Forum Machete,Modelism,Hobby: vopsire camuflaj afrika korps - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vopsire camuflaj afrika korps cum se face?

#1 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 31 January 2011 - 10:08 AM

Salut!

Doresc sa fac macheta Fieseler Storch 1/72 de la Academy, ca sta deja de 2 ani. Intampin greutati vis a vis de vopsirea camuflajului specific pentru Afrikakorps.
POate cineva sa imi dea un sfat? Dau intai culoarea de baza (sandgelb 17) si apoi pictez cu pensula dungile verzi, urmand sa mai dau un strat subtire din aceiasi culoare de baza?

#2 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 31 January 2011 - 12:28 PM

Salut steelnox,camuflajului avioanelor nemtesti din Africa de Nord era Desert Yellow.
Daca mai ai nelamuriri uite un site de unde poti gasii aceeasi macheta cu instructiuni culori http://www.1999.co.jp/eng/10126071.
Toate cele bune.

#3 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 31 January 2011 - 12:35 PM

De acord, dar tot in Africa s-a folosit si versiunea "dungata" tot pe acelasi fond de desert yellow, in linkul pe care mi l-ai trimis am gasit si imagniea asta .
ma intereseaza din punct de vedere tehnic cum pot face acele dungi sau pete.
multumesc.

#4 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 31 January 2011 - 01:15 PM

Uite aici facut de Wurger la pensula.Dai culoare de baza si dupa aceea faci serpisorii.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 January 2011 - 03:04 PM

5F+YK

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzz_fi156_africa.JPG


#6 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 31 January 2011 - 04:08 PM

multumesc mult.

doresc sa folosesc intr-adevar 5f+yk; pe schema apare cu serpisori, insa in fotografii apare total diferit. pe care o aleg?

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 January 2011 - 04:49 PM

Steelnox , eu m-as lua dupa foto , in cazul acesta . E cea mai buna sursa de inspiratie , daca nu au existat alte avioane care sa aiba aceeasi inmatriculare si totodata alt camuflaj . Schemele de vopsire din prospecte sint adesea interpretari stilizate , uneori eronate . Desigur , poti sa ignori fotografia si sa-l vopsesti cum doresti , daca ti-a " cazut cu tronc" versiunea din prospect .Asta face parte din placerea modelismului . Btw . , daca crezi ca nu te descurci cu petele de camo , as putea sa-ti caut cateva avioane vopsite doar in maroniul de desert . Ps: Intre timp ti-am mai gasit o fotografie .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: africa_s1171.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 January 2011 - 05:14 PM


#8 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 31 January 2011 - 07:56 PM

m-ai convins. il fac dupa poze. dar cum? :))

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 January 2011 - 09:30 PM

Am inteles ca lucrezi cu pensula . Din pacate eu m-am indepartat de multisor timp de procedeele ( sa le spun) clasice , experimentez o alta tehnica cu vopsele de ulei . Am sa caut si-ti dau niste link-uri . O tehnica ar fi asa : pe larg - dadeam culoarea de baza ,in cazul tau galbenul , lasam sa se usuce foarte bine ( o saptamana , doua), apoi veneam cu petele , diluate destul de mult . Nu lasam sa se usuce , si veneam usor pe conturul petei cu pensula umezita cu diluant . O operatiune migaloasa , adesea trebuind sa sterg pata si s-o iau de la inceput .Mergea bine in special acolo unde aveam pete mari cum ar fi de ex . petele de pe aripi sau demarcatiile de culoare intrados /extrados fuselaj . Alta tehnica ar fi "tufuirea" : Si aici dai pentru inceput galbenul si lasi sa se usuce foarte bine . Apoi " serpisorii" ai faci cu foarte putina culoare semiuscata si "tufuiesti" usor pana cand incep sa apara petele . Nu e foarte complicat , dar e un proces destul de indelungat , din cate imi aduc eu aminte trebuia sa repet operatiunea de cel putin 2-3 ori pana sa se vada . ... Sper ca bine am zis ; oricum pana gasesc eu link-urile tu ai o distractie - dai galbenul . Uite aici : http://www.cartula.r...heta-t1519.html si http://www.cartula.ro/forum/cum-se-pot-fac...flaje-t372.html

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 January 2011 - 09:56 PM


#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 February 2011 - 12:02 AM

Am sa mai caut . Tin minte ca s-a mai discutat pe undeva despre tehnicile de vopsire , dar nu mai gasesc acum topicul. Steelnox , eu zic sa deschizi un topic la " aviatie" cu avionasul in cauza .Sint sigur ca vei primi ajutor , pe masura ce evolueaza lucrarea .

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 February 2011 - 12:11 AM


#11 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 01 February 2011 - 07:30 AM

Vezi postareadany, la 1 Feb 2011, 00:02, a spus:

Am sa mai caut . Tin minte ca s-a mai discutat pe undeva despre tehnicile de vopsire , dar nu mai gasesc acum topicul. Steelnox , eu zic sa deschizi un topic la " aviatie" cu avionasul in cauza .Sint sigur ca vei primi ajutor , pe masura ce evolueaza lucrarea .


multumesc mult, chituiesc de zor la el, maschez cupola. si ajung la vopsit undeva spre vineri.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2011 - 11:15 AM

Pentru asa ceva sunt citeva tehnici, sa le zicem "de baza".
- daca vopsesti cu pensula, cum zicea si Dany, culoarea de baza si apoi tufuire. Daca optezi pentru "cirnati", foloseti o pensula subtire, vopsea cu o dilutie putin mai mare decit la vopsite cu pensula (se determina experimental). Poate si in realitate tot bidineaua a fost folosita :bang: . Eu a fi tentat sa nu respect nici continuitatea liniei.
- daca vopsesti cu aerograful si ai indeminare la asta, vopsesti in culoarea de baza, apoi faci petele/cirnatii.
- daca vopsesti cu aerograful dar nu ai experienta prea mare, poti proceda si invers. Adica vopsesti macheta in culoarea petelor/cirnatilor. Lasi sa se usuce bine, apoi, pui bucatele de patafix sau "cirnati" din patafix in locurile unde trebuie sa fie verde (atentie la ...simetrie!!!! :bang: ) apoi vopsesti in culoarea de baza tinind aerograful perpendicular pe pete. Daca nu ai patafix, poti folosi masti din hirtie, ridicate putin fata de suprafata machetei.
http://www.cartula.r...deziv-t928.html

#13 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 04 February 2011 - 09:59 AM

Vezi postareaZ-mare, la 1 Feb 2011, 11:15, a spus:

Pentru asa ceva sunt citeva tehnici, sa le zicem "de baza".
- daca vopsesti cu pensula, cum zicea si Dany, culoarea de baza si apoi tufuire. Daca optezi pentru "cirnati", foloseti o pensula subtire, vopsea cu o dilutie putin mai mare decit la vopsite cu pensula (se determina experimental). Poate si in realitate tot bidineaua a fost folosita :unknw: . Eu a fi tentat sa nu respect nici continuitatea liniei.
- daca vopsesti cu aerograful si ai indeminare la asta, vopsesti in culoarea de baza, apoi faci petele/cirnatii.
- daca vopsesti cu aerograful dar nu ai experienta prea mare, poti proceda si invers. Adica vopsesti macheta in culoarea petelor/cirnatilor. Lasi sa se usuce bine, apoi, pui bucatele de patafix sau "cirnati" din patafix in locurile unde trebuie sa fie verde (atentie la ...simetrie!!!! :-) ) apoi vopsesti in culoarea de baza tinind aerograful perpendicular pe pete. Daca nu ai patafix, poti folosi masti din hirtie, ridicate putin fata de suprafata machetei.
http://www.cartula.r...deziv-t928.html


e vineri, si intr-adevar m-am incadrat cu vopsitul. am facut in felul urmator: dupa preumbrire am dat un strat din culoarea de baza, am lasat la uscat si apoi prin tufuire am murdarit cat de asimetric am putut cu dunkegrun. ulterior am dat un filtru din culoarea de baza pentru a atenua contrastele, astfel incat a iesit aspectul acela murdarit care apare si in pozele de mai sus. probabil am exagerat cu filtrul, puteam sa il las mai murdar totusi. pozele doar diseara cand ajung acasa.

Aceasta postare a fost editata de steelnox: 04 February 2011 - 09:59 AM


#14 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 05 February 2011 - 10:57 AM

revin cu pozele promise.

am decis sa dau linkul ca e mai simplu, decat sa redimensionez/incarc bucata cu bucata pozele.

Aceasta postare a fost editata de steelnox: 05 February 2011 - 10:58 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi