Forum Machete,Modelism,Hobby: Jeep WILLYS MB - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jeep WILLYS MB Tamiya 1/35

#1 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 21 November 2010 - 03:01 PM

Jeep WILLYS MB 1/4 ton 4x4 truck Tamiya 1/35

Macheta este turnata bine, nu sunt probleme la imbinarea pieselor, plasticul este ok, pot spune ca a fost o placere sa lucrez la acest american. :friends: Instructiunile sunt detaliate si usor de inteles.
Am vopsit-o folosind acrilice Tamiya si m-am gandit sa ii atasez cateva bagaje provenind dintr-un kit de la Zvezda. Am rupt de nenumarate ori oglinda si ma mir cum ultima data am gasit-o pe covor din intamplare. :-o
Vroiam sa fac parbrizul mai realist dar nu am reusit. Spray-ul cu lac mat de la Tamiya "murdareste" imediat sticla si in plus nu am reusit sa maschez zonele, asa ca am murdarit putin parbrizul si l-am lasat in jos.
Pentru aceasta macheta am vrut sa o uzez folosind creta pastel si pot spune ca arata super pana sa o dau cu lac. Acum totul arata uniform mai putin zonele in care am folosit doi patinatori de la Agama. :dribble:
Chiar daca nu este prafuita cum am vrut mi-a placut asamblarea: a mers giugiuc. Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Galerie imageshack: link

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 November 2010 - 06:18 PM

Toate kiturile Tamyia exceleaza prin precizia imbinarilor,indiferent cat de vechi sunt(cel putin la blindate).
Pe langa asta,sunt concepute,in asa fel,incat sa le poti monta cat mai usor.Nici Jeep-ul lor nu face exceptie.

Per ansamblu este dragut,lucrat curat(cat de cat) dar se pare ca ai reusit,cumva,sa matezi si farurile(eu asa vad).

Ca lectie de viitor: prafurile pastel(creta colorata) se autouniformizeaza de fiecare data,in contact cu lacul.Trebuie sa le aplici ultimele si sa nu le mai atingi cu nimic.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 November 2010 - 06:19 PM


#3 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 21 November 2010 - 07:55 PM

La ultima lucrare (aceasta) creta pastel mi-a facut o impresie foarte buna chiar si dupa aplicarea lacului. Credeam ca acum va fi la fel... Daca le aplic ultimele nu mai pot atinge machete nici macar cu degetele? :-o

Sa inteleg ca prafurile destinate modelismul nu au acest dezavantaj?

#4 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 21 November 2010 - 08:21 PM

a iesit foarte frumos. aceasta macheta este o dorinta mai veche de-a mea . doresc ,atunci cand voi face si eu modelul sa-mi reuseasca la fel.
este o realizare excelenta!
Felicitari!

#5 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 21 November 2010 - 09:11 PM

Poveste cu creta palstel sta cam asa. Istoric vorbind este prima aparuta in arsenalul modelistic, creta pastel care a fost folosita cu atita succes a dus la aparitia pigmentilor dedicati. Cum obti pudra din baton variaza de la a razui cu cutitul, a folosi un smirghel sau chiar o sita. Evident ca din proprie experienta pot sa iti spun ca rezultatele finale depind in mare masura de calitatea cretei pastel, pentru ca sint unii producatori mai putin renumiti de la care nici nu merita sa te obosesti sa le folosesti. Da!, dupa ce aplici lacul de sigilare o mare parte din efect dispare astfel ca exsita doua recomandari:1 ori aplici praf de creta pastel in exces stiind ca acesta se va estompa sau 2 repeti pasii: dai cu praf creta pastel sigilezi, dai cu praf silgilezi, asta totusi daca nu vrei sa folosesti un pigment dedicat ca acum vorba aia sint o gramada. Sincer fara suparare sa dai cu praf de creta si sa nu sigilezi nu mi se pare prea viabil ca si solutie pe termen lung, practic orice manevrare a machetei duce la rezultate catastrofale si chiar stiu asta pentru ca am avut in mina astfel de exemplare care sfiresc prin a avea amprente peste tot. Pigmentul de modelism pe linga faptul ca vine in zeci de nunante care iti trebuie tie, are un efect mult mai pronuntat la aplicare si este mult mai rezistent la aplicarea lacului de sigilare (intr-o mica masura se estompeaza si el). Plus ca la praful din creta pastel rezultatele de la un model la altul variaza in functie de mai multi factori de exemplu daca o aplici peste vopsea mata fara nici un lac pe ea aderenta este fenomenala si efectul este mult mai pronuntat prin lacul final de sigilare.

Succes la modelit !

Aceasta postare a fost editata de orogos: 21 November 2010 - 09:22 PM


#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2010 - 09:32 PM

O intrebare, daca se poate

Praful din creta pastel il aplicati direct, fara niciun adeziv?

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 November 2010 - 10:24 PM

Vezi postareaLDH, la 21 Nov 2010, 21:32, a spus:

O intrebare, daca se poate

Praful din creta pastel il aplicati direct, fara niciun adeziv?

Exact.Eu unul asa procedez.Am insa o solutie:aplic creta peste vopseaua"cruda".Sa fim intelesi:uscata,dar inca"cruda".
La drept vorbind,nu mai folosesc creta pastel decat foarte rar.

Uite http://www.cartula.r...usfJ-t3657.html macheta asta este "vopsita"numai cu creta.Am incercat sa vad ce iasa.Are ceva ulei pe ea,dar creta si-a facut treaba,cat de cat.Nu era un kit extraordinar si tocmai de aceea am experimentat pe el.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi