Forum Machete,Modelism,Hobby: Nitrodiluant pentru lipire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nitrodiluant pentru lipire

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2006 - 01:27 PM

La sfatul lui Dragos, care mi-a recomandat sa incerc nitrodiluantul la lipire, am purces plin de speranta la testare...
Nitrodiluant: de la Policolor
Plastic: Hasegawa, nou (un AV-8B la 1/48)

Dupa ce am terminat de lipit aproape intreg avionul, am putut trage urmatoarele concluzii:
+ lipeste foarte bine prin capilaritate, realizeaza lipirea prin sudare
+/- are tensiunea superficiala destul de mare astfel incat poate sa 'balteasca'
+/- are timpul de evaporare nu foarte mic, astfel incat poate fi folosit si fara capilaritate (se aplica pe o piesa, se vine cu cealalta piesa, se strang)
+ nu increteste plasticul acolo unde ajunge din gresala pe langa lipitura. Il inmoaie, dar dupa ce se usuca ii da doar un luciu slab, practic nederanjant in majoritatea situatiilor
+ fiind incolor si cu un timp de evaporare ceva mai mare, plasticul topit care iese din lipitura este foarte uniform, si absolut de aceeasi culoare cu originalul...

- pute :whistle: RAU :-o
- lipirea dureaza ceva mai mult decat la lipiciurile "rapide" (Ambroid & Tenax) dar mult mai putin decat la chestii gen Contacta de la Revel...
-/+ capilaritate totusi suficient de redusa incat daca nu esti atent unde tii degetele, sa se strecoare lipici intre deget si plastic :lol: Avantajul e ca nu e la fel de tragica situatia ca la alte lipiciuri, urmele sunt mai usor de sters in cazul Nitro. (asta-i mai mult un avantaj, totusi, si o problema generala a lipiciurilor lichide)

Cam asta ar fi...
Daca ati avut si voi experiente cu nitrodiluant pe post de lipici, ar fi bine sa existe si alte pareri.

#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 09 January 2006 - 02:26 PM

Bun topic...
Am inceput si eu sa folosesc Nitrodiluant cand mi s-a gatat lipicul de la Testors (MEK). Este intradevar foarte bun, am observat insa ca daca gresesti si patezi modelul cu diluant unde nu doresti lasa urme mai pronuntate decat descrii tu. S-ar putea sa fie plasticul pe care l-ai aplicat tu ceva mai dur. Il recomand dar celor cu un pic de experienta pentru ca poate duce si la accidente nedorite.
Apropo de miros, eu folosesc o masca cand lucrez cu Nitro. Mirosul este foarte intepator deci este probabil un diluant foarte nociv (nu ca ar exista vreunul pe care sa il poti da pe gat linistit...).

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2006 - 03:52 PM

In mod cert depinde de plastic, Ahmed. Dar comparativ cu ce aveam eu inainte, mi se pare mai putin coroziv... O sa mai incerc si pe alte plastice, sa vad cum se comporta...

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 January 2006 - 05:04 PM

Intr-adevar, lipirea cu nitro, depinde mult de tipul stirenului! Nu toate tipurile de stiren reactioneaza la fel, dar cele aratate de Cartula pot fi considerate "universal" valabile!
O observatie:

Citeaza

-/+ capilaritate totusi suficient de redusa incat daca nu esti atent unde tii degetele, sa se strecoare lipici intre deget si plastic
. Cred ca ceva nu e ste in regula. O capilaritate redusa face ca lichidul sa se "suga" putin intr-un interstitiu. Deci o capilaritate redusa nu ar face ca lichidul sa "fuga" pe distante mari intre deget si macheta. Oricum fenomenul depinde si de viscozitatea/tensiunea superficiala a lichidului si, conform legilor lui Murphy, este direct proportinal cu daunele pe care le poate provoca :whistle:

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2006 - 05:23 PM

Eh, a fost o formulare tampita aia cu capilaritatea :whistle: Dar s-a inteles ce am vrut sa zic, cred...

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 January 2006 - 08:18 PM

Fuga condeiului, pardon tastaturii :whistle:
Oricum, exeprimentul si concluziile lui conteaza!

#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 09 January 2006 - 10:22 PM

Ma bucur ca si Cartula a intrat in tabara "convertitilor" la minunile diluantului nitro.
Dupa a mea parere, cel mai bun produs care se gseste pe piata noastra, este diluantul "Express" de la STANDOX.
Este foarte volatil, nu lasa urme, are proprietati de capilaritate "magice" si nu pute chiar atat de rau ca cei produsi pe la noi.
Dar este foarte scump, 51,5RON litrul, la reprezentanta, fata de aprox 5RON, cei indigeni.
Din fericire il vand si cu suta de grame... care pe mine ma tine cam un an !
Sfatuiesc pe toata lumea sa incerce... sigur veti fi fermecati...

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 January 2006 - 04:15 PM

Dragos, rogu-te, nocheinmal, cam de pe unde se poate cumpara ca ...am uitat! :whistle:

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 10 January 2006 - 08:00 PM

Z-mare, la Jan 10 2006, 04:15 PM, a spus:

Dragos, rogu-te, nocheinmal, cam de pe unde se poate cumpara ca ...am uitat! :whistle:

Da, da ! Mai ales de unde se poate cumpara Express de Standox !!

Zici ca vom fi fermecati ?! :-?
Aaa inteleg ... we will get high ... :-o

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2006 - 08:43 PM

Hmmm... De la Standox, cumva? :whistle:
www.standox.ro

#11 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 10 January 2006 - 11:10 PM

Desi sunt cam novice in ale modelismului,inca de la inceput am renuntat la super-glue si am inceput sa folosesc (la sfatul lui Vali) diluant D 209-pentru lipiri generale(defect evident/sau avantaj-lipirea dureaza cateva ore bune,in acest rastimp putandu-se efectua modificari,dupa lipirea devenind "sudura";un alt dezavantaj este ca diluantul patrunde peste tot,avand efect de capilaritate.Pentru a combate acest efect,folosesc polistiren pe care il dizolv in cateva picaturi de diluant-astfel diluantul devine o masa vascoasa care se poate aseza in functie de "dorinta" si nu de gravitate.

#12 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 11 January 2006 - 08:01 AM

Mda... vorba lui Blue-Max...
Mai exista un efect colateral avantajos, al nitrodiluantului...
Cand suntem covarsiti de 'fo operatiune dificila, putem aspira niste vapori din lichidul susnumit... si devenim iar "fericiti" !
Intrebati orice "aurolac"... ! ...
Sediul central STANDOX este la iesirea din Bucuresti spre Mogosoaia/Buftea, exact langa KODACK CINELABS. Mai exista un mic magazin de desfacere pe langa Romana. Acolo vand si cu suta de grame.
Bineinteles ca poti dilua si niste stiren din culeele kitului la care lucrezi... asa obtin eu CEL MAI BUN MASTIC !

#13 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 11 January 2006 - 11:16 PM

Multi vor zice ca n-am avut ce face.
Despre diluant nitro vorbeam de mult, prin trade forum. Am ajuns la el dupa ani de acetona, cloroform, metil-etil-cetona, tetraclorura de carbon, 506, 509.
Nitro este bun nu numai la lipire dar si la vopsire cu enamel si mai alkes la spalare aerograf dupa vopsire. Mai ales ca, fiind foarte puternic, dizolva-rupe si vopsea mai veche. Ca provenienta, folosesc GUZU-chim, este adevarat ca doar la 1/10 din pret Standox. Se gaseste peste tot si cred ca poate fi cam acelasi tip de nitro, nu ? Doar daca ambalatorii de nitro nu au propriile ... rafinarii.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2006 - 06:27 PM

Desi am suficient (vorba vine :lol: ) lipici MM3999 care, banuiesc, este asemanator cu cel gasit prin tarile mai calde, am facut ceva experimente cu Nitrosolv (10 lei kilu'), diluant pentru vopsele nitro, furnizat de Policolor. Mai sap!

#15 Useril este offline   Beck103x 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere :D

Postat 26 January 2012 - 02:21 PM

Am achizitionat ieri o sticla de nitrodiluant de la Fabryo.(Brico 10 ron)
ieri seara am zis sa il testez sa vad care este timpul de reactie si cum se comporta.
Am taiat din culeea de carlinga si din cea pentru fuselaj si in 10 minute de la aplicarea nitrodiluantului erau gata lipite,cu mici semne de topire (cred ca de la calitatea plasticului Amodel), apoi am constatat ca (,) culeea de carlinga era mata sau "nerafinata" si dupa lipire, prin zona pe unde s-a mai scurs nitrodiluant devenise transparenta clar.
A incercat cineva repare zgarieturi sau imperfectiuni pe carlinga cu nitro? Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Beck103x: 26 January 2012 - 02:24 PM


#16 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 26 January 2012 - 08:47 PM

Vezi postareaBeck103x, la 26 January 2012 - 02:21 PM, a spus:

A incercat cineva repare zgarieturi sau imperfectiuni pe carlinga cu nitro? Imagine postata


Hmmm, de obicei "reparatiile" astea sa fac cu Future ....




#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2012 - 09:43 PM

Beck, din pacate, daca vorbim de crapaturi adanci, nu prea mai repara nimic. Orice ai face, tot va ramane vizibila.
E drept, nitrodiluantul va ataca la suprafata plasticul mat (fie el colorat sau transparent), si va crea o pelicula lucioasa. Dar cam atat. Va si 'increti' suprafata totodata, asa ca nu prea merge sa-l aplici pe transparente.

Daca ai crapaturi FOARTE fine, sau imperfectiuni, se rezolva prin folosirea de abrazivi cu granulatii din ce in ce mai fine (mergand pana spre 12.000), urmate de polishare si in final aplicarea de Future sau similar.
Vezi aici un exemplu de lucru: http://www.cartula.r...dpost__p__71882

Dat fiind ca topicul are deja 6 ani, imi permit sa-l completez cu o informatie, poate utila. Nu mai folosesc nitro pentru lipire de cativa ani buni, am trecut la utilizarea aproape exclusiva a diclormetanului. Are niste avantaje semnificative fata de nitro, legate in principal de volatilitatea mult mai mare si timpul de priza mult mai redus.
Oricum, cam orice e vandut ca 'adeziv lichid'/'plastic welder' e diclormetan.

#18 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 27 January 2012 - 11:49 AM

Vezi postareacartula, la 26 January 2012 - 09:43 PM, a spus:


Oricum, cam orice e vandut ca 'adeziv lichid'/'plastic welder' e diclormetan.

Ne poti da cateva denumiri comerciale de adezivi pe baza de diclormetan ?

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 January 2012 - 11:59 AM

Din cite stiu, dilormetanul, ca si ciclohexanona, un alt solvent pentru plastice, este clasificat ca o substanta chimica toxica, cu efect cancerigen. E drept ca e folosit in industria farmaceutica si alimentara, dar inhalarea vaporilor nu este o treaba prea ok.

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2012 - 04:55 PM

Z, iar o dam in diverse? Ce naiba relevanta are, doar asa sa mai scriem ceva? Te rog vezi ce scrie la toluen si xilen. Adica nitro... Cu care multa lume vopseste. Sau la 509. sau la orice alt diluant, unde folosesti cantitati mari si ai aerosoli. Aici vorbim de o substanta care o folosesti pentru lipit, o sticluta de 50ml ma tine un an cel putin...
Aproape toti solventii sunt substante chimice toxice Imagine postata Si pe cale de consecinta, nu e cazul sa stai sa le tragi pe nas 24 de ore din 24. Dar la cantitatile folosite in mod uzual, e cat se poate de ok.

Blue-Max:
EMA Plastic Weld: http://www.emodels.c...oducts_id=13779
MEKpak: http://www.anticsonl..._1_1229921.html
Ambroid Pro Weld: http://www.air-craft...d-Pro-Weld.html
Tenax 7R: http://www.hobbylinc.../tnx/tnx100.htm
Plastic Magic: http://www.newmodell...new_formula.htm
Asta doar din ce am acum(sau am avut) acasa si am experienta la prima mana.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi