Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1681 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 June 2011 - 01:57 PM

Vezi postarearaducindrea, la 18 June 2011 - 01:03 PM, a spus:

Si a carui barcuta pe mine personal ma incinta tare tare :-)
Imagine postata

Si pe mine!! bine ai benit printre noi bobby, chiat imi place cata grija ai avut la file!! Sa mai vedem in continuare postari de la tine!!

#1682 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 18 June 2011 - 02:06 PM

tocmai din cauza acestor file am aruncat la gunoi 9 numere. in primul rand am folosit metoda lor de placare si evident ca a iesit o mizerie, in al doilea rand am folosit bait de nuc si au iesit prea inchise la culoare.

dupa ceva documentari si alte reviste cumparate am folosit metoda cu guta intre scanduri, am taiat scandurile mai mari (11 cm mai exact) si le-am intercalat cate 3. Cuiele, desi acum imi pare rau ca le-am facut, sunt facute cu letconul incins.

Imagine atasata: SDC12305.jpgImagine atasata: SDC12302.JPG

scara am facut-o ceva mai lata decat am vazut la altii si i-am adaugat o balustrada.

Imagine atasata: SDC12299.JPGImagine atasata: SDC12297.JPG

am folosit bait de palisandru si lac incolor mat, sculele... obisnuite.

Imagine atasata: SDC12306.JPGImagine atasata: SDC12307.JPG

si bismarck-ul in spate :))

Imagine atasata: SDC12308.JPG

#1683 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 June 2011 - 03:02 PM

inelul pentru catarg de pe coverta nu trebuie pus acolo bobby!!! si nici cel de pe puntea cea mai de sus de pe duneta, acolo vin niste piese mai mari, speciale!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 18 June 2011 - 03:08 PM


#1684 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 18 June 2011 - 03:29 PM

Vezi postareaLeo2003, la 18 June 2011 - 07:16 AM, a spus:

Cu exceptia a 3-4 care ne mai arata cum decurge lucrarea, restul... s-au fundarisit.

Aici, pe forum, parcă este o indicație care zice că dacă n-ai ceva interesant de spus, mai bine nu postezi. Și nu cred că am mare lucru interesant, doar că Leo zicea că vor fi probleme și la îmbinarea pieselor din nr. 20. Cel puțin eu sunt destul de mulțumit cum mi-a ieșit îmbinarea (pilit și aici nu mai mult de 0,5 mm din capetele parapeților). La capete, în partea de sus, nu sunt lipiți de coaste, se vor alinia la filare. Am lipit cu aracet, chiar dacă cineva parcă zicea că e mai greu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Parapet.jpg


#1685 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 18 June 2011 - 03:32 PM

Vezi postareaSorinR, la 18 June 2011 - 03:02 PM, a spus:

inelul pentru catarg de pe coverta nu trebuie pus acolo bobby!!! si nici cel de pe puntea cea mai de sus de pe duneta, acolo vin niste piese mai mari, speciale!!



ok, n-am stiut, o sa le scot cand o sa am piesa corecta :)

#1686 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 18 June 2011 - 04:39 PM

Pai de asta nici nu ai avut probleme,ca ai fost avertizat de Leo :lol: ... eu acuma daca iti spun ca la coasta #7 vei fi nevoit sa adaugi 2 mm si,de asemenea, 1mm la coasta #2 ...

Aceasta postare a fost editata de staric: 18 June 2011 - 05:27 PM


#1687 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 18 June 2011 - 07:43 PM

Vezi postareastaric, la 18 June 2011 - 04:39 PM, a spus:

Pai de asta nici nu ai avut probleme,ca ai fost avertizat de Leo :lol:

Leo, mulțumesc!
De fapt, avertizarea lui am tradus-o drept „fiți atenți să nu lipiți strâmb”. Nu am făcut artificii cu cotele, piesele din kit s-au potrivit.

Vezi postareastaric, la 18 June 2011 - 04:39 PM, a spus:

eu acuma daca iti spun ca la coasta #7 vei fi nevoit sa adaugi 2 mm si,de asemenea, 1mm la coasta #2 ...

Probabil așa va fi, îți mulțumesc și ție pentru avertizare. Desigur că înainte de a fila bordul voi verifica cu un „florar elastic”.
Întrebare: diferența de 1-2 mm este din cauza mea, sau problema a apărut și la alții?

#1688 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 June 2011 - 07:53 PM

si eu am coaste unde trebuiesc adaugari si unde trebuie sa slefuiesc (2 coaste la o prima vedere), dar presupun ca trebuie sa luam serios din coaste la slefuire sa le aducem la nivel cu parapetii, acolo am cate 2 poate 3 mm de slefuit, sper sa nu ma pacalesc!! de adaugat deja am si inceput sa adaug (file de la punti) care apoi vor fi si acestea slefuite. la cele 2 coaste unde trebuie sa slefuiesc si sa adaug am gresit la lipire, cand am pus puntile s-au miscat inspre tribord sau babord (aracetul fiind inca ud, puntile aveau despartituri intre ele, asa ca le-am potrivit pe toate odata), dar asta e, am sa am grija inainte de a face bordarea sa fie toate slefuite sau facute adaugiri astfel incat sa n-am boalfe, galme, infundari ale bordului!!! ne descurcam noi, suntem baieti mari!!

#1689 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 18 June 2011 - 08:21 PM

Vezi postareape_dos, la 18 June 2011 - 07:43 PM, a spus:

... diferența de 1-2 mm este din cauza mea, sau problema a apărut și la alții?

Poza preluata de pe siteul rusesc :

Imagine atasata: 38e94f157104.jpg

..am crezut ca la noi nu mai e ... dar azi am inceput filarea ...

#1690 Useril este offline   fulgerica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 25-May 11

Postat 19 June 2011 - 02:36 PM

Vezi postareastaric, la 18 June 2011 - 08:21 PM, a spus:

Poza preluata de pe siteul rusesc :

Atasament 38e94f157104.jpg

..am crezut ca la noi nu mai e ... dar azi am inceput filarea ...


ca tot veni vorba de saitul rusesc.
am vazut ca multi au modificat parapetii din nr. 19. cel default mi se pare foarte inalt, tunarii nu pot vedea nimic peste ele. inca nu-s sigur, dar ma incita si pe mine sa le decupez.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3882.JPG


#1691 Useril este offline   mihai8888 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Location:iasi

Postat 19 June 2011 - 03:08 PM

Vezi postareafulgerica, la 19 June 2011 - 02:36 PM, a spus:

ca tot veni vorba de saitul rusesc.
am vazut ca multi au modificat parapetii din nr. 19. cel default mi se pare foarte inalt, tunarii nu pot vedea nimic peste ele. inca nu-s sigur, dar ma incita si pe mine sa le decupez.



de parca cei care servesc tunurile de pe puntile inferioare vad peste parapet
si daca nava a existat in realitate , iar asta se doreste o macheta se presupune ca se respecta intocmai modelul real cu cea mai mare fidelitate

cu stima...

Aceasta postare a fost editata de mihai8888: 19 June 2011 - 03:08 PM


#1692 Useril este offline   fulgerica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 25-May 11

Postat 19 June 2011 - 03:13 PM

tocmai, nu a existat. si nici nu exista vreun plan sau date istorice despre nava.

#1693 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 03:42 PM

Apropo de cei 2-3mm dintre parapet si coaste... daca va uitati atent la pozele din cartulia de asamblare o sa observati ca sunt prezenti si acolo... eu zic sa nu va grabiti la pilit...
@ fulgerica... s-a mai dezbatut subiectul cu existenta si non-existenta respectivului galion... in documente ar exista, cat despre planuri... alea se pare a fi lipsa, totusi mihai a pus pe acolo si prepozitia "daca", deci nu poti zice precis ca nu a existat.

Aceasta postare a fost editata de Joe_Black: 19 June 2011 - 03:49 PM


#1694 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 19 June 2011 - 04:09 PM

dupa ce ca e prost facuta mai e si no name, ce dezamagire

Imagine atasata: SDC12314.JPG

si mie mi se pare exagerat de inalt parapetul

Aceasta postare a fost editata de bobby: 19 June 2011 - 04:25 PM


#1695 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 808
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 19 June 2011 - 04:16 PM

Vezi postareafulgerica, la 19 June 2011 - 02:36 PM, a spus:

... parapetii din nr. 19. cel default mi se pare foarte inalt, tunarii nu pot vedea nimic peste ele...

Nu-s deloc inalti ... sunt in jur de 22-24mm ...recomandat 24 ... ceia ce corespunde ( ca, comparatie vezi ca sabordurile au 10x10) unei marimi de 1m 20 cm ...asta in cazul celor modificate

Aceasta postare a fost editata de staric: 19 June 2011 - 04:28 PM


#1696 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 19 June 2011 - 05:48 PM

Vezi postareafulgerica, la 19 June 2011 - 03:13 PM, a spus:

tocmai, nu a existat. si nici nu exista vreun plan sau date istorice despre nava.



Sunt totusi unele surse care afirma ca a exixtat si nimic nu sustine ca nu ar fi existat. Faptul ca nu se gasesc planuri nu e si o dovada de nonexistenta, perioada e destul de indepartata, nava a fost construita din ce se zice de mesteri venetieni iar acestia erau mai secretosi in privinta mestesugului si mai e vorba si de o clasa de nave pentru care se folosea in genere acelasi plan cu mici modificari de amenajare pe care proprietarul il boteza dupa propria dorinta. Sunt cazuri de nave din epoca moderna pentru care nu se gasesc planuri sau nu sunt detaliate, motivatiile fiind multiple, una din ele fiind sistemul legislativ de arhivare care nu prea tine cont de existenta hobystilor. Sunt opinii ca Sf. Ioan ar fi nava cu care John Blackthorne ar fi bantuit prin Japonia desi din unele descrieri de amenajare din Shogun nu prea pare.
Dar nimic nu indreptateste a spune ca nu a existat si chiar daca am fi fost in posesia celor mai detaliate planuri tot ar fi aparut unele mici deficiente in constructia modelului. Singura mare carcoteala pe care eu o am e ca in general. la un kit pe care dai bani e de asteptat o proiectare si realizare de calitate care sa nu creeze probleme la montaj dar asa ceva e doar un vis, nimic nu e perfect.

#1697 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 19 June 2011 - 05:55 PM

eu m-am inspirat dupa acest model...

Imagine atasata: 5a446e530028.jpg
si am optat pentru varianta tuning.

Imagine atasata: SDC12316.JPG

#1698 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2011 - 07:04 PM

Asta asa e... dar se pare ca la chinezi nu numai laserul merge aiurea, dar probail si programul in care s-a proiectat navomodelul... de materiale nu mai vorbesc.

#1699 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 June 2011 - 07:20 PM

Eu personal, atata timp cat am o pila, un cutter, ceva glasspapir, e suficient ce-mi dau astia. Ii urmaresc si pe cei care fac de la zero o corabie, sunt topicuri cum sunt cele cu La Courounne facute de ovidiu si de sarmanul kaine, unde putem sa urmarim asa ceva (si multe altele), ei nu se plang (nu se plangea) de piese :). In ceea ce priveste planuri despre aceasta corabie ........... dupa cate am observat, cam toate galioanele din vremea aia aratau la fel (tocmai am vazut filmul shogun, si duneta arata la fel, clopotul fiind pus undeva in zona dinspre pupa a covertei, contrar a ceea ce a spus traian, cu toatea acestea inclin sa cred ca e mai bine cum spune traian). Acest fapt, ca nu exista planuri exacte a acestei corabii poate fi si un plus pentru cei doritori de improvizatii. Pentru un model scoala, e numai bun, si cred ca aia se vrea, un model si pentru incepatori, care in acelasi timp ofera posibilitatea si celor cu experienta si mai indemanatici sa dezvolte planul initial!! Sunt sigur ca se poate mai mult, dar sunt multumit si asa. Corabioara asta imi ofera destule ceasuri albe in noapte, timp in care ma gandesc la ea, si bucuria de a ma trezi miercurea dimineata sa alerg intr-un suflet la chioscul de ziare sa-mi salt punga cu betisoare fermecate!! in rest ..... spor celor care se lasa leganati pe puntea SIB-ului!!

#1700 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 19 June 2011 - 09:41 PM

Vezi postareaSorinR, la 19 June 2011 - 07:20 PM, a spus:

Eu personal, atata timp cat am o pila, un cutter, ceva glasspapir, e suficient ce-mi dau astia.
Ii urmaresc si pe cei care fac de la zero o corabie......



:hi:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi