Forum Machete,Modelism,Hobby: Tie Interceptor - de la Fine Mods - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tie Interceptor - de la Fine Mods

#1 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 24 April 2010 - 05:48 PM

Kit-ul mai fost prezentat in aceasta sectiune de aceea nu voi insista cu descrierea lui.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S8002329.JPG
  • Imagine atasata: S8002330.JPG
  • Imagine atasata: S8002331.JPG
  • Imagine atasata: S8002332.JPG
  • Imagine atasata: S8002232.JPG
  • Imagine atasata: S8002246.JPG
  • Imagine atasata: S8002243.JPG
  • Imagine atasata: S8002240.JPG
  • Imagine atasata: S8002237.JPG
  • Imagine atasata: S8002234.JPG
  • Imagine atasata: S8002233.JPG
  • Imagine atasata: S8002230.JPG


#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2010 - 07:02 PM

Se vede calitatea Finemolds.
Am mai vazut cateva, dar nu am posedat inca nici unul.
Detaliile sunt la fel deerios tratate ca alea de la machetele pentru filmari.
Totusi i-ar fi prins bine un usor wash cu gri. Poate l-ai facut si nu vad eu in poze, se mai intampla.
Spune-mi a venit gata vopsit sau l-ai vopsit tu ? Daca da, ce culoare ai folosit ca e exact aia care trebuie. Astia de la studiouri o descriau ca "Bone grey".
Felicitari inca odata pentru realizare.

#3 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 24 April 2010 - 07:35 PM

Multumesc pt. apreciere. Se spune ca ILM fiind impresionati de primul kit al celor de la F.M.(x-wingul de 1/72) le-au dat acces japonezilor la arhiva ILM pt. masuratori, si de aici + rigurozitatea japonaza rezulta calitatea kiturilor lor. Eu unu am 5 modele de la ei..deocamdata. Falcon-ul de 1/144 e pe conducta, intra pe piata la sfarsitul lunii.
1) Nu am aplicat nici un fel de wash sau weathering pt. ca intotdeauna vehicolele imperiale mi s-au parut ... curate si intretinute comparativ cu cele rebele.
2) Nu mi-a iesit niciodata un wash cum trebuie, si decat sa fac vreo tampenie......mai bine deloc. Nu, kit-ul nu vine vopsit. Cat despre nuanta de gri, mi-am stors mult creierii sa gasesc un gri-albastrui asemanator cu cel din film pt. ca sunt extrem de putine imagini in film dupa care te poti ghida. Gri-ul folosit de mine e..........(sa nu razi)PRIMER la spray de la Tamiya si atat :). Mi s-a parut mie ca e cel mai apropiat ca nuanta ,,naturala" a modelului.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 April 2010 - 09:23 AM

1. Nu trebuie sa "murdaresti" macheta, un usor wash sau weathering va scoate in evidenta detaliile. Poti compara cu asta: http://www.cartula.r...ptor-t5109.html (fara nici o ofensa, doar ca exemplu)
2. Nimanui nu i-a iesit ceva din prima, dar cu ceva (mai mult) egzăsaiz se poate rezolva. Inceraca, exerseaza pe altceva, si dupa ce te-ai prins treci si pe macheta.

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2010 - 06:50 AM

Eu am un grund Welly pe care l-am aplicat in acelasi scop, deci sa zicem ca am descoperit acelasi lucru in acelasi timp.
Faza e ca pe mine nu ma prea multumeste ala. Eu am credinta ca griul era altfel, nu albastrui.
Reflexele albastrui vin de la luminile folosite si decorul inconjurator. Dar nu incerc sa conving pe nimeni de asta.
Pozele de mai jos sunt chiar de la ILM. In a doua, nu-i nici un pic de bleu. In prima este, dar tot timpul pe partea stanga (in umbre).
Oricum, culoarea gri-bleu s-a impamantenit.
Tipii de la atelierul de machete de la ILM spuneau ca foloseau Bone-grey. Or oasele nu sunt bleu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: md_TIE_bmbr_1.jpg
  • Imagine atasata: md_TIE_bmbr_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de wurger: 27 April 2010 - 06:51 AM


#6 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 April 2010 - 08:36 AM

Vezi postareawurger, la 27 Apr 2010, 07:50, a spus:

Tipii de la atelierul de machete de la ILM spuneau ca foloseau Bone-grey. Or oasele nu sunt bleu.

Nu bleu, gri.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 April 2010 - 09:09 AM

Citeaza

CITAT(wurger @ 27 Apr 2010, 07:50) *
Tipii de la atelierul de machete de la ILM spuneau ca foloseau Bone-grey. Or oasele nu sunt bleu.

Nu bleu, gri.
Olaf, putin mai atent, Wurger a scris bine! :hi:

#8 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 27 April 2010 - 11:23 AM

Eu cred ca studioul nu a urmarit in mod expres uniformizarea nuantelor de gri al tuturor tipurilor de TIE-uri. Daca ai observat TIE-fighter-ele din ,, A New Hope" aveau o nuanta de gri foarte deschis(aproape alb) apoi in episoadele urmatoare s-a mai inchis. Chiar si bomber-ul prezentat de tine l-am gasit in mai multe nuante: gri-albastrui - http://www.starwars....ship/tiebomber/ , gri-gri:) - http://starwars.wiki...i/TIE/sa_bomber. Totul cred ca tine de utilizarea sau evolutia tehnologiei bazate pe bluescreen-uri fapt expus aici - http://www.starwars....hip/tiefighter/ la capitolul ,,Behind the Scenes". Intradevar culoarea gri cu tenta bleu este acceptata si utilizata de marea majoritate a machetistilor dar nu reprezinta o regula. Important e sa fi multumit cu ce ti-a iesit.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi