Forum Machete,Modelism,Hobby: Mini Dio - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mini Dio 1/72

#1 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 February 2010 - 06:18 PM

" BEHIND THE FRONT LINE" adica "In spatele frontului" vrea sa fie o scena de pe Frontul de Est, toamna 1944. Am folosit un Hummel de la Dragon, 7 figurine Revell (execrabile), accesorii si foisor Hasegawa, copaci Seamoss, iarba, iedera - international models, nisip, baza / tavita Daiso, plasa de camuflaj - tifon, drapel nazist si prelata - din tabla , nylon de pescuit (guta) pt. cabluri si sfori.
Fotografii cu Hummel-ul se pot vedea aici.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Va multumesc pentru atentie.

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 February 2010 - 07:44 PM

A fost odata ca niciodata,SI DACA NU AR FI NU S-AR MAI POVESTI....Domnule,ce mai poti sa zici cand vezi asa ceva.
Superlativ la absolut.Si intradevar,pana nu vezi, nu crezi ca poate exista.O adevarata desfatare pentru ochiul nostru.La cat mai multe

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 17 February 2010 - 07:55 PM

Maestre... :drinks: ! No amu' fi bun si povesteste mai mult despre diorama ,in mod deosebit despre ramurile de pe kit!

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 17 February 2010 - 08:11 PM

Serus Ovidiu
-Faina realizare si punere in scena :drinks: .
Daca mi-e permis:
1. Nu as incarca imaginile cu atata scris
2. As inlocui cele trei caucioace din decor cu unele din aceeasi perioada cu masina. Nu stiu de ce, insa modelul lor ma duce cu gandul la un kit Trumpeter...
In rest, no comment.
Sper sa vedem cat mai curand diorama cealalta -Maxi.

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 February 2010 - 08:27 PM

Ma bucur ca va place.
Adi , cu scrisul nu prea am ce face , e boala mea sa le incarc asa ca in "rapirea din serai" . Imi place sa aduca cu o coperta de revista, plus ca pierzind timpul in photoshop , traiesc cu impresia ca lucrez :). Cauciucurile nu sunt de trumpeter pt ca n-am avut niciodata kituri Trumpeter la scara asta. Sunt ceva ramasite de kituri rusesti (ucrainiene, moldovenesti, gen ACE, UM, etc). Foarte posibil sa fie gume moderne, dar astea le-am avut astea le-am bagat fara prea mari remuscari.
Dani o sa bag in continuare si imagini din timpul "progress-lui".

#6 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 February 2010 - 08:44 PM

Imi place diorama. Cam mult scris, e adevarat, nu prea vad picioarele filmului. Vad doar ca are un puscoci in mana. Daca te bagi la concurs, la diorame 1:72, cu din astea ma supar si nu mai vin.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 17 February 2010 - 08:45 PM


#7 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 February 2010 - 10:12 PM

Am sa postez niste poze facute in timpul lucrului. Sper sa fie intr-o oarecare ordine.
Cum spuneam baza e o tavita de lemn cumparata de la Daiso pe citiva lei. Am mascat marginile ca sa le pastrez curate in vederea lacuirii. Am fixat parapetul din "busteni in vederea suprainaltarii foisorului si am pus nisipul pe baza. Nisipul l-am fixat picurind aracet diluat cu apa dintr-o seringa. Apoi cu o bucata de senila (DS) am imprimat niste urme de senile in nisip. L-am lasat peste noapte sa se usuce.

Imagine postata

Am inceput sa fixez copacii si iarba si sa vopsesc solul , bustenii si foisorul. Copacii sunt Seamoss, o planta uscata de fapt. V. Link http://www.internati...og/Seamoss.html . Se pot aplica pe ei frunze sau plante uscate dar mie mi-au placut mai rari asa ca i-am lasat asa. Am vopsit coronamentul cu vreo 3 nuante de verde si tulpina cu DeckTan (un alb murdar). Apoi am aplicat Dark Green (pete) vrind sa imit tulpina de mesteacan. Cam atit cu copacii si crengile. Copacii i-am fixat cu ciano dupa ce in prealabil am gaurit baza in locurile respective. Iarba am fixat-o cu "moment" si i-am mai dat o nuanta de verde mai inchis, setul de iarba fiind prea primavaratic. Smocurile de pe linga drum le-am suflat cu Desert Yellow pt prafuire. Bustenii i-am vopsit cu Desert Yellow, i-am spalat cu ulei Raw Umber si apoi i-am prafuit cu "buff" si "desert yellow". Pentru sol culoarea de baza a fost desert yellow la care am adaugat citeva nuante de maro (red, hull, flat brown) si buff. Astea au fost date din aerograf. Printre buruieni am aplicat si un Dark Green pe sol.

Imagine postata

Drapelul nazist de pe foisor a fost simplu de confectionat. O bucata de tabla (Pb?) vopsita cu rosu karmine, alb cu sablonul pt. cercul din centru si apoi zvastica din incheietura. Nu e perfect dar nici nu e cazul sa fie , avind in vedere ca l-am pus indoit pe acoperisul foisorului (suflat de vint). L-am gaurit apoi in colturi si am fixat fire de plumb (0,2mm) vopsite in dark yellow, pe post de sfori.

Imagine postata

#8 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 February 2010 - 10:26 PM

Sers frate,
Bravos, foarte frumoasa finalizarea si interesante si utile etapele, la care am asistat cuminte si umil :drinks: .
Nu ai cum sa nu te stimuleze sa lucrezi si sa postezi dupa ce vezi asa ceva !
Sper sa ajunga in concursul de la Moson....
Spor,
Bill ^_^

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 February 2010 - 10:46 PM

Multam bruder.

Plasa de camuflare am facut-o din tifon. Recomand tifonul din comprese (plicuri cu tifon taiat in dreptunghiuri) nu cel din suluri, pt. ca are tesatura ceva mai rara. Tifonul este destul de "atos" , pentru asta l-am inmuiat in aracet diluat ceea ce a facut sa dispara atele si sa ramina ochiurile tesaturii mult mai curate. In schimb treaba asta a intarit tifonul (ca un apret) asa ca sta cam teapan. Ce sa zic. A fost prima care-am facut-o. La urmatoarea voi incerca sa inmoi un pic tesatura cumva sa nu stea asa de teapana. Am gaurit baza si am fixat doi "pari" pentru ancorarea plasei. Am vopsit plasa (desert yellow, red brown, dark green) si am ancorat-o in cele patru colturi cu nylon de pescuit (guta) subtire (0.4mm). Evident am vopsit parii si "atele" .

Imagine postata

Am vopsit / imbatrinit accesoriile si le-am fixat cu ciano. Am uitat sa spun ca toate lipiturile pe care le-am facut cu cianoacrilat le-am asigurat cu ... ce altceva decit Gator Glue. Care s-a dovedit din nou de neinlocuit infiltrindu-se in nisip si asigurind lipiturile impotriva ruperii accidentale. Am tras si o prelata tot din tabla, peste ceva butoaie si lazi.

Imagine postata

Continuarea maine.

#10 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 18 February 2010 - 09:27 AM

Am vopsit si figurinele. Faptul ca am un antitalent nativ in vopsirea figurinelor nu este decit o parte a problemei. Cealalta parte este faptul ca figurinele sunt Revel din diverse seturi ramase nevindute si sunt infioratoare. In sensul ca am pierdut mult timp sa le cioplesc si nu ma refer la bavuri ci la desprins miinile de corp s.a.m.d. Faptul ca sunt facute din plastic de galeata (nu se dizolva nici macar in nitro), moale si atos, nu usureaza cu nimic situatia. Dar asta e. Le-am tras un pin metalic in cite-un picior si le-am fixat in baza. La soldica care trage de funia cu galeata, i-am gaurit miinile sa trec guta prin gauri ca sa arate mai natural (de departe).

Imagine postata

In continuare, ultimele imagini sunt din timpul constructiei tancului.

Imagine postata

Imagine postata

Cam asta ar fi tot. Cum mai spuneam undeva, a fost o reala placere sa ma intorc o vreme la braille scale si recomand acest lucru tuturor "facatorilor" de blindate la 35. Merita incercat.

#11 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 18 February 2010 - 11:32 AM

Nota 10 (cu felicitari).
Oricum 5 puncte erau din oficiu pentru asezare in pagina, scris citet si caligrafic (cromatica) cat si pentru faptul ca esti activ in clasa.

:drinks:





[center]Imagine atasata: monthly_02_2010/post-14-1266485499.jpg[/center]

#12 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 18 February 2010 - 01:20 PM

Vezi postareaalexie, la 18 Feb 2010, 11:32, a spus:

Nota 10 (cu felicitari).
Oricum 5 puncte erau din oficiu pentru asezare in pagina, scris citet si caligrafic (cromatica) cat si pentru faptul ca esti activ in clasa.

^_^
[center]Atasament sIGLE.jpg[/center]


:drinks: Multam !

#13 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 18 February 2010 - 01:56 PM

Frate Ovidiu,
si eu care credeam ca nu stii face minuni decat la 35! E foarte faina diorama, as zice umpic incarcata dar e ok. Daca stau sa ma gandesc ma cam bate gandul sa fac ceva asemanator cu Tigrul ( &*^$@&%^$ :rofl: ) A, si imi place mult "verdeatza" de pe laterale. ^_^ :drinks:

#14 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 18 February 2010 - 02:12 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 18 Feb 2010, 13:56, a spus:

Frate Ovidiu,
si eu care credeam ca nu stii face minuni decat la 35! E foarte faina diorama, as zice umpic incarcata dar e ok. Daca stau sa ma gandesc ma cam bate gandul sa fac ceva asemanator cu Tigrul ( &*^$@&%^$ :rofl: ) A, si imi place mult "verdeatza" de pe laterale. ^_^ :drinks:


Ma bucur ca-ti place. Cit despre faptul ca e incarcata sau nu , din experienta iti spun ca cu cit mai incarcata cu atit mai bine. Asta daca e o diorama. Cu cit sunt mai mute detalii si repere cu atit este mai interesanta. Treaba se schimba insa cind vrei doar sa pui in valoare o macheta si-i faci o mica ambientare. Atunci e adevarat ca peisajul nu trebuie sa-ti distraga atentia. Dar nu e cazul meu. In afara de asta, diorama e cit palma (aprox 14x6 cm) asa ca e firesc sa para mai aglomerata, dar repet , a fost intentia mea sa fie astfel.

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 February 2010 - 07:03 PM

Ma uit...faina de tot lucrarea, de premiu intii! Ma mai uit si, in naivitatea mea (desi stiu ce poate Marhaba), ma intreb ce l-o fi apucat pe Marhaba sa puna diorama asta aici. Abia pe urma vad "by Ovidiu Cupse"! :drinks: ^_^ :rofl:
Alte comentariii..nu mai am! :-D

#16 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 18 February 2010 - 08:38 PM

Musai să mă bag şi io īn discuţie, nu de alta, dar o astfel de desfăşurare ce-ţi īncāntă ochişorul nu poate scăpa nepedepsităfelicitată. Bravos, frăţioare, de-acuma o să economisesc banii ce-i dau pe reviste, pentru că am profesor la care să vin. Sper că nu sunt scumpe meditaţiile. Sporuri īn continuare şi bine că ai ieşit din letargie. :drinks:

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 12:03 AM

Ce surpriza placuta !!! Zici ca te-ai intors la braille....Pai eu habar nu-mi aminteam ca ai fost.
Oricum, m-a umplut de incantare si enumar mai jos ce.
Prelata de pe butoaie - magistrala (poti sa ai material garla, daca nu sti ce sa faci cu el, tot a balon de ciunga spart o sa arate)
Vehiculul cu tot cu camuflaj aplicat - eu aveam impresia despre astia care fac la 35 ca de fapt nu vad bine ^_^ . Iaca nu-i asa. In plus imi trebuie si mie in sfarsit ochelari :drinks: .
Faptul ca din copaceii aia ti-a venit ideea maiastra sa faci mesteceni - daca erau alta specie erau prea anemici si oricum daca te gandesti la Rusia, la Repin, vezi mesteceni. Excelenta realizarea. M-am c--t mult sa nu-i bag pe un loc doi.
Figurinele sunt exact pe gustul meu. Nu stiu daca culorile folosite sunt aprobate de "marea comisie a nuantelor exacte", dar par foarte de bun simt si se potrivesc cu ambientul, chestie care-i mult mai importanta.

Partea doi (aia carcotasa)
Daca nu explicai cu tifonul ma luam de asta.
Cauciucurile seamana pentru un chior plin de imaginatie cu unele de FAMO.
Swastika e aiurea ca trebuia pusa cu colturile spre mijloacele steagului si bratele trebuiau sa se continue pana faceau un patrat complet (dar poate tine de neprezentarea simbolului explicit.....)

In concluzie, Marhaba rulez !

Pentru ca cu ce are,
Poate si mic si mare
Hai salutare !

#18 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 19 February 2010 - 08:23 AM

Nu mi-am batut capul cu simbolul explicit ci pur si simplu am facut-o aiurea (swastika ma refer) si e tare bine ca mi-ai atras atentia Caline , ca altfel si urmatoarele le faceam tot prost. Multam. Prelata si steagul le-am facut dintr-o tabla foarte subtire (0.05mm), mai buna (zic eu) decit tabla de plumb, ce o puteti gasi aici https://shop.strato.com/epages/61537336.sf/...Products/ACC010 . Magazinul este in Olanda, preturile sunt bune si transportul simbolic. Merge cu real succes la orice fel de curele, hamuri, etc. Coletul a ajuns la 3-4 zile dupa comanda.

#19 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 February 2010 - 02:49 PM

Ovidiu, cu scrisul, fa doar prima poza sa fie ca o coperta de revista, restul mai putin.

In rest, e super. Observ ca iti ies tot mai bine soldateii.

#20 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 19 February 2010 - 03:04 PM

Vezi postareaAhmed, la 19 Feb 2010, 14:49, a spus:

Ovidiu, cu scrisul, fa doar prima poza sa fie ca o coperta de revista, restul mai putin.

In rest, e super. Observ ca iti ies tot mai bine soldateii.


Da, asa ma gindeam si eu cu scrisul. Figurinele par a fi iesit multumitor dar numai de departe. De aproape zici ca sunt mutanti. Mai am mult de sapat la figurine.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 19 February 2010 - 03:05 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi