Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1781 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 23 June 2011 - 06:58 PM

Joe_Black tocmai am incercat azi, dar bormasina face galagie mare si stau la bloc.

#1782 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2011 - 07:22 PM

si motorul in sarcina cum crezi ca o sa faca? iti recomand o bormasina cu acumulator sau una obisnuita fara percutie... sunt mai silentioase + folosirea la ore in care poti face asta :-D

Aceasta postare a fost editata de Joe_Black: 23 June 2011 - 07:23 PM


#1783 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 23 June 2011 - 07:51 PM

Am ramas cu mintea la chestiile alea gravate cu laser, unde s-ar putea sa ma duc cu asa ceva, Le fac pana la urma de mana cum vreau eu si tot le am!!!

#1784 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 June 2011 - 07:54 PM

da si tu un gugle si gasesti in romania, era unu pe okazii de acolo stiu pretul de 5E / ml

#1785 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 23 June 2011 - 08:54 PM

Vezi postareaSorinR, la 23 June 2011 - 07:51 PM, a spus:

Am ramas cu mintea la chestiile alea gravate cu laser, unde s-ar putea sa ma duc cu asa ceva, Le fac pana la urma de mana cum vreau eu si tot le am!!!

Uite AICI un link din Romania. Poti sa faci comanda pe net, prin trimiterea fisierului CAD sau CorelDRAW (vectorial) si ei iti taie pe ce placaj vrei. Citeste pe site conditiile si preturile. Se pare ca fac si gravura (se vede in filmuletul de pe site).

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 23 June 2011 - 08:57 PM


#1786 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 23 June 2011 - 09:18 PM

Pentru cei mai multi, dupa mobilizarea generala ,totul se termina.... la realizarea schitelor in ACAD sau similare. Este normal sa fie asa fiindca iti trebuie ceva vreme sa inveti aceste programe, mai ales ca schitele trebuie facute si la scara. Era mult mai firesc ca firma respectiva sa asigure asistenta la proiectare sau chiar proiectarea dupa scheme simpliste dar cu datele de baza.

#1787 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 June 2011 - 09:25 PM

sunt multe alte firme specializate in proiectare computerizata (CAD), nu le poate face o singura firma pe toate, ei nu au nicio obligatie, iti taie si atat.

Aceasta postare a fost editata de bobby: 23 June 2011 - 09:25 PM


#1788 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 23 June 2011 - 09:36 PM

in acad nu e o problema, sa caut si in Bacau, daca vorbesc direct cu ei.e altceva

#1789 Useril este offline   feste 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 31-May 10
  • Location:Vinon sur Verdon, Franta

Postat 23 June 2011 - 10:07 PM

Eu zic ca nu e nici o afacere sa te apuci tu sa faci desenele alea, sa umbli dupa firma care taie/graveaza laser... cat lucrezi in acad sa faci fisierul, cat dai la taiat/gravat s-ar putea sa iesi mai mult decat daca le-ai cumpara p'astea gata facute. Parerea mea :drinks: Eu astept sa vina kitul pt San Juan Nepomuceno de la ei, o sa pun peste ~ 2 saptamani poze mai detaliate.

#1790 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 23 June 2011 - 10:19 PM

Imagine atasata: SDC12361.JPGImagine atasata: SDC12362.JPG

cam atat pe ziua de astazi :)

#1791 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 June 2011 - 06:38 AM

bobby, fara cuie?? nu vad nici o urma de cuisor!!

#1792 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 24 June 2011 - 06:49 AM

fara cuie si cu file cumparate de pe net, iar partea din fata umpluta cu resturi de placaj de la bismark. Filele sunt lipite cu aracet si pe coaste si pe lungimea lor, doar la capete le-am fixat cu niste sarma in rest le-am tinute pe pozitie cu pin-uri (pioneze d'alea de plastic). Singura parte mai nasola este ca sunt de conifer si se aschiaza ca dracu, dar la ce economie am facut nu mai conteaza :)) . la ce se vede in poza am folosit exact 10 bucati de 1m lungime 2/5 mm + 1 bucata de 3/6 mm fila centrala , am comandat putine de proba, acum o sa comnad si restul

#1793 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 June 2011 - 06:59 AM

arata bine, la corabia mea ma tot uit, unde am de adaugat pe coaste unde am de plilit, cam mult..!! ca sa pun fila centrala (aia din lacas) vad ca ma intersectez si cu puntea, am emotii mari la filajul bordului, astept filele lor!!

#1794 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 24 June 2011 - 07:06 AM

spor... la asteptat... mai sunt 10 saptamani pana la file. eu ma gandeam sa fac catargele daca stie cineva dimensiunile sau are niste schite.

puntea trebuie "ajustata" in fata ca sa intre fila centrala in rest pica bine, in spate la puntea inferioara ramene un gol urat.

Aceasta postare a fost editata de bobby: 24 June 2011 - 07:11 AM


#1795 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 24 June 2011 - 08:07 AM

Bobby nu se vede bine in poza, fila aia centrala ai lasat-o un pic mai in afara?
Macar pe capetele lor ar merge niste cuisoare.
Daca se aschiaza rau ia cel mai fin smirghel, o sa mearga mult mai bine.

#1796 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 24 June 2011 - 08:48 AM

nu am de gand sa dau 90 lei pe un pumn de cuisoare si scula aia de bagat cuie (cam atat costa, sunt vre-o 6 reviste)

cum spuneam mai sus am pus la capete niste sarmulite pe post de cuie, oricum dupa ce se usuca aracetul nu mai e nevoie de ele. le-am prins provizoriu cu pin-uri care au costat 2 lei la librarie :))

fila centrala nu este mai inafara, probabil ca nu era bine slefuita atunci.

Imagine atasata: SDC12355.JPG

p.s. daca mai scad vreo 6 numere cu file si 2 cu umplutura aia din fata , catargele , panzele si cine stie cate cu alte maruntisuri care se pot face foarte usor ... mai fac de inca o corabie, imi fac flota :))

Aceasta postare a fost editata de bobby: 24 June 2011 - 08:50 AM


#1797 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 24 June 2011 - 09:22 AM

Nu ne-am inteles Bobby, fila centrala chiar trebuie sa ramana putin mai in afara, parca asa citisem eu.
In loc de cuisoare eu voi baga bolduri nici eu nu vreau sa dau atatia bani pe o mina de cuie.
Pentru rotile tunurilor am cumparat bagheta rotunda de fag de 5 mm grosime, perfecta pentru roti.

#1798 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 24 June 2011 - 09:26 AM

nu vad ce rost ar avea sa ramana iesita in afara, daca e vorba sa ramana ca decoratiune prefer sa aplic alta peste dupa ce am terminat si cu stratul de finisaj

Aceasta postare a fost editata de bobby: 24 June 2011 - 09:49 AM


#1799 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 24 June 2011 - 11:16 AM

Am tot citit pe forumul asta diverse pareri si opinii...Ca hobbist fara pretentii prea mari si fara prea multe la activ in acest domeniu(m-am apucat si eu de minunata asta de corabie :-P auzind de la un prieten), am reusit sa scot la capat ceea ce s-a dat pana acum cu cele 20 de numere(si a iesit chiar ok zic eu). Am ramas totusi cu o dilema de pe la inceputul discutiilor pe acest forum legate de...lacuire. In momentul asta barcuta e data cu bait (din ala adevarat romanesc si ieftin - 3 lei parca sticla de litru). in diverse straturi - inclusiv puntile. Marea dilema e daca mai dau sau nu lac (pe puntile inferioare ar fi ceva mai greu acum dar cu gija ar merege). Eu personal sunt multumit de cum arata(am folosit bait de stejar - are un aspect vintange) dar nu stiu cum se va prezenta in timp....In rest toate bune...fiind incepator incerc sa ma folosesc cat mai mult de ce ofera kitul sa nu fac vreo minune. Ferestrele si usile ( acelea de tabla) pe care le-am vazut la colegii din rusia intr-adevar arata cam nashpa dar...cine stie...asa cum tunurile au fost altfel poate ne pregatesc o surpriza placuta si la ornamente ;-) .

Mult spor la toata lumea si sa fie intr-un ceas bun :drinks:



#1800 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 24 June 2011 - 11:23 AM

Tun dreapta faza finala. rotile vor fi colorate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0385.jpg
  • Imagine atasata: moto_0386.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi