Forum Machete,Modelism,Hobby: Ceara sau polish - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ceara sau polish

#1 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 20 November 2010 - 12:07 AM

Cine ar putea sa imi recomande din propria experienta o ceara sau un polish pentru a da luciu machetelor auto,daca se poate ceva si din comertul autohton daca nu si ceva care poate fi comandat onnline

#2 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 20 November 2010 - 07:38 AM

Buna, Tamiya are o serie de trei polishuri (coarse, fine si finish) precum si ceara pt. lustruit. Ia legatura cu cei de la hobbyx.ro sau cu Olaf de la machete.ro In caz ca nu gasesti la ei ar trebui sa gasesti la magazinele de afara. Ceara e ceva mai scumpa, polishurile sunt OK ca pret. Ca majoritatea produselor Tamiya sunt excelente calitatitv iar pt. inceput iti sunt suficiente "coarse" si "fine". In caz ca totusi nu gasesti Tamiya, are si Xaba polishuri Gunze dar pe acestea nu le-am folosit ca sa stiu cum sunt.

#3 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 20 November 2010 - 01:45 PM

la fel de bune ca si produsele tamiya sunt cele colgate-palmoliv.se aplica cu putina apa, cu o carpa moale de bumbac... :-o

#4 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 20 November 2010 - 02:07 PM

Vezi postareagobi71, la 20 Nov 2010, 14:45, a spus:

la fel de bune ca si produsele tamiya sunt cele colgate-palmoliv.se aplica cu putina apa, cu o carpa moale de bumbac... :-o

Produsele "colgate-palmoliv" pot inlocui cel mult pasta "coarse". Mai departe nu renteaza. Am lustruit si eu destul cu pasta de dinti la viata mea si iese OK. Cu paste specializate pe modelism insa, suprafata iese precum sticla.Pretul pastei "coarse" e 13 lei adica atat cat o pasta de dinti mai de soi in schimb lustruirea cu pasta tamiya e mai rapida decat cu pasta de dinti. Cu ceara....nu stiu ce sa spun suprafata nu pare mai perfecta decat ramane dupa pasta "finish" dar la atingere cu o carpa aluneca mai usor. Am inteles ca ceara ajuta la pastrearea luciului in timp. Oricum odata lustruita macheta cu pastele astea si cu ceara nu mai poate fi atinsa cu mana libera fara a lasa amprente.

#5 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 20 November 2010 - 06:30 PM

Multumesc ,spre cele 3 produse tamiya ma indreptam si eu,acuma o sa caut sa vad unde le mai gasesc pe stoc.in tara nu am vazut sa mai fie la nici un magazin onnline

#6 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 21 November 2010 - 01:56 AM

Daca nu te-a convins deja MiG, poate reusesc eu; cam asa arata niste machete vopsite in regie proprie si polishate cu Tamiya Fine:

Imagine postata

Imagine postata

Inca ma mai gandesc daca sa folosesc si Tamiya Finish.

#7 Useril este offline   brutus123 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Targoviste
  • Interests:,,Ventilatoare cu motor''

Postat 08 January 2012 - 08:05 PM

Cel mai bun polish se numeste REFLEX DRY, de la KIMICAR AUTO. au reprezentanta in AUTOVIT, super produs, se poate folosi excelent si la vopsele, si la cupole.

#8 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 20 January 2012 - 10:59 PM

salutare,
eu pentru lustruirea machetelor auto folosesc produse care se gasesc in marile suprafete comerciale cum ar fi Auchan, Carrefour, etc.
Se gasesc la raionul de intretinere auto.
De preferinta aleg AREXONS si folosesc succesiv pasta pentru polish si apoi ceara auto.
Rezultatele sunt foarte bune.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi