Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#361 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 24 February 2011 - 09:26 AM

Buna ziua.

Am reusit sa iau si eu nr. 4... chiar nu stiu ce sa mai zic...distributia e foarte proasta, la chioscul de unde iau eu a adus 2 bucati, si suntem 4 insi care luam...la particulari sta pe raft...
Chila e putin stramba, filele puntii iar nu ajung...
Numai belele...si nici n-am trecut de numarul 5...
O sa iau in continuare, caci ma pregatesc pentru Bismarck...am 2 bucati in lucru...

Cam atat...dezamagit tare...
Cu respect,
Olimpiu

#362 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 February 2011 - 10:31 AM

Am terminat de lipit toate filele, mi-au mai ramas 20 de file intregi, si vreo 10 file de 7 cm, cred ca daca sunteti atenti la cat tiati din ele inainte de lipire se poate face economie !!! Am reusit asta fara sa fac inadituri sau alte operatiun "ciudate", in schimb am gresit la desenat dungulitele alea ce trebuie a marcheze scandurile, am intervenit cu ceva stersaturi pe 2 punti (sper ca vor fi acoperite de puntile de desupra) le-am lucrat cam " murdar"!! Calafatuirea am facut-o asa mai "primitiv" cu creionul. Pentru inceput sunt insa multumit, deja mi-am complicat viata cu asezarea filelor astfel sa se imbine cu filele de pe puntile celelalte, daca nu-mi iese preferam sa fac cum imi zice in carte si imbinarea dintre punti sa o fac cu o fila transersala!! Sfatuiesc incepatorii si pe cei cu 2 maini stangi (ca mine de altfel) sa urmeze indicatiile din carte, oricum a sa le iasa cea mai frumoasa "lucrare", din viata lor, pana in prezent. Ma gandesc ca daca am gresit nitel directia filelor vin strambe fata de celelalte de pe puntile care inca nu le avem, si deja ma vad decupand, dand la smirgher si bocind pe langa lucrarica. Pentru un incepator nu e entuziasmant, si sa nu fie lucrarea care ne infunda carierele. De ceea, dau un sfat din toata inima, fara rautate, fara sa ma dau mare si tare, din situatia celui mai de jos novice din toti posibili, daca n-ati mai facut, NU VA COMPLICATI VIATA CU FLORICELE! lasati greii sa dezbata astfel de imbunatatiri, lucrati curat cum vi se indica in carte!! acest Galion este facut pentru noi incepatorii si va fi oricum cel mai minunat galion din toate care exista! Bafta!!!! :rolleyes:

#363 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 February 2011 - 11:25 AM

Imagine atasata: Picture_001_copy.jpg
Unde am indicat cu rosu am descoperit o problema, puntea nu este taiata cum trebuie, sper ca filele cu care vin pe deasupra sa acopere "rahatul"
alta mica problema, nu incap puntile, acum mi-a picat si mie fisa de ce mi-au dat astia pila Imagine atasata: Imbinare.jpg

#364 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 February 2011 - 01:22 PM

inca ceva, dupa ce am asezat puntile (nu am lipit nimic) am observat ca gaurile prin care trebuie sa intre catargul nu se aliniaza perfect! am introdus un pix prin ele si mi-a desfacut puntile, apasa aiurea in lateral puntile, in sfarsit, am ajuns la concluzia ca nu prea pusca acolo! daca lipim puntile, lipim inelele, facem toata chila si nu intra catargele ce naiba facem?? Acum daca mai largesc nitele gaurile le largesc degeaba, inelele alea au un orificiu cu diagonala prestabilita, ar fi ditamai tragedia sa nu mi se potriveasca catargele!!! cine s-a apucat ca si mine sa le mai potriveasca nuitel piesele (nerabdatori dintr-astia ca si mine) sa se uite nitelus si la chestiunea asta !!
Imagine atasata: despartitra3.jpgImagine atasata: despartitura.jpg[attachmen
=61355:desp2.jpg]

Despartitura intre cele 2 jumatati de punti a intervenit in urma presiunii ce o exercita pixul spre inapoi, circumferintele orificiilor prin care patrunde catargul sunt mai mari decat cea a sectiunii transersale a pixului, pixul patrunzand foarte usor prin fiecare orificiu in parte! (este mult mai subtire cu alte cuvinte), dar orificiile nu sunt aliniate in plan longitudinal!! Sper sa ma fi facut inteles, ca m-am bagat in explicatii alambicate de ma doare dupa cap :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desp2.jpg


#365 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 04:11 PM

Vezi postareaAdy, la 23 Feb 2011, 23:24, a spus:

eu din toata lectura topicelor inca nu am aflat cu ce se "invechesc" coastele si chila: bait, acrilice, email


Sincer, nu stiu ce asteptari ai si de la cine, dar am inteles ca te pricepi la navomodele asa ca te intreb si eu: de ce ar trebui coastele sa fie "invechite"?

Bafta!

#366 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 24 February 2011 - 04:24 PM

Poate unii vor sa lase coca descoperita, sa nu o acopere toata cu file, de aceea poate ar trebui coastele "invechite". Cu ulei de in iese un efect frumos. Se gaseste in comert.

Aceasta postare a fost editata de criksu: 24 February 2011 - 04:24 PM


#367 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 05:52 PM

Vezi postareacriksu, la 24 Feb 2011, 16:24, a spus:

Poate unii vor sa lase coca descoperita, sa nu o acopere toata cu file, de aceea poate ar trebui coastele "invechite". Cu ulei de in iese un efect frumos. Se gaseste in comert.


Cred ca parerile sunt impartite in privinta uleiului de in. Mie-mi place efectul doar ca eu nu-l cosider ca fiind agent de inbatranire intrucat schimba doar in prea mica masura nuanta lemnului aplicarea lui dand doar un plus de luciu si prospetime lemnului, fiind si un bun protector al acestuia. Mai mult decat atat faca ca lemnul sa nu lucreze prea mult la schimbari de umiditate.
Lemnul, pe masura ce se invecheste are tendinta sa se inegreasca. Am postat poze cu puntea de pe Constitution dupa refacere, am sa postez poze si cum arata mai inainte cu un an (sa vad pe ce hard le am).
Pentru o coca descoperita ... :rolleyes: cred ca are cam multe lipsuri, dar fiecare poate alege cum face si ce face. Motiv pentru care, fiecare foloseste ce metode de "invechire" ce doreste fie ca este vorbe de ulei, bait, lac, vopsea acrilica sau enamel si chiar si prafuri.

Bafta!

#368 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 24 February 2011 - 06:41 PM

Vezi postareacrios, la 24 Feb 2011, 16:11, a spus:

Sincer, nu stiu ce asteptari ai si de la cine, dar am inteles ca te pricepi la navomodele asa ca te intreb si eu: de ce ar trebui coastele sa fie "invechite"?

Bafta!

Nu am zis ca le cunosc pe toate, dar nici nu tai placajul cu drujba.
Cat despre imbatranire, am descoperit o metoda pe cat de simpla pe atat de eficienta; cafea.
Da ati citit bine "cafea", pur si simplu nu modifica proprietatile lemnului sub nici o forma si se pot lipi dupa aceea la fel de eficient cu orice fel de adeziv (personal prefer aracetul), aaa si cafeaua fara zahar, e cea mai buna vopsea, apoi la finalul montajului se poate da un lac spray de protectie peste galion.
Hai ca mi-am facut pofta si ma duc sa sorb una. :rolleyes:
Succes!

Vezi postareacrios, la 24 Feb 2011, 16:11, a spus:

Sincer, nu stiu ce asteptari ai si de la cine, dar am inteles ca te pricepi la navomodele asa ca te intreb si eu: de ce ar trebui coastele sa fie "invechite"?

Bafta!

Nu am zis ca le cunosc pe toate, dar nici nu tai placajul cu drujba.
Cat despre imbatranire, am descoperit o metoda pe cat de simpla pe atat de eficienta; cafea.
Da ati citit bine "cafea", pur si simplu nu modifica proprietatile lemnului sub nici o forma si se pot lipi dupa aceea la fel de eficient cu orice fel de adeziv (personal prefer aracetul), aaa si cafeaua fara zahar, e cea mai buna vopsea, apoi la finalul montajului se poate da un lac spray de protectie peste galion.
Hai ca mi-am facut pofta si ma duc sa sorb una. :-D
Succes!

#369 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 06:43 PM

Bravo! In sfarsit cineva care lucreaza, mai ales ca e un incepator, ca majoritatea, si care ne spune care sunt problemele. Pentru vaicareli ca revista apare, nu mai apare, eu zic ca avem topicul de vizavi.

Bravo! In sfarsit cineva care lucreaza, mai ales ca e un incepator, ca majoritatea, si care ne spune care sunt problemele. Pentru vaicareli ca revista apare, nu mai apare, eu zic ca avem topicul de vizavi.

#370 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 24 February 2011 - 07:10 PM

Vezi postarearepede, la 24 Feb 2011, 18:43, a spus:

Bravo! In sfarsit cineva care lucreaza, mai ales ca e un incepator, ca majoritatea, si care ne spune care sunt problemele. Pentru vaicareli ca revista apare, nu mai apare, eu zic ca avem topicul de vizavi.

Bravo! In sfarsit cineva care lucreaza, mai ales ca e un incepator, ca majoritatea, si care ne spune care sunt problemele. Pentru vaicareli ca revista apare, nu mai apare, eu zic ca avem topicul de vizavi.

Scuze, a gandit mai greu compul mau pana sa posteze. Cat despre mistocareala, ESTI BUN.

#371 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 07:12 PM

:rolleyes:

#372 Useril este offline   coszmin_art 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Zalău
  • Interests:Pictura monumentală, iconografie, design interior,

Postat 24 February 2011 - 07:31 PM

Bună seara tuturor membrilor acestui forum deosebit.

Doresc şi eu, prin intermediul acestui forum, să contribui cu cunoştinţele mele, la construcţia acestui superb galion.
Pentru început, am şi eu o remarcă de făcut, vis-a-vis, de kitul cu acelaşi nume.
La montarea primelor coaste, să fie atenţi la numerotarea de pe coste. cifrele gravate pe coaste trebuie să se vadă din cum priviţi din faţă.
Dacă le montaţi altfel, riscaţi să nu puteţi căptuşi corabia.
Tăieturile de pe cantul coastelor sunt în unghi cu linia corpului.

#373 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 07:33 PM

Vezi postareaAdy, la 24 Feb 2011, 19:10, a spus:

Cat despre mistocareala, ESTI BUN.


Adevarul ca la mistoacareala ne pricepem toti, fara exceptie.
Cafeaua se comporta ca si baitul. Din aceiasi categorie face si nesul si tot asa de bine poate fi folosita vopseaua tempera sau guase si cam toate vopselele pe baza de apa si daca sunt diluate corespunzator, rezultatul este mai mult decat OK.
Eu tai placajul cu drujba si-l mai corectez din pila. Uneori chiar imi iese.

Bafta!

#374 Useril este offline   coszmin_art 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Zalău
  • Interests:Pictura monumentală, iconografie, design interior,

Postat 24 February 2011 - 07:47 PM

atentia mi-a atras-o insa asamblarea pe chila a costei nr. 4. Daca este introdusa atat cat permit fantele, depaseste in partea inferioara chila.
De unde vom sti unde sa ne oprim la lipire?

Am studiat poza postata de crios la postul 171 si am vazut ca la editia anteioara se inatmpla la fel. Nu mi-am dat seama la editia actuala din cauza unghiului din care a fost facuta fotografia, dar parca as spune ca depaseste si acolo. Desigur, poza respectiva trata diferenta de grosime a pieselor, asa ca nu pot sa o iau ca reper, deoarece piesele nu sunt lipite definitiv.

Atasez poze cu problema in cauza. Cei care au lipit coastele pana la acest moment, nu si-au pus intrebarea asta? Daca da, ce raspuns si-au dat? :rolleyes:

Multumesc, o seara buna!


[/quote]


Salut,
coastele sunt bine tăiate, chiar dacă ies înafară, este foarte bine deoarece pe şanţul care-l formează se montează partea din faţă a galionului, care trebuie să intre puţin înnăuntrul corpului navei.
dc. ai înlocuit deja piesa, ai greşit.

Bună seara, din nou

Apropo de cafea, colegul nostru are perfectă dreptate.
Mai există, de asemenea, o reţetă de baiţ, care are ca ingredient brânza de vacă.
Cine este interesat de ea să mă contacteze.

Se prepară o singură dată, si ajunge la întreg galionul.
Se poate nuanţa în aşa fel încât să imite orice esenţă de lemn.

Partea cea mai fantastică este că, scoate în evidenţă fibra lemnului, dându-i o patină sidefie.

#375 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 February 2011 - 07:48 PM

de problema cu orificiile pentru catarg care nu se aliniaza nu a mai dat nimeni??

#376 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 24 February 2011 - 08:11 PM

Eu zic despre cafea ca e mai buna decat orice vopsea pentru ca anumite substante chimice din vopseluri obtureaza porii lemnului si nu mai permite aracetului sa patrunda si sa faca priza. Cat despre lipitul cu cianoacrilate (superglue) din contra piesele, e bine sa fie vopsite deoarece trebuiesc obturati porii pentru a nu se pierde adezivul si a nu mai permite sa prinda piesele.
Si inca ceva; la lipirea cu super glue am observat cu totii albirea suprafetelor din apropierea lipiturii, pentru a sterge aceste suprafete se poate folosi cu succes uleiul de orice fel, atat timp cat respectam proprietatile acestuia sa nu atace plasticul, depinde ce se lipeste.
Data viitoare va explic cum se sudeaza (lipeste) aluminiul cu ciocanul de lipit sau letconul.
Si sa ne vedem cu nr. 15

crios, imi cer scuze. A fost un fel de-a spune, acu pe bune cine taie cu drujba placajul (asta daca nu e asezata fiecare foaie una peste alta sub forma de palet) :rolleyes:

#377 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 24 February 2011 - 08:19 PM

Buna seara.

Eu unul am folosit bait de stejar, de la Kober...dar e mult de munca, cam la al 5-a mana mi-a iesit cam ce doream eu...o culoare inchisa, de stejar, pe alocuri tocita, imbatranita (o idee mai deschisa decat culoarea care apare la nava din revista asta aparuta acum, nr. 4)...sa vad cum ma descurc si la restul coastelor...realitatea e ca fetele placajului absorb in mod diferit baitul, functie si de consistenta acestuia...spre exemplu, la etrava mi-a iesit culoarea din a 3-a mana...
Am incercat si o asamblare la "rece" a coastelor sa vad cum vine puntea din nr. 4...are o deviatie cam de 1 mm, dar per ansamblu, eu zic ca merge...
E bine ca macar traversele la punti sunt suficiente...au dat 3 baghete, ajunge...mai si ramane...si sunt si la dimensiune, se incadreaza perfect in locasuri.

Cam atat...deocamdata.
Cu respect,
Olimpiu

#378 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 08:20 PM

Cozmin_art chiar mi-ai trezit curiozitatea cu reteta de bait.Cand dispui de timp sa ne-o prezinti si noua.

Toate cele bune!

#379 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 February 2011 - 08:38 PM

Vezi postareaAdy, la 24 Feb 2011, 20:11, a spus:

crios, imi cer scuze. A fost un fel de-a spune, acu pe bune cine taie cu drujba placajul (asta daca nu e asezata fiecare foaie una peste alta sub forma de palet) :rolleyes:


:diablo: Man, am glumit! :-D
Si da, e buna aia cu aluminiul si nici macar nu-i gluma.

Vezi postareacoszmin_art, la 24 Feb 2011, 19:31, a spus:

Tăieturile de pe cantul coastelor sunt în unghi cu linia corpului.


Uau! Cu care linie a corpului?

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 24 February 2011 - 08:40 PM


#380 Useril este offline   coszmin_art 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Zalău
  • Interests:Pictura monumentală, iconografie, design interior,

Postat 24 February 2011 - 08:48 PM

REŢETA PENTRU BAIŢ

Se ia o bucată de brânză de vacă şi sela să se altereze. (150 grame)
În momentul când la suprafaţa brânzei se observă că este lipicioasă sau chiar are mucegai se fac următoarele:
- pasul unu - se pune bulgărele de brânză pe o bucată de lemn (tocător)- de preferinţă o bucată de lemn pe care ulterior o aruncaţi
- pasul doi - se adaugă cca. o linguriţă de var (praf de var pe care anterior amestecului îl topiţi cu apă până se face ca margarina)
- pasul trei - cele două ingrediente se amestecă până prinde o consistenţă asemănătoare cleiului.
- pasul patru - se adaugă apă (până la 1/2 litri) precum şi culoarea pe care dosiţi să o daţi baiţului

P.S.
1. Baiţul se poate lăsa la păstrat la frigider, amestecat numai cu apă
2. colorarea baiţului se poate face cu pigmeţi pentru zugrăveli sau prafuri (oxidanţi)
3. Dacă mergeţi până la pasul trei o să obţineţi un clei EXTRAORDINAR de puternic.
ATENŢIE bucăţile de lemn lipite cu clei nu se mai pt desface nici chiar autnci când acestea sunt lucuite

Vezi postareacrios, la 24 Feb 2011, 20:38, a spus:

:-D Man, am glumit! :rolleyes:
Si da, e buna aia cu aluminiul si nici macar nu-i gluma.
Uau! Cu care linie a corpului?

Bafta!


Mă refer la canturile costelor care sunt tăiate în unghi în aşa fel încât în momentul montării parapeţilor, coastele nu mai trebuie pilite

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi