Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • 178
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3501 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 05 December 2011 - 09:00 AM

@Tav: Mi se pare că arată bine, dar eu nu mă pricep, așa că aprecierile mele sunt subiective.

Īntrebare: fumul tunurilor nu trebuia să se īndrepte spre prova, nu spre pupa?

#3502 Useril este offline   catalins 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-July 11

Postat 05 December 2011 - 10:04 AM

Pentru protejara muchiilor eu folosesc banda de hartie adeziva pe care o voi tine pana la lacuire (eventual inlocuita din cand in cand). Nu transfera lipiciul de pe banda pe lemn. Chiar daca am mai aplicat un strat subtire de aracet pe muchii si am slefuit cu smirghel fin, e mai sigur asa pentru ca nava trebuie manevrata in mai multe pozitii.

La taieturile de pe cant folosesc o lama de ras (taietura este mult mai fina). Spatiile goale le voi umple cu aschii de furnir lipite pe cant (cu aracet), taiate la nivel dupa uscare cu lama si slefuite cu 3 tipuri de smirghel. Pentru finisajul final recomand smirghel auto care este foarte fin. In privinta lacului, deocamata nu ma agit pentru ca mai e pana atunci. Oricum, voi folosi lac mat pentru ca vasul sa nu arate, asa cum spunea cineva mai sus "ca o mobila ieftina". Spor!

#3503 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 05 December 2011 - 11:29 AM

Ar fi exceptional daca ar putea cineva cu experienta sa ma ajute cu o tehnica de imbatrinire a furnirului. Am vazut de ex. la Staric o super imbatrinire dar nu am inteles pe deplin procedeul. Daca ar avea cineva rabdare sa ne explice si noua cineva cu experienta fi extraordinar, incepand de la materialele necesare si pana la tehnica de folosire a acestora.


Numai spun ca un filmulet pe youtube a fi genial, unde deja am cautat deja, dar chiar nu exista nimic privitor la furnir.
Multumiri in avans
Pur si simplu am ramas mut la urmatoarele poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post-3522-0-62340300-1319906690_thumb.jpg
  • Imagine atasata: post-3522-0-72378800-1319906681_thumb.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mondeo: 05 December 2011 - 12:06 PM


#3504 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 05 December 2011 - 11:54 AM

Salutare tuturor,

  • In week-end-ul am terminat de furniruit si ultima bucata si i-am administrat primele portii de zeama de pila si smirghel pentru finisaj.
  • Acum cred ca e important este sa termin de finisat coca, inclusiv lacul protector si ce alte protectii mecanice temporare voi gasi (scotch peste lac sau altceva). Mentionez ca eu am furniruit si lacuit demult interiorul parapetilor de pe puntea principala si am vazut cat e de usor de ciobit. Iar asta a fost o zona mai putin expusa decat exteriorul barcii.
  • Daca va fi sa umplu spatiile cu ceva - ceea ce nu e deloc sigur ! - voi face asta prin stergere cu o carpa imbibata cu vopsea acrilica diluata ori cu crema de ghete - dar asta doar dupa ce aplic stratul exterior de lac.
  • Deocamdata planul este sa o construiesc cu aspect de nou - fara imbatranire. Nu am talentul lui Staric si mi-e ca o zbarcesc iremediabil.
  • Omuletii -figurine ar trebui sa aiba cam 3cm/1.50m inaltime? Daca ar fi executati realist in detalii si atitudini/pozitii ar putea sa iasa brici. Dar daca nu sunt asa... Hmm, cam complicat si cu riscul sa iasa kitsch. Deocamdata nu.

Stie cineva in ce etapa din revista se face lacuirea furnirului?

#3505 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 05 December 2011 - 12:05 PM

La numarul 51!

#3506 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 05 December 2011 - 12:27 PM

multsam!

#3507 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 05 December 2011 - 12:48 PM

Vezi postareaMondeo, la 05 December 2011 - 11:29 AM, a spus:

Ar fi exceptional daca ar putea cineva cu experienta sa ma ajute cu o tehnica de imbatrinire a furnirului. Am vazut de ex. la Staric o super imbatrinire dar nu am inteles pe deplin procedeul. Daca ar avea cineva rabdare sa ne explice si noua cineva cu experienta fi extraordinar, incepand de la materialele necesare si pana la tehnica de folosire a acestora.


Numai spun ca un filmulet pe youtube a fi genial, unde deja am cautat deja, dar chiar nu exista nimic privitor la furnir.
Multumiri in avans
Pur si simplu am ramas mut la urmatoarele poze:



lasand la o parte aspectul care este de necontestat,aratand minunat,la SIB-ul lui Staric nu cred ca este aplicat furnir.Daca ma insel imi cer scuze anticipat!

#3508 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 05 December 2011 - 01:03 PM

Surprins sa fiu dat ca exeplu ... dar placut :rolleyes:

Va avertizez ( nustiu a cata oara) pare usoara ,dar e al :diablo: de grea ... stai tot timpul pe muchia de cutit, inre a continua si a da foc la tot ce ai facut pana acuma. Si nu uitati imbatranirea se face la TOT , pana la ultimul cuisor ... nu poti avea o corabie imbatranita cu o punte oglinda, cu o barca ca de la pachet,cu panze curate ca lacrima ... sa nu ziceti ca nu v-am spus


Tehnica in pricipiu e simpla ... aveti nevoie doar de putin vopsea pictura Umbra naturale ( Maimeri 493) , un pic de Siena (#278), o carpa ... si mult curaj ( e un sfat pe care l-am primit si eu de la un as ...) Ca etapa premargatoare eu am mai filat cu file la care am slefuit marginea ( sa zicem sub 45 grade) ...Acuma luati corabia in mana si uitativa cam unnde sunt locurile unde se aduna cea mai multa murdarie ... acolosi aplicati UMBRA ... nu uitati sa aducei granita intre culori spre zero cu carpa ( stergeti pur si siplu )... pe la centru aveti murdarie doar printre file,deci dati cu vopsea si stergeti cu carpa ... asta e tot ...dar urmeaza alte detalii care au ttehnici putin diferite ... am scris in topicul meu.

P.S.

Daca nu aveti UMBRA...o obtineti amestecand ( la ochi ...) SIENA ( maro) cu NEGRU ...atentie la NEGRU ( ca fapt divers in liceu aveam interzisa aceasta culoare ...)

si mai repet ... FOLOSESC DOAR CEIA CE PRIMIM IN REVISTE ( poate doar cumparate in dublu exeplar)

Aceasta postare a fost editata de staric: 05 December 2011 - 01:05 PM


#3509 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 05 December 2011 - 07:43 PM

Vezi postareastaric, la 05 December 2011 - 01:03 PM, a spus:

...atentie la NEGRU ( ca fapt divers in liceu aveam interzisa aceasta culoare ...)

Da' ALB aveati voie??? Imagine postata Ma gandesc ca si albul fiind o nonculoare poate era si el interzis.

Vezi postareastaric, la 05 December 2011 - 01:03 PM, a spus:

...si mai repet ... FOLOSESC DOAR CEIA CE PRIMIM IN REVISTE ( poate doar cumparate in dublu exeplar)

Nu am niciun motiv sa nu te cred, dar cand ne-a dat producatorul filele bentru braurile puse de tine? Nici filele de furnir nu prea cred ca sunt cele primite cu revista, ca sa nu mai vorbim de toata structura din prova (galbionul). Chiar in pozele puse de tine se vede un raft cu tot soiul de bucati de lemn, baghete, shipci, etc.
Evident ca observatia mea, cred ca corecta, nu diminueaza cu nimic frumusetea lucrarii tale. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 05 December 2011 - 07:53 PM


#3510 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 05 December 2011 - 08:18 PM

vai ce urmarit sunt :rolleyes: ... ai dreptate furnirul nu e de DEA ... doar ca nu am vrut sa astept ... iar braurile ... nu recunosti? ... prima fila de DEA de 4mm ...

Imagine atasata: SANY0234.JPG


...a si inca un material nonDEA ... din asta am facut chila si carma la barcuta :whistle:

Imagine atasata: SANY0235.JPG

si asta e marele meu atelier ...lipseste doar lipiciul si vreo 10m de hartie abraziva de la 80...400

Imagine atasata: SANY0236.JPG


vezi ... nu ascund nimica :friends:

Aceasta postare a fost editata de staric: 05 December 2011 - 08:19 PM


#3511 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 05 December 2011 - 08:38 PM

M-am gandit ca ai folosit ceva din sipcile din imagine.

Imagine atasata: Untitled sipci.jpg


La brauri chiar nu m-am prins ca sunt asa de inguste. Totusi, un pic de dreptate am avut.

Dar nu mi-ai zis daca aveati voie sa folosit ALBUL, in liceu, cu siguranta liceu de arte plastice. Chiar sunt curios.

Si da, sunt cu ochii pe lucrarile tale ca pe butelie. Imagine postata

#3512 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 05 December 2011 - 09:31 PM

furnirul folosit de staric este de nuc, daca nu ma insala memoria, la fel cu cel folosit de mine pe sib-ul meu, doar ca el a folosit alt procedeu de finisare.

#3513 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 December 2011 - 12:22 PM

>> Ca etapa premargatoare eu am mai filat cu file la care am slefuit marginea ( sa zicem sub 45 grade) <<
Asta face ca galionul sa arate foarte bine. ma gandeam ca asta ar fi procedeul dar nu eram sigur, mersi :drinks: .

#3514 Useril este offline   lupanmarian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 17-September 11

Postat 07 December 2011 - 12:13 PM

Salutare,
Are cineva idee cate straturi de furnir se vor aplica? Sa inteleg ca primul strat nu este si ultimul?

#3515 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 December 2011 - 02:46 PM

Exact, acest strat de furnir este si ultimul. Daca mai vrei tu sa aplici si alte straturi... ma rog, e treaba ta.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 07 December 2011 - 02:47 PM


#3516 Useril este offline   lupanmarian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 17-September 11

Postat 07 December 2011 - 03:16 PM

Sunt la munca si printre picaturi mai arunc un ochi pe ghidul de asamblare de saptamana asta. La Numarul 46C, dupa finisarea captuselii scrie sa smirgheluiesti cu atentie pentru a nu deteriora primul strat de captuseala. M-au luat dracii, ca m-am cam saturat de operatia asta. De asta am intrebat.

Vezi postareaLeo2003, la 07 December 2011 - 02:46 PM, a spus:

Exact, acest strat de furnir este si ultimul. Daca mai vrei tu sa aplici si alte straturi... ma rog, e treaba ta.


#3517 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 07 December 2011 - 04:09 PM

Vezi postarealupanmarian, la 07 December 2011 - 12:13 PM, a spus:

Salutare,
Are cineva idee cate straturi de furnir se vor aplica? Sa inteleg ca primul strat nu este si ultimul?


bine ai venit ...nu stiu de unde ai dedus asta (desi lucrurile au luat-o cateodata razna pe forum nu cred sa fi zis cineva asta). Cu siguranta e ultimul. In alta ordine de idei...mi-a sarit in ochi numarul de cititori pe forum mai devreme...30. Nu tin minte sa fi vazut atatia (sau n-am dat importanta pana acum)..Asta e de bine. Inseamna lumea munceste :)

#3518 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 07 December 2011 - 09:12 PM

Vezi postarealupanmarian, la 07 December 2011 - 03:16 PM, a spus:

Sunt la munca si printre picaturi mai arunc un ochi pe ghidul de asamblare de saptamana asta. La Numarul 46C, dupa finisarea captuselii scrie sa smirgheluiesti cu atentie pentru a nu deteriora primul strat de captuseala. M-au luat dracii, ca m-am cam saturat de operatia asta. De asta am intrebat.




Eu nu am mai smirgheluit pentru ca mi se pare mai natural sa o las in stadiul in care este. La un moment dat da impresia de mobila (parerea mea).

#3519 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 08 December 2011 - 10:35 AM

finalizarea si la SIB-ul meu ptr acesta etapa!criticile ,observatii,sunt bine venite!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00045.JPG
  • Imagine atasata: DSC00046.JPG
  • Imagine atasata: DSC00047.JPG
  • Imagine atasata: DSC00048.JPG


#3520 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 09 December 2011 - 07:39 PM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 08 December 2011 - 10:35 AM, a spus:

finalizarea si la SIB-ul meu ptr acesta etapa!criticile ,observatii,sunt bine venite!



Foarte bine arata! Imi place si acel felinar... arata extraordinar. Postez si eu doua poze cu SIB-ul meu

Imagine postata

Imagine postata

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • 178
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi