Forum Machete,Modelism,Hobby: australian truck, - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

australian truck, kit Italeri, scara 1 : 24

#41 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 13 July 2010 - 09:38 PM

Mie-mi place cum ti-a iesit truck-ul.Felicitari. :bang: si spor.Toate bune.

#42 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 14 July 2010 - 07:38 AM

Salut! Ti-a iesit frumos camionul! M-a batut si pe mine gindul sa-l cumpar, l-am avut in mina la Auchan Tg.Mures! :bang:
Legat de povestea cu piesele cromate, este greu sa obtii rezultate bune prin vopsire si in niciun caz cu vopsele Gunze,Revell, MM sau Tamiya. Nici Alclad II chrome nu da rezultat bun daca suprafata pe care se aplica nu este suficient de stralucitoare. Dealtfel, Alclad II Chrome are intretimp cel putin trei produse (cunoscute mie) concurente mai bune:
- Unul este acel praf care se aplica prin frecare (Kosutte Gin San), iar doua sunt vopsele care se aplica cu aerograful - Spaz Stix chrome si o vopsea de la Easy colors (Brazilia). Acesta din urma nu se poate importa in Europa (MARE PACAT) si este net mai bun decit Alclad II deoarece obtii efect crom si fara sa aplici o baza lucioasa neagra! Aici un demo pentru acest produs Eaay Colors Chrome Demo

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 14 July 2010 - 07:39 AM


#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2010 - 09:42 AM

Frumos camion, felicitari!

#44 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 14 July 2010 - 10:24 PM

Foarte frumos a iesit, daca nu spuneai ca liniile verzi care ar fii trebuit sa fie decal, sunt de fapt aplicate cu vopsea, nu imi dadeam seama din poze (eu le luasem de bune), ti-au iesit bine. Sasiul imi mai place mult.
In schimb trebuie sa iti atrag atentia la un aspect, si anume "evacuarea", ai montat stanga in dreapta si invers, fumul trebuie sa iasa spre spate, iar manerul vertical sa stea pe directia usii.

Felicitari, bafta !

#45 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 15 July 2010 - 07:33 AM

Multumesc pt aprecieri, sunteti mult prea generosi...
@GGG : acu daca am comis-o...ce sa fac, sa ma apuc sa rup la ele iar...? Cred ca o las asa, mi-a mancat sufletul, nici nu stii ce usurat m-am simtit cand am lipit ultima piesa!
Sa mai completez despre finisaj: am folosit un verde metalizat preparat in labo la servici ( fostul servici), specialitate de-a mea c=despre care am mai vb la topicul cu vopsele, am dat primele straturi de lac cu lac auto bicomponent acrilic, dupa care am matuit tot pt ca mi-a iesit condens pe aerograf, deci iar 2 straturi, nu mi-a placut ( pt ca nu am inca mana pt asa ceva), am mai matuit usor cu P 1000 pe ud , dupa care am folosit...lac parchet baza apa...! S-a scurs putin, pt ca e mai vascos putin, dar din poze nu se vede... :bang:

#46 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 15 July 2010 - 10:03 AM

N-are rost, las-o asa, iti inteleg usurarea, si eu am trecut prin ea :) Important e sa fii multumit de rezultat.

Inseamna ca verdele ala metalizat arata minunat pe viu, nu ? Acu cateva zile am terminat de vopsit un Ford 1/18 in rosu metalizat, si imi place la nebunie culoarea, nu ma gandeam ca metalizatele pot arata asa fain pe machete.

Ai matuit tot, din cauza condensului? sau ai matuit dup-aia ca sa dai iar straturile ?
Eu am avut filtru decantor, dar ulterior l-am scos ca n-am reusit sa gasesc niste cuple bune pentru furtunul meu. Toata treaba e, cand mai ai mai putin de 1bar, sa desfaci de sub compresor un "buson", sa se scurga apa adunata in rezervor. Iar atunci cand il umplii, sa il tii intr-o incapare cat mai uscata. Am vopsit si afara si in casa si n-am avut probleme cu apa, si n-am filtru.

Da niste detalii despre lac, culoare, marca. Am gasit si eu un lac de parchet, zice pe el ca e transparent, dar in recipient e culoarea caramelului. Inca nu l-am incercat. L-am luat de curiozitate.

#47 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 15 July 2010 - 01:18 PM

A iesit foarte bine,in special dungile vopsite care inlocuiesc decalurile.Felicitari si spor in continuare ! Imagine atasata: monthly_07_2010/post-363-1279192665.gif

#48 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2010 - 03:18 PM

Nu te critic dar nici nu te laud.
Principala idee care-mi vine acum e "mi-a mancat sufletul, nici nu stii ce usurat m-am simtit cand am lipit ultima piesa!"
Bine ca s-a terminat nene.
Acu treci si tu la o chestie mai comestibila, ca de cand iti zic.
Cand iti alegi subiectul vezi si tu ce culori are si ce artificii implica si incearca sa deduci la ce te inhami.
Stiu ca te-ai apucat de leopard. Iti urez succes la el si MULT CURAJ.

#49 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 18 July 2010 - 08:05 PM

Pt GGG: am matuit o data din cauza condensului, desi am purjat inainte de a vopsi, nu-s cum draku s-a facut condens in timpul vopsirii, nu am mai patit! apoi am matuit iar din cauza strategiei gresite de mascare: intai am facut verdele de la dunga si apoi galbenul de pe margini, iar cand am dat banda de mascare, galbenul a ramas pe banda...! :hi: Dupa ce am matuit iar tot, am facut o dunga galbena lata, apoi am mascat pe margini ca sa dau verdele deschis, a mers bine, dar...trebuia o banda de mascare elastica, sa poti aplica pe linii curbe! De unde, frate? daca as fi avut mai multa rabdare, poate gaseam la vreun service auto, dar...cumulat cu stresul zilnic acumulat din lupta pt supravietuire, am continuat cu ce aveam la indemana; Degeaba zice Gigione ca dunga a iesit bine, daca te uiti pe viu de aproape nu-i chiar asa...Cat despre vopsea, e o specialitate italieneasca de unde am lucrat, acrilica monocomponenta cu aderenta direct pe plastic si uscare ft rapida, s-a mai discutat despre ea pe forum, nu mai insist ca s-a terminat stocul si nu se mai importa...Despre lac, cum am mai scris, primele 2 straturi am folosit un lac acrilic auto MS bicomponent, dar trebuie sa-i ginesti dilutia, iar eu nu sunt chiar expert la vopsit, aerograful meu nu are inca anul...Pt ca mi-am dat seama ca nu am destula experienta la pulverizat, ultimul strat l-am dat cu lac parchet baza apa de la Azur Timisoara, care in ambalaj arata ca un lapte. Eu nu l-am mai diluat de data asta, si nu am mai avut resurse sa polishez, nici nu stiu ce tehnica se foloseste la machete, si nici polishul care il aveam ( auto), nu l-am gasit prin casa...Tot asa, daca te uiti pe viu, se vede ca nu-i polishat, crezi ca degeaba maestrul Wurger a zis ca nu ma lauda...? Ca de criticat , avea el ce sa critice, dar probabil a avut o tarshe, ca-l strig ' fratili meu"...! :bang: Se aude in spate, acolo? Fratili meu, nu m-as fi suparat, mah! Eu stiu ca mai am de invatat! Imi pare rau ca nu ma pot prezenta cu el la urmatoarea expozitie, dar inca nu am indemanarea pt asa ceva.
@ Tibi: Vad ca esti extrem de bine documentat, ti-as propune un troc, indiferent din ce judet esti: eu iti ofer de 10 x ori vopsea cu facultate diferite culori pt o cantitate mica de Crom mai de calitate. De calitatea vopselei il poti intreba pe Wurger sau pe marele Z, ce zici...? M-a mancat ...ca pe maimuta si am achizitionat un chopper, care are si ala piese cromate...Daca nu raspunzi in 2 zile, te lovesc cu un PM !

Aceasta postare a fost editata de mutulica: 18 July 2010 - 08:06 PM


#50 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 19 July 2010 - 12:42 AM

Te-ai chinuit oleaca la el :D
Omu din greseli invata...dar important e sa invete :)) Bine ca s-a terminat cu bine.

Daca zici ca te-a mancat, sa ai spor la scarpinat chopper-ul ala :) neapart sa-l prezinti.
Bafta !

#51 Useril este offline   Valy 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-April 13
  • Location:Bucuresti Titan Sector 3
  • Interests:Truck

Postat 08 April 2013 - 09:06 PM

Superb Truck ul bine realizat felicitari mi am dat seama imediat ca este un WESTERN STAR

#52 Useril este offline   Matetrucker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 19-September 13

Postat 20 September 2013 - 03:03 PM

Super faina macheta asta, felicitari !

#53 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 23 September 2013 - 07:29 PM

Multumesc de aprecieri!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi