Forum Machete,Modelism,Hobby: X-WING - 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

X-WING - 1/48

#1 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 25 May 2010 - 06:30 PM

Kitul in sine a mai avut un review in sectiunea asta cu ceva vreme in urma si de aceea nu insist cu descrierea lui. Macheta am relizat-o cu aprox. un an in urma in varianta Luke Skywalker( RED 5).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S8002358.JPG
  • Imagine atasata: S8002359.JPG
  • Imagine atasata: S8002362.JPG
  • Imagine atasata: S8002367.JPG
  • Imagine atasata: S8002378.JPG
  • Imagine atasata: S8002379.JPG
  • Imagine atasata: S8002382.JPG
  • Imagine atasata: S8002383.JPG
  • Imagine atasata: S8002384.JPG
  • Imagine atasata: S8002386.JPG
  • Imagine atasata: S8002390.JPG
  • Imagine atasata: S8002391.JPG
  • Imagine atasata: S8002392.JPG
  • Imagine atasata: S8002393.JPG
  • Imagine atasata: S8002395.JPG
  • Imagine atasata: S8002396.JPG
  • Imagine atasata: S8002397.JPG
  • Imagine atasata: S8002401.JPG
  • Imagine atasata: S8002402.JPG
  • Imagine atasata: S8002405.JPG
  • Imagine atasata: S8002406.JPG


#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2010 - 12:01 AM

Arata pur si simplu excelent. Sau mai bine zis pe gustul meu.
Daca ar fi nelamuriri pribvind detalii ale machetelor din film, aici poti sa te lamuresti cu toate.
Tine-o tot asa Krik.
Felicitari pentru colectie.

#3 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 26 May 2010 - 12:22 PM

Multumesc Wurger. M-au fascinat intotdeauna vehicolele din S.W.(seria veche) dar X-ul alaturi de Falcon se afla pe primul loc. Macheta arata bine desi am facut cateva erori la vremea aia.Ma rog...a fost prima mea macheta.

#4 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 26 May 2010 - 04:31 PM

Daca asta a fost prima ta macheta, eu ma reprofilez pe crosetat. Seria veche Star Wars? Nu exista decat o singura trilogie...restul e tacere. La mai mare!

#5 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 26 May 2010 - 05:44 PM

Frumos lucrat,aceeasi detaliere ca la Y-Wing.
Imi place mult!
Sa ai spor la cele ce vor urma

#6 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 26 May 2010 - 09:57 PM

Forta sa fie cu tine!
A iesit bestial ! Felicitari ! :diablo:
Spor !

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 May 2010 - 12:57 PM

Exceleeent Krik ,FELICITARI ! :pardon: :rofl: Ma gandeam sa-ti propun , daca nu-ti e prea greu,ti se pare interesant si iti e la indemana , sa colezi in cateva poze machetele cu imagini din film ( rulezi filmul , "pauza " ,ctrl+ PintScreen si apoi decupezi pe contur macheta si o colezi in imagine ,respectand unghiul din care cade lumina ) . --- In alta ordine de idei , mie unul imi plac si " navutele " din seria noua , insa actiunea mi se pare prea rapida si mai putin elaborata pentru a te " prinde " . --- Btw ., cu ce ai facut invecheala ( mai inchisa la culoare )-e cumva mina de creion ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 May 2010 - 01:02 PM


#8 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 27 May 2010 - 01:35 PM

Multumesc. Interesant mi se pare orce lucru legat de S.W. O sa incerc o colare a modelelor cu niste capturi de ecran din film. Tehnic nu prea stiu cum se face dar de aia exista Photoshop cu tutorialele de rigoare.:) Si vehicolele din seria noua S.W. sunt ok acestea fiind ca si design precursoarele navelor din seria ,,veche"(x-wing, y-wing, stardestroyere, chiar si tie-fightere) dar alea vechi se faceau cu sudoare de aia le apreciez mai mult. Uzura am realizat-o cu tot arsenalul posibil(pigmenti, wash acrilic, wash ulei si seturi de weathering de la tamiya). Din pacate nu mai tin minte exact ce si unde am folosit, dar mina de creon nu am folosit.

#9 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 27 May 2010 - 03:34 PM

Putin off topic
Daca prima serie reprezinta prezentul actiunii iar seria noua reprezinta trecutul,cum naiba se face ca toate navele,vehiculele,in general tehnologia,sunt mult mai avansate(cel putin vizual)?Designul noilor nave este mult mai elaborat si mai elegant.Ok,inteleg ca designul a evoluat teribil din anii 70/80 pana in prezent,dar totusi,discrepanta este prea mare

Aceasta postare a fost editata de axor: 27 May 2010 - 03:35 PM


#10 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 27 May 2010 - 05:17 PM

Nu e off topic deloc din punctul meu de vedere. La chestia asta cu ,,involutia" sau downgrade-ul tehnologiei dintre cele doua serii m-am gandit si eu de multe ori si nu am gasit un raspuns...simplu. Dar putem sa lansam supozitii daca tot suntem la sectiunea sci-fi unde imaginatia poate sa zburde. Eu cred ca orce societate(fie ea si intergalactica) supusa unui regim totalitar se degradeaza economic, artistic, social s.a.m.d. iar ,,Republica" infloritoare, democrata si INOVATOARE a fost inlocuita de un imperiu totalitar, rigid si fara imaginatie. Intradevar exista o discrepanta vizuala intre cele doua serii (de la tablouri de bord supertehnologizate, holografice la niste pereti gri cu butoane mari cat cutia de chibrituri). Mai mult ca sigur daca am observat noi ,,problema" asta au vazut-o si producatorii iar cel mai clar se vede in ,,Revenge of the Sith" unde aproape brusc stardestroyerele si navele mai placute vizual sunt inlocuite in ultimele imagini din film cu un interior de stardestroyer gri cu podele negre si uniforme foarte gri. E clar ca tranzitia vizuala s-a facut prea repede dar o trecere mai elaborata nu s-ar fi putut face decat prin 2-3 filme ceea ce din pacate nu s-a mai realizat.

#11 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 27 May 2010 - 06:43 PM

Pai anii de razboi isi spun cuvantul, la sfarsit, fondurile se subtiaza, uitati-va la avioanele japoneze cum aratau la sfarsitul razboiului, scorojite si vai de ele. Cam asta ar fi o explicatie si cu involutia navelor din SW.

#12 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 27 May 2010 - 08:28 PM

Krik, esti simpatic:o societate totalitara se degradeaza, una democratica infloreste. Romania e cel mai bun exemplu :) Lasand gluma la o parte, daca e vorba de imaginatie, putem broda orice scenariu. Eu ma pun in pielea lui Lucas si imi dau seama ca trebuia sa profite de ceea ce tehnologia ii punea la dispozitie la peste 20 de ani dupa trilogie.

#13 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 28 May 2010 - 01:16 PM

Cred ca asta ar fi explicatia cea mai buna,desi,suna bine si ipoteza lui Krik.
Ma gandesc ca era firesc sa fie urmate noile tendinte in design.

anii 70/80
Imagine atasata: Chevrolet_Caprice_Clasic.jpg Imagine atasata: xwing.JPG

anii 2000
Imagine atasata: 2003_Chevy_SS_Concept_Car_front_angle.JPG Imagine atasata: 8736941.JPG

#14 Useril este offline   Andrei_Popescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Alba-Iulia

Postat 19 September 2010 - 11:58 PM

Mie nu mi se pare ca navele au involuat. Navele de lupa "TIE" ale imperiului mi se par mai bune decat cele din "Revenge of the Sith". Cat despre nave rebelilor, sigur sunt niste modele mai vechi (se vede si dupa performanta lor in lupta din "A New Hope"). Aceste nave vechi (X-Wing, Y-Wing) sunt mult mai usor de obtinut decat cele de ultimul tip (TIE Fighter).

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2010 - 08:56 AM

Da, Axoare !
Faza e ca nici nu trebuie sa urmaresti tendinta designului prea tare.
E o chestie care intra in constiinta colectiva si atunci cand cotrobai prin imaginatie CA SA LUCREZI un model dai peste ceva in trendul perioadei.
Cosmosul tau imprumuta solutii de la ARC fighter si Naboo, de exemplu.
Si aia de la atelierul SW (Lucas) erau tot oameni. Saltul a fost totusi extraordinar de la Flash Gordon, Planeta Gigantilor si Robo din Planeta interzisa la ce au facut ei. Mai ales ca se lucra cu desene si modele facute cu mainile. Una e sa faci o imbinare cu lipici si chit si alta e sa o faca Corelu'.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 20 September 2010 - 08:57 AM


#16 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 September 2010 - 10:29 AM

Exact. Scenaristii de atunci si de cum se "orienteaza" dupa "moda vremii". Daca prin anii '60 un robot era o masinarie enorma, cu lampi (tuburi electronice), beculete si antene paraboloce se i se invirteau pe cap, si care abia se misca, Data este un "om" ca toti ceilalti. Daca navele de atunci aveau o forma fusiforma si aterizau vertical pe trei craci, azi...stiti si voi mai bine!
Daca va uitati bine, nava de lupta de prin anii 70 seamana bine cu un F-18 sau F-104, cea moderna aduce cu F-22 sau F-23!
Doar ufologii au ramas la aceleasi blide zburatoare! :whistle: Si la omuletii gri, cu ochii mari, fara haine pe ei!

#17 Useril este offline   Para 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 19-October 10
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 12:56 PM

Nu mi se pare corecta comparatia cu automobilul - bling-bling-ul, plasticele colorate, formele rotunjite si CX-ul n-au nimic de-a face cu o masina de lupta. Si daca pui un sport coupe modern, macar compara-l cu un corvette din 70.

X-Wing-ul in comparatie cu Naboo fighter este un heavy-weight. 4 turbo-lasere, 4 motoare, scuturi energetice, jump-drive, geometrie variabila, etc... Este un long-range fighter-bomber, comparat cu un light defense fighter.
Mie ca "look" naboo fighter-ul mi se pare o vechitura. Daca vrei ceva modern pentru epoca aia, studiaza un pod-racer :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi