Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#381 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 08:56 PM

Vezi postareacoszmin_art, la 24 Feb 2011, 20:48, a spus:

Mă refer la canturile costelor care sunt tăiate în unghi în aşa fel încât în momentul montării parapeţilor, coastele nu mai trebuie pilite


Aaaa! Credeam ca te referi la canturile coastelor livrate de DeAgostini in cele patru numere aparute pana acum.
Acum m-am lamurit.

Bafta!

#382 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 24 February 2011 - 08:57 PM

In legatura cu aluminiul
Se stie ca aluminiul proaspat slefuit se oxideaza imperceptibil ochiului uman (nu precum cuprul se face verde) se aplica ulei pe suprafata unde se va lipi si apoi se pune cositor si cu pistolul de lipit se lipesc piesele. Chestia e ca punctul de lipire se afla sub pelicula de ulei (adica in lipsa oxigenului, care stim cu totii cat de coroziv e).

#383 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 24 February 2011 - 08:59 PM

Vezi postareacoszmin_art, la 24 Feb 2011, 20:48, a spus:

Mă refer la canturile costelor care sunt tăiate în unghi în aşa fel încât în momentul montării parapeţilor, coastele nu mai trebuie pilite



Canturile eu le vad la 90 de grade, cantul care urmeaza linia corpului se face cu pila. In alta ordine de idei un mic sfat pentru nerabdatori, ultima lipitura ajutati-o cu ceva bucatele de placaj de esenta tare, exclus balsa.

Bafta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06886.jpg
  • Imagine atasata: DSC06888.jpg

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 24 February 2011 - 09:33 PM


#384 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 09:00 PM

Vezi postareaAdy, la 24 Feb 2011, 20:57, a spus:

In legatura cu aluminiul
Se stie ca aluminiul proaspat slefuit se oxideaza imperceptibil ochiului uman (nu precum cuprul se face verde) se aplica ulei pe suprafata unde se va lipi si apoi se pune cositor si cu pistolul de lipit se lipesc piesele. Chestia e ca punctul de lipire se afla sub pelicula de ulei (adica in lipsa oxigenului, care stim cu totii cat de coroziv e).


Adevarat 100%. :rolleyes:

Bafta!

#385 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 24 February 2011 - 09:22 PM

@SorinR - la mine orificiile sint aliniate minunat; chiar nici cea mai mica problema; dai drumul la creion de sus si cade pine in locasul de jos :) (o exprimare realmente profesionista...) :-D

@Olimpiu - si al meu e Kober - dar cires, in 3 straturi; ce-i drept - nu am cautat unul special, ca stiam ca asta il am prin casa - si mi-a parut potrivit contrastul intre punte si ce urma sa-mi iasa mie; cert e ca e enervanta chestia cu modul de absorbtie al diverselor bucatele de placaj; mai mai ca numa' nu nimeresti doua la fel la culoare... de-aia ma gindeam ca poate nu era totusi o ideea rea vopseaua...
Cit despre traverse - ale mele NU potrivesc perfect! cel putin una (cea care vine pe coasta 7) e aproape cu 1 mm mai sus decit ar trebui.
De asemenea - tot "la rece" asezindu-le la locul lor - am constatat ca desi primul st de punti la mine se potriveste perfect (spre deosebire de cele ale lui SorinR) - al doilea set gindes'ca e de la alta barca! Daca le "imping pina la capat" cum se sugereaza in instructiuni in revista - imi ramin cam 2-3 mm intre ele pe mijloc! Singura solutie e sa le lipesc una linga alta, dar nu stiu cum o sa mai obtin alinierea finala, chiar daca astept pina e construit tot scheletul. Si aici chiar mi-ar prinde bine un sfat/idee.

All in all - spuse fiind cele de mai sus - io unul nu pot sa trag decit o concluzie: nu stiu cum e cu "laser-cut"-urile astea - da' se pare ca fiecare avem kitul nostru unicat! Adica...daca la 4 numere dintr-o suta si nici 15 piese din total avem ATITEA diferente - ma gindesc ca la final - norocosii or sa aiba Sf IB, cei mai "jmecheri" Bounty-ul, profesionistii oarece Victory si astia mai de la "curu' companii" (cum zicea bunicul meu) - o barca de pescari din Delta :rolleyes:

@DGDaniel - nu stiu daca am inteles bine poza ta (da' cre' ca da...): tu zici ca la imbinarea aia sa mai adaugam DEFINITIV 2 bucatele de placaj (ca sincer eu ma gindeam ca nu prea are cum sa tina chestia aia lipita DOAR asa)?

#386 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 09:47 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 24 Feb 2011, 20:59, a spus:

In alta ordine de idei un mic sfat pentru nerabdatori, ultima lipitura ajutati-o cu ceva bucatele de placaj de esenta tare, exclus balsa.


Chiar trebuie intarita lipitura precum in fotografii? Intreb deoarece am lipit cu aracet si imi pare destul de solida lipitura, as putea sa zic ca ansamblul se comporta ca o singura piesa.

#387 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 10:01 PM

Vezi postarearaducindrea, la 24 Feb 2011, 21:22, a spus:

io unul nu pot sa trag decit o concluzie: nu stiu cum e cu "laser-cut"-urile astea - da' se pare ca fiecare avem kitul nostru unicat! Adica...daca la 4 numere dintr-o suta si nici 15 piese din total avem ATITEA diferente - ma gindesc ca la final - norocosii or sa aiba Sf IB, cei mai "jmecheri" Bounty-ul, profesionistii oarece Victory si astia mai de la "curu' companii" (cum zicea bunicul meu) - o barca de pescari din Delta :rolleyes:


:-D Multumesc! De mult n-am mai ras cu atata pofta. :diablo:

Vezi postareaButonEL, la 24 Feb 2011, 21:47, a spus:

Chiar trebuie intarita lipitura precum in fotografii? Intreb deoarece am lipit cu aracet si imi pare destul de solida lipitura, as putea sa zic ca ansamblul se comporta ca o singura piesa.


E solida lipitura dar este mai sigur s-o intaresti. Te scapa de eventualele neplaceri din timpul montajului.

Bafta!

#388 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 24 February 2011 - 10:06 PM

Vezi postareacrios, la 24 Feb 2011, 22:01, a spus:

:rolleyes: Multumesc! De mult n-am mai ras cu atata pofta. :-D


Bafta!


Cu drag :)

#389 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 24 February 2011 - 10:13 PM

raducindrea:

Citeaza

De asemenea - tot "la rece" asezindu-le la locul lor - am constatat ca desi primul st de punti la mine se potriveste perfect (spre deosebire de cele ale lui SorinR) - al doilea set gindes'ca e de la alta barca! Daca le "imping pina la capat" cum se sugereaza in instructiuni in revista - imi ramin cam 2-3 mm intre ele pe mijloc!


o solutie/idee pentru problema asta a fost prezentata de moflea la postul [post="0"]#71[/post]

Citeaza

Eu m-am uitat la pozele din timpul asamblarii navei si am vazut ca se vede destul de clar faptul ca puntea e formata din doua jumatatati. Asa ca ma gandesc ca atunci cand o sa lipesc filele puntii, sa nu plec chiar de la centru spre margine, ci sa las fata de centru jumatate din latimea unei fasii astfel incat pe mijlocul intregii punti sa vin cu o fasie, care va masca linia de demarcatie dintre cele doua jumatati de punte.


#390 Useril este offline   coszmin_art 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Zalău
  • Interests:Pictura monumentală, iconografie, design interior,

Postat 24 February 2011 - 10:25 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 24 Feb 2011, 20:59, a spus:

Canturile eu le vad la 90 de grade, cantul care urmeaza linia corpului se face cu pila. In alta ordine de idei un mic sfat pentru nerabdatori, ultima lipitura ajutati-o cu ceva bucatele de placaj de esenta tare, exclus balsa.

Bafta


Canturile coastelor LA EXTERIOR, nu sunt brepte tăiate ci în unghi, iar dc nu m-am făcut înţeles, renunţ...

#391 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 24 February 2011 - 10:32 PM

Vezi postareacoszmin_art, la 24 Feb 2011, 22:25, a spus:

Canturile coastelor LA EXTERIOR, nu sunt brepte tăiate ci în unghi, iar dc nu m-am făcut înţeles, renunţ...



Pune te rog o poza, o poza face cat o mie de cuvinte, poate intelegem pana la urma

Sanatate

#392 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 10:34 PM

Nici eu nu realizez despre ce e vorba si e pacat sa nu lamurim situatia.

#393 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 11:42 PM

Cred ca se refera la situatia de mai jos. Cu linia albastra e marcata taietura la 90 de grade, dar coszmin_art sugereaza ca situatia e ca la linia rosie, adica un unghi diferit de 90 de grade care intr-adevar, presupune o anumita orientare a coastelor.

Imagine atasata: Untitled.png

Eu unul nu stiu, ca nu le am la indemana acum, dar banuiesc ca la asta se refera coszmin_art

#394 Useril este offline   coszmin_art 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Zalău
  • Interests:Pictura monumentală, iconografie, design interior,

Postat 24 February 2011 - 11:47 PM

Zona care am încercuit-o , este tăiată în unghi.

Adică nu face 90 de grade.
în fine, sper că m-am făcut înţeles.

Dacă, coastele sunt montate cu numerele de pe ele (cele gravate pe piese) faţă în faţă în momentul placării, fâşiile de lemnt nu "calcă" bine pe acestea

Vezi postareamoflea, la 24 Feb 2011, 23:42, a spus:

Cred ca se refera la situatia de mai jos. Cu linia albastra e marcata taietura la 90 de grade, dar coszmin_art sugereaza ca situatia e ca la linia rosie, adica un unghi diferit de 90 de grade care intr-adevar, presupune o anumita orientare a coastelor.

Atasament Untitled.png

Eu unul nu stiu, ca nu le am la indemana acum, dar banuiesc ca la asta se refera coszmin_art



Exact, dar cu în locul unde ai marcat tu, ci pe partea curbată (exterioară) a coastei.
În sfârşit ...
mulţumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture1.png


#395 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 24 February 2011 - 11:55 PM

Colegi de suferinta : Daca discutia este atat de exacerbata vis-a-vis de unghiul unei simple coaste, ma intreb la ce nivel de discutie se va ajunge cand/daca apar adevaratele probleme de discutat, arborada si restul...

Spor sa aveti si sa tina pasiunea modelistica cu noi; cu ajutorul lui DeAgostini binenteles.
O seara faina.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 24 February 2011 - 11:57 PM


#396 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 12:06 AM

Pai, Adi, asta nu este o corabie simpla de construit. Si daca intr-adevar unghiul ala nu e de 90 de grade, e F. important ca acele coaste sa fie orientate in directia corecta (repet, speculez, pentru ca nu le am la indemana sa verific). Dar ma rog, fiecare face ce si cum il taie capul!

Ca sa nu se mai enerveze lumea, se pot face 2 topicuri: unul gen "Advanced building" in care modelisto-maniacii pot studia numarul de fire cu care ar trebui facute paramele si pasul de infasurare ( :rolleyes: ) si inca unul "Eu am adaugat deja paramele dupa 4 numere si ma opresc dupa 10 numere pt ca oricum am stricat-o si nu mai dau banii degeaba" :)

#397 Useril este offline   coszmin_art 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Zalău
  • Interests:Pictura monumentală, iconografie, design interior,

Postat 25 February 2011 - 12:17 AM

moflea, sunt de acord cu tine, dar cred că prea multe topicuri, r duce discuţiile în mai multe părţi.
În plus, la construcţia unei nave, mai ales la kitt-uri, detaliile sunt foarte importatnte, oricine ce ar zice.

mulţumesc, şi nopate bună.......

Suferinţa vine atunci când treci cu vedera un detaliu care-ti strică de la început macheta.

Nu ştiu dacă DeAgostini face referire la acest lucru şi apropo dacă vă uitaţi cu atenţie la piese, toate au o faţetă mai bună.

#398 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 12:36 AM

Eu glumeam :)

Mai putin la ideea din "topicul 2".. Mai mult ca sigur ca cei care s-au apucat acum de ea si au stricat ceva chestii prin asta se vor opri in a o mai cumpara.. dar banuiesc ca DaG ia in calcul si aspectul asta. SPER :)

#399 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 February 2011 - 08:45 AM

Vezi postareacoszmin_art, la 24 Feb 2011, 23:47, a spus:

Zona care am încercuit-o , este tăiată în unghi.

Adică nu face 90 de grade.
în fine, sper că m-am făcut înţeles.

Dacă, coastele sunt montate cu numerele de pe ele (cele gravate pe piese) faţă în faţă în momentul placării, fâşiile de lemnt nu "calcă" bine pe acestea
Exact, dar cu în locul unde ai marcat tu, ci pe partea curbată (exterioară) a coastei.
În sfârşit ...
mulţumesc

Teoretic, conturul coastelor putea fi taiat in unghi. Exista astfel de scule doar ca ... zona aia pe care ai inceruit-o nu stiu cum de a ajuns in unghi pentru ca pe aceiasi coasta vad la ca la inbinarea cu cila ai unghi de 90 de grade (cu negru).
Imagine atasata: coaste_unghi_1.jpg

Cu albastru, cum ar trebui sa se vada daca era taietura in unghi.

Daca la tine, zona incercuita are un oarece alt unghi inseamna ca fie capul de taiere s-a dereglat in timpul taierii fie piesa s-a desfacut din prindere asa ca este posibil ca defectul sa apara si la altii doar ca in functie de cauza care a generat defectul, unghiul poate sa se schimbe chiar si in functie de cealalta latura asa ca nu poate fi o regula cu ce parte sa fie in fata coastele.
Din prelucrare coastele trebuie sa iasa simetrice si ca la toate chiturile de gen, indiferent de producator, latura trebuie sa fie la 90 grade fata de fete. (al doilea "a", a se citi "a" si a se citi "t" in loc de "t") :rolleyes:
Deci, nu este un postulat "toate cu numerele in fata".

Bafta!

#400 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 February 2011 - 09:26 AM

Vezi postareacrios, la 24 Feb 2011, 17:52, a spus:

Lemnul, pe masura ce se invecheste are tendinta sa se inegreasca. Am postat poze cu puntea de pe Constitution dupa refacere, am sa postez poze si cum arata mai inainte cu un an (sa vad pe ce hard le am).

In partea de sus se vede culoarea puntii dupa trecerea timpului, in partea de jos, puntea refacuta revenita la culoarea initiala.
Imagine atasata: const_deck_v.jpg

Bafta!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi