Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 173
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3481 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 02 December 2011 - 05:16 PM

Glossy=Lucios

Deoarece lemnul furnirului se aschiaza usor, lacul trebuie sa ajute si la tinerea fibrelor laolalta. Adica trebuie sa intre in fibre si sa nu fie casant.

Mai dureaza 1 an pana cand va fi gata barca. Nu poti sa o tii 1 an cu scotch pentru ca se transfera lipiciul pe barca. Iar in anul asta sunt de facut o multime de operatiuni mecanice.

#3482 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 02 December 2011 - 07:14 PM

Vezi postareaConfucius, la 02 December 2011 - 05:16 PM, a spus:

Glossy=Lucios

Deoarece lemnul furnirului se aschiaza usor, lacul trebuie sa ajute si la tinerea fibrelor laolalta. Adica trebuie sa intre in fibre si sa nu fie casant.

Mai dureaza 1 an pana cand va fi gata barca. Nu poti sa o tii 1 an cu scotch pentru ca se transfera lipiciul pe barca. Iar in anul asta sunt de facut o multime de operatiuni mecanice.



referitor la lucios ,ti-am pus capacul ,pe care scrie clar Opac ......Glossy este marca,iar in legatura cu scotch nu este obligatoriu sa ramana atata,se mai poate schimba periodic :pardon: era niste sugestii,nu impuneri!

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 02 December 2011 - 07:17 PM


#3483 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 December 2011 - 07:31 PM

ACHRISTIAN are dreptate. Exact acelasi tip de lac "Glossy" am folosit si voi folosi si eu. Lacul din imagine este mat.

Dar sa continuam cu lucrarea. Daca tot am facut gratarele am acoperit si bocaportul de pe coverta conform cu instructiunile de la nr.61.

Imagine atasata: DSCF0002.JPG

P.S. Ca sa nu mai agate capetele filelor slefuiti-le cu smirghel fin.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 02 December 2011 - 07:41 PM


#3484 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 02 December 2011 - 08:31 PM

O idee interesanta de la DeA o gasim in instructiuni. Totusi ce lipci transparent sa folosesc?
Imagine atasata: uploadfromtaptalk1322850592492.jpg
Super glue?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 December 2011 - 09:42 PM


#3485 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 02 December 2011 - 08:53 PM

Vezi postareaMondeo, la 02 December 2011 - 08:31 PM, a spus:

O idee interesanta de la DeA o gasim in instructiuni. Totusi ce lipci transparent sa folosesc? Atasament uploadfromtaptalk1322850592492.jpg
Super glue?


mai recomandat este aracetul sau fariatii ale acestuia ,cu conditia ca la uscare, sa devina transparent{recomandarea de pe produs} .eu folosesc BISON- SUPER WOOD GLUE

#3486 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 03 December 2011 - 12:12 AM

@ACHRISTIAN Nu te supăra de raspunsul meu. L-am scris la repezeală. Dacă a părut iritat īmi cer scuze. Oricum numele Glossy pentru lac mat e ceva ... special :crazy:

@Mondeo: Lipiciul din revistă e adeziv de contact (adică ceva similar prenadezului). Se numește așa pentru că metoda de folosire presupune lipirea instantanee la punerea īn contact a celor două suprafețe pe care a fost aplicat adezivul. După ce pui adezivul pe suprafată astepți un un număr de minute pānă se usucă, după care ai o fereastră de timp īn care poți pune īn contact cele două suprafețe. Lipirea are loc prin acțiunea unor forțe de atracție la nivel molecular īntre cele două suprafețe de adeziv. Aici pe forum adezivul de contact a fost criticat destul de vehement - parcă de Traian - dacă nu mă īnșel.

Pānă acum majoritatea membrilor forumului au folosit aracet. Rezultatele au fost foarte bune.

Eu am trecut de la aracet la adeziv de contact și sunt īncāntat de alegerea făcută: filarea e mult mai curată, mai ușor de executat și - spre surprinderea mea - mai puternică decāt cea cu aracet. Dezavantajul e că umpli camera de miros de la adeziv și că trebuie īntr-adevăr să fii atent cu poziționarea filei, pentru ca odată pusă așa rămāne. @Aiurica a folosit si el adeziv de contact și i-a ieșit foarte bine.

Fiecare īnsă alege ce crede de cuviință.

Parcă nu am văzut ca cineva să fi folosit cianoacrilat (superglue) pentru filarea cu furnir.

PS Scuze... iar am scris cam mult.

#3487 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 03 December 2011 - 09:27 AM

Vezi postareaMondeo, la 02 December 2011 - 08:31 PM, a spus:

O idee interesanta de la DeA o gasim in instructiuni. Totusi ce lipci transparent sa folosesc? Atasament uploadfromtaptalk1322850592492.jpg
Super glue?


Salut Mondeo
Vad ca ai instrructiunile in limba romana asa ca te rog sa-mi dai citeva detalii unde le pot gasi. Eu sunt doar la nr 44, dar avind m-ai multe file ramase am filat in continuare dupa cum m-a dus capul. Si nu prea mi-a iesit bine........:bang: . Cu ajutorul instructiunilor viitoare, sper sa pot remedia ceva si sa fac in continuare ceva m-ai bine.
Multumesc

#3488 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 03 December 2011 - 09:31 AM

Imi pare rau dar am doar un numar inainte, adica eu sunt la 45, deci nu e vreun mare avantaj....

Cat despre lipici am folosit Bison Universal Hobby Glue, la care ma ajutat foarte tare partea de aplicare a lipiciului pe file.
Sa inteleg ca fiind transparent pot sa il folosesc si pentru amestecul cu rumegus la umplerea golurilor ramase?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0363.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mondeo: 03 December 2011 - 09:39 AM


#3489 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 03 December 2011 - 09:35 AM

Vezi postareaMondeo, la 03 December 2011 - 09:31 AM, a spus:

Imi pare rau dar am doar un numar inainte, adica eu sunt la 45, deci nu e vreun mare avantaj....


Am crezut ca ai gasit ceva pe net in romana.
Bafta :drinks:

#3490 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 03 December 2011 - 09:59 AM

@Mondeo
Lufturile m-ai mari se pot acoperi foarte bine cu o fila lipita pe cant asa cum a descris Leo ceva mai in urma. Eu am folosit-o si dupa slefuire este aproape invizibila.
Pentru amestec de rumegus cu Bison Universal Hobby Glue incearca pentru fantele foarte mici, nu inainte de a face o proba de verificare. Acest adeziv eu il folosesc doar pentru hirtie sau carton pentu ca nu mi sa parut sa aiba o priza buna la lemn. Dar pentru retusuri nu conteaza priza asa ca am sa fac si eu un test.

#3491 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 03 December 2011 - 10:46 AM

cel mai bun pentru mine a fost Moment Universal (pe tub are o imagine cu o masuta pe care se lipeste furnir). Are aderenta foarte mare si o fereastra de timp lunga pentru punerea in contact (mi-a permis sa pun lipici pe cate 4 -6 file simultan si apoi sa le pozitionez pe rand).

#3492 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 03 December 2011 - 12:51 PM

Si o imagine cu ramele gratarelor in zona scarilor.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

#3493 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 03 December 2011 - 08:59 PM

Buna seara! Am reusit sa termin partea inchisa si am realizat si o imbatranire a lemnului. Sa nu dati cu pietre in mine... dar am considerat ca nu trebuie slefuit furnirul si trebuie lasat exact cum este el cu asperitati si cu micile imperfectiuni.

Imagine postata

O seara buna,
Tav

#3494 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 04 December 2011 - 12:11 AM

@Tav
Acum depinde cum vrei sa arate nava: dupa 5-10 ani de serviciu sau de pe santier, proaspat rindeluita de tamplari :whistle:.
In legatura cu muchiile scandurilor, pentru a nu se ciobi, eu pun putin aracet (folosesc cu succes cel de tamplarie la 1kg cutia, devine transparent la uscare), dupa uscare slefuiesc si toata marginea astfel intarita se comporta mai bine decat restul filelor de pe coca.

#3495 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 04 December 2011 - 10:05 AM

A iesit super, din punctul meu de vedere. Cand ma uit la modelul tau ...il vad pe al meu, acum multe luni in urma.:good:

#3496 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 December 2011 - 02:09 PM

Salutări, fani ai SIB-ului,

Citind forumul, īn special pe la diorame, tot īmi pun īntrebarea dacă bărcuța noastră n-ar avea nevoie de cāțiva oameni pe punte: cārmaciul, vreo doi la parāme, căpitanul, unul īn cuibul de cioară etc. Poate vreo duzină, nu chiar echipajul complet.

Scara declarată a modelului este 1:50 dar se pare că scara reală este 1:60, nu mult diferită de 1:72.

Pe forum avem persoane talentate, cum este silviug2009. N-ar fi cazul să spunem de pe acum, ca să dăm timp celor ce ar vrea să facă figurinele?

#3497 Useril este offline   masulik17 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-August 11
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 04 December 2011 - 02:12 PM

cum ai realizat imbatranirea TAV?

#3498 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 04 December 2011 - 11:35 PM

Salutare tuturor... . Referitor la lufturile dintre file...mi a trecut prin tartacutza daunazi o idee...exista la magazinele de profil ceva batoane corectoare pentru mobila de pal melaminat. Au consistenta moale ceva intre chit si ceara si sunt disponibile in diferite nuante. Eu am unul acasa de cand mi am mesterit mobila de bucatarie dar e putin rosiatic asa ca nu m am hotarat inca. Cred ca ar acoperi cu succes crepaturile iar pt cei ce vor sa scoata in evidenta desenul filelor ar rezolva problema elegant. Cel putin teoretic. Spor tare si atentie ca se fileaza....:)

#3499 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 04 December 2011 - 11:48 PM

Iar legat de adeziv...va spun sincer ca eu folosesc cu succes un aracet Bic luat de la magazin de papetarie. Iar pretul e undeva sub 5 lei... si ca sa nu fac reclama ..coastele..prima filare...am facut o cu un aracet si mai moca.... 1.5 lei tubul. E drept necesita un pic mai multa rabdare da merita . Spor la barcalit

#3500 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 05 December 2011 - 12:30 AM

Vezi postareamasulik17, la 04 December 2011 - 02:12 PM, a spus:

cum ai realizat imbatranirea TAV?


Dupa acest tutorial m-am inspirat- http://www.youtube.c...feature=related . Am cumparat o vopsea acrilica neagra si o pensula lata (neaparat lata, cu o pensula ascutita nu iese acest efect)de la o librarie, in rest tehnica este exact aceea din filmulet. Prima data, pana te obisnuiesti cu aceasta tehnica as indica sa vopsiti vreo 5-10 cm2 de furnir pentru a observa cum se comporta. In rest, aveti grija sa frecati destul de bine pensula de servetel pentru a nu exagera cu negrul. Imbatranire frumoasa va doresc! Imagine postata

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 173
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi