Forum Machete,Modelism,Hobby: Yamaha YZF R1 - 1998 - OOB - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yamaha YZF R1 - 1998 - OOB Tamiya 1:12

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 September 2010 - 07:57 AM

Salut prieteni!

Ma indepartez o vreme de zburatoare si revin cu un nou WIP, de data aceasta cu o motocicleta Yamaha YZF R1.

Imagine postata

Cu acest WIP doresc sa si arat metoda mea de lucru celor care m-au intrebat cum sa procedeze in anumite situatii, dar deocamdata nu voi face modificari prea mari si nu voi detalia macheta. Gradul de detaliere al kit-ului este oricum decent!
Macheta am inceput-o in concediu (lucrind putin cite putin in fiecare dimineata la o cafeluta :blink: ) prin taierea componentelor de pe rame. Calitatea partilor este buna, dar spre suprinderea mea, toate piesele mici au pe mijloc acele linii suparatoare. Nu sunt bavuri, mai degraba in engleza asa numitele "mold lines". Ok, cutitul meu OLFA si-a facut treaba cu succes, dar a luat ceva timp.
Venit acasa, am spalat toate piesele si am trecut la vopsirea lor. Cadrul, furca spate, furca fata au fost curatate cu Triumf de vopseaua crom deoarece piesele aveau prea multe imbinari cu rama iar la taiere si slefuirea acestora vopseaua se ducea, din pacate in multe locuri vizibile. Vezi topicul deschis aici!
Furca spate a fost inchisa intr-un loc unde Tamiya deobicei nu inchide acea componenta. Multi folosesc chituri expoxidice sau de polyester, eu am ales foaie de stiren. Cadrul si furca spate a fost vopsita cu grund alb Tamiya iar dupa o saptamana in care am permis grundului sa se usuce bine bine am aplicat vopseaua Tamiya TS 30 Silver Leaf.
Motorul este vopsit conform instructiunilor, folosind exact culorile recomandate de Tamiya. Ca o atentionare, vopselele Tamiya XF 16 si X 11 trebuie sigilate cu un lac, altfel mai ales la mascare cu banda adeziva (Tamiya) particule de metal se desprind de suprafata vopsita si nu mai arata bine. Aseara am reusit sa lipesc toate componentele motorului si am atasat si tubulatura. Pentru un mic test am prins motorul pe cadru.
Carenajele au fost vopsite si ele mai intai in grund alb Tamiya urmeaza vopselele (Tamiya TS 26 si TS 8). Teava de esapament a fost vopsita tot vineri cu vopsea TS 14 Gloss Black (o vopsea exceptionala!!) pentru a o pregatii pentru cromare cu Alclad II Chrome. Mai jos vedeti si poza cu un test pe o lingurita de plastic folosind acelasi tratament...
Va las cu pozele actuale, incerc sa revin diseara cu alte pozei ale componentelor mici care sunt deja vopsite!
Cu se zice pe aici... bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00227s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00222s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00226s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00225s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00223s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00221s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00218s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00213s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00212s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00211s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00208s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00185s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00182s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00228s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 27 September 2010 - 08:07 AM


#2 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 27 September 2010 - 08:18 AM

Salve Tibi! Desi sunt chopperist si nu prea ma impac cu motoarele de viteza sunt nerabdator sa vad atat marele final, cat si etapele de lucru.
Spor!

#3 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 27 September 2010 - 08:11 PM

Pentru o secunda am stat si m-am gandit de ce ai pus in topic o poza cu lingura :)) Foarte frumos a iesit cromul.

Arata foarte bine pana acum, astept finalul, spor in continuare. Bafta

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 September 2010 - 09:01 PM

@ gabriel chelaru- eu sunt un mare fan si al curselor auto / moto si imi place sa construiesc si asaceva. Din pacate cei care construiesc machete auto moto nu se prea arata pe forum iar acei citiva care incearca sa faca aceste machete consider ca au nevoie de incurajare. In cazul de fata kiturile Tamiya sunt o placere sa lucrezi chiar daca au si ele bube asa cum am scris mai sus.

@GGG - Ma bucur ca iti prezinta interes aceasta lucrare. Lingurita pentru cafea este un mediu de testare foarte bun , mai mult este turnat tot din stiren. In cazul de fata am testat cromul Alclad II. A iesit mai bine decit m-am asteptat dar este cam maximum ce pot atinge cu acest produs. Pe viitor am sa incerc un produs similar - Spaz Stix Chrome care este produs tot in Anglia.

Am mai progresat la vopsirea carenajelor. Am aplicat TS 26 (alb pur) pe toate partile care necesitau aceasta culoare. Din pacate, cu toate ca am vopsit afara scamele nu m-au ocolit fix la ultimul strat si am fost nevoit sa astept uscarea vopselei, slefuirea cu pila de unghii pentru a elimina scamele. Dupa slefuire a urmat lustruirea cu pastele Tamiya Compound Corse si Fine. Mai jos vedeti o fotografie comparativa.
Am mai resit sa fixez fara lipire si telescopul la furca spate. Din pacate am zgiriat arcul (rosu) in interior si sa ciupit putin vopseaua, partea buna este ca nu se va vedea prea usor, problema este ca eu stiu ca s-a intimplat! :blink:
Atit pe azi, sper sa mai am si maine ce sa va arat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00230s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00231s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00232s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 27 September 2010 - 09:02 PM


#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 September 2010 - 07:33 PM

Am mai progresat putin. Cauciucurile au fost slefuite cu smirghel de 400 la ud pentru a inlatura dunga (bavura) de pe mijloc, dupa care au fost fierte 10 minute pentru a preintimpina deteriorarea lor in timp...Atentie, faza cu fiertul merge bine numai la cauciucurile Tamiya! Alte marci se pot deteriora iremediabil!!! (ex. Revell, Fujimi).
Discurile de frina au fost lipite pe jenti. Lantul, aparatoarea de lant si frina spate au fost numai puse in loc. Nu necesita lipire.
Motorul si furca spate sunt fixate in suruburi, definitiv.
Sper sa va mai pot arata progrese si in zilele viitoare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00233s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00234s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00235s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00236s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00237s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00238s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 28 September 2010 - 07:34 PM


#6 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 28 September 2010 - 08:28 PM

Deja incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la reconditionarea motocicletei mele, prima data mi-a starnit interesul motorul lui oleg dar deja ma uit la a mea si mi-e rusine. A fost printre primele kit-uri din domeniul "auto/moto" si n-a avut nici o vopsea, doar cateva decaluri, ceea ce mi se pare un avantaj pentru ce va urma. E vorba de un Ducati Monster S4 la 1/9..... o sa intre in "service" cat de curand.

Frumos au iesit cauciucurile si lantul. BRAVO !

#7 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 28 September 2010 - 09:08 PM

foarte frumos si curat lucrat pana acuma,sunt tare curios cum va evolua in continuare,se anunta o macheta frumoasa

#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 October 2010 - 08:44 PM

Am mai progresat putin...
Sistemul de racire este vopsit si ansamblat. In poza 3 am facut un test, radiatorul nu este montat definitiv. Trebuie sa termin mai intai teava de esapament. Momentan este aplicata vopseaua neagra (Tamiya TS 14) ca baza pentru decaluri si cromul Alclad II. Mai intai urmeaza aplicarea decalului pe toba de esapament, lacuirea decalului si aplicarea cromului. Sper sa mearga bine totul...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00239s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00240s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00241s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00242s.jpg


#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 October 2010 - 09:39 PM

Va salut!
Un mic update. Piesele mici sunt vopsite si o parte lipite. Partile transparente de la semnalizare si stop spate au fost vopsite cu vopsele semitransparente Tamiya . Cu putin noroc, maine sunt retusate si carenajele si sper sa vi le pot arata maine seara. Si furca fata este posibil sa o termin maine :blink:. O seara placuta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00243s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00244s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00245s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 05 October 2010 - 09:42 PM


#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2010 - 11:07 PM

Arata absolut superb pana acuma!

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 October 2010 - 08:08 PM

Salut cartula! Da, arata bine :blink: si mie imi place!
Am mai progresat dar nu cum mi-am dorit... Macar furca fata este gata de ansamblarea finala, prefer insa sa o finalizez numai cind am si teava de esapament gata. Pina una alta am montat-o de proba sa o vad cum sta dar am vrut sa v-o arat si voua. Aripa fata mai primeste un strat de vopsea si apoi decaluri, lac 2K si lustrul final. Aripa spate am lipit-o acum 20 minute. Lipirea am facut-o cu Gator Glue, sunt curios cit de bine se lipeste.
Cam atit pentru astazi, sper sa revin curind cu progrese si sper ca nu va plictisesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00248s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00249s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00251s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00252s.jpg


#12 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 06 October 2010 - 09:06 PM

Sa sti ca ai putea posta pozele astea undeva la vanzari moto,si nu si-ar da nimeni seama ca nu este vorba despre o motocicleta reala,foarte frumos si curat lucrat

Aceasta postare a fost editata de GahuFlo: 06 October 2010 - 09:06 PM


#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 October 2010 - 04:17 PM

Un mic update inainte de cel mare!
Carenajele sunt vopsite si partial lustruite pentru a marii aderenta decalurilor. Intretimp am terminat si aripa cea mica de pe spate.
Dupa ce am aplicat citeva straturi subtiri de rosu - TS 8 - am aplicat lac bicomponent auto (2 K Klar - Policolor). Astazi m-am indeletnicit cu slefuirea si lustruirrea piesei. Produsul final straluceste de "iti ia oachi" :blink: . In poza atasata inca nu este lipita, am pus-o doar de proba, diseara Gator intra in actiune!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00257s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00254s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 11 October 2010 - 04:19 PM


#14 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 October 2010 - 04:23 PM

Va salut!

Ma apropiu de partea periculoasa a acestui mic project! Aplicarea lacului 2 K (K12- Klar) peste decaluri. Testele pe care le-am facut sunt foarte promitatoare dar stiu din testele precedente ca lucrurile pot sta si altfel...Daca decalurile nu sunt bine uscate sau au silvering poti avea surprize neplacute, decalurile fac besici! Daca o dau in bara va trebuii sa reiau toata munca si fac motocicleta albastra, varianta pentru care mai am decaluri.
Pina acum am terminat de aplicat vopseaua alba ( TS 26 ) si rosu ( TS 8 ) pe carenaje si am aplicat o mare parte din decaluri.
Am finalizat seaua fata si spate prin aplicarea unui lac mat (Gunze enamel)Si bordul este gata. Decalul este "sigilat" cu trei straturi de "Future" aplicate cu pensula. Furca fata mai primeste un usor wash in rest este gata de montajul final.
Teava de esapament a primit decalurile, astazi urmeaza sa aplic lacul 2 K peste!
Nu va mai plictisesc cu vorba, si va las cu citeva fotografii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00259s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00261s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00262s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00264s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00265s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00266s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00267s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00268s.jpg


#15 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 19 October 2010 - 08:07 PM

DA.De trei ori DA.Cu avioanele ne-am lamurit ce poti.Acum stam si ne minunam de ce vedem la sectiunea moto.Stau si ma intreb:de ce-o fi in stare omul asta daca se apuca de vre-o nava ? Chiar,Tibi, o nava pe cand vedem ? :hi:

#16 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 October 2010 - 07:47 AM

Salut Busila! Ma bucur ca iti place lucrarea :bang: De doi ani jumate decind m-am reapucat de modelism, m-am "antrenat" pentru aceste bijuterii gen moto - auto. Acum am sa incerc sa fac citeva motociclete si masini de formula 1. Ca sa nu pierd din idei si tehnici am sa mai fac din cind in cind cite o macheta aero, dar nu in ritmul de pina acum.
Legat de nave, consider ca in primul rind corabiile sunt cele mai grele si complexe machete, majoritatea lor fiind de o frumusete iesita din comun. Pentru acestea nu sunt inca pregatit, mai am de invatat :hi: Dar te asigur ca in viitorul putin mai indepartat voi construii citeva. Doar sanatate sa am, restul se rezolva! :hi:

#17 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 October 2010 - 03:20 PM

Am inaintat foarte mult, cred ca pina la sfirsitul saptamanii as putea sa termin motocicleta. Depinde si de putin noroc de care din pacate de citeva ori nu am avut!
Astazi va prezint toba de esapament care este gata, trebuie doar montata pe motor si cadru.
Tevile si esapamentul sunt vopsite cu Tamiya TS 14, dupa care am aplicat Alclad II Chrome. Am facut si un usor Weathering dupa niste poze pe care le am ca referinta. Am folosit vopsele semitransparente de la Tamyia X 19 Smoke si X 26 Clear orange. Toba are doua decaluri care reprezinta fibra de carbon. Pentru protectie am aplicat doua straturi de lac KLAR 2 K.Sper sa va placa si voua.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00269.JPG
  • Imagine atasata: DSC00270s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00271s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 26 October 2010 - 03:24 PM


#18 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 26 October 2010 - 06:13 PM

Impecabil ! Sa nu uiti sa faci si capatul de la evacuare usor afumat.

Spor in continuare, si multa atentie ca acu pe ultima suta e important.

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 October 2010 - 08:08 PM

Deviez usor de la ideea de a face motocicleta OOB deoarece am dat de o treaba care este dificila pentru mine si nu este nici prea realista.
Am cautat pe net niste nituri si am dat de niste nituri Tuner Model Manufactori care sunt cu capete pentru suruburi in cruce, exact ca la motocicleta reala. Nu am mai stat pe ginduri si mi-am luat doua variante, cele cu cap de 1,0 mm si cele cu cap de 0,7 mm. Cele mari sunt deja montate, maine aplic si cele mici in jurul parbrizului din fata.
Toate carenajele sunt slefuite si lustruite. Rezultatul este destul de bun dat fiind faptul ca lucrez pentru prima data cu lac 2 K peste decaluri. Pentru urmatorul model stiu ce am de facut pentru a nu mai intimpina greutati. Aplic lacul si inaintea decalurilor deoarece am constatat cu stupoare ca decalurile adera greu pe vopseaua Tamiya TS 26 Alb pur. Decalurile, fie ele cit de bune, fac silvering si daca lacul 2K prinde o bula de aer, se umfla!
Acum la acest lac mai este si partea buna, acele umflaturi dispar aproape complet dupa citeva zile. Slefuirea si prin asta netezirea suprafaetei in asemenea situatii mai ajuta inca putin! - Si inca un mic argument, pe vopseaua TS 8 Rosu Italian decalurile nu fac silvering, aderenta este foarte buna!
Ok, va las cu noile fotografii...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00272s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00274s.jpg
  • Imagine atasata: DSC00273s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 27 October 2010 - 08:11 PM


#20 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 28 October 2010 - 08:40 AM

Stau, ma uit si ma minunez. Cum zicea cineva pe forum, "sigur nu sunt poze cu motocicleta reala?".
Si cand ma gandesc ca o sa urmeze masinile de F1 pe care mi le-ai aratat.... Daca motocicleta iese asa, ma intreb cum vor iesi masinile si daca nu ar trebui sa ma las de modelism.
FELICITARI MAESTRE!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi