Forum Machete,Modelism,Hobby: MODEL IST no 4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MODEL IST no 4 ca sa te simti intelectual!

#41 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 11 May 2010 - 10:14 AM

Multumesc mult
Te anunt cand am virat banii
E ok daca iti pun adresa nevesti-mii(am mult mai multa incredere la oficiul postal unde e arondata ea)?

#42 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 11 May 2010 - 10:31 AM

ok. nicio problema!

#43 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 16 May 2010 - 07:46 PM

UP !!!

3 reviste(oricare)= 40 lei, taxe postale gretuite.
4 reviste=50 lei taxe postale gretuite.

#44 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 June 2010 - 01:49 AM

Va salut.

As dori ca ceea ce voi posta mai jos sa fie o simpla ERATA (dar care ma priveste direct), cu trimitere atat la acest numar (4) cat si la cel anterior (3), respectiv cele in care mi-am adus aportul in oarescare masura - doar prin intermediul, la insistentele si persuasiunile userului Longinus.
Nu doresc a face o reclama negativa si nici a scoate in evidenta vre-un alt aspect privind aparitia sau subiectele tratate pana acum si care (cel putin pentru mine) reprezinta un mare plus, un avantaj si un pas inainte, spre o reala "civilizare" a machetistului roman si implicit a istoricilor de cafenea care suntem.

Nu contest calitatea materialelor si a informatiei scrise aparute in paginile sale (de o reala valoare - fara echivoc), singurul motiv pentru care am decis ca e cazul sa scriu aici, sunt imaginile aparute intr-un singur articol -"Opt virgula Opt", in speta profilele executate de mine (din pacate la un nivel calitativ destul de scazut pentru o atare revista).

Apreciind ca, din pacate, cititorul roman (si sper nu numai cel roman) a fost "privat vizual" intr-o masura mai mare sau poate din contra -mai mica- de o posibila uzanta a profilelor cu titul de material -strict informativ- cu trimitere singulara spre hobby-ul sper comun, consider necesar a posta respectivele profile la o marime potrivita scopului pentru care au fost create, cu elementele "de siguranta" aferente; originalele (aflate atat in posesia mea cat si a lui Horia si Longinus), avand dimensiuni putin mai generoase fata de ceea ce apare mai jos.

"Erata" MODELIST Nr. 4 :

Imagine atasata: sonderfahrgestell_IV_grussonwerk_mostra.jpg
Imagine atasata: Vomag_mostra.jpg
Imagine atasata: Zugkraftwagen_18_t_copie.jpg
Imagine atasata: SdKfz_8_DB_9__stanga_mostra.jpg
Imagine atasata: Sdkfz_8_DB_9_fata_mostra.jpg


"Erata" MODELIST Nr.3 :

Imagine atasata: flak_18_1.jpg
Imagine atasata: flak_18_2.jpg
Imagine atasata: flak_18_3.jpg
Imagine atasata: flak_36_1.jpg
Imagine atasata: Flak_36__2.jpg
Imagine atasata: flak_37_1.jpg

Varianta color :
Imagine atasata: flak_37_2.jpg

Mi-ar place sa am certitudinea ca motivul acestei postari a fost clar inteles. Nu caut a-mi atrage elogii (fie ele modelistice sau de alta factura) -din partea nimanui; tratatiile belicoase ori de lazaret, sentimentele oripilante vis-a-vis de postare - v-as ruga sa le pastrati pentru discutii in cadru mai restrans.

Doritorilor de materiale de calitate atat istorice cat si modelistice in forma scrisa si tangibila, le-as sugera (insist chiar) - Cumparati revista.
Cred ca nu ve-ti fi dezamagiti.
Respectele mele.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 12 June 2010 - 01:56 AM


#45 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2010 - 02:40 PM

Citeaza

Mi-ar place sa am certitudinea ca motivul acestei postari a fost clar inteles.

Pentru mine este foarte clar.

AdiP, consider profilele deosebite. Am speranta ca in urma unei colaborari viitoare astfel de imagini vor beneficia de o expunere mai generoasa.
Fiind la inceput de drum am motive sa cred ca MODELIST va evolua.

Cumparati revista. Cititi-o si exprimati-va civilizat opiniile asupra continutului. Numai asa exista sansa sa avem publicatii de gen cat mai atragatoare.

Aceasta postare a fost editata de flo: 12 June 2010 - 02:41 PM


#46 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 June 2010 - 05:57 PM

Salut AdiP. Fiind plecat din Brasov pentru moment si avand acces limitat la internet vreau sa fac 2 mici precizari legate de postarea ta anterioara. La fel ca si in cazul tau doresc ca postarea mea sa nu supere pe nimeni , mai ales pe tine iar pe viitor sa colaboram in continuare.

1. Cei privati vizual de aceste profile sunt cei care nu dat 18 lei pe revista apreciind prin cumparare efortul depus de tine si toti cei care au facut posibila aparitia acestui numar. Dandu-le mura-n gura aceste profile nimeni nu mai da acum nici 2 lei pe ele.

2 Nu cred ca ai vazut vreodata vreun desenator/grafician de la edituri precum Osprey , Squadron Signal etc etc sa-si posteze pe internet lucrarile de mila celor care nu au cateva zeci de dolari sa cumpere cartile unde ei au colaborat.

Repet , nu vreau sa te supere cele mentionate de mine. Profilele tale alaturi de cele ale lui Setal si TLM sunt printre cele mai apreciate aparitii din revista.

P.S. Cum stai cu timpul? Intr-o luna incep sa strang materialele pentru numarul 5, si am inteles ca urmeaza continuarea lui 8,8 cu varianta imbarcata. sper ca si pentru aceasta varianta vom avea desene in revista.


P.P.S UP !!!

3 reviste(oricare)= 40 lei, taxe postale gretuite.
4 reviste=50 lei taxe postale gretuite.

#47 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 June 2010 - 07:36 PM

Ca veni vorba despre nr.5 al revistei:
Horia,cam pe cand estimezi ca va aparea acest numar ? intreb asta ca sa stiu cat timp am sa scriu continuarea ( care va veni sub titulatura de "Opt virgula Opt versus USAF").
La inceputul lunii iulie plec putin din tara.

#48 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 June 2010 - 07:45 PM

mergi linistit. eu la inceputul luniii strang materialele. fiind sensibil la observatiile cititorilor, acest numar va avea mai mult modelism, deci cine mai doreste sa trimita un material inafara celor care mi-au trimis deja, este binevenit.

#49 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 28 July 2010 - 08:06 PM

Nuaerele 3 si 4 ale revistei MODEL IST se gasesc in chioscuri in orasele urmatoare.

Alba Alba Iulia
Arad Arad
Arges Pitesti
Bihor Oradea
Bistrita-Nasaud Bistrita
Braila Braila
Brasov Brasov
Bucuresti Bucuresti
Buzau Buzau
Cluj Cluj Napoca
Dolj Craiova
Hunedoara Deva
Hunedoara Petrila
Iasi Iasi
Maramures Baia mare
Neamt Piatra Neamt
Neamt Roman
Satu-Mare Satu Mare
Sibiu Sibiu
Timis Timisoara
Vrancea Focsani

#50 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 29 July 2010 - 10:37 PM

super fain...referitor la Deva...ne poti spune la care chiscuri se poate gasi revista?

#51 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 July 2010 - 10:58 PM

din pacate nu. ele pleaca de la sediu si in fiecare judet se impart in functie de reteau de chioscuri si disribuitorii locali.

#52 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2010 - 10:28 AM

Azi am vazut la chiosc nr. 4 la Piata Gorjului. Trona frumos chiar deasupra concurentei. SUCCES !!!

#53 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 31 July 2010 - 12:51 PM

Frumoasa mentionarea si pentru Dolj, dar inca n-am vazut-o in Craiova, desi am intrebat la chioscurile principale (zona centrala a orasului, Calea Bucuresti), asta insemnand cam vreo 12 unitati. Mai insist, daca nu, inteleg ca varianta abonamentului ramane cea mai buna.
Felicitari si spor lui Horia! Sa faci o revista sa reziste mai ales dupa sfertuielile salariale care vor incepe, o sa fie o performanta reala.

#54 Useril este offline   Tineghe 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 22-April 09
  • Location:Deva
  • Interests:Zborul si de ceva timp Machete (aero)

Postat 03 August 2010 - 04:37 PM

Salutare. As vrea si eu revistele modelism. e-am cautat peste tot in Dev, dar nu le-am gasit. de unde le-as putea lua?

Multumesc

#55 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 03 August 2010 - 06:28 PM

Incearca la redactia Modelism,din cate stiu eu pe la ei mai poti gasi numerele care-ti lipsesc.Spor.

#56 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 August 2010 - 06:37 PM

Vezi postareaJangBogo, la 31 Jul 2010, 13:51, a spus:

Frumoasa mentionarea si pentru Dolj, dar inca n-am vazut-o in Craiova, desi am intrebat la chioscurile principale (zona centrala a orasului, Calea Bucuresti), asta insemnand cam vreo 12 unitati. Mai insist, daca nu, inteleg ca varianta abonamentului ramane cea mai buna.
Felicitari si spor lui Horia! Sa faci o revista sa reziste mai ales dupa sfertuielile salariale care vor incepe, o sa fie o performanta reala.



da, intr-adevar abonarea ramane singura solutie ieftina si rapida de a intra in posesia revistei. avem nevoie de ajutor prin abonare, astfel nu vom avea o aparitie constanta, ca sa nu mai vorbesc despre supplimente.!

#57 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 06 August 2010 - 07:06 PM

Am vazut revista in Iasi la un chiosc in Copou in apropiere de UAIC ( vis a vis ), pentru cei interesati...

#58 Useril este offline   Tineghe 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 22-April 09
  • Location:Deva
  • Interests:Zborul si de ceva timp Machete (aero)

Postat 07 August 2010 - 03:57 PM

salutare. Spuneti-mi si mie cum procedez sa ma abonez la revista modelism?

#59 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 August 2010 - 05:19 PM

Salut Tineghe

uite optiunile de abonare, pretul si modalitatile de plata. dupa ce te hotaresti putem discuta pe PM. bafta!

ABONAMENTE:
6 numere 80 Ron
8 numere 100 Ron
10 numere 120 Ron
12 numere 140 Ron
preturile includ taxele postale pentru fiecare numar.
abonamentele se pot face prin mandat postal la adresa :

MODEList, str Alexandru Sahia nr 2 bl 6 sc C et 3 ap 11.Brasov 500398.

sau prin virament bancar la:

Banca Raiffeien
Stoica Horia Gabriel
IBAN: RO14RZBR0000060010499615

#60 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 16 August 2010 - 08:52 PM

Tocmai am intrat in posesia celui mai recent numar din Modelist. Am cateva carcoteli legate de profilele pentru Yak 18.
In primul rand sunt curios de unde a rezultat varful derivei colorat in galben? Pe fotografiile alb-negru apare intr-adevar mai deschis ca nuanta de gri decat restul derivei, dar asta este numai din cauza schimbarii unghiului suprafetei.
A doua chestie e legata de prezenta tevii de esapament din dreptul parbrizului carlingii. Nu stiu daca am avut in dotare variante care sa fi avut asa ceva, pentru ca la modelele pe care le-am vazut eu in fotografiile de epoca teava de esapament de la cilindrul respectiv nu se vede. Ea se uneste cu teava de la cilindrul urmator, pe partea stanga a avionului.......chestia asta am verificat-o inclusiv pe macheta Trumpeter 1/32, care are motorul complet.

Aceasta postare a fost editata de grek: 16 August 2010 - 08:57 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi