Forum Machete,Modelism,Hobby: Alternativa la Future - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alternativa la Future De data aceasta, una locala!

#1 Useril este offline   Danescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2010 - 05:05 PM

Dupa ce am petrecut ceva timp cautand alternative locale la Future, am inceput sa caut solutii in Marea Britanie, si sa verific si distribuitorii acestora. In cele din urma, am gasit o firma care are distribuitor si in Romania, acestia comercializeaza un produs numit Astonish Non-slip Wood Floor Finish (se scrie despre el in The Complete Future), i-am contactat la mailul sugerat de ei, si dupa aproximativ 2 zile au revenit cu un raspuns (eu deja imi pierdusem orice speranta), indicandu-mi o adresa de mail al unui distribuitor din Bucuresti (spre fericirea mea). Am contactat persoana respectiva, mi-a raspuns a doua zi (si in weekend, ce promptitudine), astazi persoana revenind cu un telefon pentru a-mi trimite o sticla din licoarea mai sus precizata.

Despre Astonish-ul acesta, vine in sticle de 500 ml, costa 3-4€ aparent (unii britanici spun ca se gaseste si la 1-2 lire la ei - un pret nu am inca, persoana contactata mi-a trimis ca "mostra" sticla respectiva, astfel nu va pot da un pret exact in acest moment), e albicios, insa dupa uscare lasa un strat transparent, si diferenta fata de Future, este ca nu se dizolva in "sine" (daca introduci o piesa care a fost deja tratata cu solutia aceasta, nu va dizolva stratul anterior), daca doriti sa scapati de stratul/straturile anterioare, folositi o solutie de curatat pe baza de amoniac.

Miercuri cel tarziu ar trebui sa primesc sticluta, o sa va tin la curent.

Cam asa ar trebui sa arate:
Imagine postata

#2 Useril este offline   aviatoristu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:aviatie

Postat 16 December 2010 - 06:00 PM

Deci... cum e? L-ai primit/testat ?

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 12:36 AM

Asteptam mai ales sa vedem de ce e nonslip.
Dupa descrierea de mai sus, se aseamana destul de bine cu Future.
Asteptam cu interes.

#4 Useril este offline   Danescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 02:12 AM

Salut, de primit l-am primit, insa nu prea am avut timp sa il testez cum trebuie. Nu am avut ocazia sa lucrez cu Future pana acum, insa am folosit putin Vallejo Model Air Gloss Vanish.

La capitolul "consistenta", Astonish-ul e mai diluat, are un iz de amoniac, cam dupa al 3-lea strat e destul de gloss cat sa ceara un decal. Cupole inca nu am incercat, si nici sa il "tratez" cu amoniac sa vad cat de bine ii prinde.

Daca e vreun doritor din Bucuresti care vrea sa il incerce (si eventual sa il si compare cu Future), sunt disponibil sa donez 100 ml.

Ca o paralela, am luat acum vreo 2 luni din Auchan (Militari) o "Cera Incolora ALEX Autobrillante" la 750 ml (11 lei parca a fost), intra in aceeasi categorie, doar ca aparent contine ceara naturala si pare a avea probleme cu tratarile ulterioare (asa am citit, insa nu m-am incumetat sa si testez). Pot dona si din aceasta (in numele stiintei) pentru niste comparatii (mai) elocvente.

O sa postez maine niste poze cu "cobaiul" pe care am incercat in graba produsele sus mentionate.

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 10:33 AM

Dupa cum zici seamana mai mult cu ala englezesc. Pledge parca.
Daca vii la intalnire, adu 100 ml si precis se gaseste cineva sa se angajeze solemn ca-l ia si-l si testeaza.
Cat te-a costat pana la urma ?

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 December 2010 - 11:46 AM

Un singur lucru e greu de testat: ingalbenirea! Poate cu o sursa de UV.

#7 Useril este offline   Danescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 12:29 PM

Nu a costat nimic, l-am primit ca mostra. De pret (inca) nu am intrebat, probabil difera in functie de cantitatea comandata (daca se gasesc doritori, pot intreba).

Produsul arata ca in poza afisata in primul post:
Imagine postataImagine postata

Si am facut un mic test, pe un Su-15 "grunduit" acum 3-4 ani - am dat 4 straturi, incepand de la fuselaj pana la varf, suprafata a fost slefuita in graba cu smirghel de 3000+H2O:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Si am incercat si ceara de la Alex (dupa al 3-lea strat deja parca incepe sa isi piarda din stralucire), rezultatul:
Imagine postata

Intre fiecare strat am asteptat cam 10 minute, am folosit o pensula departe de a fi moale.

Foarte probabil voi veni la intalnirea de maine, eventual vin cu 100 ml din amandoua pentru teste. Imi recomanda cineva niste recipiente, la 100 sau 50 ml?

#8 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 17 December 2010 - 02:40 PM

Daca ajungeti sa comandati, m-as inscrie la un recipient, banu jos...
Multumesc!

#9 Useril este offline   Danescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 03:38 PM

Sa vad maine la intalnire daca gasesc doritori pentru o comanda mai consistenta, persoana mi-a livrat sticla in aproximativ 2 zile, presupun ca o aveau in stoc, astfel pretul transportului ar trebui sa fie destul de redus.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi