Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1241 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 May 2011 - 08:48 PM

Problema asta se rezolva, zic eu, usor. Bagheta de 2 pusa in capul semipuntii dreapta, eventual chiar bete de chibrit, slefuit, filat puntea, etc.
Si la Bismarck la multi au aparut deja probleme, si din ce am vazut eu, vor aparea probleme si mai mari in viitor.

Toate problemele astea ar trebui sa te ambitioneze nu sa te faca sa renunti.


Vezi postareajohnreno36, la 12 May 2011, 21:37, a spus:

Si pentru domnul Leo, are ceva daca lipim si puntea suprastructurii?? Am tot analizat-o si nu vad cu ce ar incurca. Multam fain

Io zic sa nu o lipesti. Mai sunt de montat niste bibiluri pe coverta in zona aia si apoi o sa te incurce la lipirea peretelui. Eu nu am lipit-o. E pusa acolo numai de proba si... fara domn, plz.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 12 May 2011 - 08:50 PM


#1242 Useril este offline   kodat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04-May 11

Postat 12 May 2011 - 11:06 PM

Leo, de ce vei folosi cleme tocmai si numai acolo?
Pun pariu ca ceilalti (si mai mult ca sigur ca si eu voi face la fel) au folosit cleme si menghine la partea mediana a puntii inferioare ca sa-i dea forma usor concava.

#1243 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 May 2011 - 11:58 PM

Ok Leo, nu am vrut sa te supar, dar am vazut niste ierni in plus la tine. Cat despre barcuta noastra atunci las si eu puntea nelipita. Multam fain pentru sfat. Frumoasa lucrare ai facut, spor in continuare.
Pentru Kodat, si eu voi face la fel ca Leo, voi folosi doar clemele alea de tabla si asta pentru ca puntea structurii se aseaza foarte bine, trebuie presata foarte putin sau mai bine zis, trebuie doar asezata pe pozitie. La celelalte parti am mai folosit clesti cu falci mobile, ieftini si utili.
Olimpiu, problemele astea nu trebuie sa te faca sa renunti, vor mai fi o gramada pe parcurs, dar la sfarsit vei avea o mare multumire chiar daca un colt va fi putin mai stramb. Pe la nr 3-4 si eu ma suparam cind vedeam piese mai strambe sau cum ai patit si tu, o bucata de punte mai scurta. Acum ma bucur ca piesele nu sunt perfecte si le mai bibilesc eu sa se potriveasca. Asa cum spunea un coleg, daca erau perfecte era prea banal. Asta e parea mea, daca mai insisti putin s-ar putea sa-ti dai seama ca-ti place tare mult ce faci.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0161.jpg


#1244 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 13 May 2011 - 06:13 AM

Vezi postareakodat, la 13 May 2011, 00:06, a spus:

Leo, de ce vei folosi cleme tocmai si numai acolo?
Pun pariu ca ceilalti (si mai mult ca sigur ca si eu voi face la fel) au folosit cleme si menghine la partea mediana a puntii inferioare ca sa-i dea forma usor concava.

Pentru ca la premontaj am constatat ca numai acolo e nevoie.

Azi ma voi ocupa de sticla pentru geamurile de care vorbeam intr-un post anterior. Va arat io ce mi-a iesit, daca o sa-mi iasa ceva. :-D

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 13 May 2011 - 06:16 AM


#1245 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 13 May 2011 - 04:07 PM

Cam asta a reusit sa faca mesterul sticlar al secolului al XVII-lea:

Imagine atasata: DSCF0401.JPG Imagine atasata: DSCF0400.JPG

Tenta verzuie si neuniforma a fost facuta intentionat pentru a simula neuniformitatea sticlei din acea vreme. Din aceasta bucata, suficient de mare, voi alege zonele din care voi taia "sticla" pentru geamuri.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 13 May 2011 - 04:36 PM


#1246 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 13 May 2011 - 04:21 PM

Vezi postareaLeo2003, la 13 May 2011, 17:07, a spus:

Cam asta a reusit sa faca mesterul sticlar al secolului al XVII-lea:

Tenta verzuie si neuniforma au fost facute intentionat pentru a simula neuniformitatea sticlei din acea vreme. Din aceasta bucata, suficient de mare, voi alege zonele din care voi taia sticla pentru geamuri.

Spune-mi te rog si mie din ce material ai facut-o?

#1247 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 13 May 2011 - 04:35 PM

Am folsit o folie de plexiglas de 0.5mm pe care am dat-o cu aracet. Am facut repede cu acuarela verde dungile care se vad. Apoi am pus firele de aţă. Trebuie lucrat rapid sa nu se usuce aracetul. Dupa uscare am repetat operatia cu aracetul si acuarela si pe cealalta fata. Cam asta e tot. Cand aracetul se usuca complet devine semitransparent.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 13 May 2011 - 04:38 PM


#1248 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 13 May 2011 - 04:42 PM

Vezi postareaLeo2003, la 12 May 2011, 21:48, a spus:

Problema asta se rezolva, zic eu, usor. Bagheta de 2 pusa in capul semipuntii dreapta, eventual chiar bete de chibrit, slefuit, filat puntea, etc.

Exact, și la mine una din piese era mai scurtă cu 0,5 mm. Tot de pe forum am învățat (mulțumesc!) să nu montez piesele la „fie ce-o fi”, ci să le ajustez. O scobitoare (chibritul e muiat în ceva, nu e lemn curat) șmirghelită puțin pentru o față de așezare plană, lipită, și pe urmă prelucrată asigură atât suportul pentru file, cât și poziționarea corectă la lipire. După acoperirea cu file nu se mai vede nimic.
Olimpiu, doar n-o să renunți pentru atât!

Mai fu vorba în topic de cleiul dat de DeA. Eu l-am folosit efectiv la lipit piesele principale (filele le-am lipit cu altceva). Am vopsit piesele principale cu vopsea acrilică, cum a zis DeA, care sunt pe bază de apă. Pe lemn curat cleiul DeA prinde excelent, iar pe piesa vopsită cu acrilic prinde bine. Nu prinde pe piesa lăcuită, așa că lăcuirea mată o fac după lipire. Bănuiesc că informația cu cleiul este tardivă, dar poate unii încă nu s-au apucat de lipit :-D

Zona verde: lungime ok. Roșu: piesă scurtă.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB_adaus.jpg


#1249 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 13 May 2011 - 05:09 PM

Eu tre' sa recunosc ca la "diferentele de nivel" de genul celei semnalate de pe_dos nici macar nu m-am chinuit sa fac ceva....
Spatiile alea arata intr-adevar ingrozitor si trebuie umplute cumva daca se respecta sistemul de filare dat de DeA; daca faci filarea continua, insa - un spatiu de o juma' de mm sau chiar de 1 mm intreg mie mi se pare irelevanta... Si nu mi-am batut capul si n-am pierdut timpul cu umplerea spatiului (desi e clara logica!) pentru simplul fapt ca filele acopera perfect spatiile alea; si odata ce-s acoperite - nu mai stie nimeni ca acolo o fo' gaura :-D
Oricum - apreciez eforturile :-P

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 13 May 2011 - 05:10 PM


#1250 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 13 May 2011 - 05:23 PM

Am avut problemecu puntile care nu s-au aliniat perfect pe verticala, nu s-au lipit pe toate traversele, cand am lipit filele s-au mai asezat nitel, sau am acoperit "rahatul"!! se vede urat insa pe dedesupt, la vreo trei-patru traverse a ramas un spatiu intre ele si punte de vre-un milimetru, si vreau sa fac corabia cu cala deschisa!! Sper insa sa nu am probleme cu rezistenta magaoaiei, sa nu mi se desfaca ca am sfeclit-o!!

Vezi postareape_dos, la 13 May 2011, 17:42, a spus:

Exact, și la mine una din piese era mai scurtă cu 0,5 mm. Tot de pe forum am învățat (mulțumesc!) să nu montez piesele la „fie ce-o fi”, ci să le ajustez. O scobitoare (chibritul e muiat în ceva, nu e lemn curat) șmirghelită puțin pentru o față de așezare plană, lipită, și pe urmă prelucrată asigură atât suportul pentru file, cât și poziționarea corectă la lipire. După acoperirea cu file nu se mai vede nimic.
Olimpiu, doar n-o să renunți pentru atât!

Mai fu vorba în topic de cleiul dat de DeA. Eu l-am folosit efectiv la lipit piesele principale (filele le-am lipit cu altceva). Am vopsit piesele principale cu vopsea acrilică, cum a zis DeA, care sunt pe bază de apă. Pe lemn curat cleiul DeA prinde excelent, iar pe piesa vopsită cu acrilic prinde bine. Nu prinde pe piesa lăcuită, așa că lăcuirea mată o fac după lipire. Bănuiesc că informația cu cleiul este tardivă, dar poate unii încă nu s-au apucat de lipit :-D

Zona verde: lungime ok. Roșu: piesă scurtă.

Vezi sa nu ai problema de la chila stramba, am avut si eu problema asta, dar indreptand chila am rezolvat-o!! nu pare sa ai o punte mai scurta, sa fii foarte atent!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 13 May 2011 - 05:18 PM


#1251 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 13 May 2011 - 07:03 PM

Baieti, mie nu-mi place cum a iesit glajda (sticla) aia a mea. Asa ca mai incerc. Asta e... mai dam si rateuri. Va mai arat maine ce mai reusesc sa fac. Sper sa fie mai ok.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 13 May 2011 - 07:25 PM


#1252 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 13 May 2011 - 07:19 PM

Vezi postareaLeo2003, la 13 May 2011, 19:03, a spus:

Baieti, mie nu-mi place cum a iesit glajda (sticla) aia a mea. Asa ca mai incerc.


Ca sugestie, în locul atei poti folosi culorile acelea pentru ferestre, aşa numitele Window color, care se aplică din recipiente anume şia u o bună aderenţă. Depinde de grosimea găurii cât de fin iese 'firul'. Ar putea fi folosit cu succes şi la colorarea sticlei.
Uzual se lucrează pe folie transparentă de unde se transferă pe sticlă. Cred însă că merge şi direct pe sticlă.
N-aş putea să-ţi precizez o marcă anume. Ce rămâne poate fi folosit spre deliciul nepoţeilor să aibă ferestre colorate.

#1253 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 May 2011 - 07:27 PM

Leo, de unde ai luat plexiglas? multam. Mie-mi place cum a iesit

#1254 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 13 May 2011 - 07:46 PM

Vezi postareajohnreno36, la 13 May 2011, 20:27, a spus:

Leo, de unde ai luat plexiglas? multam. Mie-mi place cum a iesit

Il am de la serviciu, de la un atelier specializat in machete de prezentare, dar, de aviatie. Pe bune, nu glumesc. Baietii de acolo s-au oferit sa ma si ajute cu constructia corabiei dar le-am zis un nu hotarat. Ca ma mai duc sa iau o bagheta, un placaj, o folie e altceva.
Sa nu incercati pe folii de polietilena, gen coperta de dosar de plastic, ca nu merge. Nu se intinde aracetul.
Acum stiu ca voi sunteti draguti si spuneti ca va place, dar nu-mi place mie.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 13 May 2011 - 07:51 PM


#1255 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 13 May 2011 - 08:21 PM

Imi cer scuze daca sunt putin off, dar am achizitionat de la firma aceasta niste "ace fixare profi" pentru modelism, pe care intentionez sa le folosesc in principal la filarea bordurilor, in ideea de a nu mai folosi cuie. Adica in loc de cuie voi implementa acul respectiv, iar cand se va usca aracetul sau lipiciul folosit voi scoate acul.
Acum ma intreb: va influenta, oare, lipsa cuielor rezistenta structurii?
Atasez si doua poze cu dimensiunile acelor si forma lor.
Ca o precizare: sunt foarte ascutite si intra in lemnul SIB-ului aproape ca in branza. Producatorul zice ca au diametrul de 0,5 mm, dar nu este chiar asa. Oricum sunt subtiri, dar or fi mai subtiri decat cuiele care ni le da DeA?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _1180573.JPG
  • Imagine atasata: _1180582.JPG


#1256 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 13 May 2011 - 09:22 PM

Vezi postareaSorinR, la 13 May 2011, 18:23, a spus:

Vezi sa nu ai problema de la chila stramba, am avut si eu problema asta, dar indreptand chila am rezolvat-o!! nu pare sa ai o punte mai scurta, sa fii foarte atent!!

La pag. 61 a acestui topic am pus o poză în care se vede îmbinarea de pe puntea de jos (principală), unde se vede că spațiul dat de „calitatea” pieselor e la babord. La covertă e la tribord. Să fie chila strâmbă încolo, sau încoace? De fapt, nu chila e strâmbă, am avut noroc de una foarte dreaptă, sunt strâmbe mai mult sau mai puțin mai toate piesele, coaste, punți etc. Fără trageri și compensări nu merge. Las' că-i bine, că dacă erau piesele perfecte, mai învățam eu să le ajustez? Montam lego-ul și gata.

#1257 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 May 2011 - 11:16 PM

Salut Sfatos, eu unul as folosi macar niste bolduri pe care sa le las infipte acolo. Lemnul lucreaza mult timp, e posibil sa-si mai dea drumul lipitura, macar pui lipici mai mult.

Multam fain Leo

#1258 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 May 2011 - 06:25 AM

Am mai facut o incercare dar parca nu-mi place nici asta.

Imagine atasata: DSCF0403.JPG

#1259 Useril este offline   klausu25 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2011 - 07:50 AM

Vezi postareaLeo2003, la 14 May 2011, 07:25, a spus:

Am mai facut o incercare dar parca nu-mi place nici asta.


Asta-i un fel de "hai, laudati-ma, ca eu nu ma uit, nu ascult"

Daca nu-ti plac, pt ce le mai faci poze si le postezi pe forum?

#1260 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 14 May 2011 - 08:06 AM

Vezi postareaklausu25, la 14 May 2011, 08:50, a spus:

Asta-i un fel de "hai, laudati-ma, ca eu nu ma uit, nu ascult"

Daca nu-ti plac, pt ce le mai faci poze si le postezi pe forum?


Scopul acestui forum este sa lucrezi, sa postezi si sa ceri pererea celorlalti. Chiar daca lui nu ii place foarte mult, altora le poate place, si atunci cer informatii despre cum este facut. Aici nu se posteaza doar lucruri perfecte, ci si lucruri care pot fi inbunatatite prin informatiile primite de la altii. Asa ca daca nu ai un comentariu constructiv, te rog sa te abtii. Comentariile rautacioase nu isi au locul aici.
Ai o idee despre cum se poate inbunatati ce a facut Leo? Ai facut si tu asa ceva?

Leo, ai incercat ca in loc de ata neagra sa folosesti Marker permanent? La scara asta nu cred ca nu mai conteaza grosimea.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi