Forum Machete,Modelism,Hobby: Medicoopter 117 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Medicoopter 117 1/72 1st kit

#1 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 16 May 2010 - 09:03 PM

Salut! tocmai ce mi-am cumparat un kit de Eurocopter-Medicopter 117 si am gasit acest forum sperand ca voi primi indrumari/sfaturi.Tin sa precizez ca e primul meu kit.Mi-am cumparat deja un Contacta Professional Mini si maine o sa ma duc dupa culori.Tot maine o sa atasez poze cu inceputul lucrari.Totodata vreau sa cer o lista cu tot ce imi trebuie pentru a asambla un kit.Am deja bisturie ,shmirghel si alte unelte ramase de la customizarea modeleleor die-cast.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 17 May 2010 - 09:11 AM

Salut,
se gaseste pe forum o sectiune de sfaturi, unde gasesti o lista cu cele necesare in asa numita trusa a modelistului. In viteza, iti descriu si eu pe scurt cateva din componentele necesare:

- instrumente de debitat: cutere de diferite tipuri si marimi (universale sau cu varf interschimbabil), foarfeci, clesti de debitat, pentru inceput este insa obligatoriu cuterul
- instrumente de zgariat: exista scule "profi" dedicate sau se pot confectiona din diferite alte scule metalice, se folosesc pentru gravarea suprafetelor din plastic
- chit pentru modelism
- diluanti (tinner, alcool, diluant) dedicati vopselelor utilizate daca acestea nu se dilueaza cu apa
- consumabile de curatare: betisoare pentru curatat, hartie absorbanta, scobitori (utile si altor aplicatii)
- scule de vopsit: pensule late si rotunde de diferite dimensiuni, in prima faza, ulterior aerograf
- consumabile abrazive: pile fine de modelism, pile pentru unghii (din cele cu folie abraziva), hartie abraziva fina de diferite granulatii, rezistenta la slefuire umeda

Poti sa incepi cu un minim necesar, adica vreo cateva pensule, ceva vopsea, un cuter si indemanare.
Ulterior adaugi in trusa tot ceea ce vezi ca devine necesar, pe piata existand multe substante, cu diferite utilizari, de la retarderele de acrilice pana la zemurile de dresat decalurile.
Spor la munca.

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 May 2010 - 09:34 AM

La toate cele spuse-cat se poate de corect-de catre stageexp,eu as mai sublinia ceva:
vopselurile-trebuie sa te hotarasti daca vei lucra cu acrilice sau cu emailuri;o decizie nu tocmai simpla.
Eu ti-as sugera sa alegi vopseluri acrilice;se preteaza cel mai bine la vopsirea cu pensule.
In varianta in care lucrezi cu aerograf,mi-as permite sa-ti sugerez vopsele email.
Inainte de vopsire(indiferent de calea pe care o vei urma),ar fi foarte bine sa folosesti un grund de baza.

#4 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 17 May 2010 - 01:32 PM

aha.multumesc pentru sfaturi.azi ma duc la cumparaturipe lista sunt asa:
-vopsele acrilice
-pensule
-instrumente de zgariat
ce mai trebuie sa adaug?

Acum intrbari :
1.la inceput sa folosesc pensula?am vazut niste spray-uri acrilice.acelea se pot folosi?
2.instrumentele acelea de zgariat unde le gasesc? nu am nici-un magazin dedicat modelismului in oras.doar un magazin sau doua unde sunt kit-uri si vopsele.
3.sa cumpar culorile care sunt cerute pe cutie sau culorile sau e obligatoriu sa le cumpar si pe cele din instructiuni?
4.kit-ul auto ,lacul auto se pot folosi?

Aceasta postare a fost editata de kagula_89: 17 May 2010 - 01:40 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 May 2010 - 01:46 PM

Materialele le gasesti pe site-uri de gen.
Si apropos:care oras?

#6 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 17 May 2010 - 03:05 PM

Vezi postareaLonginus, la 17 May 2010, 14:46, a spus:

Materialele le gasesti pe site-uri de gen.
Si apropos:care oras?

targu mures.site-uri stiu doar 2 ,cel revell si cel cu h....x.presupun ca nu am voie sa spun numele.am fost la cumparaturi si am luat urmatoarele:
-n-am gasit toate culorile exacte dar am luat asemanatoare.
-pesule cu cap moale ,un groasa si una subtire.la kit-ul asta nu imi trebuie mai mult.
dar nu am gasit acele unelte de zgariat si nici banda tamiya pentru mascare.

daca nu se pot posta aici a-s vrea niste site-uri de profil prin PM!

si am lucrat putin la elicopter.am scos cabina si am slefuito acolo unde erau acele puncte de matrita.

si inca o intrebare: Pentru decaluri trebuie neaparat accea solutie pentru a se lipi de kit?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PICT0417.JPG
  • Imagine atasata: PICT0415.JPG

Aceasta postare a fost editata de kagula_89: 17 May 2010 - 03:10 PM


#7 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 May 2010 - 04:24 PM

Cati ani ai frate ? Vezi ca forumul are o sectiune de tehnici diverse.Citeste bine,chiar de mai multe ori.Pe Youtube gasasti tutoriale garla.Cauta ca nu-i greu.Documentarea temeinica e baza...

#8 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 17 May 2010 - 04:57 PM

Vezi postareabusila, la 17 May 2010, 17:24, a spus:

Cati ani ai frate ? Vezi ca forumul are o sectiune de tehnici diverse.Citeste bine,chiar de mai multe ori.Pe Youtube gasasti tutoriale garla.Cauta ca nu-i greu.Documentarea temeinica e baza...

14 ani frumosi facuti in decembrie.am observat accea sectiune si chiar am citit cateva articole.si pe youtube am intrat:).dar intrebarea mea e urmatoarea: dece e forum? nu ca sa cerem sfaturi unii de la altii?

Progrese:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PICT0420.JPG
  • Imagine atasata: PICT0418.JPG


#9 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 May 2010 - 06:33 PM

Ai in sectiunea Articole plus in sectiunile Tehnici si Materiale sunt un milion de sfaturi(materiale,instrumente,tehnici de folosire).Prin intrebarile puse de tine rezulta clar ca nu prea ai cautat prin sectiunile recomandate.S-a raspuns acolo la toate intrebarile tale.Necitindu-le,denota o oarecare indiferenta(si de ce nu,de ceva lene).S-a raspuns si s-a tot raspuns la intrebarile tale.Fa un minim de efort,totusi.Drept este ca lecturarea forumului cere multa rabdare.(pare-se ca asta cam lipseste).Incerc totusi sa-ti stimulez curiozitatea,nu altceva.

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 May 2010 - 07:46 PM

Decalurile se "lipesc" prin transfer;adica-le decupezi,le scufunzi intr-un paharel cu apa calduta,le lasi 40-60 de secunde,dupa care le transferi pe model in locul indicat pe planuri;dupa care nu le mai atingi,pana se usuca.Asta ar fi modalitatea simpla.
Vezi ca ai detalii si pe planurile de asamblare(in engleza,franceza,germana,italiana etc.).

Deci nu le lipesti cu nimic;doar apa si rabdare.

...si p.s.
Kagula,ma rog este optiunea ta(seamana mult cu cartula);dar 89 ??! am si eu o curiozitate,asa... :diablo:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 May 2010 - 07:49 PM


#11 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 07:59 PM

Busila de n-ai certat copilul asta de cred ca nu se mai apropie de calculator . :diablo: .

#12 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 May 2010 - 08:57 PM

Vezi postareaRazvan, la 17 May 2010, 20:59, a spus:

Busila de n-ai certat copilul asta de cred ca nu se mai apropie de calculator . :diablo: .

Nu este nici o cearta,iar copilasul este destul de mare.Am incercat sa subliniez,doar,ca pasiunea daca nu este insotita de rabdare,de o dorinta se cunoastere,un spirit cat de cat iscoditor(nu numai pe mess sau facebook)devine o plictisitoare sacaiala(ceva de genul ''Cum ai obtinut culoarea rosie?,sau cu ce se da o gaura?''-astea-s doar cateva intrebari pertinente culese de pe forum.Care forum are o imensa bogatie de sfaturi utile.Care sfaturi trebuiesc doar citite cu atentie.Sau,pare-se ca intradevar tanara generatie nu le prea are cu cititul,si prefera sa puna aceleasi intrebari de sute de ori.Si uite asa ajung unii incepatori sa puna cupole invers,ca deh,schite si planuri nu se gasesc de loc.....Inteleg perfect dilemele incepatorului,dar un minim de cunostinte despre obiectul pe care vrei sa-l faci nu mi se par imposibil de adunat.Ca uite asa,incet,incet, scade calitatea discutiilor...

#13 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 17 May 2010 - 09:14 PM

stati linistiti ca nu m-am "speriat":)
din potriva chiar citeam forumul si mai si pictam cate ceva.

@longinus: asta stiam si eu dar am tot citit pe froum de spre tot felul de "zemuri" si alte chestii deastea si deaia intrebam.
si legat de nick.pai sincer acesta de id-u meu de peste tot (forumuri ,mess ,bloguri ,site-uri ,jocuri) si e destul de vechi ,~5 ani si nu prea are rost sa il schimb.

#14 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 17 May 2010 - 09:36 PM

Asemenea "zemuri" pentru decaluri gasesti la parcmodels si sunt facute de agama, dar pentru experienta ta nu stiu daca are rost sa te incurci cu ele.
Una din solutii "lipeste" mai bine decalul de macheta, iar celelalte doua se folosesc dupa ce pui decalul pe macheta si il inmoaie facandu-l sa intre in fiecare detaliu(astea trebuie folosite cu grija pentru ca poti distruge decalul!!), iar daca ai vopsit cu pensula si raman dare in urma vopsitului se va vedea urat decalul dupa aplicarea ultimelor doua solutii.
Pararea mea este sa castigi prima data mai multa experienta si apoi sa apelezi la "zemuri".

Aceasta postare a fost editata de norbi: 17 May 2010 - 09:37 PM


#15 Useril este offline   Emil_A 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 15-March 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie / Modelism

Postat 17 May 2010 - 10:16 PM

Eu cred ca ar trebui sa iei si un diluant la vopselele acelea...
Imi pare totusi destul de gros stratul de vopsea.

Mult succes in continuare!

#16 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 18 May 2010 - 07:55 AM

Ce repede uita lumea!!! :diablo: . @busila, pana mai ieri erai in aceeasi situatie, dar nu te deranja deloc ca puneai intrebari de incepator, nu? Pentru ca pana la urma asta se numeste forum, daca vrei ajuti, daca nu, treci mai departe. Oricum nu este primul si nu va fi nici ultimul. Iar toata filozofia cu calitatea discutiilor mi se pare depasita.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 May 2010 - 08:47 AM

Da, la inceput foloseste pensula, este un fel de caligrafie cu toc cu penita inainte de a trece la stilou (aerograf). Spray-ul l-as compara cu pixul: strica scrisul!
Unelte de "zgiriat" gasesti pe site-uri cu vinzari, dar nu cred ca merita investitia. Mai bine la faci, nu-i greu. ( http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Gra...panourilor.html )
Ca sfat, nu te lua dupa culorile de pe cutie decit informativ. Nici cele din instructiuni nu sunt tocami corecte intotdeauna. Cel mai bine te documentezi si vezi despre ce culori este vorba pe avionul real. Pe linga culorile cerute pentru camuflaj, cumpara ci culorile de baza: rosu, galben, albastru, negru, alb. Plus diluantul dedicat tipului de vopsea. Vopselele, pentru a le putea amesteca, trebuie sa fie de acelasi tip si de la aceeasi firma (in cazul vopselelor tip email e putin mai "relaxant", poti se faci amestecuri de la diferite firme). http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html (cam vechi, dar inca bun!)
Chitul (kit-ul e altceva!) auto este prea dur in comparatie cu plasticul, si o sa ai neplaceri la slefuire. Incearca sa folosesti chituri dedicate. Recomand Tamiya si Agama. Poti folosi lacuri auto, dar atentie cum le pulverizezi: dai de la distanta, in mai multe straturi subtiri. "Balta" iti va distruce vopseaua sau chiar modelul!

Citeaza

Pentru decaluri trebuie neaparat accea solutie pentru a se lipi de kit?
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html

Citeaza

dar intrebarea mea e urmatoarea: dece e forum? nu ca sa cerem sfaturi unii de la altii?
Ba dar, dar...a) Nu este incurajata goana dupa posturi, nu se face nici o distinctie intre utilizatorii cu multe postari si cei cu mai putine. Importanta e calitatea acestor postari, nu cantitatea lor. De asemenea, este recomandata folosirea "Search" inaintea deschiderii unui nou topic pentru a vedea daca nu cumva a mai fost discutat subiectul.(Regulament)
4. Cauta
Daca vrei sa intrebi ceva, vezi daca aceeasi nelamurie nu a mai avut-o si altcineva, poate explicatia exista, trebuie doar cautata.
(Sfaturi pe muchie de cutit). Nu te supara, dar inchipuiesteti ce s-ar intimpla daca cei de de forum ar trebui sa raspunda fiecarui incepator, la intrebari care au deja dat raspuns! Sa nu abuzam de timpul lor pentru ca vrem mura in gura ceva!

#18 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 18 May 2010 - 03:08 PM

Multumesc Mare-Z ,dupa cum am vazut pe aici esti un fel de guru.Cu lacurile stiu sa procedez ,cum am spus si mai sus am customizat modele die-cast.Deci nu o sa folosesc spary-uri.Oricum acesta este un model de inceput ,urmand modele de masini si apoi de avioane.Nu faceam post-hunting ,stiu regulile forumurilor pentru ca chiar eu am infiintat unul si sunt activ pe 5-6 forumuri zilnic.Si functia search am folosit-o dar totusi inca sunt in perioada de acomodare cu forumul.
Cat de curand o sa imi dau comanda de pe un site .Am in cos banda de mascare si niste vopsele.Cum se numeste accea pasta folosita de voi pentru a face camo-ul?

Totodata a-s vrea sa cer niste ideei pentru o diorama.Avand multe masini la scara 1/72 si fiind un elicopter de salvare ma gandeam la ceva de genul accident montan cu masina.

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 May 2010 - 08:41 AM

In nici un caz guru. Doar unul care mai stie cite ceva si vrea sa ajute, atit!
Nu stiu exact la ce pasta te referi, dar banuiesc ca-i vorba de patafix. Se gaseste pe la Metro, Selgros, Carrefour, Diverta, raioanele de papetarie. Alte, multiple, utilizari: http://www.cartula.r...deziv-t928.html
In privinta dioramei, atentie, si masinile trebuie sa fie la scara 1/72 sau, barem, la 1/76. Ca idei...ce sa zic :diablo:

#20 Useril este offline   kagula_89 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Machetele si bicicleta:)

Postat 19 May 2010 - 01:18 PM

ok.am sa caut.in caz ca ajuta la asta ma refeream : [img]http://http://www.cartula.ro/galerie/d/73818-1/DSCF9217.JPG[/img] .
Masinile sunt la scara 1/72 dar cred ca elicopterul nu prea corespunde.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi