Forum Machete,Modelism,Hobby: Cum sa aplic decalurile? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa aplic decalurile?

#1 Useril este offline   TanchistulT34 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 29-December 11

Postat 10 January 2012 - 01:16 PM

Salutare, am cautat o gramada de articole pe forum si am citit multe topicuri despre aplicarea decalur-ilor dar nu a fost pe intelesul meu, eu find un incepator.Va rog sa-mi explicati cum sa aplic niste decaluri pe un tanc sa zicem 1/72 , daca trebuie aplicate inainte sau dupa vopsire, si pe ce suprafata vopsita se lipeste mai bine. pe suprafata vopsita cu email sau cu acrilic?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 January 2012 - 05:23 PM

Poate nu ai cautat prea atent!
Uite aici: http://www.cartula.r...pe-macheta.html

#3 Useril este offline   TanchistulT34 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 29-December 11

Postat 10 January 2012 - 05:30 PM

Ciudat nu am vazut articolul asta, oricum multumesc!!Data viitoare o sa deschid topicurile la tehnici, cand am vreo nelamurire despre asamblat.

#4 Useril este offline   matly 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 27-September 11

Postat 24 January 2012 - 02:58 PM

Vezi postareaZ-mare, la 10 January 2012 - 05:23 PM, a spus:

Poate nu ai cautat prea atent!
Uite aici: http://www.cartula.r...pe-macheta.html



sal

am citit articolul dar m ai lasat cu expicatia in aer..........se spune cum se aplica decalul pe o zona lacuita dar apoi............?
presupun ca se da un lac mat (daca macheta era vosita mat) pe toata suprafata machetei.

ms

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 January 2012 - 05:49 PM

Ai inteles gresit! Mai citeste odata!
Decalurile se aplica cu rezultate foarte bune pe orice suprafata LUCIOASA!
Ca este vopsea, sau suprafata lacuita, sau chiar plastic si metal, suprata trebuie sa neteda si luceasca.
Cu lac mat nu ai suprafata neteda iar decalurile vor face "silvering", adica bule de aer raman "captive" intre decal si vopsea.

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2012 - 06:02 PM

Cred ca Tanchistul intreba ce se intampla DUPA aplicarea decalului.

Dupa aplicarea decalului si uscarea sa completa, se continua cu restul pasilor pentru finalizarea machetei.
Se poate da un lac final mat/satin/lucios dupa caz (in functie de cum trebuie sa arate in final macheta), sau se poate da inca un strat de lucios inaintea aplicarii lacului final de care vobeam mai devreme. Acest strat de lac lucios poate avea unul sau ambele roluri de mai jos:
- sa uniformizeze luciul intre decal si restul machetei, prevenind eventuale probleme la aplicarea lacului final (uneori daca decalul e mat si suprafata din jur lucioasa, lacul final va prezenta diferente in zona respectiva)
- sa sigileze marginile decalului daca se doreste evidentierea liniilor de panou. Daca nu e sigilat decalul, exista riscul ca solutia folosita la evidentierea liniilor de panou sa intre si un pic sub decal, sau sa evidentieze marginile acestuia.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi