Forum Machete,Modelism,Hobby: Cutter de la Plus - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cutter de la Plus varianta de criza

#1 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 March 2010 - 11:15 PM

Azi am trecut pe la "preturi mici" (cum zice fiica-mea) si mi-am luat aceasta trusa de cutter-e cu 11.99 lei. Nu rupe gura tārgului, dar cred ca merita.
Imagine atasata: IMG_3007.jpg
Imagine atasata: IMG_3010.JPG

#2 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 18 March 2010 - 12:27 AM

Ceva asemanator ca obiecte, dar la 17 lei, si cu de 3 ori mai multe lame de schimb, 2 "manere" in plus, o pila si un cutter normal mic, a fost odata la Auchan. Nu sunt extraordinare dar te ajuta sa-ti faci treaba. Mi se pare ca e un topic pe aici cu obiectul in cauza.

Ce-am mai vazut folositor zic eu...lame de schimb pentru cuttere normale, mici si mari, set de 10 bucati la 1 leu, respectiv 1.5 lei, tot Auchan.

#3 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 18 March 2010 - 09:08 AM

Setul intr-adevar nu este extraordinar si poti totusi sa-ti faci treaba cu el dar asta pana cand piesa in care intra lama ( cea din plastic albastru ) o sa se rupa. Mai devreme sau mai tarziu, dupa cum ti-e norocul. Incearca sa gasesti un maner la care piesa respectiva e de metal, n-are moarte. Bafta

#4 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 18 March 2010 - 09:22 AM

Vezi postareakamikaze, la 18 Mar 2010, 09:08, a spus:

Setul intr-adevar nu este extraordinar si poti totusi sa-ti faci treaba cu el dar asta pana cand piesa in care intra lama ( cea din plastic albastru ) o sa se rupa. Mai devreme sau mai tarziu, dupa cum ti-e norocul. Incearca sa gasesti un maner la care piesa respectiva e de metal, n-are moarte. Bafta

Corect. Oricum am luat in calcul manufacturarea unui sistem de prindere din metal. Dar, pana atunci, merge si asta.

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 18 March 2010 - 09:50 AM

Salut Liviu,

setul asta mi l-am cumparat si eu acum 3 ani de la Praktiker. Din experienta iti spun ca multe din lamele livrate nu le vei folosi iar altele se vor uza si vei fi nevoit sa tot cumperi lame noi. Astea vor fi destul de scumpe. Eu am renuntat la ele si mi-am cumparat un singur Cutter Olfa cu 25 de lame identice. Lamele se gasesc si separat tot la pachet de 25 buc. Este drept, cutterul este putin mai scump, dar calitatea este superioara.

Iti recomand acest produs si-l gasesti la Hornbach => http://www.olfa.co.j.../detail/69.html

#6 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 18 March 2010 - 05:07 PM

o alegere inspirata ar fi, zic eu, sa-ti cumperi un bisturiu chirurgical (6 lei...)si lame de schimb cate vrei tu si de care forma vrei(gasesti...).o lama 0.4 lei.setul pe care l-ai luat tu l-am folosit cu succes pana am rupt manerele <_<

#7 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 18 March 2010 - 06:04 PM

Cutite OLFA se pot comanda online si din Romania, recomand AK-1 si AK-4, au si o larga gama de lame, inclusiv gen fierastrau, de aici: Cutite OLFA

#8 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 19 March 2010 - 02:40 AM

eu folosesc bisturie chirugicale.sint ieftine si bune.ideea mi-a dat-o corsar. <_< un miner de bisturiu costa cel mult 6 lei iar lamele sint cam 50  de bani  setul.

iar daca  intrati intr-un magazin  de tehnica medicala ar fi bine sa aveti mai multi bani la voi,pt ca singur gasiti pensete,si alte instrumente medicale foarte utile  in modelism.

#9 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 11:58 AM

pt cei din bucuresti, chiar am si recomandat depozitul si magazinul de unde am cumparat lame de bisturiu si pensete. sunt extrem de ieftine si nu se compara cu nici un cutter. poate Xacto de la medium duty in sus sa mearga la fel de bine.

#10 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 04:37 PM

Am gasit setul asta de cutite si la hornbach - 14,9 ron

#11 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 02 April 2010 - 08:44 AM

Salutare tuturor,
vin si eu cu o parere personala.
Pe piata sunt diferite modele de cuttere, in general cu lame de doua latimi, sau diferite truse cu lame schimbabile. Pentru activitati de modelism dar si alte actiuni mestesugaresti, folosesc un cutter cu lama lata, cu piesa metalica intermediara, cele cu buton din plastic pentru blocarea lamei fiind mai putin robuste. Daca rup des segmentele de lama, folosind totodata lame de calitate, treaba merge ok. Acesta este recomandat atat pentru cartoane cat si pentru plastice.

Am folosit si truse mici, am avut vreo 4, la majoritatea s-au rupt bucsele din plastic, pana la a gasi cutite cu bucse din bronz m-am multumit cu schimbarea lor. Manerele din aluminiu se pot refolosi cu succes in modelism, gasindu-si locul in cutia cu maimute.

Cand s-a deschis Auchan in Timisoara, am dat fuga si am luat o trusa mare, cu o gramada de lame si manere. Este adevarat ca multe lame din truse nu prea au utilitate, dar per ansamblu este foarte utila. Un coleg si-a cumparat bisturie si lame de la magazinul de tehnica medicala, eu am renuntat, deoarece personal mi se par prea fragile pentru materiale diferite de carton.

#12 Useril este offline   catalinxmi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Interests:Scufundari, citit.

Postat 16 February 2011 - 04:33 PM

Vezi postareaanstro, la 18 Mar 2010, 18:04, a spus:

Cutite OLFA se pot comanda online si din Romania, recomand AK-1 si AK-4, au si o larga gama de lame, inclusiv gen fierastrau, de aici: Cutite OLFA

Salutare,
tocmai am luat de la Olfa un cutit AK-4 si lamele aferente inclusiv o placa de taiere, sunt japoneze iar calitatea este super.(de, ca la japonezi)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi