Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista modelism Nr. 5-6/2010 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista modelism Nr. 5-6/2010

#1 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 17 December 2010 - 02:39 PM

CUPRINS: - MARINA MILITARA ROMANA- 150 DE ANI DE LA INFIINTARE - DE LA MARINA GRANICEREASCA LA POLITIA DE FRONTIERA - PRUTUL - CEA MAI FRUMOASA NAVA DIN MAREA NEAGRA- STEFAN CEL MARE - CONTRAAMIRAL RAYMOND STANESCU - SALUPELE CANONIERE : SMARDAN, RAHOVA, OPANEZ -CAMPANIA DE PE NISTRU 1919 PLUS CALENDAR INCLUS.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coperta_124_125.jpg


#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2010 - 06:04 PM

Dupa cum se vede este un numar ("este" doua :clapping: ) dedicat in intregime marinei.
Calendarul nu-i rau.

#3 Useril este offline   bansaraba 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 30-August 09

Postat 18 December 2010 - 02:25 AM

Unde poate fi gasita?

#4 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 18 December 2010 - 11:13 AM

la chioscurile de ziare, sau la magazin, ori la redactie probabil.

#5 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 23 December 2010 - 12:52 PM

Undeva jos in cuprins scrie IAR 22 ,asadar caut cu infrigurare revista in asteptarea unui minunat articol al d-lui Loreman... O gasesc intr-un tarziu la chioscul de ziare,o rasfoiesc cu infrigurare ,sar peste vaporase si gasesc intr-un final un mic desen cu respectivul avion si anuntul ca va apare in urmatorul numar ... Deci nu care cumva sa uitam ca traim in tara tzepelor...

Vali

#6 Useril este offline   retro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 04-January 08
  • Location:Craiova

Postat 23 December 2010 - 03:03 PM

Si tu ti-ai luat-o? Frumos...

#7 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 23 December 2010 - 04:55 PM

La noi in oras, nu am putut sa o gasesc, eu sunt pasionat de ''vaporase''. Te rog sa-mi cedezi mie revista, inclusiv calendarul (contra cost )

#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 December 2010 - 01:43 AM

In cateva zile o gasesti piratata pe piratebay.org, e marfa "hot". :clapping: :wub:

#9 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 24 December 2010 - 11:16 AM

http://modelism.ro/-p-1002.html

Cadouri de Craciun. Doar astazi.

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 December 2010 - 02:37 PM

Unde e tombola?

#11 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 24 December 2010 - 03:01 PM

Vezi postareaVali, la 23 Dec 2010, 12:52, a spus:

Undeva jos in cuprins scrie IAR 22 ,asadar caut cu infrigurare revista in asteptarea unui minunat articol al d-lui Loreman... O gasesc intr-un tarziu la chioscul de ziare,o rasfoiesc cu infrigurare ,sar peste vaporase si gasesc intr-un final un mic desen cu respectivul avion si anuntul ca va apare in urmatorul numar ... Deci nu care cumva sa uitam ca traim in tara tzepelor...

Vali


Facand abstractie de chestiunea cu IAR 22 (care mie mi se pare nesemnificativa), MODELISM 5-6/2010 este foarte reusit.
Reconstituirea planurilor salupelor canoniere de la 1882 este remarcabila, iar articolul bine documentat si ilustrat.

#12 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 24 December 2010 - 03:13 PM

Tombola e la magazin!!!

#13 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 24 December 2010 - 04:05 PM

Multumim celor care ne-au vizitat, si va uram Craciun Fericit.

#14 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 December 2010 - 10:42 PM

Vezi postarea177, la 24 Dec 2010, 15:01, a spus:

Reconstituirea planurilor salupelor canoniere de la 1882 este remarcabila, iar articolul bine documentat si ilustrat.


Sunt convins ca asa este daca ti-ai facut cont special ca sa ne impartasesti asta.

#15 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 24 December 2010 - 11:59 PM

Niet! contul a fost pentru "vedete de siguranta".

#16 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 December 2010 - 05:49 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 24 Dec 2010, 22:42, a spus:

Sunt convins ca asa este daca ti-ai facut cont special ca sa ne impartasesti asta.



Chiar ma gandeam de ce de ficare data cand apare un nou numar al revistei, apar si noi useri care sa o laude. Oare uita parolele de la user, sau atatia useri sunt deja incat nici ei nu mai stiu care a laudat si care nu revista?

#17 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 25 December 2010 - 06:26 PM

Nu este o lauda gratuita; deschide MODELISM la pag. 27, citeste articolul, studiaza fotografiile si planul, vezi si bibliografia;
de asemenea iti recomand spre lectura si articolul de la pag. 72. Ai obiectiuni referitoare la cele de mai sus? scrie!

Altfel, postarea ta, nu este decat retorica ieftina.

#18 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 December 2010 - 06:52 PM

Eu sunt sigur ca revista este interesanta, chiar mi-as dori sa o citesc, insa nu se gaseste la chioscuri! Stiu ca se poate comanda la redactie, nu o comand fiindca nu vreau sa vad iara in interior fotografii dintre ale mele furate de aici de pe site si puse acolo fara sa fie mentionat locul de unde au fost furate si tiparite fara a mi se cere acordu. Stii bine ca s-a mai intamplat. Nu intru iara in detalii.

Idee este ca tu nu ai inteles ce am vrut eu sa zic mai sus. Daca citesti atent vei observa ca nu am scris NIMIC impotriva revistei, insa ma intrebam de ce cu fiecare numar aparut, apar aici pe forum aplaudaci care se grabesc sa o laude, si apoi dipar, reaparand cu alt user cand apare un nou numar. Tu ti-ai facut user aici doar ca sa ne semnalezi nu stiu ce din revista, altceva mai stii sa faci?

Eu unul cand imi laud revista, pun cateva pagini mostra de la interior. Daca vrei sa ne semnalezi oaresce articole pune niste mostre din revista. Nu se vor supara editorii, chiar ar fii o chestie echitabila, la cate poze au luat de aici de pe forum sa ne intoarca acest gest cu cateva pagini.

Poate postare mea este retorica ieftina, sau poate parea ceva personal, dar inflatia asta de useri din ultima vreme ma cam irita.

Urmatoare reactie nu o astept de la tine, ci de la costin_me, superbu,dar mai ales de la faimosul "..zi-le Nea Florine" , si alti care nu sunt activi decat atunci cand apare un nou numar al revistei.

Cat priveste cititul unor articole din aceasta revista....nu l-am terminat inca de citit pe Shakespeare, cand termin mai vad eu ce citesc.

Somn usor!

Aceasta postare a fost editata de horia: 25 December 2010 - 06:53 PM


#19 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 25 December 2010 - 09:47 PM

E totusi CRACIUNUL oameni buni... :drinks: :pardon: :friends:

#20 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 25 December 2010 - 10:18 PM

Vezi postareahoria, la 25 Dec 2010, 18:52, a spus:

Eu sunt sigur ca revista este interesanta, chiar mi-as dori sa o citesc, insa nu se gaseste la chioscuri! Stiu ca se poate comanda la redactie, nu o comand fiindca nu vreau sa vad iara in interior fotografii dintre ale mele furate de aici de pe site si puse acolo fara sa fie mentionat locul de unde au fost furate si tiparite fara a mi se cere acordu. Stii bine ca s-a mai intamplat. Nu intru iara in detalii.

Idee este ca tu nu ai inteles ce am vrut eu sa zic mai sus. Daca citesti atent vei observa ca nu am scris NIMIC impotriva revistei, insa ma intrebam de ce cu fiecare numar aparut, apar aici pe forum aplaudaci care se grabesc sa o laude, si apoi dipar, reaparand cu alt user cand apare un nou numar. Tu ti-ai facut user aici doar ca sa ne semnalezi nu stiu ce din revista, altceva mai stii sa faci?

Eu unul cand imi laud revista, pun cateva pagini mostra de la interior. Daca vrei sa ne semnalezi oaresce articole pune niste mostre din revista. Nu se vor supara editorii, chiar ar fii o chestie echitabila, la cate poze au luat de aici de pe forum sa ne intoarca acest gest cu cateva pagini.

Poate postare mea este retorica ieftina, sau poate parea ceva personal, dar inflatia asta de useri din ultima vreme ma cam irita.

Urmatoare reactie nu o astept de la tine, ci de la costin_me, superbu,dar mai ales de la faimosul "..zi-le Nea Florine" , si alti care nu sunt activi decat atunci cand apare un nou numar al revistei.

Cat priveste cititul unor articole din aceasta revista....nu l-am terminat inca de citit pe Shakespeare, cand termin mai vad eu ce citesc.

Somn usor!


Horia,

Eu nu sunt aplaudac! am semnalat ceva care mi s-a parut de calitate (si care nici macar nu este semnat C. Craciunoiu) si atat. Cat despre celelalte aspecte:

1.Sa inteleg ca tu vrei sa citesti revista pe care nu o gasesti la chiosc si pe care nu vrei s-o comanzi la redactie, da' in final nu vrei s-o citesti deloc. Remarcabil!
1bis.M-am uitat la fotografiile de la articolul cu pricina, acestea provin dintr-un album despre Sulina editat la sfarsitul sec. XIX, din albumul "Armata romana marelui ei Capitan" (1902) plus o carte postala; nu am remarcat fotografii pe care sa le fi vazut pe alte forumuri.

2.Ce mai stiu sa fac? "wait and see".

3.Nu pot sa postez pagini de revista pe forum pentru ca nu este treaba mea s-o fac, este problema cu drepturile de autor, spre deosebire de tine nu stiu daca editorii s-ar supara sau nu. In plus, m-am uitat acum si la recenziile privitoare la MODELISM nr.4 si nu am observat ca cineva sa posteze altceva decat coperta revistei, desi aprecieri pozitive au fost.

4.Daca te irita noii useri, este problema ta! ce vrei sa facem? sa-ti trimitem cv-urile, sa depunem cerere si s-o aprobi tu?

5.La chestiunea cu Shakespeare, aici epatezi si nu tine. Vrei sa-mi arati ce cult esti tu; verifica-ti gramatica inainte.

Mult succes in continuare!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi