Forum Machete,Modelism,Hobby: australian truck, - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

australian truck, kit Italeri, scara 1 : 24

#1 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 04 April 2010 - 08:52 PM

Imagine atasata: 001a.jpgImagine atasata: 002a.jpgImagine atasata: 003a.jpgImagine atasata: 005a.jpg[attachment=52097:006a.jpg
Acum o sa fiu scurt ca maine ma trezesc odata cu soferii de la RATB...
Usor de asambblat, ft putin de vopsit, grilele sunt deja colorate, care rosu sasiu, care negru, verde, cromat, ft placut de lucrat, o adevarata relaxare. Am facut mici modificari in sensul ca am punctat cu metal gun piulite, buloane, piston amortizoare. pernele de aer din rosu sasiu le-am facut negru mat, (restul pieselor de pe sasiu erau negre), si am patinat cu oxid negru foile de arc, desi cred ca mai bine le faceam si pe ele negre, dar tocmai venisera musafiri, si i-am dat cu haida-haida...mai vedem, poate le innegresc pana la urma. Nu mai stau la ora asta sa modific pozele cu piesele pe grila, asa ca pun acum sasiul in stadiul actual, Astept verdicte...
Hristos a inviat! asa trebuia sa incep...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 004a.jpg
  • Imagine atasata: 006a.jpg


#2 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 06 April 2010 - 09:20 AM

Hristos a inviat !

Frumos proiect :whistle: .Ce model ai ales,Kenworth ?Am si eu W900 de la Revell insa nu modelul australian.Din lipsa de timp inca nu am inceput sa lucrez la el.Directia functioneaza din "fabrica" sau ai mesterit-o,la al meu a trebuit s-o modific.
Voi urmari cu mare atentie si placere continuarea.
Spor !

#3 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 06 April 2010 - 12:47 PM

Imagine atasata: 038a.jpgImagine atasata: 046a.jpgImagine atasata: 047a.jpg

Adevarat a inviat!
Nu stiu ce naiba am facut, eram si capiat, am scris un comentaiu si acum vad ca nu e...asa ca reiau cateva impresii: pana acum consider ca nu m-am pacalit desi macheta e un cadou, e ft relaxant de lucrat, piesele sunt deja vopsite, practic doar cabina trebuie s-o vopsesc, semnalele de pe aripi, oglinzile, filtrul de ulei il da rosu in schema de vopsit, si cam atat. Am mai facut eu mici artificii de bun simt, din umila mea experienta ( vreo 3 ani pe TIR), stiu ca pernele de aer, foile de arc, pistoanele la amortizoare nu au cum sa fie rosu sasiu...am mai punctat cu gun metal piulite si prezoane, iar in rest am respectat schema de montaj, o placere...!
Ca sa-i raspund lui Gigione, directia functioneaza din ' fabrica", dar pt asta tre sa punctezi cu cald ( eu am folosit pistol de lipit) capetele de bara dupa asamblare- conform schemei, iti indica ei unde.
Nu se mentioneaza pe nicaieri ce model de camion este, eu il banuiesc pe Kenworth, dar nu am stat sa fac sapaturi, si nici de acum incolo nu o sa fac. Pt cabina am pregatit la servici un verde metalizat special, compus acolo in laborator, aia va fi surpriza emisiunii...
observ ca nici macar nu am incarcat toate pozele facute, nu stiu ce naiba eram asa capiat, poate eram excitat ca deschid sezonul la pescuit... :whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 004a.jpg


#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2010 - 03:10 PM

Halal deschidere !
Poate iei totusi in considerare niste praf pe sasiul ala dupa ce il finalizezi.
Totusi daca vrei sa arate ca la expoTruck, lasa-l asa.

#5 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 06 April 2010 - 06:40 PM

La ora cand citesc ca m-ai lasat corijent ( iar), e deja prafuit! aveam un amestec de galben oxid cu alb de zinc, la care am adaugat negru de fum inca pe atat; a rezultat un fel de gri pe care ma gandesc sa-l folosesc si la motor, pe care tocmai il asamblez acum; cum termin, pozez si postez, sa vedem daca vin la toamna sa-mi dau corijenta...! vad ca imi vin ideile pe masura ce lucrez

Aceasta postare a fost editata de mutulica: 06 April 2010 - 06:42 PM


#6 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 07 April 2010 - 01:10 PM

Salut,

Cred ca ai un Western Star,probabil asta.Rezervoarele le pastrezi cromate sau le revopsesti ?
Astept cu nerabdare continuarea.
Spor !

#7 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 07 April 2010 - 01:47 PM

Da tata, ala e, dar pe cutie si in instructiuni nu mentioneaza ce marca e, eu nu am auzit de marca asta, dar nu sunt afectat ...rezervoarele sunt cromate si ma gandesc sa le las asa, ca arata bine, iar la americani am vazut ca se poarta cromate, de ce le-as schimba eu?? Deseara termin si cu motorul, nu m-am indurat sa-l las asa negru cum era, si m-am apucat sa-i punctez cu gun metal piulite,fulii, bendix, alea-alea, galeriile le-am facut cu un amestec de argintiu si cupru,dupa ce pun si ultima piesa il prafuiesc si pe el putin si il pozez...

#8 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 08 April 2010 - 07:49 AM

Imagine atasata: 010a.jpgImagine atasata: 09a.jpgImagine atasata: 08a.jpg[
ttachment=52240:07a.jpg]Imagine atasata: 06a.jpgImagine atasata: 05a.jpg[att
chment=52237:04a.jpg]Imagine atasata: DSC_01a.jpgImagine atasata: 02a.jpg[at
achment=52236:023a.jpg]
Nu m-am putut incadra in program...acum ca am pozat iar sasiul prafuit, realizez ca trebuie sa mai uniformizez pigmentul pe sasiu, seara la lumina din camera nu vad asa bine detaliile
Am lucrat la inspiratie, si asta e rezultatul...poate la curele n-am avut cea mai buna inspiratie, am vrut sa le scot in evidenta ca detaliu, dar ele nu au tocmai culoarea aia, nu sunt hotarat daca sa le mai inchid la culoare sau sa le las asa, poate mai apare vreo parere...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 07a.jpg
  • Imagine atasata: 04a.jpg
  • Imagine atasata: 023a.jpg

Aceasta postare a fost editata de mutulica: 08 April 2010 - 07:52 AM


#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2010 - 09:11 AM

Parerea mea (la drum de seara) - Ia si sotia = 3 bile albe (utile la urmatoarea ieseala cu baietii)

http://www.ikea.ro/ro/Produse/134/5423/Vei...rou/TERTIAL.htm

Cu bec d-asta;

http://www.ikea.ro/ro/Produse/139/3667/Bec...rii/SPARSAM.htm

Si seara-ti va fi zi - cum mie noaptea-mi este.

Motorul arata foarte bine.
Praful de pe sasiu daca il dai cu aerograful, da-l mai de la distanta ca sa se disperseze si sa fie mat. Oricum, deocamdata arata destul de bine.
Cu pigment, il intinzi mai mult cu pensula moale si-l cladesti treptat.

Supces !

#10 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

Postat 08 April 2010 - 12:17 PM

Pana acum imi place!!! Astept sa vad evolutia lucrarii! Succes!!!

#11 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 08 April 2010 - 05:52 PM

Incearca totusi sa schimbi culoarea la curelele de transmisie,cred ca ar trebui sa fie negre.Imi place motorul.Din poze nu-mi dau seama daca este un Cummins sau Caterpillar,poate scrie in brosura modelului.Daca e cel din urma puteai sa-l faci galben si altfel statea treaba cu scoaterea in evidenta a detaliilor.
Spor in continuare ! :whistle:

#12 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 08 April 2010 - 08:16 PM

Merg pe ideea lui gigione, acum depinde vorba lui wurger daca vrei sa faci expo truck, dar dupa cum ai inceput lucrul la sasiu cred ca nu va fi pt expozitie.
Incearca sa murdaresti filtrul de ulei, furtunele. Constructia motorului per asamblu e foarte bine realizata dar daca tu l-ai asamblat puteai sa faci sa dispara acea linie ce se cunoaste ca motorul e facut din 2 bucati.
La un trailer te-ai gandit ?

#13 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 09 April 2010 - 07:36 AM

Le-am inegrit pe curele aseara, iar dupa ce am probat radiatorul cu elicea ventilatorului pe motor...cred ca m-am obosit degeaba. Buna ideea cu murdaritul filtrelor, o sa ma conformez, dar cu furtunele nu stiu ce sa zic, dupa ce am murdarit tot motorul...
Cu linia aia e o problema, piesele fiind toate prevopsite, la slefuire se vede ft urat, se decoloreaza culoarea si se vad zgarieturile dupa slefuire, nu mai stiu cam sa fac, am incercat de ex la componentele motorului sa pierd aceste neplaceri cu vopsea negru mat, dar se vede retusul, pt ca difera gradul de mat al vopselei fata de piese, asa ca incerc sa tai piesele de pe grila ca mare-mare atentie ( ma ajuta bisturiurile (ori bisturiile) cadorisite de fratele Wurger), dar la piesele cromate nu mai am ce sa le fac, la taiere se vede culoarea plasticului, un gri deschis, asta o sa fie cosmarul meu la macheta asta...!O sa ziceti ca sa iau un spray crom de sinto, dar poate cineva sa-mi garanteze aderenta pe plastic...? de fapt e o intrebare retorica, stiu eu raspunsul! Tare ma tem ca la rezervoare si esapamentele ( pe verticala)va trebui sa recurg la primer plastic si spreiere totala a piesei asamblate, dar daca difera cromul piesei cu cromul sprayului...? ( inca nu am achizitionat spray crom) Trebuie sa tratez toata grila de piese, nu? Poate aveti careva vreo idee mai buna...

Aceasta postare a fost editata de mutulica: 09 April 2010 - 07:39 AM


#14 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 10 April 2010 - 11:17 AM

finiseaza piesele corespunzator, si vopseste-le integral. sunt (aproape) convins ca nu vei reusi sa potrivesti culoarea. sau, ( zicea profu' meu de arhitectura) daca nu poti sa ascunzi un defect scoate-l in evidenta.o pata de rugina sau ulei, samfing, vezi tu acolo!

#15 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 10 April 2010 - 02:18 PM

Sunt de acord cu cele spuse de gobi71 .In ceea ce priveste piesele cromate,daca vrei poti sa le decromezi iar dupa ce le lipesti,chituiesti si smirgheluiesti le tragi o vopsea crom sau o vopsea cu nuanta gri metal.Mie unul nu-mi place deloc cromul care este aplicat pe piesele respective.

#16 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 10 April 2010 - 03:38 PM

Mai baieti, pai ma scoateti din grafic! 2 rezervoare le-am si asamblat aseara...si scarile de acces in cabina, la care treptele au striatii, rezervoarele au si ele cate 2 trepte mai inguste cu striatii, pai cum puii mei slefuiesc eu striatiile alea...? Inseamna sa dezlipesc piesele de pe rezervoare, si ...ma prinde Pastele din 2011 pana slefuiesc toate piesele cromate !!! Nu cred ca am curaj sa ma bag la asta, nici n-am atata experienta sa ma bazez pe fineturi d-astea, mai bine incerc sa pun defectele in evidenta cum a zis @Gobi71...Aseara in blocul de vav. radeau unii de mine cum aratau rezervoarele asamblate...le-am punctat cu argintiu ( punctele unde au fost decupate de pe grila)si acum le vad dar eu...! Pana ma mai gandesc tot e un progres, aia din blocul de vav isi smulg parul din cap ca nu vad ce le-am facut...!
Zilele astea o sa progresez mai lent ca incepand de azi dimineata sunt tatic spiritual, persana ne-a daruit 4 mici birlici: Griulet, Vadim, Pestrita si Anghel... :thumbsdown:

#17 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 10 April 2010 - 06:02 PM

Imagine atasata: 001a.jpgImagine atasata: 002a.jpg
deci despre asta e vb...
M-am gandit si nu e o optiune pt mine sa slefuiesc toate piesele si sa le spreiez cu crom din nou, ce naiba, nu sunt chinez!!! N-o sa mearga la nici o expozitie si gata...Rugina nu merge pe piese cromate, sunt deschis la alte idei...

#18 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 10 April 2010 - 08:32 PM

Scuze dar poate m-am exprimat gresit.Nu trebuie sa slefuiesti piesele respective ca sa inlaturi cromul de pe ele.Le bagi intr-un vas in care ai turnat Coca Cola indeajuns cat sa le acopere si le lasi acolo cam 12 ore.Scoti piesele,vei observa ca ai scapat de crom,chituiesti imbinarile,le slefuiesti si pe urma le vopsesti.

P.S. Sa va traiasca cei 4 birlici ! :thumbsdown:

Aceasta postare a fost editata de gigione: 10 April 2010 - 08:37 PM


#19 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 11 April 2010 - 10:16 AM

coca cola? e ... atat de coroziva?bleah... raman la bere!incearca, mutulica, sunt foarte curios!

#20 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 11 April 2010 - 10:50 AM

Am bagat la teste, sa vedem ce iese, stiu ca e o bautura cu exces de euri, eu am renuntat de cativa ani a sucurile astea acidulate, imi faceau arsuri la stomac, mai ales coca-cola, nu m-as mira sa aiba efect

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi