Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1601 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 09 June 2011 - 11:47 PM

Multam si de pozele astea Traiane. E ,atunci e bine daca l-am nimerit.
Comalion frumoasa lucrarea, dar nu stiu daca e bine ca ai lipit pupa, cred ca era mai bine daca asteptai sa lipesti toate puntile.
Spor la bibilit in continuare si bine ai venit.

#1602 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 10 June 2011 - 11:01 AM

M-am decis sa posez si eu cateva fotografii, nu prea vad motivul, ca nu am adus nimic nou sub soare, dar macar sa fiu exemplu la capitlul " asa nu" si sa se fereasca si altii de greselile pe care le fac eu.
primele 2 fotografii sunt cu modul cum am ales sa pun intaritoarele pentru filele cu care se va face bordarea:
Imagine atasata: 6.jpgImagine atasata: 5.jpg
A 3-a fotografie e cu felul cum am decis sa captusesc catarea pentru parapet, astfel incat sa aliniez parapetul cu partea exterioara a coastei, ca sa vina si mai bine cred ca mai trebuia sa mai pun o bucatica din aia de fila (selectia2), undeva mai in dreapta se vede cum incerc sa repar gafe, coasta respectiva mi s-a strambat cand am pus puntile (aracetul inca nu se uscase) astfel ca s-a inclinat inspre babord. Acum sunt nevoit sa o pilesc la babord si la tribord sa mai adaug material (bucati de file din cele ce mi-au ramas de la filarea puntilor). o astfel de coasta mai am si inspre prora. Greseli de superincepator, ceea ce de altfel si sunt!! Coastele am ales sa le colorez cu acrilice, imi sunt mai la indemana, si prin natura meseriei si aexperientei mele de pana acum (nu in navomodelism, fiti sigur)
Imagine atasata: 4.jpg

Inca cateva cu imagini generale asupra corabiei:
Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpg
Imagine atasata: 7.jpgImagine atasata: 8.jpg
Inca nu am facut usi sau geamuri!! Am ales sa filez peretii aia pentru incaperile de sub duneta cam pripit, Am sa filez peste in modul cum a filat si staric, cred, mi-a placut foarte mult cum a iesit la el, de aceea il rog sa de si cateva detalii, cel ptin despre modul cum a colorat filele!! Usitele inca nu m-am decis cum sa le fac, ferestrele .......... prea tarziu, doar daca dezlipesc acei pereti pentru a-i reface!! Sper sa nu fi ocupat spatiul degeaba cu postarile mele banale!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 10 June 2011 - 11:49 AM


#1603 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 10 June 2011 - 11:45 AM

SorinR nu inteleg dece plingi atata, mie imi place cum arata lucrarea ta pina acum si apoi dupa cum au mai spus si alti colegi, era prea simplu daca se potriveau toate perfect, unde mai era satisfactia de a reliza ceva frumos?
Postez doua poze , poate te vor ajuta si cateva sfaturi care poate-ti vor fi de folos.
tai doua bucati de carton dupa forma peretilor pe care iai lipit si-ti construiesti fereastra pe carton, asta dupa ce inainte ai desenat pe cartonul respectiv forma geamului sau a usii. Eu le-am facut din filele ramase de la punti, dar mai sunt si alte optiuni. dupa ce construiesti fereastra pe modelul de carton o lipesti pe peretele care trebuie. Aici ai doua alternative ,fie decupezi forma geamului pe peretele pe care il aplici fie lipesti un plastic colorat pe fereastra dupa care o lipesti pe perete.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0176.jpg
  • Imagine atasata: moto_0178.jpg


#1604 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 10 June 2011 - 12:03 PM

merci john, pentru poze, cred ca nu am cum evita fabricarea unor ferestre, nu-mi plac tablele lor!!

#1605 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 10 June 2011 - 12:19 PM

pentru cei care si-au facut clopotul navei, Cateva exemple de cum au asezat rusii clopotul:
Imagine atasata: d50205f13786.jpgImagine atasata: 1.jpg
Imagine atasata: 3b9957b1d123.jpgImagine atasata: 6dc2a9dc8f57.jpg
Imagine atasata: a395ca3b6357.jpg

#1606 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 10 June 2011 - 12:43 PM

Bune poze Sorin, chiar ma gandeam, de facut l-am facut, dar unde-l pun. Treaba e ca l-am facut un pic mai inalt cred eu.

#1607 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 June 2011 - 05:00 PM

Vezi postareajohnreno36, la 10 June 2011 - 12:43 PM, a spus:

.................. de facut l-am facut, dar unde-l pun. .................


De pus, se poate pune oriunde dar locul lui e in zona prova in vecinatatea trimchetului.

#1608 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 10 June 2011 - 06:32 PM

Vezi postareatraian, la 10 June 2011 - 05:00 PM, a spus:

De pus, se poate pune oriunde dar locul lui e in zona prova in vecinatatea trimchetului.

deci cel mai aproape de adevar sunt fotografia 3 si 5? sau ar fi mai bine sa fie sus pe pntea teuga?

#1609 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 June 2011 - 09:06 PM

Pe teuga e cam stramt si sunt destule de pus acolo. In plus, serviciul de garda la tipul asta de nava era in principal pe coverta deci e mai nimerit undeva in capatul dinspre prova a bocaportului.

#1610 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 11 June 2011 - 09:55 PM

Vezi postareatraian, la 08 June 2011 - 10:12 PM, a spus:

o pipa ca a mea (...)

Unde-i Pippa, vreau și eu! :dribble:

În altă ordine de idei, cred că prima dată n-am lipit bine adaosurile alea din pupa, le-am lipit prea în față. Bineînțeles că la dezlipire unul s-a rupt și a trebuit să fac altul. Noroc de „resturile” de material. Cred că trebuie lipite ca în poze, ca să permită pilirea după linia roșie, ca să poată fi filată zona etamboului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Intaritura1.jpg
  • Imagine atasata: Intaritura2.jpg


#1611 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 June 2011 - 10:16 AM

Tare ma gandesc sa demontez aiurelile astea de intaritoare. Indiferent cum le-ai pune parca sunt din alt film.
Ma gandesc sa pun intre primele doua coaste, atat la prova cat si la pupa, polistiren extrudat, intre partea de jos a coastelor si puntea principala.
Tot asa si intre baza chilei si puntea calei pe care am facut-o. In acest fel, voi crea, macar in acele zone, niste suprafete, care ma vor ajuta la filarea bordajului. Cred ca de marti am sa ma ocup de ce v-am spus.

#1612 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 June 2011 - 11:45 AM

Vezi postareaLeo2003, la 12 June 2011 - 10:16 AM, a spus:

Ma gandesc sa pun intre primele doua coaste, atat la prova cat si la pupa, polistiren extrudat, intre partea de jos a coastelor si puntea principala.


Metoda e folosita cu succes de mult timp. Am o cunostinta care la toate modelele umple spatiul dintre coaste si in zonele unde nu are magazii, cu polistiren pe care il finiseaza dupa forma corpului. Pana acum ceva timp am considerat a fi o complicatie inutila insa nevoit fiind sa o folosesc si eu am constatat ca are rezultate foarte bune.

#1613 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 June 2011 - 11:52 AM

Pe dvd se vede foarte bine cum si unde vin lipite intaritoarele alea.
Leo nu te enerva din cauza lor, dupa ce pui filele oricum nu se mai vad.
Eu am pitit si lufturile alea dintre parapet(copastie) si peretele frontal.

Daca am vazut bine in pozele rusilor in gaura mica de linga peretele frontal vine o pompa de apa?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0315.jpg
  • Imagine atasata: moto_0316.jpg


#1614 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 June 2011 - 03:24 PM

johnreno36 a spus:

Daca am vazut bine in pozele rusilor in gaura mica de linga peretele frontal vine o pompa de apa?


Pe toate corabiile e macar o pompa numita de santina cu cere se scoate apa adunata in spatiul de sub panourile de pe fundul magaziilor (santina) . pozitia e aleasa tinand cont de curbura fundului navei in asa fel ca sorbul sa fie in zona cea mai joasa. De obicei zona asta e in jurul arborelui mare.

#1615 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 12 June 2011 - 03:33 PM

Eu am reusit sa aliniez copastia cu metoda de mai jos si mi s-a aliniat foarte bine zic eu. Ma gandeam ca preventiv sa bat un bold la jumatate ca sa o fixez bine de coasta, dar vad ca sta si fara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _1190464.JPG
  • Imagine atasata: _1190465.JPG
  • Imagine atasata: _1190466.JPG
  • Imagine atasata: _1190467.JPG
  • Imagine atasata: _1190468.JPG
  • Imagine atasata: _1190469.JPG


#1616 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 June 2011 - 06:32 PM

@traian Stiu ca metoda e folosita de mult timp. Am vazut-o si eu prin documentarile mele. Daca faceam SIB-ul inchis, umpleam tot ce era sub principala, fara mormaieli, fara sovaieli. Asa trebuie sa o fac numai in zonele invizibile.

@john Hi, hi... Nu-s nervos neam, dar tot cred ca aiurelile alea sunt complet inutile, si destul de dificil de ajustat corect dupa conturul cocii.

#1617 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 June 2011 - 06:34 PM

Vezi postareaSfatos, la 12 June 2011 - 03:33 PM, a spus:

Eu am reusit sa aliniez copastia cu metoda de mai jos si mi s-a aliniat foarte bine zic eu.


Asa cum am scris si la pagina 77 a acestui topic:

Vezi postareacrios, la 03 June 2011 - 07:47 PM, a spus:

... pana la copastii mai ai mult!
Copastia este piesa din lemn care vine montata la marginea superioara a parapetului. :innocent:


Piesle care au venit la numarul 19 nu sunt copastii ci doi parapeti.

Bafta!

#1618 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 12 June 2011 - 07:02 PM

Vezi postareacrios, la 12 June 2011 - 06:34 PM, a spus:

... parapeti ...

Nustiu daca e corect "parapeti"...sau daca e corecta traducerea,dar dupa mine mai frumos si mai corect suna: "fals bord (FSB)"... dar asta e parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de staric: 12 June 2011 - 07:04 PM


#1619 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 June 2011 - 07:22 PM

Intre timp si o pompa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0320.jpg
  • Imagine atasata: moto_0321.jpg
  • Imagine atasata: moto_0322.jpg


#1620 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 June 2011 - 07:50 PM

Vezi postareastaric, la 12 June 2011 - 07:02 PM, a spus:

Nustiu daca e corect "parapeti"...sau daca e corecta traducerea

Pentru o mai buna intelegere a termenilor mi-am permis sa dau cateva citate cu atat mai mult cu cat traducerea DeA este cam varza.

Dex on line:
"PARAPÉT s. n. 1. perete scund la marginea unei punți, a unui pod etc. pentru a împiedica căderea lucrurilor, a oamenilor. 2. prelungire a bordajului deasupra punții la nave și la unele ambarcații. "
Dictionar enciclopedic de marina:
"Parapet = prelungire a bordajului lateral deasupra puntii, sprijinita pe montanti sau pe stalpi la navele din lemn. La partea superioara a parapetului se afla copastia."
"Fals bord = fila de tabla cu care bordajul exterior al navei se inalta deasupra puntii superioare sau deasupra puntii descoperite, cu scopul de a impiedica inundarea puntii sau caderea personalului, obiectelor, marfurilor de pe punte in apa"

Bafta!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi