa-i fac si o mica ambientare pe care o puteti vedea aici.

Va multumesc pentru atentie.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 17 February 2010 - 06:22 PM


#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 17 February 2010 - 07:43 PM

Felicitari! Ti-ai creat propriul stil bine conturat. Fara sa scrie undeva, parca toate blindatele tale se vad ca-s facute in aceeasi fabrica.
La blindate esti flagship pt. mine.

:drinks: Galeti in aer.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 17 February 2010 - 07:44 PM


#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 17 February 2010 - 07:52 PM

Absolut superb...ca de obicei!

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 February 2010 - 08:51 PM

Bravo Ovidiu.Esti sigur ca-i 1/72? Sau ne pacalesti?!

:drinks:

Pe Famo il lasi fara pneuri? ^_^
Am si eu Hummel-ul,tot Dragon,dar 1/35.Ii vine si lui vremea;atunci ma uit aici.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 February 2010 - 08:53 PM


#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 February 2010 - 09:33 PM

Multumesc pt. aprecieri.

#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 11:23 PM

Vezi postareamarhaba, la 17 Feb 2010, 21:33, a spus:

Multumesc pt. aprecieri.

Multumim si noi pentru splendida realizare.

#7 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 18 February 2010 - 10:45 AM

Foarte frumos! Multumesc si pentru expunerea detaliata a kitului, aveam de gand sa il cumpar si acum stiu exact la ce sa ma astept. Un exemplu de prezentare demn de urmat de cat mai multi. Felicitari!

#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 February 2010 - 07:31 PM

Dulce frate,

Am marea placere sa-mi salt public cusma jiieneasca in fata lu' matale, asa cum am facut-o si-n particuler !
Ai tot respectul si toata admiratia mea pentru acest proiect, cel putin din doua motive :
Primul ar fi ca, dupe saracuta-mi minte, ai dovedit inca odata pozitia de lider si de guru maximus, cand vine vorba de finitii afeviste.
Al doilea si cel mai important, pre gustu-mi, ar fi acela ca ai gasit puterea in sufletelul lu' matale, sa te reapleci spre origini si... sa faci dreptate braillismului, atat de urgisit de-o vreme p-acilea !
M-as bucura ca mai tinerii nostrii confrati, abdusi de tainele afevismului, sa cujete oleaca la exemplul tau si sa reconsidere avantajele acestei MINUNATE SCARI... si irepresibila ei dulceata !

Felicitari !

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 18 February 2010 - 11:26 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 18 Feb 2010, 19:31, a spus:

Dulce frate,

Am marea placere sa-mi salt public cusma jiieneasca in fata lu' matale, asa cum am facut-o si-n particuler !
Ai tot respectul si toata admiratia mea pentru acest proiect, cel putin din doua motive :
Primul ar fi ca, dupe saracuta-mi minte, ai dovedit inca odata pozitia de lider si de guru maximus, cand vine vorba de finitii afeviste.
Al doilea si cel mai important, pre gustu-mi, ar fi acela ca ai gasit puterea in sufletelul lu' matale, sa te reapleci spre origini si... sa faci dreptate braillismului, atat de urgisit de-o vreme p-acilea !
M-as bucura ca mai tinerii nostrii confrati, abdusi de tainele afevismului, sa cujete oleaca la exemplul tau si sa reconsidere avantajele acestei MINUNATE SCARI... si irepresibila ei dulceata !

Felicitari !


Ce pot sa-ti spun sigur, boierule, este ca sunt departe de a renunta la aceasta minunata scara. Si cum am mai spus, o recomand tuturor, inclusiv celor pasionati de scari mari. Merita. Din orice punct de vedere. Cu atit mai mult cu cit noile tehnologii de proiectare si injectare au permis obtinerea unor detalii cu nimic mai prejos decit cele ale kiturilor 1/35.
Multam de incurajari si trebuie sa te-amenint ca mai am citeva braillisme pe teava, poate ti se face si tie pofta.

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 12:09 AM

Splendida realizare Ovidiu.
Mai multe ti-am scris la diorama.
E foarte bine ca le umpli de scris sa stie si aia din strainezia despre cine-i vorba, si ca se misca si p-aici ceva si inca bine de tot.
Aia cu flagship-ul e pe bune - mi-o insusesc.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 February 2010 - 07:26 PM

Ma uit si-mi vine sa-mi vind blindatele....Superba lucrare, cum ziceam si dincolo!

#12 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2010 - 08:40 PM

Marhaba, felicitari sincere! Cum dracu reusesti sa faci chestii de astea la 1/72?
Mai ales ca, sincer, nu am ce sa-ti reprosez la partea de invechie / uzura / murdarire / etc. etc. Sunt galben de invidie! :bang:
P.S. Vezi ca, pe cutie, unul dintre artileristi are o tigara in gura. Daca o faci si pe aia, postesc o zi - ceea ce la mine e mare lucru!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 03 March 2010 - 08:42 PM


#13 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 03 March 2010 - 09:26 PM

Vezi postareaSheniloiu, la 3 Mar 2010, 20:40, a spus:

Marhaba, felicitari sincere! Cum dracu reusesti sa faci chestii de astea la 1/72?
Mai ales ca, sincer, nu am ce sa-ti reprosez la partea de invechie / uzura / murdarire / etc. etc. Sunt galben de invidie! :bang:
P.S. Vezi ca, pe cutie, unul dintre artileristi are o tigara in gura. Daca o faci si pe aia, postesc o zi - ceea ce la mine e mare lucru!


Multam, ma bucur ca iti place. Cum fac, cred ca e mai greu de spus decit de facut . In principiu folosesc cam aceleasi etape la toate machetele (toate fiind destul de putine deocamdata, dar sap in continuare). Adica:
- nu folosesc niciodata grunduri, stratul de baza fiind de obicei negru (la 1/72 intotdeauna) pentru ca are avantajul ca-mi asigura preumbrirea
- tin cont tot timpul ca daca un tanc era vopsit in dunkelgelb in realitate, asta inseamna ca eu trebuie sa vopsesc macheta cu o culoare care DUPA weathering sa semene cu dunkelgelbul. Degeaba o vopsesc in dunkelgelb si dupa weathering va fi maro.
- vopsesc macheta din aerograf in cel putin 2 sau trei nuante ale aceleasi culori (modulatia culorii daca e sa ma exprim mai pretentios, la 1/72 mai greu dar merge si aici, sigur cu rezultate uneori mai buna alteori mai slabe), lucru capital de important pentru ca asta ma scuteste de 75% din weatheringul ulterior; vopsesc sculele si accesoriile , dar uneori le vopsesc separat si le montez mai apoi
- dupa ce termin vopsitul dau un strat / doua de future
- pun decalurile
- mai dau un strat /doua de future (aerograf)
- macheta fiind lucioasa incep cu wash-ul care de fapt la mine nu e nici wash, nici filtru dar are ca rezultat efectele amindurora - umbla la nuanta vopselei si scoate in evidenta detaliile. Cum o fac? - cu ulei nediluat.
- matuiesc apoi macheta cu lac mat Valejo dat din aerograf
- fac un "blend" cu uleiuri foarte diluate (cred ca asa-i zice - procedeul e descris peste tot, ala cu pucte de vopsea in ulei, etc) asta pentru obtinerea a tot felul de efecte
- ma ocup de rugina acolo unde este cazul (citeodata si acolo unde nu este cazul :) ) , din uleiuri sau pigmenti (esapamentele)
- de cind cu buldozerul m-am apucat sa frec cu pigment metalic muchiile mai pe la sfirsit asa. Cred ca nu prea are cine stie ce legatura cu realitatea, dar mie mi se pare ca da bine la machete de blindate.
- trenul de rulare (galeti/senile) il vopsesc si montez de obicei separat
- in final aplic pigmenti (la 1/72 mai putin, doar la trenul de rulare, sasiul inferior si esapament)
Cam astea-s in mare etapele cu care m-am obisnuit, acuma ce sa zic, eu aici am ajuns si sap in continuare. Nu am pretentia ca asta e "calea". Dar sunt cu ochii in patru si "fur" tot ce pot de peste tot.
Neaparat tin sa mentionez ceva: m-a ajutat foarte mult faptul ca am lucrat machete la scara mai mare (1/35) si apoi am incercat sa aplic tehnicile la 1/72. Recomand cu caldura tuturor care vor sa lucreze scari mici, treaba asta . Pentru a deprinde niste tehnici si pentru a-ti face mina cum se spune , e mult mai greu la scari mici si e si firesc sa fie asa. Pe o macheta mare ai unde sa te desfasori si sa faci incercari.
Am sa pun foarte curind un PIV F1, primul meu camo gri, poate un pic cam "forjat" pe gustul unora si o MiniDio nr.2 cu el cu tot. Trebuia s-o fac deja de-o vreme dar mai nou ma tin mai mult de discursuri decit de machete.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 03 March 2010 - 09:29 PM


#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 03 March 2010 - 09:37 PM

"Am sa pun foarte curind un PIV F1"-sper sa fie la 1/72. :bang:

#15 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 03 March 2010 - 09:52 PM

Da, la 72.

#16 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 03 March 2010 - 10:01 PM

Vezi postareamarhaba, la 3 Mar 2010, 21:52, a spus:

Da, la 72.



-Merde !
Si eu care speram sa fie asta de aici , de la postarea 15...
Nu-i bai. Baga mare, poate-mi revin si eu....

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 03 March 2010 - 10:02 PM


#17 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2010 - 02:18 PM

La mine nu se mai vad pozele... vreau sa ma apuc si eu in curand de un hummel si vroiam sa mai trag cu ochiu pe aici :D

#18 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2010 - 02:59 PM

Nasol !
Oare de ce ?! :lol: :-)

#19 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 25 March 2010 - 09:18 PM

http://transylvania-model-army.blogspot.co...t-line-dio.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi