Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 108
  • 109
  • 110
  • 111
  • 112
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2181 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 12 July 2011 - 09:02 PM

Nu am astampar cu barcuta asta :-P....ca sa mai treaca timpul, i-am facut alt suport, mai aratos, si cateva poze din alte unghiuri.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2182 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 July 2011 - 10:04 PM

Multam Traian, m-am gandit, dar tarziu, acum nu stiu daca le las asa sau le modific, am muncit cam mult la ele.

#2183 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 July 2011 - 10:40 PM

pelly - suportul respectiv, s-a mai discutat, in genere se numeste cavalet iar partea inscriptoinata, timbru. Pentru un modelist care se respecta si care isi respecta modelul cavaletul e o mica opera de arta, lucrata atent si cu migala, in asa fel incat sa dea valoare in plus modelului. Insista, esti pe calea buna dupa parerea mea.
johnreno - fara a vrea sa fortez nota, tot pe forumul asta e un modelist pe care eu il apreciez de exceptie si cu care mai port discutii din cand in cand. Imi arata ce a mai facut si imi cere o parere in majoritatea cazurilor in care crede ca nu ar fi chiar cum trebuie. Majoritar sunt situatii acceptabile si greu observabile dar daca nu ii pot argumenta ca ,,merge si asa'' strica si reface indiferent cat ar fi muncit, primeaza dorinta de a fi cat mai aproape de perfect, nu acceptabil. Fiindca tot a fost in discutie cativa pasi in urma, asta e calea spre prpria si adevarata medalie de campion sau mai general zis, asa cum bine zice un alt membru al forumului, ,,daca tot faci un lucru, fa-l bine''.

#2184 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 July 2011 - 11:23 PM

Vezi postareastaric, la 12 July 2011 - 11:21 AM, a spus:

Imi scriu si eu un OFF ... aci,ca e unul din cele mai vizitate topicuri ... voi stiti de ce CONSTANTIN BRANCUSI e pictor francez,si doar cu numele e roman? ... noi nu am stiut sa-L apreciem !!!
Azi am aflat ca in perioada 15-19 iunie s-a desfasurat la La Spezia, in Italia Campionatul European de Navomodele-Machete ... AVEM AUR ... MULT AUR ... dar ce folos? ... e mai important cate partzuri a tras Columbeanu ...

Cu intarziere ii felicit pe:

Romeo Andrei - Goto Predestinatia - 95 puncte - AUR - C4A

Chescu Marius - Richelieu - 97.33 puncte - AUR- C4B

Costiniuc Corneliu - Levant ship - 96.33 puncte - AUR-C4D

... dar uitativa si singuri cati ROMANI ...

http://www.navimodel...20riassunto.pdf

... si o inrebare lor, CAPIONILOR ... unde va vedem si noi, unde invatam si noi cum sa devenim campioni?


Andrei, daca-mi aduc bine aminte este Romeu. Este in carti de peste 20 de ani.
Costiniuc, cred ca la fel (daca nu m-a lasat memoria).
Chescu, nu stiu de cand, dar este bun rau. Rat, s-a saltat tare prin seriozitate si dragoste de nave in ultimii 7-8 ani. Deosebit de placua si spectaculosa ascensiune, pot spune (Rat este sigur pe acest forum).
Deosebit ce placuta ascensiunea echipei din Galati, care are in, mare parte scoala acestui forum si a oamenilor de aici (ca tot se bat unii in piept cu nu stiu ce scoala modelistica romaneasca...).
De ce nu sunt acesti oameni pe forum? De ce ar fi? Daca careva dintre ei ar scrie un sfat, o indicatie, o parere ar primi de la oricare, oricine, semnul victoriei in varianta prescurtata. De ce si-ar face nervi? De ce ar suporta, inghiti, jigniri si injurii, labe peste bot, etc.?
Multumesc Traian pentru promovarea in aceasta discutie a unui subiect legat despere "de ce facem machete". Subiectul a fost preluat de prietenul Dani din Deva si pus pe acest forum dar n-a fost inteles de mai nimeni (din pacate) in nici unul dintre cele doua forumuri. Traian a inteles despre ce este vorba. Navomodelism ca hobby sau navomodelism sportiv. Pate parea acelasi lucru, dar nu este (si discutia este mult mai ampla).
Prietene Staric, vrei s-ajungi campion? Considera SIB-ul un mic si nevinovat antrenament si apucate de treba. Ce inseamna treaba legat de competitie? Inseamna sa lucrezi dupa un regulament care are anumite cerinte pe care daca le cunosti bine sti exact ce punctaj vei primi cu o eroare de maxim 5 puncte. Daca cineva crede ca asta este usor se insala. Eu ma pregatesc de un an pentru posibilitatea ca la anu' sa revin in competitii. Retine! Am scris "posibilitatea".
Si ca veni vorba despre navomodelisti, nu pot sa nu-l felicit pe Dan Lucian pentru munca pe care o depune ca sa mentina aceasta activitate ca sport si pentru efortul pe care-l face (financiar chiar) de a incerca sa mentina in viata putine cluburi de navomodelism ramase.
Sunt total pe langa subiect, dar sper ca ti-am raspuns, macar, la o parte dintre dileme.

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 12 July 2011 - 11:25 PM


#2185 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 13 July 2011 - 12:54 AM

Sa ma intelegeti ... mie imi LIPSESC,imi lipsesc sfaturile lor,criticile,chiar si intepaturile ... toate sunt binevenite ( pentru mine, de altii nu raspund...) ... o mica victorie azi am obtinut-o ... te-am adus pe tine din nou pe acest topic.
SIB-ul nu e o sarcina de partid ... e o scoala si o scoala primara, unde invatatoarea te i-a de manuta si te invata sa scrii prima litera ... unii o scriu mai stramb ... altii o scriu mai frumos ... dar ce e interesant ca la sfarsitul celor 4 clase primare toti stiu sa scrie si sa citesca ... iar noi suntem orfani. O sa ma intrebati pentru ce? "De ce ar suporta, inghiti, jigniri si injurii, labe peste bot, etc..."? Fie din aia o mie, un milion de romani care fac SIB-ul ... o suta il si termina ... iar 20-10 il termina cu nota 10 ... uite un club de navomodelism ... uite un viitor pentru Scoala Romaneasca ... se merita?
Iar eu campion ? Vom trai si vom vedea, dar fara scoala in Romania poti deveni doar presedinte ... un navomodelist posibil da ... un navomodelist bun in nici un caz.

#2186 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 13 July 2011 - 07:44 AM

Traiane, mersi pentru informatii(cavalet si timbru) Uite asa invatam lucruri noi, astia mai "tineri". Este greu de la o varsta sa te apuci si sa ti pasul cu cei care au experienta, sau daca nu, macar sa fi in asentimentul lor. Pentru mine modelismul a revenit tarziu si incerc sa ma mentin cat pot de bine. Cat despre cavalet si timbru...sunt doar incercari vremelnice, finalitatea va fi cu totul alta.
Staric....nu trebuie sa te dai batut!....timpul lucreaza in favoarea noastra.:drinks:

#2187 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 13 July 2011 - 09:20 AM

Chiar nu mi se pare ca se vorbeste offtopic!! Constructia acestui galion, chiar ridica asemenea probleme unara dintre noi, care suntem noi in fata unui hobby, care presupune cheltuieli, timp mult acordat, uneori poate mici sacrificii in detrimentul familiei sau al prietenilor!!! Eu prefer sa pilesc scandurele in loc sa-mi cheltui banii pe alcool, tigari sau sa-mi omor timpul in crasme, seara cu 'pretetenii la o cinzeaca!!! Sunt bune si astea, dar a sta in fata unei corabii in miniatura si fiecare structura a ei sa-ti spuna o poveste, fiecare parama legata sau fila lipita sa-ti sopteasca un zvon despre nustiucare pirat sau patanie a vre-unei corabii, mi se pare foarte constructiv si pozitiv pentru al meu creieras!! Mai ales, alaturi forum dedicat navomodelistilor, unde am alaturi si un traian, un crios si altii cu experienta!! Pana vin campionii medaliati, eu ma multumesc si cu ei (pe unul l-am pus in cala, celalt e pe undeva prin castelul duneta :yahoo: ), evident toti sunteti in echipajul de pe corabioara!! in rest, la pilit fratilor, taiat, slefuit, masurata si cautat informatii frumoase despre corabii, let's rock!! :friends:

#2188 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2011 - 09:49 AM

E frumos ce zici tu acolo, Sorine, si-s total de-acord cu tine.

#2189 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 13 July 2011 - 09:51 AM

Sorin - :hi:

#2190 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 July 2011 - 10:10 AM

Traian multam de idee, asa este se vede mult mai frumos asa cum ai spus tu sa le fac. Sa sti ca acum sunt perpendiculare pe linia de plutire numa ca nu prea am reusit eu poza.Am sa le refac si pe celelalte

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0467.jpg
  • Imagine atasata: moto_0468.jpg


#2191 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 13 July 2011 - 10:57 AM

eu as zice sa nu te mai grabesti cu decoratiunile, s-ar putea sa le strici cand o sa trebuiasca sa o filezi.

#2192 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 July 2011 - 11:05 AM

Vezi postareaSorinR, la 13 July 2011 - 09:20 AM, a spus:

.......... (pe unul l-am pus in cala, celalt e pe undeva prin castelul duneta )..........


E frumos ce zici tu acolo si daca e dupa preferinte, eu vreau in cala acolo unde sunt butoiasele cu rom si sacutii cu carne uscata.

- Pana una-alta, lasati romantismele si treceti la munca, aveti de terminat o corabie. Pentru multumiri si alte alea e timp la ,,lansare''.

#2193 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 13 July 2011 - 11:11 AM

daca dau gradarul din ambundenta cu lac, mai trebuie lipit? Lacul nu le lipeste intre ele?

#2194 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 July 2011 - 11:27 AM

Traiane cred ca in cala ar vrea toti sa stea.
SORINr lacul mai crapa, lipiciul e lipici.
Bobby decoratiunile le fac sa fie facute, inca nu le montez

#2195 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 13 July 2011 - 11:34 AM

eu am filat pentru a nu stiu cata oara puntile, evident ca tot nu imi place cum au iesit, problema este ca nu mai am file... deci ma intereseaza sa cumpar numerele 8 si 9 (au cel mai mare numar de file pt punti).

#2196 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 13 July 2011 - 11:44 AM

Doamnelor si domnilor.....i-a sa-mi spuneti care este cel original si care este al lui Bobby?
Imagine postata
Imagine postata

#2197 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 July 2011 - 12:06 PM

In dreapta e cel de la Bobby

#2198 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 13 July 2011 - 12:09 PM

John ai ghicit :drinks:....parerea mea este ca sunt exceptionale ,iar diferentele sunt extrem de mici. Cat despre imperfectiuni.....cine a mai pomenit tunuri perfecte, dupa zeci de batalii si sute de ghiulele trase :good:
Ca sa nu mai scriu o noua postare, cine ma poate indruma sau de unde se pot procura schitele pentru realizarea catargelor si a velaturii (sper ca am scris corect).

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 13 July 2011 - 12:26 PM


#2199 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 13 July 2011 - 12:25 PM

Daca le bibilesti cu grija si multa rabdare ies mai frumoase decat ale LOR. Eu am facut 3 de la Bobby si au iesit super.

#2200 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 13 July 2011 - 12:29 PM

Am si eu o intrebare referitoare la gratare ... care varianta e corecta A sau B ... C sau D ?

Imagine atasata: Untitled.jpg

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 108
  • 109
  • 110
  • 111
  • 112
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi