Forum Machete,Modelism,Hobby: Colectia lui WURGER - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Colectia lui WURGER machete (mai bune si mai proaste) la 1/72

#261 Useril este offline   promo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 24-March 07
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 09:17 PM

faina colectie ai.

#262 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 01:33 PM

Unul din rarisimele momente in care lucrez la 48, e cand mai fac cate o macheta pentru altcineva. Asa-i si cazul de fata.
Este vorba de un IAR 80 de la LTD care a fost desfacut mai demult si a trebuit sa-i mai inlocuiesc niste piese - unul din esapamente, priza de sub capotaj, prin cockpit.
Apartinatorul nu a dorit tren de aterizare, prea multe embleme si nici bleu pe burta. Am optat pentru argintiu.
Nu mi se pare chiar de azvarlit macheta. De fapt mi-aduc aminte ca prima data am vazut-o la Dan Melinte care se chinuise sa scoata ceva destul de bun din ea.
Culorile folosite sunt amestecuri avand la baza vopselele de la Mutulica. V-am mai explicat avantajele asa ca nu mai insist. Oricum intre timp nu mai sunt disponibile la sursa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48.jpg
  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48__1_.jpg
  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48__2_.jpg
  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48__3_.jpg
  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48__4_.jpg
  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48__6_.jpg
  • Imagine atasata: IAR_80_LTD_48__7_.jpg

Aceasta postare a fost editata de wurger: 03 August 2010 - 01:34 PM


#263 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 August 2010 - 02:07 PM

Excelenta macheta! Unde pot sa cumpar si eu un kit LTD? Tare mult imi doresc unul la 1:48...

#264 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 04:17 PM

Cel mai mult imi place in prima imagine - cea de deasupra. Merg culorile foarte frumos pe dansul.

#265 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 03 August 2010 - 05:56 PM

WURGER dragule, foarte frumos dar avem o problema, cred ca din graba sau neatentie trifoiul - emblema Grupului 9 Vt. - nu este corect amplasata.
Ia vezi tu in fotografiile atasate unde era.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR80_07.JPG
  • Imagine atasata: Nr.180.JPG


#266 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2010 - 09:04 AM

Asa e. Dar nici din graba si nici din neatentie.... Dragule.

#267 Useril este offline   ModjoJojo 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 22-August 13
  • Location:Iasi

Postat 24 August 2013 - 04:59 AM

Incredibila colectie cat si foarte multa experienta in crearea ei. Stiu ca ultimul post e de acum 3 ani, dar simteam nevoia sa-mi explim placerea pe care am avut-o vazand toate aceste minunatii construite de tine. Imi imaginez ce chin aveai sa gasesti informatii pe vremea cand internetul era un moft cand cand se pare ca iti construiai singur piesele. Ai mai construit vreo alta ciudatenie de acum 3 ani? :)

#268 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 04 May 2014 - 01:30 PM

Grozava colectia! Stiu ca thread-ul e vechi dar, vorba bancului, eu abia acum am aflat :-D si a fost o placere sa ma uit la poze.

Poti te rog sa imi spui care a fost kit-ul Revell pe care l-ai folosit pentru Hurricane? La scare 1:72 gasesc doar Sea Hurricane Mk. II C, Hurricane Mk. II B si Hurricane Mk. II C. De asemenea, cum ai facut trifoiul de pe IAR-ul lui Ion Galea? Era inclus in kit-ul MPM sau e facut de tine?

#269 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2014 - 09:26 AM

Salut Finn.
Hurricane-ul este gresit de fapt. Am folosit pe vreea aia ce Revell am gasit.
De fapt, mi-a facut placere sa construiesc kitul si cum nu ma inebuneam dupa englezi, am decis sa-l fac romanesc. De cativa ani tin o coafa corecta prin niste cutii si-mi promit ca o sa i-o schimb. Macar asa de aparenta sa fie mai romanesc.
La IAR am folosit doar ce-mi dadea kitul MPM.
Iarasi, pe vremea aia era foarte bun si toata lumea halea cate 2 bucati. Acum te desfiinteaza numai daca apare in vreo poza in planul 2.
In prezent e dezlipit motorul de pe fuselaj si se balangane in capotaj. E alta datorie pe care o am, sa ma mobilizez sufleteste sa rup capotajul si sa refac ce-i p-acolo.
Ce s-a mai adaugat la colectie poti vedea aici.

http://s976.photobuc.../?sort=6&page=1

Cateva nici nu mai sunt.
Multumesc de vizita si aprecieri.

#270 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 05 May 2014 - 11:19 AM

Sa-mi fie iertata interventia, dar Airfix a scos recent un Hurricane Mk.I la 1:72 - "new tooling", zic ei.

#271 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 05 May 2014 - 12:53 PM

Vezi postareawurger, la 05 May 2014 - 09:26 AM, a spus:

Salut Finn.
Hurricane-ul este gresit de fapt.

Nothing wrong in being beautiful. :-D

Citeaza

De fapt, mi-a facut placere sa construiesc kitul si cum nu ma inebuneam dupa englezi, am decis sa-l fac romanesc. De cativa ani tin o coafa corecta prin niste cutii si-mi promit ca o sa i-o schimb. Macar asa de aparenta sa fie mai romanesc.

Hurricane-ul e printre avioanele mele preferate si mi-ar placea si mie sa construiesc unul, tot in culorile FARR (parca arata si mai bine decat versiunea RAF). Nu m-am hotarat inca in privinta kit-ului pe care sa-l abordez.

Citeaza

La IAR am folosit doar ce-mi dadea kitul MPM.
Iarasi, pe vremea aia era foarte bun si toata lumea halea cate 2 bucati. Acum te desfiinteaza numai daca apare in vreo poza in planul 2.

:lol:
Sper sa faca Radu decaluri si cu versiunile timpurii de IAR-80. Mi-as dori mai multe variante decat vad in prezentarile Amodel. Am amanat F-16-ul si o sa incerc sa fac un IAR-80M de la Parcmodels, dar inca mai am lucruri de cumparat. N-am reusit sa ma incadrez in cele "cateva zeci de lei" pentru vopsele, lipici si scule cum mi-ai recomandat tu. :D

Citeaza

Ce s-a mai adaugat la colectie poti vedea aici.

Ar trebui sa mai postezi din ele. Pentru mine, ca incepator e o buna sursa de inspiratie sa vad ce se poate face.

Vezi postareaLiviuMaff, la 05 May 2014 - 11:19 AM, a spus:

Sa-mi fie iertata interventia, dar Airfix a scos recent un Hurricane Mk.I la 1:72 - "new tooling", zic ei.

Il stiu (din poze) si arata foarte bine cu modelul de panza in relief. As fi preferat o versiune cu aripi metalice pentru a face avionul lui Agarici, dar pana la urma cred ca o sa cedez tentatiei si o sa il iau pe acesta.

#272 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2014 - 09:20 AM

De ce scule si vopsele ai nevoie ?
De unde esti ?
Am ceva copsele p-acasa care sunt in pericol sa se usuce din cauza de nefolosire.
Scule ieftine gasesti in targ la valea cascadelor dar si pe la magazine.

#273 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 06 May 2014 - 02:35 PM

Multumesc frumos, dar nu sunt din Bucuresti! Sculele le-am primit aseara (o trusa Humbrol plus doua seturi de pensule Humbrol), iar vopseaua (plus chit si lac) am comandat-o astazi. Ce e enervant in domeniul acesta e ca nu pare sa existe vreun magazin care sa aiba absolut tot ce vreau in stoc, asa ca platesc transporturi din toate directiile. :D

#274 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 06 May 2014 - 03:00 PM

Unde ai loc pentru toate ?

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi