Forum Machete,Modelism,Hobby: Milenium Falcon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Milenium Falcon cel mai mic de la Revell

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 October 2010 - 04:34 PM

Nimic nu mi s-a parut mai haios in ultima vreme, in lumea asta prea mica si prea starmta a modelismului static romanesc, poate doar stergerea link-ului catre o lucrare de-a mea de pe cel ce se vrea cel mai adevarat si democratic forum romanesc de modelism. Fireste ca nu este vorba despre acest forum. :bang: .
Asa ca impulsionat de aceste ultime fapte de vitejie ale "concurentei" voi mai posta inca o lucrare respectiv pe cea de mai jos.
Imagine atasata: milenium_falcon1.jpgImagine atasata: milenium_falcon3.jpg

Povestea machetei a inceput in aprilie la Ankara de unde am cumparato ca sa nu vin cu mana goala.
Piesele kitului sunt prevopsite asa ca mi-a fost foarte evidenta diferenta dintre a construi si a asambla (Unora le scapa diferenta asta. Bine! Le scapa mult mai multe. :hi: ).
Imagine atasata: mfalcon_rame.jpg

Asamblarea a fost o nimica toata.
Imagine atasata: mfalcon_gata2.jpg

Asa cum se vede de peste tot, se vede ca nu se vede mai nimic asa ca a trebuit pentru inceput sa adaug umbre drept pentru care am adaugat niste tus Rotring in ceva Future, dar nu prea mult si am inceput sa ma dau cu el pe suprafete.
Imagine atasata: mfalcon_spalare2.jpgImagine atasata: mfalcon_spalare3.jpg

Dupa uscare au urmat luminile asa ca a trebuit sa actionez cu un gri foarte deschis pe care neavandul la indemana l-am fabricat din combinatia alb cu putin negru ambele Vallejo.
Imagine atasata: mflumini2.jpg

Dupa uscare ceva prafuri au fost aplicate cu un buretel de farduri pe unele suprafete pentru a mai rupe din culoarea de baza, prafurile fiind obtinute at home in intregime.
Imagine atasata: mfgata1.jpg

Pentru expozitia de la Bucuresti am incropit in graba un mic peisaj de iarna (Cei ce au vazut "Imperiul contraataca" stiu ce si cum).
Imagine atasata: milenium_falcon2.jpg

Bafta, Corleone! :hi:

Bafta!

#2 Useril este offline   Para 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 19-October 10
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2010 - 05:29 PM

In Ep. 5, pe la inceput, e Chewie sus pe nava cu un aparat de sudura si e un pan scurt, cateva cadre, cu suprafata superioara. In HD se vad bine :) Si se mai vede bine dupa cafteala printre asteroizi cand sta lipita pe spatele "radarului" (?) de pe star destroyer, se unde pleaca cand se purjaza gunoaiele.
Mie, ca fan inrait Star Wars, mi se pare prea rosie. Durasteel-ul nu rugineste :)
Tot ce-i da aspectul de nava batuta sunt urme de proces fizic sau termic. Impact de laser/blaster, micrometeoriti, arsuri de la intrarea cu viteza mare in atmosfera, furtuni de nisip, lovituri de bolovani, copaci, stalactite, etc... Deci praf de carbon, dry-brushing pe metal, patch-uri de otel rub'n'buff.

Parerea mea :)

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 October 2010 - 08:23 PM

Rosata nu provine de la ruginitura asa cum bine ai mentionat, ci de la praful acumulat prin atmosfera diverselor planete pe unde a trecut, dar intradevar este prea rosie.

Bafta!

#4 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 27 October 2010 - 10:43 AM

La dimensiunile kitului producatorii respecta destul de bine marcajele de pe fuselaj. Daca eram in locul tau ii trageam si niste battle damage-uri p'aici pe colo. Ca si nuanta de baza a fuselajului eu unu il vad mai deschis la culoare. Falconul are suficienta rugina pe dansul dar nici chiar peste tot.

#5 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 October 2010 - 02:28 PM

Vezi postareacrios, la 26 Oct 2010, 17:34, a spus:

Nimic nu mi s-a parut mai haios in ultima vreme, in lumea asta prea mica si prea starmta a modelismului static romanesc, poate doar stergerea link-ului catre o lucrare de-a mea de pe cel ce se vrea cel mai adevarat si democratic forum romanesc de modelism.


Nu se vrea democratic. Dimpotriva. Stiu acolo pe unu' cu un topor cat casa si un temperament pe masura.

Linkul s-a pierdut dintr-o greseala tehnica. Am remediat. Ia verifica:

Ditamai linku' nesters

Acu' daca ne-am linkuit unii cu altii suntem prieteni. :hi:

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 27 October 2010 - 02:30 PM


#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 October 2010 - 04:02 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 27 Oct 2010, 15:28, a spus:

Linkul s-a pierdut dintr-o greseala tehnica.
............................................................
Acu' daca ne-am linkuit unii cu altii suntem prieteni. :hi:

Cunoscand deja prea bine persoanele ... al dracu link si mama ei de tehnica ... Hai sa fim seriosi!
Cat despre prieteni ... foarte , foarte de mult s-ar mai fi putut intampla asta. Din pacate, calea s-a ales gresit.

Bafta!

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 October 2010 - 06:26 PM

Vezi postareakrik, la 27 Oct 2010, 11:43, a spus:

La dimensiunile kitului producatorii respecta destul de bine marcajele de pe fuselaj. Daca eram in locul tau ii trageam si niste battle damage-uri p'aici pe colo. Ca si nuanta de baza a fuselajului eu unu il vad mai deschis la culoare. Falconul are suficienta rugina pe dansul dar nici chiar peste tot.


Da! Avand in vedere ca macheta are ~11x8 cm, este chiar plina de detalii si nu difera prea mult de surata ei pe care Revell a produso la dimensiune mult mai mare (in pozele de la muzeu nava mare de la Revell este chiar dedesupt).
Pe cea mare n-am asamblato, dar am cochetat cu surata din carton care are insa o dimensiune intermediara (YT-1300 Freighter).

Inital, fabuland nitel, am vrut sa integrez nava intr-o diorama martiana fara legatura cu filmul. Un fel de continuarea continuarii. Am pregatit nava cu praf rosu martian dar n-am facut si mica diorama cu pamant si stanci rosii. In preajma salonului national de anul acesta am revazut "Imperiul contraataca" asa ca in maxim 2 ore nava a aparut in peisaj de iarna fara insa a reumbla la "prafuire". Dupa retragerea de la expozitie va suferi cateva modificari in acest sens (n-am sigilat macheta dupa prafuire) dar si peisajul va suferi o modificare.
Din cauza de modificari, macheta nu va fi prezenta la Alba.
Despre battle damage-uri . :hi: .. inca mai stau pe ganduri. Sunt si un pic inhibat de faptul ca am lucrat si lucrez cu lasere si astea au prostul obicei sa se comporte altfel decat in filme. Nu exclut insa posibilitatea de a face ceva in sensul asta, in urma sfaturilor voastre.

Bafta!

#8 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 27 October 2010 - 09:52 PM

Nenea Cristi,mie imi place mult de tot! :hi:
Bafta in continuare! :bang:

#9 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 October 2010 - 01:39 PM

Vezi postareacrios, la 27 Oct 2010, 19:26, a spus:

lucrez cu lasere si astea au prostul obicei sa se comporte altfel decat in filme.


Cu totii stim ca laserul gaureste si lasa marginile negre. Asa ca fii baiat de treaba si procedeaza in consecinta.

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 October 2010 - 07:20 AM

Vezi postareaanakinu, la 27 Oct 2010, 22:52, a spus:

Nenea Cristi,mie imi place mult de tot! :hi:
Bafta in continuare! :hi:


Multumesc!


Vezi postareaOlafTheViking, la 28 Oct 2010, 14:39, a spus:

Cu totii stim ca laserul gaureste si lasa marginile negre. Asa ca fii baiat de treaba si procedeaza in consecinta.


:bang:

Bafta!

#11 Useril este offline   Para 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 19-October 10
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2010 - 08:30 AM

Vezi postareacrios, la 27 Oct 2010, 19:26, a spus:

lucrez cu lasere si astea au prostul obicei sa se comporte altfel decat in filme.


Sunt sigur ca n-ai lucrat cu unul la care lasing-cavity sa fie umplut cu tibanna gas. :)

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 October 2010 - 03:32 PM

Vezi postareaPara, la 29 Oct 2010, 09:30, a spus:

Sunt sigur ca n-ai lucrat cu unul la care lasing-cavity sa fie umplut cu tibanna gas. :)


Asta nu pentru ca n-asi fi putut ci doar pentru ca inca n-a fost inventat.
Oricum, astea-s doar amanunte. :bang:
:hi: si

Bafta!

#13 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 29 October 2010 - 04:09 PM

Sper sa nu fi o noutate dar nici Milenium Falcon nu exista....sau este cumva parcat pe Otopeni ?.

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 October 2010 - 05:37 PM

Vezi postareaorogos, la 29 Oct 2010, 17:09, a spus:

Sper sa nu fi o noutate dar nici Milenium Falcon nu exista....sau este cumva parcat pe Otopeni ?.


Imi pare rau dragul meu, dar te inseli. Asta pentru ca nefiind nici pe Otopeni si nici pe un alt aeroprt din tara ti-a scapat unde ar putea fi in realitate (sau macar a fost).
Poate te mai gandesti si iti aduci aminte unde ai vazut nava, pentru ce a fost folosita ... pana atunci poate redescoperi eventual si simtul umorului prezent pana acum in toate postarile pana la a ta, dai si tu frau liber fanteziei ca doar te-ai apucat sa scri la rubrica SF si ar fi pacat sa te apuci sa te gandesti prea adanc si serios la ce se scrie p-aici. :hi:

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 29 October 2010 - 05:38 PM


#15 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 29 October 2010 - 08:14 PM

Calm calm prea sensibil esti nenea Crios. Sti cum e nu te urmareste chiar toata lumea si nu toti iti vor raul.  :hi:

#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 October 2010 - 08:53 PM

Fi "serios", Dragos!
Ma gandeam eu ca ar fi chiar curios sa vrei sa strici buna dispozitie. :hi:
:bang: :hi: si

Bafta!

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 October 2010 - 11:35 AM

:hi:

#18 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 02 November 2010 - 06:42 PM

Vezi postareaorogos, la 29 Oct 2010, 16:09, a spus:

Sper sa nu fi o noutate dar nici Milenium Falcon nu exista....sau este cumva parcat pe Otopeni ?.



Ba exista la Otopeni !Este chiar la mine in birou! :hi: :hi: !
Lipit pe perete!!!!!
Bafta !

Aceasta postare a fost editata de anakinu: 02 November 2010 - 06:43 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi