Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2101 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 07 July 2011 - 11:10 AM

o idee buna, asa am sa fac, dar mai e mult de lucru pana atunci

#2102 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 07 July 2011 - 11:40 AM

Vezi postarearaducindrea, la 06 July 2011 - 11:26 AM, a spus:

La mine cam toate coastele ieseau serios in afara. Motiv pentru care o fost chiar simplu sa rezolv problema prin ingrosarea parapetului. Daca zici ca doar 2 "jmekere" ai - eu zic ca linistit poti lasa parapetul cum e - si sa le smirgheluiesti pe alea doua astfel incit sa se alinieze. Ma indoiesc ca o sa dauneze ATIT de mult formei navei... :hi:






Din pacate nu am numai 2 "jmekere". Prin 12-17 ma refer coastele de la 12 la 17, adica toate coastele de pe lungimea parapetului. Cam multe jmekere.....

In plus sunt mai iesite in afara cele de pe partea stanga decat cele de pe partea dreapta. Daca le-as corecta cu pila, nu ar iesi corpul navei asimetric?

Pe deasupra, parapetii se aliniaza la perfectie cu celelalte coaste (nu le stiu numerele pe de rost). Sunt tentat sa aplic metoda ta (cea a ingrosarii parapetilor), dar atunci parapetii ar iesi in afara celorlalte coaste. Plus ca vor trebui acoperiti cu 2 straturi de file........Si vor trebui si acoperiti cu o alta piesa (copastie, sau cum ii zice).

#2103 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 07 July 2011 - 11:53 AM

Vezi postareapelly67, la 06 July 2011 - 08:20 PM, a spus:

Cu mari chinuri am reusit sa introduc piesa centrala intre parapeti, lateralele desi sunt taiate impecabil ....nu se potrivesc deloc

Zic că mie mi s-au potrivit. N-am luat mult la pilă, cam 0,5 mm (cota asta de 0,5 mm a devenit obsedantă... ).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIBteuga.jpg


#2104 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 07 July 2011 - 12:56 PM

pe_dos, la 07 July 2011 - 11:53 AM, a spus:

......... (cota asta de 0,5 mm a devenit obsedantă... ).


Obsedanta cota de 0,5 mm se ,,scoate'' din prima slefuire la potrivirea pieselor si apoi din slefuirea finala dupa filarea corpului. La filare se observa usor unde mai trebuie ajustat ca sa calce filele aliniat si abia dupa filare se poate slefui la suprafata plana.

#2105 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 July 2011 - 01:03 PM

@Bubba - inseamna ca esti cam in acceasi situatie cu mine. E drept ca si la mine au fost MICI diferente de la o parte la alta - tribordul fiind cel care nici macar acuma nu e PERFECT aliniat. Insa - la mine parapetul iese in afara intr-un singur loc, si nesemnificativ. E de pilit cam cit as trage 2 fumuri de tigara :-)
Cit despre corectarea doar pe-o parte - asimetria aia (in caz ca ar exista) ma indoiesc ca ar fi atit de mare incit s-o observe un ochi ne-avizat. Poate vin cei mai cunoscatori cu o explicatie coerenta, ca io vorbesc doar din imaginatie :-D

In ceea ce priveste copastia - cea de la rusi e de 6 mm. Dupa socotelile mele - peretii mei, cu tot cu cele 2 rinduri de file (daca socotesc si cit va cadea la finisaj) vor avea maxim 6.2-6.3. Ceea ce in cel mai rau caz se corecteaza cu o alta copastie decit cea data de DeA....

Concluzie - eu zic sa alegi ce varianta ti se pare tie mai OK. Sau sa inventezi una. Asa mi se pare cel mai corect. Pina la urma - numai din greseli/incercari invatam :pardon:

#2106 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 07 July 2011 - 01:52 PM

mie imi este clar ca parapetul trebuie ingrosat, se rezolva astfel si problema dintre parapeti si peretii verticali de la castelele pupa si prova si trebusoara asta cu coastele iesite inafara, !! sunt tentat sa nu le mai dezlipesc si sa le ingros pe dinafara, inauntru se poate pune o bagheta si distantele alea ramase sunt acoperite!!

#2107 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 799
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 07 July 2011 - 02:09 PM

... da la varianta de a mari puntea nu va-ti gadit? ... eu daca nu asi fi pilit,asta faceam ... e exact o fila si nu cred ca nu va ramas :rolleyes:

#2108 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 07 July 2011 - 04:48 PM

azi ma uitam pe la rusi si din calcule reiese ca abia de la numarul 42 incep sa mai cumpar cate ceva :whistle:

#2109 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 07 July 2011 - 08:42 PM

Se apropie filarea,iar pentru cei ce doresc varianta deschisa va puteti inspira din :


Imagine atasata: 090520111929.jpg

#2110 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 07 July 2011 - 09:04 PM

eh, asta DA, intradevar piesa :dribble:

#2111 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 07 July 2011 - 09:12 PM

daaaaa, super facuta, :dribble:

#2112 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 07 July 2011 - 10:27 PM

Seamana mai mult cu o gondola decat cu un galion. ;-)

#2113 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 07 July 2011 - 10:48 PM

Gata domnilor, mi-am facut si eu castel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0453.jpg
  • Imagine atasata: moto_0455.jpg


#2114 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 08 July 2011 - 11:27 AM

Cateva poze cu galionul pregatit pentru furniruire, asta dupa ce in prealabil a fost chituit, slefuit, chituit, slefuit
Eventualele "bavuri" ce se vad in poze sunt doar in poze, la mana este coala de hartie, fara denivelari. Fiind prima lucrare in lemn am facut numeroase greseli, insa cea mai mare, de care imi pare rau si pe care nu mai am cum sa o indrept este cea legata de filarea corpului navei cu acele scandurele. Cu ideea preconceputa ca aceste file vor fi acoperite cu furnir si nu se vor vedea imperfectiunile, le-am asezat in toate directiile, doar sa iasa bine profilul spatial al navei. La final a iesit bine ca si geometrie insa la un control de cum ar arata data doar cu bait peste file, am vazut ca aspectul este mult mai realistic si mai de efect decat cu acel furnir lipit peste. Oricum acum este prea traziu....la urmatoarea "barcuta" aplicam lectiile invatate.
Imagine postata
Imagine postata

#2115 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 08 July 2011 - 12:08 PM

Vezi postareapelly67, la 08 July 2011 - 11:27 AM, a spus:

am vazut ca aspectul este mult mai realistic si mai de efect decat cu acel furnir lipit peste.


exact asa mi s-a parut si mie la a mea, nu mai are aspectul ala de artizanat sau mobila cum mai zicea un coleg.

cu ce ai chituit? am intrebat si mai sus dar vad ca nu zice nimeni nimic.

#2116 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 799
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 08 July 2011 - 12:40 PM

Eu folosesc CHIT DE CUTIT ... de ala la cutie de plastic pe care il gasesti la orice magazin de materiale de constructii ... maliabil,se lipeste bine,se usuca repejor,usor de slefuit ... mai sump nu am folosit,oricum nu am de gand sa incarc cu mult chit ... la 2mm fila ai unde slefui

Aceasta postare a fost editata de staric: 08 July 2011 - 01:18 PM


#2117 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 July 2011 - 01:50 PM

Asa arata SIB-ul meu dupa ultimul numar.

Imagine atasata: DSCF0585.JPG
Imagine atasata: DSCF0588.JPG

In afara de faptul ca am corectat asimetria usilor, care la mine era cam de 3mm, nu au fost alte probleme.
Dupa cum se vede am facut un perete identic si pe interior sa nu se vada urat. I-am gasit loc si clopotului.

Ca chit eu folosesc "Pâte à bois" de la Liberon, nuanta "naturel". E pe baza de solvent - acetona - si se usuca mult mai repede decat chiturile pe baza de apa.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 08 July 2011 - 01:59 PM


#2118 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 08 July 2011 - 02:02 PM

am si eu o nedumerire :fool:... acolo din cate stiu trebuie sa fie bucataria... de ce are o amarata de bucatarie 4 usi ? 2 in fata si 2 in spate ?

l.e. nu cumva soba sa pice peste vreo usa...

si un mic sfat daca imi permiteti... nu mai slefuiti pana nu aveti bucatile alea de lemn cu care se umple la prova... s-ar putea sa aveti surprize neplacute

Aceasta postare a fost editata de bobby: 08 July 2011 - 02:10 PM


#2119 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 08 July 2011 - 02:52 PM

Eu am chituit cu asa ceva.(rosturi) L-am luat preventiv odata cu scandurelele si a prins bine.

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 08 July 2011 - 02:53 PM


#2120 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 08 July 2011 - 03:01 PM

Bucataria este la mijloc intre punti, acolo la ...4 usi ,serveste barosanu' :-). Dupa masa de pranz iese si priveste siajul...
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 08 July 2011 - 03:03 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi