Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfaturi lac - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfaturi lac

#1 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 23 June 2010 - 02:20 PM

Am de facut niste structuri subacvatice din baghete de lemn . Vreau sa le lacuiesc cu un lac elastic deoarece baghetele vor fi supuse la diverse miscari si se vor indoi . Am incercat cu multe tipuri de lac dar nu am gasit ce trebuie , straturile aplicate ori s-au cojit ori au crapat . Stiti cumva vreun tip de lac elastic ?...sau o alta solutie ? Multumesc .

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 June 2010 - 09:47 AM

Incearca cu lac de cabana, exterior, este foarte rezistent la apa, variatii de temperatura si este suficient de elastic. A fost dat de un gard si rezista cu brio de un an si jumatate!

#3 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 24 June 2010 - 10:13 AM

Am incercat lac yacht dar se rigidizeaza in timp . O sa incerc si varianta cu lacul propus . Am citit undeva despre un fel de granule din plastic ce se dizolva intr-un solvent , solutia obtinuta este foarte elastica si impermeabilizeaza foarte bine lemnul. Nu mai stiu cum se numeste , poate cineva are vreun indiciu . Multumesc .

#4 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 04 November 2010 - 07:37 PM

ma trezesc si eu dupa juma' de an...lacul este peliculogen, pe lemn natur trebuie aplicat un bait ( transparent/ colorat- e alta discutie), sau un grund de impregnare, daca il dai in 3-4 straturi, deja devine lucios...daca vrei ft lucios, abia dupa dupa 2 straturi de bait sau grund aplici lac...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi