Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfaturi lacuri si vopsele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfaturi lacuri si vopsele

#1 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 21 January 2011 - 12:56 AM

Pana acuma am folosit lacuri genius din baumax(atat lucios cat si mat)la ultimele 2 machete la care lucrez dupa vopsire am dat primul strat de lac,aici apar problemele:
1.daca dau de la o distanta de 30 cm imi dizolva vopseaua la muchiile machetei
2.daca dau de undeva de la 10 cm nu imi ataca vopseaua dar prinde lacul un luciu metalizat foarte inestetic
Am cumparat un alt lac de data aceasta de la un magazin de vopsele auto(Presto)cu acesta de la orice distanta as da nu ataca vopseaua dar la fel prinde un luciu metalizat ciudat,nu mai stiu ce sa cred,are cineva vreun sfat?tin sa precizez ca pana acuma nu am mai patit niciodata asa ceva
Si o alta intrebare:Folosind primer de la tamiya as putea vopsi machete cu vopsea auto la spray?am vazut cateva nuante care mi-au placea dar nu stiu cum se comporta vopseaua auto pe plastic,a mai incercat cineva vreodata?pana acuma am folosit doar vopsea tamiya la spray
Multumesc

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 January 2011 - 08:24 AM

1.daca dau de la o distanta de 30 cm imi dizolva vopseaua la muchiile machetei = Aici ai facut cu siguranta niste greseli, in primul rind ai aplicat prea mult lac din prima, deci ai acoperit macheta in intregime. Acest fenomen se poate intimpla si cu lacul Tamiya TS 13. Lacul patrunde in vopsea si la muchii cantitatea de vopsea este intotdeauna mai mica decit pe suprafete plane. Mai pot fi posibile doua lucruri :
- ai aplicat lacul fara sa astepti ca vopseaua sa se usuce bine bine
- ai aplicat prea putina vopsea pe macheta


2.daca dau de undeva de la 10 cm nu imi ataca vopseaua dar prinde lacul un luciu metalizat foarte inestetic = ai dat lac peste vopsea metalizata sau ai vopsit afara in frig??

Am cumparat un alt lac de data aceasta de la un magazin de vopsele auto(Presto)cu acesta de la orice distanta as da nu ataca vopseaua dar la fel prinde un luciu metalizat ciudat,nu mai stiu ce sa cred,are cineva vreun sfat?tin sa precizez ca pana acuma nu am mai patit niciodata asa ceva = acceasi intrebare ca la 2


Si o alta intrebare:Folosind primer de la tamiya as putea vopsi machete cu vopsea auto la spray?am vazut cateva nuante care mi-au placea dar nu stiu cum se comporta vopseaua auto pe plastic,a mai incercat cineva vreodata?pana acuma am folosit doar vopsea tamiya la spray = Da, poti folosii linistit, dar peste primer nu direct pe plastic. Am facut experimente cu vopsele in spray care dizolva plasticul!
Multumesc

#3 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 21 January 2011 - 11:02 PM

Mersi frumos de raspunsuri,nu stiu ce sa zic,pana acuma totdeauna am dat cu vopsea si lac de la aceasi distanta,ramane intrebarea sa nu fi dat prea putina vopsea,nu stiu nici de temperatura ce sa zic,am dat in camera dar cu geamul deschis,intradevar ar fi putut sa fie cam rece,vopseaua nu era metalizata.

Aceasta postare a fost editata de GahuFlo: 21 January 2011 - 11:03 PM


#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 January 2011 - 11:27 PM

De regula vopsirea ( de orice fel ) se face la o temperatura minima de 18°C, de asta ma gindesc ca tu ai vopsit in frig si ai efectul metalizat ( sau ca un curcubeu?? )
Vopsaua dizolvata la muchii este din cauza solventului din lac. Lacurile auto din spray au in general un solvent puternic, dar rolul lor este sa se prinda bine de vopsea, de asta o dizolva putin. Unde ai avut putina vopsea...se vede acum primerul. Ca sa preintimpini fenomenul asta, aplica 2 - 3 straturi prafuite, deci nu acoperii complet la interval de 10 minute intre straturi. Lasa o ora sa se usuce si poti aplica inca una sau doua straturi ude.

Cum am scris mai sus, acest lucru se poate intimpla si cu lacul din spray Tamiya TS 13.

#5 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 25 January 2011 - 10:00 PM

Desi am confectionat ceva machete pana acum este prima data cand se intampla. Am vopsit un Fleet 10 G dupa tratametul obisnuit (spalat, uscat etc), pe extrados cu RLM 70, email de la Revell, cu aerograful. A urmat lacuirea cu lac lucios numai pe zonele de pus decaluri, pus decaluri, sigilare decaluri si dupa o pauza de vreo doua saptamani, la pregatirea pentru sigilare cu lac mat am constatat cu manie proletara ca pe lateralul fuselajului s-a desprins pana la plastic o portiune vopsita cu decal cu tot. Portiune desprinsa s-a lipit de degetul aratator la manevrare. Pana atunci am manevrat macheta numa cu manusi de protectie (e prima data cand am facut asa ceva), dar acum am observat ca pe anumite zone (muchii) vopseaua este lipicioasa. Este posibil ca vopseaua sa fi fost prea veche si sa-si fi modificat caracteristicile? Nu folosesc vopseaua decat dupa o temeinica agitare cu o ansa, si diluarea corespunzatoare. Pastrarea vopselelor o fac OK. Vopsesc in balconul proprietate personala (teritoriu independent pentru lucrul la machete), inchis si cu calorifer, iar macheta vopsita pana la incident a stat la caldurica.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2011 - 12:15 PM

Desprinderea vopselii nu cred ca are de-a face cu lacul. Cauzele pot fi multe: murdarie, diluant incorect, vopsea alterata, vopsire de la prea mare distanta (cu aerograful), apa din condens ajunsa pe macheta, ulei din compresor ajuns pe macheta. Revell a scos un dilunat, Revell Color Mix 39612, foarte bun daca e ...proaspat! Pastrat prea mult timp, chiar bine inchis, nu stiu din ce cauza, se altereaza. Folosit asa, intirzie mult uscarea vopselii, ba chiar poate sa ramina "lipicioasa" o vesnicie :-P, schimba aderenta la plastic, "brinzeste" vopseaua daca e prea diluata. Eu, si nu numai, m-am lovit de astea.
Dupa miros, pare a contine ciclohexanona, desi nu cred, cica e cancerigena, care se evapora foarte repede. Daca e asa, evaporarea ciclohexanonei poate duce la modificarea retetei diluantului. Nu stiu, e doar o parere!

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 January 2011 - 07:33 PM

Initial am scris un alt raspuns care ar fi fost pentru prima parte a problemelor lui aschi. Citind insa inca odata cele scrise tind sa cred ca ori diluantul folosit nu a fost adecvat, ori vopseaua este dusa...
Eu v-as propune sa vopsiti cu aceeasi vopsea pe un plastic similar cu cel al machetelor si vedeti ce se intimpla! Inclusiv numarul de straturi si intervalul de timp...

#8 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 26 January 2011 - 09:27 PM

Cred ca problema a fost vopseaua. Am folosit acelasi diluant pentru o proba cu un Revell 56 albastru luata cam in aceiasi perioada 2004-2005 si am constatat acelasi fenomen (lipire si neuscare). Cu vopsele mai noi si acelasi diluant probele au fost OK. In mod sigur cand voi folosi vospsele mai vechi voi face asezat o proba inainte. Diluantul folosit in ambele cazuri a fost D509 din acela adevarat, dar care din nefericire se va termina curand. Stiftul care se gaseste acum il folosesc la curatat pensulele sau aerograful (prima spalare, a doua o fac obligat cu nitrosolv, chiar si dupa acrilice). Din diluantul Revell de care a amintit mesterul Z mai am foarte putin asa ca am sa fiu atent cand il voi folosi. Am diluat de-a lungul timpului cu terebentina, white spirt, terpinol si nu am patit-o.
De acum voi face obligat o proba inainte de a vopsi chiar si cu vopsele recent achizitionate.

Va doresc sa aveti mult spor :bang:

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 January 2011 - 01:25 PM

Vopsea veche? Hmmmmm, se prea poate!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi