Forum Machete,Modelism,Hobby: Modelism numarul 4. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modelism numarul 4. revista modelism.

#1 Useril este offline   costin_me 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 20-September 08

Postat 21 September 2010 - 10:53 AM

Articole bune, constructii inedite.
inclusiv o barja de milionae (cinste nea Florin).
pentru mai multe detalii rasfoiti revista personal.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG00400_20100918_1518.jpg


#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 23 September 2010 - 02:39 PM

Neaparat.

#3 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 September 2010 - 10:48 PM

(cinste nea Florin).

[/quote]

oare cine foloseste expresii de genul asta :whistle: ?

#4 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 24 September 2010 - 09:50 AM

Si ?.....ce nu poate omul sa-si faca reclama ?....incredibil ma virusul asta al concurentei, sti cum e Horia daca esti mai bun concureaza cu o mina legata si depaseste-l si atunci vom fi toti cu gura cascata pina atunci.... :hi:

Vezi postareahoria, la 23 Sep 2010, 23:48, a spus:

(cinste nea Florin).



oare cine foloseste expresii de genul asta :whistle: ?


#5 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 24 September 2010 - 12:21 PM

Orogos, eu nu am nimic impotriva. Doar ca in alt topic acest user spunea ca nu are nimic cu cine banuim noi. Acum s-a dat de gol.Asta era ideea!

#6 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 24 September 2010 - 12:31 PM

o recenzie a acestui numar nu face nimeni ???...cateva poze de rezolutie mica :whistle: , sa ne "clatim" si noi ochii...

#7 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 September 2010 - 03:07 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 24 Sep 2010, 11:31, a spus:

o recenzie a acestui numar nu face nimeni ???...cateva poze de rezolutie mica :whistle: , sa ne "clatim" si noi ochii...



Pai tot costin_me ar trebui sa faca recenzia. Oricum scan-ul copertii postate de el este luat de pe site-ul oficial modelism.ro
http://modelism.ro/m...2010-p-911.html

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 26 September 2010 - 07:36 PM

Si daca venii vorba de site-ul oficial modelism.ro a avut careva in mana cartea asta: "HENRI COANDA si avioanele sale 1910-2010" ?
http://modelism.ro/modelism-henri-coanda-a...2010-p-851.html

PS: titlul e un pic ciudat, adica cum .... si avioanele sale 1910-2010 ? Ca si cum ar fi activat pana in 2010 ?!

#9 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 26 September 2010 - 09:38 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 26 Sep 2010, 18:36, a spus:

Si daca venii vorba de site-ul oficial modelism.ro a avut careva in mana cartea asta: "HENRI COANDA si avioanele sale 1910-2010" ?
http://modelism.ro/modelism-henri-coanda-a...2010-p-851.html

PS: titlul e un pic ciudat, adica cum .... si avioanele sale 1910-2010 ? Ca si cum ar fi activat pana in 2010 ?!


Da cam anagramat titlul. Cred ca se refera la 100 de ani ( 1910-2010) de la realizarea primului avion cu propulsie ducted fan (adica Sans Helice vorba rusului).

#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 27 September 2010 - 09:32 AM

am avut eu cartea in mana. dar fiind concurenta, ma abtin sa comentez ca voi fii subiectiv. vorba lui Olaf, neaparat rasfoiti cartea inainte sa dati bani pe ea!

#11 Useril este offline   costin_me 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 20-September 08

Postat 28 September 2010 - 04:45 PM

se pare ca am creat o confuzie foarte mare.
costin e costin (a.k.a superbu)
florin e florin (... nea florin)
si restu co poreclele lor.

plus poza este facuta de mine cu mobilu meu intr-un moment de neatentie al personalului din magazin.
originalu era cu destili meli.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poza_revista.jpg


#12 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 28 September 2010 - 07:25 PM

...eu am vrut sa cumpar revista pentru ca ma intereseaza subiectul cu cele 2 salupe torpiloare...Soimul si Vulturul...dar nu am gasit-o in Deva. Cei de la rodipet au dat faliment si acum nu stiu cine o mai distribuie prin tara. Sa o comand pe net ma costa de 3 ori decat revista....pe site scrie ca trimiterea cu colet costa 20 de lei + 8 lei revista...oare de ce asa preturi mari ?

Odata intr-un numar mai vechi acest numar era prezentarea unui remorcher cu zbaturi de pe dunare, DS Bakony, unguresc, pe site apare numai coperta tot asa ma dau peste cap de 10 ori sa vad prezentarea. Cand gasesc prezentarea mirarea mare...erau poze si desene preluate de pe site-ul unguresc http://www.hajoregiszter.hu/ (binenteles cu acordul lor) numai ca si planurile si pozele erau de aceleasi dimensiuni ca si cele din prezentarea de pe site...minuscule....

sper ca acum sa nu fie aceasi treaba, de aceea tot intreb de o recenzie a acestui numar

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 28 September 2010 - 07:27 PM


#13 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2010 - 07:59 PM

Poze rare cu IAR 21, apartinand dl-lui Dan Antoniu.

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 September 2010 - 07:59 PM

Claudiu,exista planuri pentru vedetele alea,insa sunt mici(planurile);nu minuscule ,dar mici.Atat de mici incat sa n-ai ce face cu ele(altceva decat sa le privesti).Pe (o) pagina,incap de la stanga la dreapta si atat.
Nu-mi cere scanuri pt.ca n-am scaner. :blink:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 September 2010 - 08:01 PM


#15 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 28 September 2010 - 08:42 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 28 Sep 2010, 20:25, a spus:

...eu am vrut sa cumpar revista pentru ca ma intereseaza subiectul cu cele 2 salupe torpiloare...Soimul si Vulturul...dar nu am gasit-o in Deva. Cei de la rodipet au dat faliment si acum nu stiu cine o mai distribuie prin tara. Sa o comand pe net ma costa de 3 ori decat revista....pe site scrie ca trimiterea cu colet costa 20 de lei + 8 lei revista...oare de ce asa preturi mari ?


Pe site au doar optiunea cu 20 de lei coletul, dar acum trimit si ramburs prin posta, deci 7 lei, dar tot e aproape cat pretul revistei.

#16 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 28 September 2010 - 10:04 PM

Da..merita sa iei mai multe...au citeva carti si reviste interesante..si la preturi la blindate 1/35 stau mega bine, atunci poate pretul coletului e mai rentabil. Ma supara doar faptul ca nu au plata cu ramburs ...asa sa merg sa pun banii in nu stiu ce cont e peste mina.



Vezi postareaanstro, la 28 Sep 2010, 21:42, a spus:

Pe site au doar optiunea cu 20 de lei coletul, dar acum trimit si ramburs prin posta, deci 7 lei, dar tot e aproape cat pretul revistei.

Aceasta postare a fost editata de orogos: 28 September 2010 - 10:06 PM


#17 Useril este offline   ManiakTC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 23-September 09
  • Location:Slobozia

Postat 30 September 2010 - 08:48 AM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 28 Sep 2010, 20:25, a spus:

...eu am vrut sa cumpar revista pentru ca ma intereseaza subiectul cu cele 2 salupe torpiloare...Soimul si Vulturul...dar nu am gasit-o in Deva. Cei de la rodipet au dat faliment si acum nu stiu cine o mai distribuie prin tara. Sa o comand pe net ma costa de 3 ori decat revista....pe site scrie ca trimiterea cu colet costa 20 de lei + 8 lei revista...oare de ce asa preturi mari ?

Odata intr-un numar mai vechi acest numar era prezentarea unui remorcher cu zbaturi de pe dunare, DS Bakony, unguresc, pe site apare numai coperta tot asa ma dau peste cap de 10 ori sa vad prezentarea. Cand gasesc prezentarea mirarea mare...erau poze si desene preluate de pe site-ul unguresc http://www.hajoregiszter.hu/ (binenteles cu acordul lor) numai ca si planurile si pozele erau de aceleasi dimensiuni ca si cele din prezentarea de pe site...minuscule....

sper ca acum sa nu fie aceasi treaba, de aceea tot intreb de o recenzie a acestui numar


Am eu revista daca doresti o sa fac niste scanuri la planurile de care ai nevoie si le trimit pe adresa de e-mail.

#18 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 30 September 2010 - 09:02 AM

...Excelent...ManiakTC vezi ca ti-am trimis un PM

#19 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 02 October 2010 - 10:22 AM

Haideti sa mai fim asa carcotasi...
Mi-am comandat 4 reviste ce contin descrierea IAR-urilor 14,15,16 si 21. Am ramas uimit de calitatea desenelor (felicitari d-lui ing,Tascau Loreman Cristinel),sunt superbe! Am trimis banii la d-na Cristina Craciunoiu prin mandat postal si ieri am primit pachetul , fara nici o alta taxa postala decat pretul revistelor.
Ar trebui sa apreciem totusi straduinta celor de la Modelism de a apare cu subiecte pentru toti in conditii grafice bunicele si la un pret sub al unui pachet de tigari...
Deci haideti sa nu mai fim asa romani... Eu voi astepta seria desenelor cu constructii romanesti ca in copilarie!
Vali

#20 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 02 October 2010 - 04:27 PM

Vali, urmatorul este IAR-22 cu povestea zborului pana la Lacul Victoria realizat de Irina Burnaia si Petre Ivanovici cu YR-INA.
Ce face Loreman este extraordinar. Daca ar fi toate materialele din Modelism la nivelul celor cu IAR-urile ar fi chiar o revista f buna. Poate ia masuri dl Craciunoiu. Prima conditie ar fi sa nu mai bage in revista desene si poze de pe net, este o treaba chiar jenanta. Parerea mea.
Pana una alta, revista e vanduta de seria cu IAR-urile, eu unul d-aia o cumpar.
Ah, ar mai fi si serialul cu Cotul Donului. Restul.....

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi