Forum Machete,Modelism,Hobby: traforaj electric home made - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

traforaj electric home made schitza...cam stangace

#1 Useril este offline   h3x_your_nightmare 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-June 10

Postat 19 June 2010 - 08:28 PM

sunt nou pe-aici...si cam incepator in domeniul asta...vreau sa va prezint o idee de unealta care cred ca e posibil sa se poata construi din diverse piese...am facut si un desen...l-am facut in paint...a iesit cam stangaci. am zis sa fiu putin mai eco(nomic)...sper sa intelegeti ceva din ce am desenat ;) imi cer scuze in cazul in care credeti ca ati pierdut timpul citind topicul ;)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: traforaj_electric1.JPG


#2 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 19 June 2010 - 08:53 PM

Ideea e buna si in general cam asta e principiul. Desenul e cel putin pentru mine destul de clar. Singura problema e cu pozitionarea motorului. Panza de traforaj se fixeaza cu dintii spre bratul de tractiune ori la planul tau dintii sunt spre bratul de tensionare, avand in vedere ca dintii se orienteaza spre masa de taiere implicit spre materialul de taiat. La materiale moi si subtiri nu ar fi o mare problema dar la ceva mai dur nu merge. Incearca pozitionarea motorului sub masa de taiere iar rezultatul o sa fie cu totul altul.
Spor!

#3 Useril este offline   h3x_your_nightmare 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-June 10

Postat 19 June 2010 - 08:59 PM

am facut o schema relativa...nu am putut sa fac dintii detaliati la panza. in fine am zis sa "pun" motorul sus, pentru a face aparatul un pic mai versatil...adica in cazul in care e posibil, sa se ataseze un fel de reductor(genul celor de la polizoarele unghiulare) detasabil in locul volantului, la care sa se adapteze o mandrina pentru gaurit...desigur ca asta implica o complexitate mai ridicata si cred ca mai sanatos ar fi ca motorul sa fie cumva vertical :-? oricum e doar o idee ;) se poate modifica in orice forma! :) multumesc oricum pentru sfaturi!

#4 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2010 - 10:32 AM

la traforajul electric pe care l-am cumparat din comert, motorul este asezat asa cum spune si traian.

#5 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 June 2010 - 09:37 PM

Kit, multumesc. Ideea de baza nu e asta. Dupa cum stim, la taierea cu panze de traforaj panzele se fixeaza pe rama cu dantura spre maner, iar la taiere ataca materialul spre masuta de sprijin. Tractiunea e dinspre material spre maner deci lucrul efectiv e cand panza intra cu dantura in material, in sens invers frecarea e minima. Daca panza ar fi montata cu dintii opusi manerului, am constata ca materialul e saltat de pe masuta de fiecare data cand manerul e actionat spre material. Dar in cazul cadrului, panza e prinsa intre doua brate care formeaza un cuplu comun, efectul se manifesta doar asupra materialului, La solutia imaginata in desen avem panza prinsa intre doua brate independente, cel de tractiune care e la motor si cel de tensionare care e sub masa de lucru si consta intr-un cap de prindere si un resort. Pentru eficienta penza se monteaza cu dintii spre masa dupa cum spuneam in cazul cadrului. Tractiunea e asigurata de motor deci cursa de lucru efectiv va fi de tractiune spre motor, cea inversa fiind cursa de revenire asigurata de resort, Asta inseamna ca panza va taia atunci cand e trasa da resort spre material si nu va taia cand e trasa de motor. La materiale subtiri si moi merge dar la materiale mai groase sau mai dure panza se va infunda fiindca resortul nu va avea destula forta sa o traga din material si se va rupe sub actiunea de impingere a bratului de la motor. Sper sa fi reusit sa spun o poveste fara sa ametesc cititorii.
Inteleg dorinta de a face o scula multifunctionala dar in cazul in care se doreste folosirea motorului pentru a impinge o panza de fierastrau in loc sa o traga, asta se poate realiza optim doar prin folosirea unui cadru rigid actionat de respectivul motor. Chestia ar functiona cu o panza dura dar nu e cazul celor de traforaj.
Spor!

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 08:30 PM

Cum colonia prelucratorilor de lemn se inmulteste, poate ca ajuta
http://traforaj.foru...foraj-artizanal

#7 Useril este offline   micky 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-April 13
  • Location:Constanta
  • Interests:stiinta&tehnica

Postat 22 May 2013 - 03:05 AM

Imagine atasata: Fotografie3032.jpg

...se poate! ambele.functionale.regulator turatie,motor DC 24v ,numai 6W,brat oscilant inferior actionat pe cursa 25mm,brat superior paralel condus de bratul inferior,cu tensionarea panza intre cele 2 brate.Taie pana-n 10mm.Modelul din aluminiu.Primul,are cursa panzei 50mm,puturos totusi,pentru a-i da forta necesara a trebuit sa-i pun reductor,ceea ce i-a luat din turatie...Dar acela a fost primul...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie2970.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi