Forum Machete,Modelism,Hobby: Am o nelamurire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am o nelamurire ma poate ajuta cineva?

#1 Useril este offline   licurici 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28-June 10

Postat 28 June 2010 - 03:47 PM

Salutari! <_<
Exista acea vopsea Hobby Acryl... cu care se poate decora si sticla. Am vazut la cineva desenate ferestrele si atata mi-a zis ca cu vopsea din asta mai intai a facut modelul pe o foaie dupa care a bagat foaia intr-o folie si a trasat peste folie cu vopsea asta. Dupa ce se usuca se lipeste pe geam si nu doar si mobilier, frigider, etc.
Na eu din asta nu am inteles mare lucru dar m-am dus la librarie si am cumparat o sticluta, l-am desfacut dar atat de concentrat e ca nici nu prea curge.
Hm... intelegeti, stiti despre ce vorbesc? Vreau si eu sa desenez asa ca imi place tare dar habar nu am cu ce se mananca si nu am gasit pe net nici o tehnica nimic despre asta (poate nici nu am cautat bine). :pardon:
As vrea sa stiu cum de dizolva acea vopsea, trebuie si pensule sau doar prin varful capacelului si spatiile libere le-am vazut vopsite transparent, dar acumnu stiu daca toata suprafata trebuie dat cu transparent sau doarce a ramas :whistle: :hi:

Ma poate ajuta cineva?
Mariana


www.funkywindowart.co.uk cam asa ar trebuii sa iasa :bang: :)
mai multe detalii nici eu nu mai stiu sa va dau sa ma intelegeti ce vreau :D

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 June 2010 - 07:51 PM

Buna licurici,

tema asta nu prea este legata de modelism dar ma incumet sa iti dau informatii.
Fiica mea a vopsit fel de fel de pahare, geamuri si altele cu chestii din astea.
In principiu lucrul este simplu, poti face o schita pe hirtie cu creionul dupa care o pui asa cum ai scris sub o folie transparenta. Incepi cu conturul, lasi sa se usuce, dupa care poti aplica culorile in interiorul contururilor. Dupa uscare, acest desen se poate da jos de pe folie si se lipeste pe sticla.
Astea sunt vopselele :Window art si pe pagina doi ai imagini cum se lucreaza cu aceste vopsele!

Succes!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 28 June 2010 - 07:53 PM


#3 Useril este offline   licurici 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28-June 10

Postat 29 June 2010 - 08:54 AM

Atunci nu am nimerit bine unde sa intreb, multumesc Tibi.
Ce bine ar fi sa stiu putina germana. Dar da, cam despre asta ar fi vorba. Am sa caut ceva si in limba romna :)
Daca ai gasesti informatii despre tehnica, mai spune-mi :hi: :)

O zi buna!

:pardon: :whistle: caut in Google WindowArt produse, tehnica si imi da chestii legate de windows :bang:

... hm, cum sa caut altcumva? <_<

#4 Useril este offline   licurici 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28-June 10

Postat 30 June 2010 - 09:25 AM

Tibi, am fost la tradus cu fiesierult trimis de tine si m-am lamurit :)
Multumesc :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi